ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2014
ÎNSCRIS: 27.07.13
APR-2014

Vacanta de vis in Dubai

Ca o introducere, pot spune ca acest concediu a fost unul din cele mai frumoase pe care le-am avut (care nu au fost putine la numar :)).

Ca sa va dati seama cand precizez cat timp ne-a luat de la punctul x pana la punctul y, trebuie sa va spun ca am stat in Dubai Marina.

In caz ca nu ati citit acest lucru din alte revewuri, la metrou te taxeaza dupa ce ai coborit din metrou, luand in calcul cate statii ai mers.

Voi scrie review-ul pe sectii (ca sa zic asa) cu locuri vazute in ordine cronologica, ca sa fie mai usor pentru toata lumea, mai ales daca exista cineva care cauta date despre un anumit loc, sa nu stea sa citeasca printre randuri.

Zona veche (piata de aur, de mirodenii si cea veche)

Am ajuns in zona cu metroul pana la statia Al Ghubaiba si am mers vreo 5 minute pe jos inspre Creek (canalul natural al Dubaiului) pentru a ajunge la statia de abra (barcuta lor traditionala). Cum ne-a iesit in cale Creek-ul am si vazut statia. Asadar, am luat abra spre piata de aur si cea de mirodenii (se aflau pe acelasi mal al canalului). De aici, mai este putin de mers pana la piata de aur, cea de mirodenii este imediat cum travesezi strada, in stanga. La intrare in piata de aur te intampina cel mai mare inel de aur din lume. Mai departe de asta, gasesti, "surprinzator", muuuulte magazine cu bijuterii de aur. Va dati seama ca este interesant de vazut, dar nu ne-am apropiat de vitrine, intrucat vanzatorii cum te vedeau, te "agatau" si nu mai scapai de ei, si va dati seama ce preturi erau pe acolo.

Piata de mirodenii m-a fascinat mai mult, desi stau prin bucatarie acasa, am constatat ca imi lipsesc nenumarate condimente, si nu numai. Am vazut curmale in diferite combinatii si ciocolata sub forma de niste pietricele de diferite culori (nu am putut sa plec pana sa iau ciocolatele din acestea si va spun, sunt delicioase). Gasesti cam aceleasi lucruri in magazine, insa diferenta consta in gradul de "negociabilitate" al vanzatorilor.

Piata veche e plina de vanzatori indieni de care scapi cu greu. Daca te opresti la standul lor e imposibil sa pleci fara ceva. Nu intru in detalii, marfa consta mai mult in haine traditionale. Vedeti ca aceasta piata se afla pe malul celalalt al Creekului, asadar pe partea cu metroul.

Wafi Mall

Am luat din nou metroul, de data asta pana la statia Dubai Healthcare City. De aici mallul se remarca iediat, intrucat are forma de piramida. Atentie, este si hotel, probabil o sa nimeriti pe la intrarea in hotel asa cum am patit noi, dar angajatii te ghideaza respectuos la intrarea in mall, fiindca exista acces si din hotel. Principalul motiv pentru care am venit aici este datorita pietei Khan Murjan si a restaurantului cu acelasi nume (unul dintre cele mai bune restaurante din Dubai, de altfel). Piata este constituita din magazine de suveniruri in principiu: magneti, parfumuri cu arome orientale, sticlute cu nisip, picturi etc. Restaurantul este in aer liber si in centru are un stand plin cu fructe din care puteai sa ceri sa ti se faca un suc. Nu prea sunt multe de spus, mancare si servire buna, altceva ce sa mai vrei?

Burj Khalifa

Am plecat de la 10:30 de la hotel ca sa ajungem la ora 12 la intrarea in Burj Khalifa (atunci aveam programare), cu metroul pana la statia Burj Khalifa/Dubai Mall. De la metrou am mers pana la intrarea in mall (da, accesul in Burj Khalifa se face prin mall) pe un culoar care parca nu se mai termina. Cand am patruns in mall am intrebat pe cineva incotro sa o luam si ne-a zis sa o luam deci spre dreapta pana la magazinul Samsung si de acolo sa coborim trei etaje si de acolo avem indicatori, si chiar asa a fost. La intrare totul a fost f.organizat: o coada pentru a te verfica pe tine si bagajul tau asa cum se intampla si la aeroport, apoi o camera in care se astepta, angajatii luau grupuri de cam cate 15 turisti si ii duceau in camera cu cele 3 lifturi. Senzatia din lift nu a fost neplacuta, dimpotriva, aveam impresia ca stam pe loc (desi mergea cu 10 m/s). Cand ajungi sus, ramai fara cuvinte. Panorama este de 360 de grade, totul este aerisit. Se vad insulele "The World", Burj Al Arab, in fine, se vede pana foarte departe. Imaginile sper ca o sa vorbeasca de la sine.

Dubai Mall si Fantanile Cantatoare

Spectaculos mallul, din ce am inteles aici gasesti orice firma cauti si chiar asa este. Nu are sens sa spun ca este gigantic. La un momentdat ma uitam cu sotul pe o harta si ne chinuiam noi sa ne dam seama pe unde ne-am plimbat pana in momentul respectiv. Pana la urma ne-am dat seama ca in 3-4 ore vazusem mai putin de un sfert de etaj din mall (asta nu presupune ca am intrat in toate magazinele, ci doar in cele care ne-au interesat).

Am vazut 2 spectacole al fantanilor (incepand cu ora 18, spectacolele au loc din 30 in 30 minute). Un singur cuvant: fantastic. Nu sunt o persoana usor de impresionat, dar va spun, parca apa era vie!

Burj al Arab

Am mers pana aici (cu taxiul) ca sa ne facem cateva poze in fata intrarii pe insula artificiala, fiindca in hotel nu poti intra decat daca vii cu hartia cu programarea.

Madinat Jumeirah

De la Burj al Arab am luat-o pe jos pana aici, nu era mult de mers. Ne-a intampinat un mall cu arhitectura traditionala. Avea magazine inauntru, cat si in afara. Dupa, am iesit spre canalul artificial al complexului. Canalul e inconjurat de verdeata, restaurante fel de fel si hoteluri de 5 stele. Am facut o plimbare pe canal cu abra (din nou) iar "soferul" ne-a fost si ghid, s-a oferit sa ne faca poze, foarte amabil. Probabil stiati ca Madinat Jumeirah este supranumita si Venetia Dubaiului si pe buna dreptate, foarte frumos, i-a placut si fetitei.

Emirates Mall

Acesta este al doilea mall ca marime din lume. Peste tot, nu numai aici, lumea este foarte amabila. Am vazut si partia de ski, am inteles ca este cea mai mare partie interioara din lume.

Miracle Garden

Am mers cu taxiul pana aici intrucat nu exista nici statie de metro nici de autobuz in apropiere. Atentie, gradina nu este deschisa din mai pana in octombrie fiindca este prea cald pentru toate florile. Gradina in sine este minunata, plina de aranjamente florale de tot felul, am facut muuuulte poze. Va recomand sa mergeti, nu cred ca exista ceva asemanator in lume, in special intr-o zona cu desert. Vedeti ca exista o a doua parte a gradinii care e la vreo 5 minute de mers fata de prima parte, asadar sa va pastrati biletele cumparate la intrarea in prima parte, ca sa puteti sa le arati si la intrarea in a doua parte.

Palm Jumeirah

Am mers cu taxiul pana la "baza" palmierului de unde am luat trenuletul pana in

"varful" palmierului, unde se gaseste si hotelul Atlantis. Se vede mai bine forma de palmier din trenulet decat din taxi, fiindca trenuletul merge pe niste sine care se afla mai sus decat drumul de pe palmier.

Am intrat si noi in hotelul Atlantis, dar doar ne-am plimbat prin magazinele de la parterul acestuia.

Moscheea Jumeirah

Este cea mai veche din emirate. Nu am apucat sa o vedem inauntru, deoarece se vizita doar de la ora 10 pana la 11 AM. Pot doar sa spun ca arata bine din exterior.

Muzeul Dubai

Un muzeu interesant. Am vazut aici un filmulet cu evolutia Dubaiului, diferite ambarcatiuni, cum arata o bacanie, cum arata o oaza. Am aflat si ca arabii se roaga de 5 ori pe zi, la diferite momente ale zilei.

Intr-una din zile am facut o excursie in Al Ain (oras in emiratul Abu Dhabi - nu am mers chiar in orasul Abu Dhabi, fiindca mai fusesem intr-o vacanta precendeta). Aici, am vazut muzeul acestui oras. Frumos, dar slabut fata de muzeul Dubaiului. Am vazut si o oaza, care era de fapt motivul pentru care am ales aceasta excursie. Nu am vrut sa facem safari in desert fiindca sotul si fetita au rau de masina si mersul cu masina pe dune sigur nu le-ar fi facut bine. De asemenea, trebuia sa vedem o oaza si in Oman, numai ca a fost o problema cu viza soferului, si nu am mai mers.

Restaurante pe care le recomand:

-Barjeel (aproape de zona veche)

-Shakespeare (in Souk al Bahar de langa Dubai Mall)

-Al Halabi (in mallul Emiratelor)

-nu stiu cum se numeste, dar era vis-a-vis de Moscheea Jumeirah, si ne-au servit cu niste meniuri, fiecare meniu avand niste sandwichuri, niste mici salatele si un desert; de altfel, ne-au ofeit ciocolata din lapte de camila din partea casei si inghetat facuta tot cu lapte de camila.

Pentru alte informatii, ma puteti intreba la comentarii.

Sper ca a fost de folos.

Trimis de Maria V. in 03.05.14 21:43:07
Validat / Publicat: 04.05.14 08:26:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 14510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maria V.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladiri in Dubai Marina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[04.05.14 21:25:51]

Hotelul unde ati fost cazati ce clasificare avea? In general hotelurile (3 sau 4 stele) au in dotarea camerei minifrigider?

Voi face ocalatorie si nu sunt inca decis la hotelul ales de pe un mare site de rezervari (in general caut 3 -4 stele).

[05.05.14 09:20:48]

@perseu: Noi am stat la un apartament (am venit si cu niste prieteni) nu intr-un hotel, ci intr-un bloc de apartamente dar eu i-am zis "hotel" in review fiindca nu am vrut sa intru in detalii. Referitor la intrebarea ta, avand in vedere ca era apartament, da, avea frigider.

simonat
[19.05.14 10:01:55]

@Maria V. : Buna Maria!

Am vazut ca ai fost in aprilie 2014, imi poti spune cum a fost cu viza luata direct de acolo? Stiu ca nu ne mai trebuie viza pre-aprobata. Multumesc!

[19.05.14 22:48:37]

@simonat: Din 22 martie nu mai trebuie niciun fel de viza pentru statele arabe, asa ca nu am platit/luat de nicaieri nicio viza!

simonat
[20.05.14 09:38:14]

@Maria V. : Ce bineee multumesc tare mult!

[20.05.14 12:17:09]

Vorbeste-mi te rog mai mult despre cazare, de unde, ce pret ai gasit, etc...

[20.05.14 20:46:04]

@floraur: Am stat in Dubai Marina, la 3 minute de plaja: traversam strada si mai mergeam un pic. Apartamentul l-am gasit pe site-ul airbnb.com. Proprietarul foarte amabil, cladirea super securizata, am stat la etajul 27! Pretul a fost de aproximativ 200 de dolari pe noapte. Am avut 3 bai, masina de spalat, toate dotarile in bucatarie (inclusiv filtru de cafea), foarte curat, ne-a placut!

