ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2014
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 28.02.14
MAY-2014

1 Mai relaxant

Am ales impreuna cu sotia ca 1 mai (din 2014) sa il petrecem pe clisura dunarii. Asta s-a intamplat cu 3 zile inainte de 1 mai. Am pus mana pe telefon si am sunat plin de optimism. Care s-a spulberat de la primul apel. Optimismul, nu telefonul. La prima pensiune la care am sunat (si mai apoi si la celelalte 15) persoana de contact mai ca nu mi-a ras in nas: nu, nu mai sunt locuri de cazare. La finalul zilei renuntasem. A doua zi insa a incercat si sotia sa sune. Ca de obicei, a avut mai mult noroc, si la al doilea apel i s-a raspuns ca mai este o camera libera. Era vorba de cabana Ogradena. Se pare ca am avut noroc (ulterior am aflat), cel care inchiriase camera renuntase chiar cu o jumatate de ora inainte de a suna sotia. Zis si facut, a inchiriat camera pe vorba buna, fara plata nici unui acont. Oricum, nu prea mai era timp, cred ca ajungeam noi inainte sa ajunga banii in cont. Asa ca miercuri seara (30 aprilie), am ajuns in jurul orei 10 la Ogradena.

Fiind noapte, nu prea am observat nimic in jur, in afara de sosea si cladirile de pe margine. Insa cum am ajuns in curte, m-am relaxat instant: foarte mult verde pe un foarte mare spatiu.

Ne-a intampinat patronul, un tip extraordinar, de o varsta cu mine. Ne-am inteles din prima. Fara fasoane si fara pretentii, perfect. Ne-a ajutat cu bagajele pana la etaj (unde aveam camera). Apoi ne-a asteptat intr-un fel de living imens cu bar si acvariu, unde am stat la o taina pana noaptea tarziu, fara sa ne dam seama cum a trecut timpul.

Camera este foarte curata, baia micuta insa foarte functionala. Este o camera perfecta pentru un cuplu fara copii. Paturi confortabile, televizor, plasa de tantari. Am o singura obiectie (singura din tot sejurul) la usa de la baie, care nu prea inchidea ermetic, dar se poate trece foarte usor peste acest aspect.

Stiu ca am mai scris asta, dar vreau sa repet: foarte curat! Pentru mine, asta conteaza foarte mult, si face cam 65% din impresia pentru o cazare.

A doua zi dimineata mi-am dat seama de paradisul inconjurator. Totul este facut cu foarte mult bun simt si fara nici un kitsch ce ar putea sa strice din peisaj. Cabana Ogradena are avantajul unui teren generos cu foarte multa verdeata. Pontonul pe Dunare este la 20 metri dupa ce iesi din curte.

Am vorbit cu patronul pensiunii pentru o excursie cu barca, ne-a facut imediat rost de o barca cu un tip extraordinar ce stia o multime de povesti. Nu vreau sa intru in amanunte pentru ca as fi off-topic, insa vreau doar sa subliniez ca nu se merita sa faci o excursie la clisura dunarii fara sa te plimbi cu barca.

Cat timp m-am plimbat pe acolo, am putut face comparatia cu alte pensiuni. Sincer, nu prea am mai gasit una care sa aiba atat spatiu si atata verdeata. Multe dintre ele (renumite se pare), mai de "fite", sunt construite oarecum inghesuit, intre sosea si Dunare.

De 1 mai, am facut un gratar in curte, desi am zis la plecarea de acasa ca nu o sa fac asa ceva (de lene). Dar vazand ca exista absolut toate facilitatile, sotia doar m-a intrebat gen "Nu ai vrea sa facem un gratar", la care am raspuns instant "Ba da". Mi se parea pur si simplu aiurea sa nu facem gratar in peisajul repectiv.

Initial, am cerut rezervarea pentru 3 nopti (de miercuri 30 aprilie pana sambata). Ne-a placut atat de mult incat am mai luat o noaptea. Nu ne-am fi iertat daca nu am fi facut-o. In vara am sa revin cu placere la George, de data asta am promis ca imi iau si copilul dupa mine. De altfel, zona este perfecta pentru copii. Curtea are un spatiu foarte mare cu loc de joaca pentru copii, inclusiv o groapa mare cu nisip.

Am jucat foarte mult tenis de masa, seara. Am vazut ca este de asemenea si un teren de badminton.

Am avut norocul ca persoanele care rezervarsera celelalte camere sa fie de foarte mult bun simt si foarte linistite. Dupa cate am inteles insa, cam asta e natura oamenilor care vin la Ogradena.

Daca veniti cu unul sau doi copii, ar trebui sa inchiriati camera (camerele) de jos pentru mai mult spatiu. Am inteles ca vara se pune si o piscina in curte, inalta. Pe undeva, e chiar mai sanatos / sigur pentru cei care vin cu copii, si nu trebuie sa stea mereu cu ochii pe ei ca vor cadea intr-o piscina clasica (sapata in pamant).

In fine, ca rezumat: se merita absolut totul la aceasta cabana! Raport calitate / pret -» excelent.

Trimis de goran1978 in 08.05.14 16:58:06
Validat / Publicat: 08.05.14 19:54:59

VIZUALIZĂRI: 2147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goran1978); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Privelistea din usa camerei (camera 4)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[08.05.14 18:02:03]

@goran1978: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ariciu
[08.05.14 20:23:41]

Primul vot pentru o locație de excepție și un review de debut extrem de generos. Felicitări și bine ai venit printre noi!

Mi-am adus aminte cu plăcere de sejurul nostru de acolo din vara trecută. Anul acesta plănuim să mai ajungem măcar pentru 3-4 zile. Totuși... ceva mai multe fotografii s-ar putea?

goran1978AUTOR REVIEW
[09.05.14 11:00:14]

@ariciu: Multumesc, bine v-am gasit. Am sa pun mai multe poze azi sau maine

ariciu, goran1978
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Ogradena: