ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 12.05.14
JUL-2013

7 zile minunate

Desii a trecut aproape 1 an de la concediul din Paralia m-am decis acum sa impart cateva impresii cu lumea de aici dat si prin faptul ca nu sunt prea multe review-uri despre Vila Ivet.

Eu si prietena mea ne-am hotarat anul trecut sa facem o excursie in Grecia si fiind primul nostru concediu in afara tarii ne-am hotarat sa mergem intr-un loc mai cunoscut romanilor. Ne-am decis la Paralia si nu aveam sa regretam.

Am plecat cu autocarul 15-16 ore pe drum, drumul a fost ok fara probleme la vreo vama sau pe drum, doar putin obositor, dar odata intrati in Grecia spre dimineata parca toata oboseala a disparut si a aparut entuziasmul.

Ajunsi in Paralia am fost condusi de cei de la agentie fiecare la locul de cazare, in cazul nostru Vila Ivet. Am fost primiti de persoane deosebite de la Armira travel, agentia de turism care este exact langa vila pana cand in camere se facea curatenie. Ni s-a explicat tot ce trebuia sa stim, de la locuri unde putem face cumparaturi (alimente, suveniruri) pana la localuri unde putem lua masa si locuri unde putem face excursii.

Camerele din cate am observat difera ca si marime in functie de cum sunteti cazati in vila, dar toate suficient de spatioare, paturi mari, lenjerie curata, baie, cabina de dus, loc unde puteti gatii, frigider, televizor (partea proasta este ca merge doar antena 3, cel putin asa era atunci) clima (merge doar in anumite ore).

In comparatie cu alte persoane ce au fost cazate in alta parte la alt hotel/vila nu am avut probleme cu apa calda, galagie sau proprietari, totul a fost in regula.

Vila Ivet este foarte aproape de plaja (cam 50 m), aveti un parc exact in fata vilei, magazine in apropiere la doi pasi, strazile principale cu magazine si taverne/restaurante sunt la 20 m.

Plaja este destul de ingusta in partea dreapta a statiunii, recomand sa mergeti in partea stanga spre biserica unde plaja este mai mare si la cel tarziu ora 10-11 pentru a prinde locuri pe sezlong. Sezlongurile se platesc prin consumatia facuta la localul de care apartin (undeva la 7 euro/ un cola si un frappe de exemplu).

Peste tot plaja este foarte curata, nisip fin, apa curata... fara alge.

Puteti face cumparaturi de la Lidl care este la iesire din Paralia (cam 5 minute de mers pe jos de la vila).

Seara toata statiunea se animeaza, strazile se aglomereaza, terase pline si toate astea in sensul bun al cuvantului in comparatie cu se mai vede pe la noi. Mai toate localurile au meniu in limba romana, persoane care vorbesc limba romana se vor ocupa sa va serveasca, mancare foarte buna, desert din partea casei si multa ospitalitate.

Sunt multe restaurante unde puteti lua masa, dar daca doriti ceva mai deosebit mergeti unde sunt mese pe plaja sau chiar in portul din capatul statiunii (in partea dreapta cum va uitati la mare).

Daca doriti sa faceti excursii nu ratati Meteora si Salonic care sunt in apropiere si nu sunt costisitoare 15-20 euro de persoana si merita vizitate, iar daca aveti copii e clar ca trebuie mers la Aqualand sau la Skiathos. Nici Atena nu trebuie ratata, doar in cazul in care mai aveti nervi pentru inca vreo 5-6 ore pe drum.

Concluzia este ca am fost foarte multumit de concediul pe care l-am avut in Paralia si cazarea la Vila Ivet.

Trimis de Andrei.C in 12.05.14 22:31:41
Validat / Publicat: 13.05.14 06:59:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrei.C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja paralia, partea dinspre biserica

webmaster14 [12.05.14 23:34:59] »

@Andrei.C: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂVilla D'Ivet (fosta Amor):