[20.05.14 22:37:58]

@Maria V. : ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[20.05.14 23:00:09]

@floraur: cazari vei gasi pe o adresa foarte mare de rezervari hoteliere si nu numai (pensiuni, apartamente, etc.) la preturi si categorii pe care tu singura le alegi. Am folosit deseori aceasta pagina de rezervari in toate vacantele mele prin Europa. Nu stiu daca este voie sa dam numele acestei pagini pentru rezervare hoteliera, foarte utila rurismului individual.

darvin35454
[23.05.14 20:08:05]

@Maria V. : am incercat si eu sa rezerv ceva pe airbnb, dar tare mi-e frica sa nu ajungem acolo si sa nu avem nimic rezervat. si mai este si acel security deposit (bani care ii blochezi si astepti cand te intorci din vacanta sa iti vina inapoi, daca iti mai vin...) cum ati facut cu platile pe airbnb? sunt seriosi?

[23.05.14 22:18:23]

@darvin35454: Pe site-ul www.airbnb.com blocul de apartamente unde am stat noi poarta numele de "Big 2 BR with stunning views". Intrand acolo, sotu' a luat legatura cu proprietarul si ne-am lamurit ca totul ar trebui sa fie ok (adica omul a parut de incredere). Asa ca pot spune ca proprietarul apartamentului nostru a fost serios, dar nu stiu de alti proprietari. Plata am facut-o prin transfer.

[24.05.14 08:42:47]

@darvin35454: incearca pe booking.com iar plata o puteti face la agentiile turistice acreditate in Bucuresti (daca locuiti in Bucuresti)

Eu am folosit acest site pt toate rezervarile facute in Elvetia, Franta, Anglia.

Vei gasi foarte multe oferte de cazare de la hoteluri la apartamente.

[06.06.14 15:22:50]

@Maria V. : da-mi un link te rog, chiar caut ca berbecul in aceste zile... eventual o adesa de mail, chiar ar fi binevenita.

Am gasit "Big 2 BR with stunning views" insa nu este liber in OCT la inceput, cand ma duc eu...

Daca a mai fost cineva si a stat bine (sub 200$ 2BR) il rog sa lase mai multe date, chiar mi-ar folosi niste recomandari.

Folosesc si eu Booking-ul, insa vreau un apartament cu doua dormitoare si nu prea sunt foarte multe oferte interesante acolo, pentru acest tip de produs.

[06.08.14 19:27:25]

Sarut mana Maria, spune-mi te rog cum / unde trebuie sa faci rezervare / programare ca sa vizitez Burj Khaliffa si Burj Al Arab? Ce tarife au taxiurile si metroul.

Multumesc! Andy.

[07.08.14 20:46:36]

Noi nu am fost in Burj al Arab, doar am mers la intrare si am facut cateva poze, si pentru asta nu iti trebuie programare. Iar pentru Burj Khalifa noi am vorbit la receptie, dar cu vreo 2 zile inainte. Cat despre metrou, el e impartit in mai multe zone, depinde cate zone schimbi, ca sa zic asa, fiindca ai un card si se inregistreaza statia la care ai urcat in metrou si apoi statia la care ai coborat, insa, in medie, cred ca ar fi vreo 3 dirhame. Iar cu taxiul nu mai imi aduc aminte exact, dar stiu ca atunci cand am luat un taxi de la aeroportul Dubai Al Maktoum (cel nou, care nu e finalizat inca) pana in Dubai Marina ne-a luat vreo 60-70 dirhame.

[11.08.14 11:21:02]

Multumesc. As dori sa inchiriez o masina in Dubai. Puteti sa ma indrumati?

[11.08.14 14:02:08]

@andy. cta: Imi pare rau, dar noi nu am inchiriat nicio masina in Dubai. Nu te pot ajuta

[13.08.14 07:50:05]

@andy. cta: Si eu am fost tentat sa inchiriez o masina dar ajungand acolo mi-am dat seama ca nu se merita. Au o retea de metrou bine pusa la punct pentru a ajunge in zonele turistice si comerciale. Tarifele pentru TAXI sunt foarte mici si se merita pentru deplasari scurte (pana in 10 Km). Soselele sunt foarte intortocheate incat daca nu ai GPS cu acces la internet, esti mort deoarece nu te poti descurca asa usor pe strazile lor destul de largi cu ocoluri si zone unde sa intorci destul de mari ca distanta si spatiu. Traficul de internet pt un GPS este foarte scump, de asemenea si tarifele pt roaming plus internet (10.2 euro/Mb, apel trimis - 2.67 Euro/minut catre Romania si 3.10 euro catre alte tari, apel primit - 1 Euro/minut) Am calatorin in luna Iulie 2014.

