ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
ÎNSCRIS: 07.07.11
MAY-2014

Traseu Bucuresti - Thassos

Anul acesta ne-am hotarat sa petrecem vacanta de 1 mai in Grecia. Si cum auzisem numai lucruri frumoase despre Thassos, ne-a fost usor sa alegem destinatia. Cu alegerea traseului a fost mai greu.

Desi plecasem la drum cu gandul de a urma traseul prin Stara Zagora, am avut norocul de a intalni un grup (imediat dupa vama) care ne-a sugerat o varianta mult mai buna.

Iata localitatile prin care am trecut:

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Byala - Polsko Kosovo - Samovodene - Veliko Tarnovo - Kilifarevo - Gurkovo - Nova Zagora - Sredets - Dimitrovgrad - Haskovo - Kardzhali - Momchilgrad - Makaza - Nimfea - Komotini - Chrisoupoli - Keramoti.

Desi nu am avut nici GPS, dar nici harti detaliate (doar una pe care am imprimat-o inainte de plecare pentru a avea o idee despre cum arata traseul) ne-am descurcat destul de usor.

Cand ne-am dus ne-am incurcat putin in Haskovo, dar am intrebat pe cineva cum ajungem in Kardzhali si ne-am inteles prin semne.

Acum sa va explic de ce am ales ruta pe Nova Zagora. Pentru a evita o portiune mai grea de drum, cu multe serpentine.

S-a mers foarte bine, drumul nu este stralucit, dar am vazut mult mai rau la noi.

Am plecat din Bucuresti 5.30, iar la 11.45 eram deja in vama Makaza. Aici am avut putin ghinion. Era o coloana de aproape 2 km, la care am asteptat 1 ora si 30 min (asta pentru ca exista doar 2 ghisee).

Dupa vama, s-a mers mult mai bine decat in Bulgaria. La Komotini am intrat pe A2.

Aveti grija sa nu ratati iesirea spre Keramoti. Noi am patit-o asa ca am mers pana la Kavala si am luat feribotul de acolo.

Nu va recomand. Este mai scump (am dat 48 euro pt 1 masina si 5 persoane, fata de 35 cat am dat la intoarcere spre Keramoti), drumul dureaza mai mult, iar plecarile sunt mai rare.

Noi am ajuns in Kavala pe la ora 15, cu tot cu o ora si jumatate de stat in vama.

Am luat feribotul de la ora 16.15 si la 17.30 eram in Prinos.

La intoarcere a fost mult mai bine. Am luat feribotul din Limenas spre Keramoti (sunt foarte dese). Cand cumparati bilet, sa va asigurati ca este pentru cel potrivit pentru ca sunt mai multe firme.

Am facut aproximativ 40 de min. La 12.30 am plecat din Keramoti pe acelasi traseu pe care am mers la dus.

La vama a fost foarte liber, am avut doar 2 masini in fata. La vama cu Romania la fel.

Singura problema pe care am avut-o a fost in Komotini. Ne-a derutat faptul ca a trebuit sa intram prin oras. Am intrebat la un magazin si ni s-a spus ca drumul spre vama este prin oras. am mai mers putin si am dat si de indicatoarele spre Bulgaria.

La 20.15 eram deja in Bucuresti, desi mai bine de jumatate din drumul prin Bulgaria a plouat torential, la un moment dat a fost si grindina.

Sincer, nu m-am asteptat sa fie un drum atat de usor, mai ales ca multi se plangeau de lipsa indicatoarelor.

Uitasem sa va spun de taxe

12 lei podul la Giurgiu

30 lei vignetta

2,4 euro taxa de autostrada la greci

2 euro podul la intoarcere.

Trimis de Lacrimioara in 05.05.14 10:02:23
Validat / Publicat: 05.05.14 11:14:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lacrimioara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

needcolors [05.05.14 11:49:26] »

Felicitari, este primul review pt Thassos on 2014

Lacrimioara [05.05.14 12:08:31] »

@needcolors: am vrut sa prindem startul pentru vara 2014 urmeaza si review-ul hotelului

motaneata [05.05.14 15:07:31] »

@Lacrimioara:

Prin Nova Zagora mai sunt cei 2-3 km de piatra cubica?

Ce portiune mai grea de drum, cu multe serpentine, ati evitat? Traseul recomandat de @ionescunic (vezi aici) prin Stara Zagora (Gurkovo- Nikolaevo- Vetren- Lyulyak-centura Stara Zagora) este mai scurt, nu este greu si n-are serpentine.

Lacrimioara [05.05.14 15:28:39] »

@motaneata: Da, mai este piatra cubica.

Cat despre Stara Zagora, si noi tot pe acolo intentionam sa mergem, dar cei din grupul despre care am scris, ne-au spus ca au mers anul trecut pe acolo si ca se circula mai greu. Si am preferat sa nu riscam.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.05.14 19:16:30] »

@Motaneata cred ca @Lacramioara a fost pacalita de unii care au trecut din necunoastere si neinteres prin pasul Shipka, din Veliko direct spre Stara Zagora prin Kazanluk.

Eu nu am fost prin Vetren , asa cum bine spune google maps: google.com/maps/dir/Bucha ... 32!2d40.8600774

, am ratat pentru ca ori era muzica tare in masina ori dormeam pe mine si asa ca am continuat spre Magliz si am coborat prin Tulovo si Yagoda, drum bun, lat si rapid fara urma de curba, panta sau piatra cubica, pe acolo nu mai sunt munti, e campie curata.

motaneata [05.05.14 19:21:08] »

@Lacrimioara:

Rectific, ionescunic a mers prin Maglizh, Stara Zagora (centură), pare o variantă mai bună (se evită porțiunea cu piatră cubică din Nova Zagora).

Lacrimioara [05.05.14 19:23:32] »

@ionescunic: da, de Shipka ziceau ei. Oricum, noi am fost multumiti si de varianta lor. Data viitoare mergem pe Stara Zagora.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.05.14 19:34:19] »

@Lacrimioara: Am mers si eu pe acolo, pe piatra cubica in 3 randuri, dar nu spre Makaza/Zlatograd ci spre si dinspre Svilengrad sau revenind din Plovdiv spre casa, spre Thassos as prefera varianta mea totusi.

motaneata [05.05.14 19:49:51] »

@ionescunic:

până să rectific eu, văd că ai clarificat tu. Ms.

Să fi funcționat telepatia?

jokermen2001 [11.06.14 21:16:49] »

Buna,

Suntem 4 masini si avem si copiii mici imi recomanzi drumul asta?

Sunt serpentine multe si este mult de urcat si coborat?

Este cu mult mai scurt decat cel prin Svilengrad? Eu plec pe 13.07.2014 este posibil sa prind aglumeratie la vama?

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.06.14 22:50:29] »

@jokermen2001: Citește acest review și te lămurești. vezi impresii

Lacrimioara [12.06.14 14:27:30] »

@jokermen2001: mie mi s-a parut foarte ok drumul. Ceva mai multe serpentine la intrare in grecia, plus o portiune in bulgaria. Eu sunt destul de sensibila cand vine vorba de serpentine, dar nu am avut probleme.

Noi am prins foarte aglomerat la vama (erau multi bulgari). Ce-i drept, sunt doar doua ghisee si probabil din cauza asta se aglomereaza. Daca plecati in timpul saptamanii, poate aveti noroc.

In ansamblu, ma declar foarte multumita de traseu si il recomand.

Poate cei care au incercat si alta varianta, avand astfel termen de comparatie, au alta parere.

florin jurcuta [27.06.14 08:50:05] »

@jokermen2001: Merg si eu in 13.07.2014 spre Thassos, daca te rog as dori sa iau cumva legatura cu tine. Daca poti sa ma suni la [...]

webmaster [27.06.14 08:54:09] »

@florin jurcuta: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

alessia-diana [15.07.14 19:31:49] »

@Lacrimioara: cum a fost vremea de 1 mai? am vreo sansa sa prind vreme calda la anul in aprilie?

Lacrimioara [16.07.14 10:34:35] »

@alessia-diana: personal, nu ti—as recomanda sa mergi in luna aprilie (poate doar spre sfarsitul lunii).

Noi am avut noroc de vreme bunicica. In una dintre zile chiar am facut plaja. Dar apa era foarte rece.

Este foarte probabil ca in luna aprilie sa fie inchise multe dintre taverne, baruri si magazine. Nici de 1 mai nu erau toate deschise.

calatorul [03.02.16 16:31:12] »

Utile sfaturi si recomandari, am vazut cu ochii mei cum sta treaba cand am fost in Thassos, cu un an mai devreme. Dar multumim pentru impresii, sunt bune de stiut si urmat.

alessia-diana, calatorul, florin jurcuta, jokermen2001, Lacrimioara, motaneata, needcolors
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: