ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2014
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 06.05.12
MAY-2014

1 mai 2014 muncitoresc Sunrise All Resort - Obzor

As vrea sa va impartasesc cateva impresii din ultima mea calatorie in Bulgaria, asa ca profitand de "liberele" de 1 mai am ales sa petrecem in statiunea Obzor la hotel Sunrise.

Am ales ruta A2 - Vinatorii Mici - Clejani - Ghimpati si Giurgiu, un drum prin care am evitat Bucurestiul, drum care s-a dovedit o alegere buna cu exceptia unei portiuni de 5-7 km prin Vinatori. Am ajuns in Giurgiu si surpriza, cand am vrut sa cumpar leva, nu am gasit la nici o casa de schimb valutar asa ca am luat-o usor spre vama si... dezastru, blocaj total...romanii invadau Bulgaria precum rusii Crimeea. Am stat o ora in vama numa' ca sa iesim spre pod, o nebunie in conditiile in care toti se plang ca traiesc greu si n-au bani de paine.

Ulterior am trecut frontiera, am luat vignieta de la un chiosc din vama Ruse, teapa deoarece am dat 30 ron pe ea, in conditiile in care este 7 leva - 15 lei la oficial asa ca am plecat spre Obzor.

Am ajuns la hotel Sunrise din Obzor, am fost imediat cazati si am primit nu o camera ci un apartament cu doua dormitoare, bucatarie, sufragerie si balcon.

Apartamentul spatios cu doua bai insa tragedie... deoarece soarele era in vacanta cine stie unde, frig cat cuprinde, asa ca... am data drumul la aer conditionat pe cald.

Despre cazare, a fost ok, insa camerele dinspre strada sunt f. slab izolate fonic, asa ca numaram masinile in timp ce dormeam... dar cum suntem romani am mers in living unde-i si bucataria si am tras fotoliul care era si pat si astfel am rezolvat problema.

Hotelul este frumos, dotat cu trei piscine, bar la piscine, un mic parculet cu multe broaste, podete din lemn, ponton etc. Nu au piscina interioara!!!... iar animatori vre-o trei-patru, dar abia incepe sezonul...

Mancarea a fost in standarde, chiar si gratar, fructe o gramada, dulciuri in limite rezonabile.

Este un hotel simpatic insa camerele sunt slab izolate fonic, auzi tot ce misca sus, jos, afara si inauntru insa am apreciat si apreciez devotamentul bulgarilor de a-ti oferi un sejur perfect. Sunt muncitori, modesti si stiu sa-si vanda marfa, nu ca romanii, lenesi si grevisti...

Plaja este la cca 200 m de hotel, asa ca mersul pe jos face piciorul frumos. Rezumand experienta de la Sunrise: camere spatioase, mancare in standarde, restaurante din belsug, piscine pt adulti si copii la discretie, in trei zile schimbat prosoape o data, canale tv numa' nemtesti si bulgaresti, personal saritor si amabil, sala fitness free, masage contra-cost, insa marele dezavantaj, camerele slab, foarte slab izolate fonic, inspre strada este soseaua latura V, latura E sunt piscinele si broastele din lac.

Pentru cei care cauta linistea l-as recomanda cu retineri, pt. ceilalti care cred in bautura, bautura si penibilitate este potrivit... oricum noi romanii unde ne ducem si ne asezam la masa suntem galagiosi, povestim cu gura pana la urechi ce penibili suntem, in cate tari am fost si cat de sclavi sunt bulgarii pe langa noi, numai ca banii nostrii merg la bugetul lor iar noi tot de servicii si hoteluri de doi lei vom avea parte toata viata...

Poti inchiria bicicleta cu 5 leva pt o ora, poti vizita nessebarul, poti merge pe faleza din Obzor...

In 2012 am fost la hotel Miramar in Obzor asa ca imi permit sa spun ca Sunrise este putin sub Miramar...

in rest Bulgaria a dat si va da in continuare clasa pt serviciile turistice oferite...

Trimis de george777 in 04.05.14 20:13:35
Validat / Publicat: 04.05.14 22:07:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Balcic...

VIZUALIZĂRI: 2771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD
    [04.05.14 23:29:34]

@george777:

De fapt, oficial, vinieta pe 7 zile este 5 € sau 10 leva.

balasa violeta
    [08.05.14 12:16:31]

Adevarat, bulgarii ne dau clasa! Ma tot intreb daca au avut recesiune? Construiesc mult si bine, au inceput sa adune turistii nordici, britanici, nemti care preferau Mediterana, noi, incotro?

dumi74*
    [13.05.14 14:37:45]

@george777: Multumim pentru impresii. Si bune si mai putin placute. In special cu numaratul masinilor in loc sa dorm nu ma incanta deloc deoarece urmeaza sa merg la acest resort la inceputul lunii iunie. Cu leva pana la urma cum ai reusit sa rezolvi problema? Este oare mai bine sa mergi cu euro si sa schimbi la bulgari? Dar cu vignieta, din cate am inteles poti sa o cumperi de la orice benzinarie din Ruse. Vignieta pentru 2 saptamani exista? In ce corp de cladire ai fost cazat? Sper ca voi avea vesti cat de curand. Multumesc.

Corina70
    [13.05.14 15:19:20]

@dumi74: daca nu ai euro, poti scoate leva si de la bancomat, cu cardul tau in lei. sau poti cumpara leva de la bcr, ti se aduce suma necesara pe baza de comanda.

nu exista vigneta pe 2 saptamani, va trebui sa-ti cumperi inca una de 7 zile la finalul sejurului.

daca ai ghinionul sa nimeresti o camera unde se aude zgomotul strazii, ia in calcul si varianta folosirii dopurilor pentru urechi, sa te poti odihni totusi pe timp de noapte...

[14.05.14 20:17:38]

@dumi74: Salut! referitor la leva, depinde ce alegi, eu am cumparat din mall Varna, era un curs bunicel, ei merg pe 1leva=2 lei, 1 euro=2 leva sau cu 5 centimi plus la fiecare. La casa de schimb valutar de la hotel, fiindca au exchange cursul este in defavoarea leului, adica 1 leva=mai putini lei. In rest, mancarea ok, sper sa ai parte de distractie, animatorii sunt abordabili, vremea sa tina cu tine. Daca nu, mergi la Nessebar, sunt vreo 40 km, pe serpentine insa orasul merita, parchezi in port, nu faci stanga spre Sunny Beach, vizitezi bisericile, cumperi suveniruri.

Cazarea, sper sa ai o camera spre mare, in corpul D unde am stat era un apartament cu trei camere, 2 bai, dar am dormit in living.

Sunt saritori si daca ai vreo problema apeleaza la receptie. Nu au piscina interioara, in rest lounge bar, pool bar etc. ai destule... Timp frumos iti doresc! Plateste vignieta la un chiosc pe dreapta cum treci de controlul frontierei, imediat la iesirea din pctf, o sa vezi coada.

dumi74*
    [18.05.14 15:37:01]

@george777: Multumesc pentru sfaturi. Apropo, la mall Varna parcarea e cu plata? Dar la Carrefour in Varna? In Ruse gasesc case de schimb valutar undeva in drum? Sper sa fie vreme frumoasa, ca apa cu siguranta inca e rece. Dar macar restul lucrurilor sa fie ok. Multumesc inca odata!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [18.05.14 16:09:13]

@george777:

Chiar dacă nu am fost la mall-ul respectiv din Varna, mi se pare greu de crezut să găsești un curs de 1 leva=2 lei. Sunt ani buni de când nu mai este paritatea asta. La fel de ciudat mi se pare și cursul euro leva.

Nu mi se pare un sfat bun. Prețul este, de obicei, mai mare decât cel oficial și, în plus, mereu sunt cozi, deci timp pierdut aiurea. Eu recomand achiziționarea vignetei de la orice benzinărie din Ruse (OMV, Shell etc.), fără coadă, și plata cu card bancar în lei sau cu leva cash.

[19.05.14 20:06:47]

@nicole33: Nicole, ai dreptate, chioscul este pe stanga cum treci de controlul pctf pe sensul de intrare in Bulgaria, si este de stat, iar cursul levei este de 2,4 2,5 lei... valorile au fost date cu plus minus 50 centimi, important este ca turistii sa aiba informatia la "cald" atat de la mine cat si de la tine sau de la altii... Oricum, tu esti "consigliere"... deci ai dreptate!

albena
    [27.05.14 20:05:25]

Salut, am si eu 2 intrebari:

- cum este parcarea, spatioasa, se plateste sau nu?

- cum ajung la mare de la hotel, este un drum amenajat sau... direct prin stufarisul din spatele hotelului?

[28.05.14 13:54:58]

@albena: Salut! Parcarea este spatioasa, chiar in fata hotelului, insa nu stiu cum va fi in sezon, de 1 mai gaseai loc de parcare unde voiai. Nu este cu plata!

La plaja poti ajunge pe doua drumuri, unul este betonat, ca o sosea, cu jumatate trotuar din distanta, iar altul cu piatra semiamenajat. Le poti incerca pe amandoua, important este sa ai timp frumos!

Daca mai ai nelamuriri intraba-ma! Bafta!

[28.05.14 13:58:12]

@dumi74: La mall Varna, parcarea de 1 mai era free, insa am observat o ghereta la parcarea de suprafata, chiar in fata mall-ului. Cea din subteran din cate mi-amintesc era tot free. Case de schimb valutar gasesti peste tot, inclusiv la hotel, insa cursul aici este un pic in defavoarea leului. Bafta!

albena, balasa violeta, Corina70, dumi74*, george777, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSunrise All Suites Resort: