ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
ÎNSCRIS: 29.08.10
MAY-2014

As fi putut fi multumit daca...

Pensiunea Caunita are multe de oferit, insa personalul este depasit de situatie.

Camerele sunt de dimensiuni medii/satisfacatoare si curate.

Evitati camerele 4 si 5 si etajul 2 din cladirea veche, incercati sa rezervati in cladirea noua. Camerele 4 si 5 sunt deasupra bucatariei, restul etajului 1 este deasupra restaurantului... deci daca nu te zapaceste mirosul de bucatarie permanent si poate ai norocul sa nu fie cativa clienti cu muzica in cap pana dimineata, ai sa te simti bine cu siguranta. La etajul 2 camera mica fara geamuri. Cunoscatorii au rezervat in cladirea noua... stiau ei de ce!?

Din pacate, restaurantul pensiunii este recunoscut printre localnici si este plin de la ora 15:00 pana tarziu in noapte. Se aduna acolo si sparg 5 seminte cu o bere, 3-4 ore, atentie: salonul de nefumatori este de fapt o camera inghesuita, calduroasa, unde daca faci scandal nu se fumeaza, daca nu... bodega; oricum, usa de legatura este permanent deschisa, dar probabil fumul are "interzis" la intrare :( .

Am avut probleme cu masa, nu am gasit masa sa mancam, desi eram cazati in pensiune. A doua zi a aparut ideea ca salonul "mic" este rezervat pensiunii, idee buna daca poti sa stai mai mult de 15min in tricou fara sa transpiri. Bineninteles ca nu am rezistat.

Micul dejun: oua in 3 feluri, salam si 2 feliute de branza cu 1/2 rosie (2 oua + 2 degete branza + 1/2 rosie). Untul, laptele, ceaiul... doar daca ceri si poate ai norocul sa ti se spuna ca sunt incluse, daca nu, platesti; cereale, ceva verde, ori aduceti de acasa ori platiti (pentru copii recomand sa veniti pregatiti).

Totusi, responsabilul sau proprietarul, si-a dat seama de situatie si a incercat sa "dreaga busuiocul", reusind cat de cat.

Marea problema intampinata a fost la alegerea camerei... eu trageam spre caldirea noua, receptionera o convingea pe sotie ca e mai bine in cea veche; isi dorea neaparat sa ocupe camerele 4 si 5, din cladirea "veche". Dupa prima noapte mi-am dat seama de ce; erau situate deasupra bucatariei si asa am aflat ce s-a gatit timp de 4 zile, am si slabit 2kg deoarece nu-mi era foame nicicand (gandeste pozitiv).

Din pacate, la solicitarea mea nu au inchis geamul bucatariei argumentand ca se face prea cald. Sfatul meu pentru proprietar: transformati camerele respective in altceva, nu le mai inchiriati sau corect ar fi sa-i spuneti turistului ce-l asteapta, poate pe unii nu-i deranjeaza. In orice caz mirosea si pe hol si afara; in camera 25-27 grade cu caloriferele inchise; nu puteam sa deschid nici geamul nici usa.

Si totusi am rezistat deoarece zona este frumoasa, dar ajung la aceeasi problema, lipsa de profesionalism: nu stiau ce se intampla in zona, ce sa ne recomande sa facem, unde sa ne plimbam, pe unde putem sa ne plimbam in functie de masina, copii sau altele.

Este ceva de genul: veniti la noi ca este frumos si faceti ce vreti ca noi nu stim.

Scria cineva despre o "ospatarita" obraznica, prin 2011... are dreptate, este si acum acolo. Sa nu uit, daca stati la masa, inauntru sau afara sa nu asteptati sa vina sa va intrebe... voi va duceti la bar, comandati luati comanda, consumati, strangeti de pe masa, le puneti pe alta, daca este ocupata le duceti la bar... ca doar si aceasta este o forma de relaxare si miscare sanatoasa!

Spuneam de proprietar: a treia zi a adus o ospatarita profesionista; ar fi venit sa ne aduca bauturile si pe malul Dunarii (cca. 100m).

Cred ca daca ar mai fi un teren de fotbal si/sau unul de tenis, un billiard sau o masa de pingpong poate si o piscina, si mai ales biciclete de inchiriat… o saptamana ai avea de ce sa stai aici, altfel, iti ajung 3-4 zile.

Toate cele bune.

Trimis de UrsFe in 05.05.14 18:56:50
Validat / Publicat: 05.05.14 20:08:23

VIZUALIZĂRI: 1818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (UrsFe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Căunița:

• pagină generată în 0.043452024459839 sec