ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2009
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 06.09.08
SEP-2008

Nu mi-a placut deloc !

La insistentele unui prieten in sept anul trecut am decis sa mergem cateva zile la munte iar el ne-a propus acest hotel Piatra Arsa. Am zis sa mergem pe mana lui, zis si facut.

Am pornit la drum, am mers cu bine pana pe la intersectia care duce la Cabana Cuibul Dorului si cam de acolo a inceput calvarul. Mentionez ca am mers cu masina din dotare pt ca omu' ne-a zis ca e practicabil si chiar in momentul ala e un logan parcat la hotel. L-am crezut pt ca nu mai fusesem niciodata. Drumul a devenit de cosmar in scurt timp, eram singurii nebuni pe acel drum, pietre imense, bolovani, santuri in care credeam ca o sa cadem din clipa in clipa. Pe sub masina se auzeau tot felul de bubuituri, ce sa mai... COSMAR de drum! Am zis ca merita ca vom ajunge la un hotel laudat. peisajele superbe in schimb, mult verse, muntii superbi, soare, fff frumos. Am ajuns cu un praf de 2 degete pe masina, in masina si noi ziceai ca am iesit dintr-o furtuna de praf...

Am vazut hotelul si mi-a picat fata... pt ce facusem atata drum??? pt acest hotel? oribil. Avea un aspect neingrijit si comunist. Intram, pustiu pe la receptie. Ne intalnim cu un nene recomandat care ne prezinta restaurantul. Mirosea cam urat, aspct de cantina ieftina si mancarea nu arata prea bine pt mine cel putin. Am renuntat instantaneu desi sotului meu ii placea. Cand am auzit ca sunt si ursi care vin in zona am zis PAS! Eu nici nu prea sunt adepta drumetiilor si mai ales intr-o zona cu ursi.

Ah, ne-a aratat piscina... ceva mic si... nici nu am cuvinte. De fapt acest hotel e pt sportivi si erau pe acolo niste aparate de sport, spaliere, si aceasta mica piscina cam jegoasa parea. Deci, am zis: Eu aici nu stau!!! Nu vroiam super lux dar macar un minim de confort. Nu mai stiu pretul dar era destul de marisor pt ce era acolo.

Asa cum am zis singurul lucru care mi-a placut au fost peisajele. In rest nu m-as mai duce acolo niciodata. poate iarna e mai frumos si sa ajungi altfel decat cu masina. Dar pt un cuplu, singur chiar nu e ok. In grup mare poate mai uiti de aceste neajunsuri.

O sa va atasez cateva poze pt peisaje si sa va arata drumul pe care nu ar trebui sa va aventurati decat daca aveti un 4x4 sau orice masina buna de teren.

Trimis de Delphinash in 02.11.09 10:19:10

VIZUALIZĂRI: 7404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drum catre piatra arsa

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.01.10 00:30:18] »

in tara asta e o aventura sa mergi pe autostrazi, drumuri europene si nationale si tu te miri de o poteca de munte?!? chiar nu trebuia sa indraznesti sa o iei spre varf fara experienta si masina adecvata... (apropo, o Dacie 1300 ar fi reusit! si daca mi-aduc bine aminte, parintii mei au urcat acolo prin anii '70 cu o Dacie 1100!)

eu am fost in multe ierni acolo, in tabere sau in excursii, la schi si ultima vizita cred ca a fost prin... '81 sau '82, de revelion.

intr-adevar, iarna peisajul e superb! in plus, pe vremea aia, un loc in cabana sau chiar si in hotel costa o nimica toata, cu 100 de lei puteai sa stai si sa si mananci o saptamana! dezavantajul oricarei cazari de pe platoul Bucegilor este ca iarna in special (dar e posibil sa se intample si vara uneori) nu exista apa curenta. tot ce folosesc provine din zapada topita si din ce se cara cu butoiele cu telecabina.

este totusi un bun punct de plecare in excursii relativ scurte si usoare spre puncte foarte pitoresti cum ar fi: Babele si Sfinxul Carpatilor, Crucea de pe Caraiman, Pestera Dambovicioara (amenajata si electrificata partial)...

PS si apropo de ursi: iarna ai avantajul ca astia hiberneaza!

ghidioneanu [21.02.10 19:15:07] »

Pentru un drum mai bun, era de de ales drumul de la Moroieni spre Bolboci, la un moment dat e o intersectie la dreapta spre Paduchiosu si Cuibul Dorului, e mai practicabil. Am mers si eu pe acolo, intradevar drumul de la Cuibul Dorului pe Paduchiosu e jalnic pe primii doi km, dar apoi e acceptabil. Eu am preferat sa merg la Pestera si de acolo am urcat pe jos pana la Piatra Arsa, ceea ce iti recomand si tie, dupa un urcus de trei ore, restaurantul iti va parea o bijuterie, iar mancarea un deliciu (am mancat un creier macelaresc super! ).

Oricum e rezervatie si ar trebui interzis accesul auto si al ATV-urilor!!!

Delphinash [22.02.10 10:14:58] »

in primul rand salutari dle ghidioneanu mi-a facut placere sa va cunosc !

Nu cred ca voi mai merge vreodata pe acolo cel putin nu cu masina. Poate intr-o alta imprejurare da. Eu nu sunt o mare amatoare de urcat pe munte si nici de mers prea mult pe jos pe drumuri de munte asa ca....Intr-adevar cand mergi atat foamea isi spune cuvantul si nu te mai uiti cum e in restaurant insa atunci cand am fost eu imi doream relaxare si curateie ceea ce nu prea era la momentul respectiv.

RobertCodescu [12.01.11 08:22:08] »

Pai toata lumea stie ca Piatra Arsa este mai mult un complex sportiv si mai putin turistic. Am fost la Piatra Arsa... in secolul trecut si era aceleasi conditii de... cantonament!!!

webmaster [18.01.11 08:34:37] »

Deşi cu foarte mare întârziere, am retras acestui articol notele acordate unităţii, întrucât autoarea NU a fost cazată la acest hotel.

larisa29* [22.02.11 17:46:57] »

Este un loc in care se merge cu piciorul nu cu masina. Iar cine nu este pasionat de drumetie pe munte, clar nu ii va place.

Delphinash, Dragoș_MD, ghidioneanu, larisa29*
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Piatra Arsă (1950 m):