ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2014
ÎNSCRIS: 11.08.11
MAY-2014

Frumos, servicii excelente

Dupa un drum ok cu avionul de 5 or jumate si un transfer care a durat 15 min (sunt 17 km de la aeroportul din Tenerife Sud in Playas de las americas) am purces cu mult elan spre receptia holtelui H10 Conquistador. Am primit camera in 5 min, ceva instructiuni, doua cartele pentru o camera la etajul 4 cu vedere spre munte/exteriorul hotelului. Hotelul are un fel de forma de amfiteatru iar camerele cu vedere la ocean au si vedere la piscina.

Hotelul construit probabil prin anii 70 arata putin comuninst la exterios, dar odata ce ai intrat este un hotel minunat. Camerele putin mici dar foarte curate, cu gresie pe jos (mie nu imi place, dar probabil este mai usor de intretinut decat mocheta), baia mare, cu cada, prosoape albe moi si pufoase, uscator de par.

TV LCD Samsung atarnat pe perete, paturile ok, lenjerie alba de calitate, cate 2 perne mari de persoana. Aer conditional centralizat, poate putin zgomotos la vitezele 2 si 3. Un birou, un scaun, un fotoliu, un suport pentru valiza, dulapuri in perete cu usi glisante.

Balcon mititel, o masuta rotunda cu doua scaune.

Piscinele sunt frumoase, sezlonguri suficiente dar putin ingramadite. Sezlongurile nu se pot rezerva cu prosoape si desi unii se plangeau eu am gasit masura foarte buna - indiferent de ora puteai gasi sezloguri libere. Umbrele de soare ar fi trebuit poate mai multe, dar eu personal m-am descurcat si cu umbra de palmier; -)

In piscina mare apa era rece, dar in piscina medie apa era incalzita si ne-am balacit de minune. Tot aici de desfasoara si animatia "de zi" - aerobic in apa, polo, etc.

Programul de seara se intampla pe o mica scena, de stat se sta la mesele de la barul de la piscina. Nu era aglomerat si gaseai mereu locuri bune. Spectacole scurte (slava cerului, fiica-mea nu vrea sa rateze niciunul) si cele mai multe amuzante.

Masa - cred ca este punctul cel mai tare al hotelului. Mic dejun cu de toate, pentru toate gusturile. Nu au sucuri fresh dar au un fel de amestec la blender de fructe si legume +apa (sau lapte) si zahar.

Am avut demipensiune si despre masa de pranz nu pot spune nimic insa cina a fost absolut delicioasa! Cu siguranta peste toate hotelurile UAI din Turcia in care am fost eu. Cateva feluri de peste in fiecare seara, fructe de mare, pui, miel, vitel, porc, toate absolut delicioase ca nu stiam ce sa-mi aleg de mancare.

Dulciurile (prajiturile) nu erau cine stie ce dar aveau inghetata in fiecare seara si frisca si tot felul de chestii de ornat inghetata. Iar deliciul suprem, o data la doua zile, fantana de ciocolata (intr-una din seri a fost ciocolata alba) si capsuni pe care le puteai pune pe tepusa si rasuci in fantana... si gogosi de profiterol, si, si...

Marea - hotelul este in randul intai, chiar langa faleza. In dreptul hotelului nu este plaja, dar e frumos sa admiri oceanul de pe faleza. La 10-15 min de mers pe jos, in dreptul hotelului Parc Santiago este Plaja del Camison, cu nisip, intrare lina, umbrelute.

Hotelul este intr-un fel de "colt" de insula, intr-o zona destul de linistita (mi-am dat eu seama dupa ce am ajuns in zona centrala din playas de las Americas) si are doua parcari publice mari in apropiere (foarte utile pentru cine se hotareste sa inchirieze masina).

Si cateva chestii care nu mi-au placut:

-seiful se plateste

-la parter lifturile nu au buton de comanda pentru "urcat", astfel incat de multe ori te plimbi intai la -1 (restaurant si piscine) si apoi la etajul dorit

-camerele cu vedere la strada au in fiecare balcom cate un bec care nu poate fi stins din camera, se sting toate automat la ora 24. Noi am tras draperia si am putut adormi mai devreme de 12, altfel poti citi linistit in camera la lumina becului din balcon.

-nu exista uscator de rufe in balcon

In ciuda celor cateva randuri de mai sus cred ca este un hotel foarte bun, ne-am simtit bine si il recomand cu incredere!

PS 75% din turistii din hotel sunt pensionari - englezi, francezi, belgieni - poate si de asta totul pare foarte linistit ....

Trimis de sunnyday07 in 10.05.14 14:57:08
Validat / Publicat: 10.05.14 16:11:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunnyday07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 din balconul hotelului de la etajul 4, in dreapta se vede putin oceanul
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 141.00 EUR pe cameră

G-DANA [26.05.14 14:03:07] »

@sunnyday07: Buna ziua, noi mergem din 10 iunie tot la acest hotel, doresc sa va intreb daca este frigider in camera? si cam cate grade erau seara? multumesc.

G-DANA
    Alte impresii din această RUBRICĂH10 Conquistador Hotel: