ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2014
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
APR-2014

Excelenta locatie de cazare in Praga

Buna tuturor,

Mai jos vreau sa supun atentiei hotelul Michael din Praga la care am fost cazat in minivacanta de 1 mai.

Rezervarea am facut o din timp, din februarie, pe un binecunoscut site de rezervari dupa ce in prealabil am studiat recenziile si impresiile de pe site-urile de profil.

Hotelul Michael se afla intr-o zona linistita din Praga, in partea de sud a orasului.

Locatia si accesibilitatea:

Accesul cu masina este foarte usor m-am lasat ghidat ca de obicei de un telefon cu android si programul IGO care m-au dus fix la destinatie. Pe masura ce ma apropiam de destinatie erau indicatoare peste tot cu hotel Michael deci l-am gasit foarte usor.

Pentru vizita in oras: Hotelul se afla la cateva minute de mers pe jos de statia de tramvai Cerny Kun.

Pentru a ajunge in centru se foloseste tramvaiul 17, coborare langa Rudolfinium si podul Karol, la statia Staromestska (aici este si statie de metrou)

Pretul unui bilet de tramvai este de 24 CZK (cam 4 lei), biletul fiind valabil 30 de min de la validare. Durata calatoriei pana in centru este de maxim 20 de min.

Biletele se obtin de la receptie in prima faza pentru a ajunge in centru. Apoi de acolo puteti cumpara de la biroul de informatii pentru turisti bilete cu o valabilitate maxima de 24 de ore pentru toate mijloacele de transport in comun din oras (tramvai, bus, metrou).

Camera:

Foarte spatioasa, doua paturi mari pe mijloc, unite si transformate intr un pat matrimonial. Curat si elegant, bine izolata in sensul ca nu auzeam ce vorbeau cei din camera alaturata.

In camera un dulap foarte incapator, televizor LCD cu 10 programme interationale (BBC, CNN, Eurosport, etc), un birou, un seif (cifru la cerere de la receptie si contracost), fara frigider.

Baia:

Dotata cu cada, uscator de par, sapun, sampon si prosoape.

Parcarea si curtea interioara:

Parcarea gratis, pazita (camere video).

O curte interioara foarte bine ingrijita, iarba tunsa, tobogane si alte acareturi pentru copii.

Wifi: da, gratuit, viteza excelenta, cca 800 kb/s, cu parola. Parola se ia de la receptie.

Micul dejun:

Mai mult decat suficient. In cele 3 dimineti cand am mancat acolo au fost cam aceleasi sortimente. In permanenta bufetul era aprovizionat, deci nu exista sansa sa ramanem nemancati daca ne trezeam mai tarziu de ora 9. Din oferta faceau parte: carnaciori, omleta, gris cu lapte, salate (rosii & castraveti), iaurturi, fructe, desert (pateur cu branza, gogosi, etc) cafea, lapte, ceaiuri. De toate pentru toate gusturile. Micul dejun se serveste atat in interior cat si la terasa.

Receptia:

Personal foartea amabil, vorbitor de engleza. De la receptie am obtinut primele informatii la cald despre ce putem vedea in oras si bilete de tramvai. In hol este un raft imens cu pliante de unde puteti lua brosuri si informatii despre toate muzeele, obiectivele sau tururile hop on hop off din oras.

Pret:

Pretul platit a fost de 55 euro/ noapte. Per total pentru patru nopti am platit in jur de 1000 de lei pentru doua persoane cu mic dejun inclus.

Restaurant:

In incinta hotelului exista si un restaurant, San Marco se numeste, la ale carui servicii nu am aplelat deci nu stiu sa va spun ce preturi se practica sau ce meniuri se servesc.

In conculzie:

Am fost foate multumit de calitatea serviciilor versus pret. Cu toate ca nu este in zona centrala accesul catre centru este foarte usor. In plus parcarea a fost gratis. Toate hotelurile din centru ofereau aceasta facilitate contra cost.

La receptie am vazut diploma de la trip advisor cum ca in 2012 a castigat premiul pentru cel mai bun hotel din oras. Si cred ca o merita din plin.

Am fost placut impresionat sa vad ca imediat ce au scazut temperaturile (joi dupa amiaza am avut + 22°C iar sambata dimineata erau 0°C) au pornit caldura in toata incinta.

Daca ar fi sa revin in Praga tot aici m-as caza. In concluzie recomand cu incredere acest hotel pentru un buget mediu.

Praga este un oras foarte scump de fel. O sa fac un alt review special in care o sa povestesc aventurile mele, de ce sa va feriti si ce merita sa vizitati si pe ce sa nu aruncati banii.

Vacante multe si placute va doresc.

Trimis de gigioc in 06.05.14 14:23:55
Validat / Publicat: 06.05.14 16:46:10

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din exterior
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.50 EUR pe cameră

zlatna
    [18.12.15 19:41:47]

Am gasit si articolul cu hotelul unde ati fost cazati. Articolul foarte bun. Cam departe de centru. M-ar interesa un hotel aflat mai aproape de centru, de la care sa nu trebuiasca sa folosesc mijloace de transport in comun, sau un hotel ca acesta in care ati stat voi, dar zi-mi un loc unde sa parchez masina aproape de centru.

Va doresc concedii placute.

gigiocAUTOR REVIEW
    [18.12.15 21:21:35]

Salutare. Ai de ales intre a sta în centru la un hotel X sa zicem unde vei plăti și o taxa de parcare. Sau mergi mai la periferie, în aceeași bani iei un hotel mult mai frumos și parcarea e gratis. Praga e un oraș istoric, străduțe mici. puține locuri de parcare și alea cu bani. Oricum atâta timp ca vei sta în oraș îți vei lua un City pass pt transportul în comun.

Părerea mea... uita de mașină cat ești în Praga și bucura te de oraș. Nu știu sa îți recomand altceva dar vezi pe site urile de rezervări ce preturi are parcarea. Pe vremea când cautam eu parca preturile plecau de la 15 € /zi.

Numai bine.

zlatna
    [19.12.15 00:42:38]

@gigioc - Nu ma intalege gresit, vreau sa parchez masina undeva cat mai aproape de centru si sa merg la pas prin centrul Pragai. Cu transportul in comun nu refuz sa merg de fite ci pentru ca cineva din familie sufera de claustrofobie si nu vrem sa riscam vreo criza in metrou sau tranvai. Credeam ca poate ai fost cu masina catre centru si ai parcat pe undeva mai ieftin.

gigioc, zlatna