ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2014
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAY-2014

Cu mic cu mare la Comic Con 2014

Bine, se poate spune chiar și „Cu mic, cu bere, la... ”, dar ajungem și acolo; aveți puțintică răbdare, stimabililor!

Așadar, să o luăm cu începutul: cine e Comic Con și ce vrea „ei”? Fenomenul se pare că a apărut prin 1970 în San Diego (California, SUA). Dacă la debut au fost prezenți numai vreo 400 și ceva de pasionați (la două evenimente ținute în 1970), s-a ajuns azi la peste 125 de mii de vizitatori pe parcursul a patru zile de expoziție! Și asta deja de opt ani încoace (2006)...

Despre ce este de fapt vorba? Iată ce spun ei despre ei înșiși:

East European Comic Con is a NonProfit, international MultiGenre pop culture convention.

Held in Bucharest, Romania on 9th to 11th of May 2014 at Romexpo.

East European Comic Con is a celebration of science fiction, horror, and fantasy, as enjoyed through many venues including film and TV, books and comics, toys, collectibles, card and video games, and of course online...

Sau pe românește:

EECC este o convenție (adunare) de cultură pop de mai multe genuri, non-profit, internațională.

Desfășurată la București, România, între 9 și 11 mai 2014 la ROMEXPO.

EECC este o celebrare a SF-ului, genurilor horror și fantasy, așa cum apar acestea în diverse forme incluzând filme, programe TV, cărți și benzi desenate, jucării, obiecte de colecție, jocuri de cărți și jocuri video, și desigur online.

Poate vă întrebați ce legătură are asta cu turismul? păi, eu cred că are, din moment ce la eveniment au participat o grămadă de invitați de peste hotare care în puținul lor timp liber au apucat totuși să viziteze câte ceva și să posteze pe twitter / instagram (ex. - ador comment-urile!) / FB despre asta. Și când actori cum sunt Jason Momoa (Conan Barbarul, Game of Thrones, Stargate etc.), Mark Sheppard (Supernatural, Battle Star Galactica, CSI, Dr. Who etc.) sau Natalia Tena (Harry Potter, Game of Thrones etc.) publică pe aceste platforme, cred că impactul este suficient de mare. Plus vizitatorii veniți de peste hotare special ca să fie prezenți aici.

Programul detaliat se (mai) găsește aici.

Dar să nu credeți că ceea ce vedeți / ați văzut, dacă v-au adus picioarele / copiii / rudele din provincie etc. la ROMEXPO astea trei zile a fost prima desfășurare din România. Nuuu... A mai fost una, anul trecut, ținută într-un loc total inadecvat acestui gen de manifestări (Palatul Copiilor din Parcul Tineretului din Sectorul IV / al lui Popescu - Piedone; sectorul, nu palatul!). A fost pur și simplu jalnic!!! O DEZorganizare mai perfectă (dacă se poate spune așa ceva!) e greu de imaginat că ar putea să existe; aș fi vrut și atunci să scriu ceva, dar am realizat că n-aș prea fi avut ce, și / sau despre ce, pentru că nici n-am apucat să înțeleg mare lucru. A făcut-o altcineva însă, destul de bine, aici (pozele de acolo vorbesc de la sine)...

Din fericire, organizatorii au tras învățămintele necesare, astfel că anul acesta evenimentul a fost pregătit din timp, s-a făcut o bună campanie de promovare, s-au vândut din timp biletele, programul a fost clar, harta tuturor sălilor a fost la rândul ei clară, s-au definit căi de acces și evacuare (diferite), s-au delimitat clar zonele de formare a cozilor (deși nu au fost nici acestea prea mari - mă așteptam la ceva mai multă îmbulzeală mai ales duminica, atunci când am mers noi), au fost pregătite puncte de prim-ajutor, chiar și o mașină de pompieri era parcată acolo gata de intervenție, în caz de necesitate. Se găseau și vreo două puncte de alimentație publică volante. dar era deschis și restaurantul din pavilionul C4 (sau C3? ei, nu contează, pe-acolo). Așadar, nu se suferea nici de foame, nici de sete.

Ce să vă mai spun? Noi (eu și cu cea mică și o colegă de-a ei) ne-am simțit foarte bine. Am căscat gura la expozanți, am târguit ceva cărți („Urzeala tronurilor” la juma' de preț, toată seria, aș spune că e un chilipir ce nu trebuie ratat!) și alte mărunțișuri de gen, am mai și primit cadou ceva magneți cu personaje cheie din Game of Thrones, am privit două grupuri active („virale”) pe internet / yputube - „Doza de Haș” și „Sector 7” în dialog cu fanii lor (nu prea mă număr printre ei, dar îi găsesc totuși simpatici și destul de buni în ceea ce fac. E o nișă pe care au reușit s-o umple cu destul succes.

Am mai urmărit și un concurs de „cosplay” cu ceva apariții reușite... Am dat evident o roată și prin sala de jocuri, dar cum LoL, FIFA și CS nu sunt printre activitățile noastre favorite, șederea noastră acolo fu destul de scurtă.

Le clou de la journee au fost de fapt mai multe: sesiune de foto + autograf cu Jason Momoa, poze pe Iron Throne of Westeros și la final - o întâlnire cu Jason Momoa care a răspuns amabil la întrebările publicului, în timp ce ronțăia alune și mai trăgea câte-o dușcă de Guiness (mamă, cât l-am urât pentru asta! mi-a făcut o poftăăăă...). Plin de umor, nici n-ai zice că e eroul cel „rău” din filmele pe care le-a turnat - mai degrabă un „gentle giant”.

După vreo zece ore de „convenție”, cu trăiștile pline și cu picioarele rupte, am plecat acasă, deși show-ul nu ajunsese încă la final.

Felicitări organizatorilor, ne revedem în 2015!!!

Trimis de Dragoș_MD in 12.05.14 12:04:04
Validat / Publicat: 12.05.14 14:59:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 East European Comic Con București 2014 - Mickey, de la „Doza de haș”
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2022 PMA (din 22 voturi)

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[12.05.14 12:09:10]

O să rog moderatorii să introducă aici un scurt reportaj difuzat la un p(r)ost TV la debutul expoziției: stirileprotv.ro...

Mulțam,

[12.05.14 14:59:08]

@Dragos: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

F2A1C
[12.05.14 15:48:02]

Am fost si noi duminica, dar la Pullman n-am ajuns.

Si-au facut copiii poze cu tot ce-au gasit cosplay disponibil (l-au ratat pe Mario!), am cumparat ceva articole pentru Halloween si cam atit, ca nu puteam nici sa concuram cu copiii dupa noi, fani UT nu sintem...

Per total a fost distractiv, dar putin probabil sa repetam experienta curind. Data viitoare asteptam initiativa copiilor.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[12.05.14 15:53:29]

@F2A1C: La sala „New York” de la H. Pullman erau așa-numitele „panel”-uri (întâlniri ale actorilor cu fanii) - doar că trebuia bilet separat pentru alea, plus rezervare prealabilă pe net. Plus banderola pe braț, chiar dacă aveai doar bilet pt. chestia asta (singura chestie mai stupidă, în opinia mea, dacă nu de altceva, măcar pentru distanța dintre locul unde se puneau brățările și hotel).

Anul trecut, datorită haosului, am ratat și sesiunea de autografe, și pe cea de poze... Acum în schimb totul a mers ceas. Sper s-o țină tot așa.

Nouă ne-a plăcut!

F2A1C
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: