ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2014
ÎNSCRIS: 28.06.13
MAY-2014

Hotel ideal pentru cei care caută liniște

Am fost cazat o noapte acolo. Am fost încântat de poziția hotelului, chiar pe malul mării, cu plajă proprie amenajată. Personalul foarte amabil, camere curate, cu mobilier nou. Am solicitat cameră cu vedere la mare și ni s-a oferit imediat.

Piscine pentru adulți și copii, cu apă curată. Mâncarea foarte bună, deși la un preț care reflectă faptul că în apropierea hotelului sunt destul de puțile locuri unde se poate lua masa.

În apropiere este situl arheologic de la Assos. Este un excelent hotel de tranzit. Ideal pentru cei care doresc să stea într-un loc retras, intim, liniștit sau pentru familiile cu copii.

Un mare plus este parcarea situată chiar în fața hotelului.

Trimis de Mircea P in 10.05.14 17:39:09
Validat / Publicat: 10.05.14 20:08:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mircea P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

eug [11.05.14 14:30:47] »

pe AFA e o vorba... o poza face cat 1000 de cuvinte...

daca se poate...

Mircea P [11.05.14 14:54:04] »

@eug: voi încerca să pun și o poză, dar în cele de interes apar eu sau familia.

Mircea P [12.05.14 11:44:52] »

@eug: Am revăzut fotografiile, majoritatea îl au pe subsemnatul în prim plan, deci nu sunt relevante. Cele de pe site-ul hotelului sunt conforme cu realitatea. Oricum, ideea de bază: liniște, familie, parțială izolare, mare, plajă. Asta vine la pachet cu câțiva km de drum îngust și slab amenajat, iar dacă nu mergeți câțiva kilometri până în sat/localitate sunt puține opțiuni de distracție și masă (poate în ful sezon oferta este mai variată). Oricum, mi-a plăcut și mă voi întoarce la acest hotel.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [16.05.14 18:40:22] »

Cum era plaja, ai ajuns s-o "testezi"? Era cu nisip? Intrarea în apă -- cu nisip sau pietre? etc.

Mircea P [19.05.14 10:27:34] »

@tm67bru: Era destul de frig, așa că nu am făcut baie, nici nu am stat la soare. Totuși, plaja, pe lângă faptul că exista (am fost și la hoteluri fără plajă) era destul de mare, cu nisip mărunt (nu foarte fin) și părea amenajată (avea chioșcuri, un ponton nou, dușuri). Accesul era din hotel, pe lângă piscină, direct pe plajă (cu o zonă de curățare/spălare de nisip). Dat fiind că nu începuse sezonul când am fost noi, nu erau foarte multe chestii funcționale - terasele erau închise (dar erau deschise restaurantele hotelurilor), prea frig pentru baie. Mie mi s-a părut mai izolat (și drumul puțin cam prost).

Personal îl apreciez ca ideal pentru familii/ copii/ liniște (am nimerit cu un grup de copii adus cu autocarul și tot liniște a fost).

Plimbându-mă pe acolo m-am felicitat pentru alegere întrucât am văzut și hoteluri care arătau bine în poze dar realitatea era alta (atât hotelul în sine cât și poziționarea).

iulian.chiper [24.05.14 00:19:26] »

@Mircea P: Ai gasit hotelul la fata locului sau ai rezervat dinainte?

Cat a fost camera pe noapte? Imi mai poti recomanda alt hotel de tranzit din zona? As vrea sa ma incadrez in 30-40 E pt aceasta cazare intermediara in drum spre Bodrum.

Merci.

Iulian

Mircea P [24.05.14 08:19:50] »

@iulian. chiper: Am folosit booking.com pentru rezervare și hotelul este bun și pentru tranzit (am rezervat cu câteva săptămâni înainte). Totuși, pentru mine, în alegerea hotelului a contat, în primul rând, faptul că este situat pe malul mării și la câțiva kilometri de site-ul arheologic Assos, pe care doream să îl vizitez. Nu îți pot recomanda alt hotel de tranzit în zonă pentru că este singurul la care m-am cazat, dar, pot spune că arata mai bine pe dinafara ca altele (de aceeași categorie).

Ca idee, pe site-ul pe care am căutat dacă te îndepărtai de mare și de situl istoric prețurile scădeau sensibil. Dacă unicul criteriu în alegerea unui hotel în zonă este acela de hotel de tranzit, ține seama și de faptul că o cină aici, bufet suedez, a costat 30 de lire de persoană (fără băuturi de vreun fel), preț relativ mare.

Intenționez să mai merg în Turcia, spre Bodrum, apoi Marmaris, cu plecare din București. Mi-am planificat traseul din două etape, respectiv o pauză de o noapte în Canakkale (orașul este extraordinar), apoi Bodrum. Referitor la experiența mea turcească din luna mai 2014, am mai scris aici. Referitor la preț, a fost cel afișat pe site la momentul rezervării, în cazul meu convertit în lire și achitat cu un card la plecarea din hotel, însă recomand plata direct în euro (cash) pentru că turcii au tendința de a face propriul curs, în favoarea lor.

iulian.chiper [24.05.14 12:11:04] »

@Mircea P:

Nu am luat in calcul cazare intermediara in Canakkale (datorita tranzitului intens, aglomeratie, forfota, lipsa locurilor de parcare, etc). Daca tot se inghesuie toti sa-si ia cazare intermediara aici, de ce sa-i mai incurc si eu? . Am vizitat Canakkale de mai multe ori in anii precedenti. Ma gandeam anul asta sa ma cazez la Kucukkuyu sau Ayvalik. Apoi mi-am adus aminte de zona Assos si ma gandeam ca ar fi o oportunitate buna sa impusc doi iepuri dintr-un foc, si vizitarea Assos-ului, si cazarea intermediara.

Azi noapte am "scormonit" netul ca ma macina ideea, si intr-adevar am gasit variante bune de cazare la pensiuni la preturi f bune, 28-35 E/noapte.

Vezi aici: assos.org/travel/travel.staying.htm

sau aici: assos.de/1assos/accom.html

sau aici: laces-to-go" target="_blank">turkeyfromtheinside.com/i ... 42laces-to-go

Merci de informatii.

Iulian

Mircea P [24.05.14 13:15:09] »

@iulian. chiper: Am trecut prin Ayvalik și mi-a plăcut tare mult, este una din destinațiile pe care am luat-o în calcul pentru sejururi viitoare.

În Canakkale eu am rezervat un hotel cu parcare - practic hotelul avea câteva locuri într-o parcare privată din apropiere și am rezervat camera și locul de parcare. Este într-adevăr aglomerat, dar am considerat asta ca parte a farmecului Turciei.

Referitor la prețuri pentru cazare, cred că în cazul Turciei contează, în primul rând, recomandările celor care au stat efectiv acolo (cum spuneam undeva pe aici, am stat într-un hotel de 4 stele în Kusadasi inferior din toate punctele de vedere celui din Behram/ Assos). Dat fiind că excursia mea nu a avut o destinație anume, ci a fost un ”circuit” în cadrul căruia am încercat să vedem cât mai multe, am încercat să ne cazăm în locuri cât mai aproape de mare, implicit puțin mai scumpe.

Referitor la drum, avantajul cazării în Behram este acela că atunci când pornești la drum ai scăpat de ”nebunia” din Canakkale.

eug, iulian.chiper, Mircea P

• pagină generată în 0.034002065658569 sec