[13.08.14 08:26:50]

@perseu: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[13.08.14 21:43:53]

@webmasterX: O voi face cat de curand tinand cont ca am prins o parte din caldurile verii tropicale dar si Ramadan-ul.

[15.08.14 13:47:15]

Multumesc. Daca mai puteti sa-mi " vindeti " ponturi v-as fi recunascator.

Camita
[23.08.14 18:09:26]

@andy. cta: noi am cumparat on line tichete pentru Burj Khaliffa cu indicarea datei si orei dorite, direct din site-ul lor :

burjkhalifa.ae/en/Observa ... nformation.aspx

Adult (12 years +) General Admission (Dated & Timed) AED 125

Fast track Entry Admission AED 300

Child (4 - 12 years) General Admission (Dated & Timed) AED 95

Fast track Entry Admission AED 300

Infant (Below 4 years) General Admission (Dated & Timed) FREE

Fast track Entry Admission FREE

Acolo te prezinti cu 30 minute mai devreme cu rezervarea printata si achitata, iar ei iti dau biletele! Succes!

[26.12.14 14:49:28]

Pana la urma am luat si noi un apartament cu doua camere prin airbnb.com, tot din Dubai Marina si pot spune ca am facut cea mai tare afacere...

Am platit 1050e/7nopti/doua cupluri, aduca 525e/cuplu. Recomand airbnb, pentru ca nu exista niciun fel de hotel care sa-ti ofere facilitatile pe care le ai la o cladire din Dubai Marina... nu la pretul acesta, bineinteles.

[12.03.15 17:22:22]

@Maria V. - Buna Maria,

as vrea sa te rog sa-mi spui si mie, mai exact, procedeul de transport in comun cu metroule unde se procura bilet-abonament, se plateste chesh sau cu cardul, etc.....

Multumesc.

[14.03.15 09:36:49]

@mcosty68: Biletele se gasesc la orice statie de metrou. Noi am platit cash, dar cel mai probabil se poate si cu cardul. Atunci cand iti cumperi biletul, il "incarci" cu cati bani vrei. Biletul il bagi in aparat si la statia de metrou unde urci, dar si unde cobori, astefl incat banii de pe card se iau in functie de distanta parcursa. Cand ramai cu mai putin de 2 Dhs pe bilet (care este, de fapt, ca un card), iti apare pe aparate, si atunci stii ca mai trebuie sa pui bani pe "card", lucru pe care il poti face la orice statie de metrou.

[14.03.15 15:19:18]

Multumesc Maria!

[16.03.15 23:56:47]

@mcosty68 - Recomand sa cumperi direct SILVER CARD, decat sa cumperi bilete. Vei plati o singura data valoearea cardului, iar apoi il incarci cu ce valoare vrei, asemenea cartelei de telefon. Foloseste din plin cardul bancar, iti va aparea suma de plata in DHS dar si in LEI (RON) Eu am folosit plata cu cardul fara restrictii, chiar si in Mall. Cash, platesti in bazar, pt. micile suveniruri. In Mall of Emirates, ai un supermarket CARREFOUR cu preturi " nesimtit de mici ", pt ce vrei sa cumperi.

[17.03.15 01:43:51]

@perseu: Multumesc Perseu!

eva2012
[31.07.15 11:54:03]

@Maria V. - Buna, am citit ca ati fost cu fetita in dubai, poti sa-mi spui cati ani avea fetita la momentul acela? Multumesc frumos.

[05.08.15 14:09:37]

@eva2012: 7 ani, aproape 8

andy.cta, Camita, darvin35454, eva2012, floraur, Iulian-007, Maria V., mcosty68, simonat
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: