ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2014
ÎNSCRIS: 28.04.14
MAY-2012

la PMM* = 102 USD

Recomand hotelul, recomand Egiptul

Este un loc de vis in care m-as mai intoarce nu doar o data! am plecat cu un tur operator din Ungaria, dar nu ne pare rau, s-a vb engleza cu noi, iar la hotel ghidul care ne-a preluat a fost cetatean roman de nationalitate maghiara, deci a vorbit si romana pentru noi, chiar a venit a doua zi de dimineata sa vb doar cu noi 2, fiind singuri romani, ne-a explicat ce sa facem si ce nu, de la el am luat toate excursiile optionale, Valea Regilor+ cele mai importante temple din Luxor, Giftun island etc... nu are rost sa le insir acum pe toate! Egiptul este minunat tocmai prin contrastele sale, alb si negru, curatenie si mizerie, este o tara a extremelor, in incinta hotelului fff curat in afara ff multa mizerie si saracie, dar nu ne-a interesat ca nu am dormit pe strada si in plus am stiut toate acestea inainte sa ne inhamam sa plecam in Egipt!

Hotelul no comment: fff mare, imens, piscine multe, restaurante cu specifice diferite, chiar si noi intr-o seara am mancat la cel italienenesc si mancarea a fost fff buna, nu am platit nimic decat vinul vreo 30 de usd, atat doar ca trebuie sa rezervi cu o seara inainte! Bacsis... minciuni... am dat bacsis decat baiatului care ne-a dus bagajele in camera si in ultima zi celui care ne facea curat, nu e adevarat ca asteapta sa le dai... din potriva, pe cel ce facea curat nu l-am vazut decat de 2 ori, venea mereu cand nu eram si lasa o curatenie impecabila, chiar la piscina am vrut sa dam bacsis unui baiat care se ocupa cu animatia, sa ne faca poza, dar a refuzat categoric, a zis ca asta este meseria lui, sa ne faca sa ne simtim bine si ca el are salar si pt asta munceste! mancarea buna si f buna, nu excelenta, in sensul ca nu aveai 100 de varietati de mezeluri sau alte preparate, dar sa fim seriosi... cat poti manca??? asa e gandirea romanului... sa fie cat mai mult sa bagam la mat, de parca am manca si cu ochii si cu urechile... cand am plecat in excursii dimineata am primit mic dejun la pachet (fff consistent si suc si apa si fructe si sandwich) nici nu am mancat tot pt ca le-am dat unor copii cand am facut un popas in drum spre luxor! am mers in excursie cu inca un cuplu de polonezi cu 2 copii stabiliti in Anglia si ne-a vb in limba engleza bineinteles, dar a fost fff ok! singurul dezavantaj e ca te agaseaza prin piete si targuri sa le cumperi marfa, dar daca ii ignori te lasa in pace!

Cat despre hotel nu pot spune decat lucruri bune, exceptie fiind faptul ca desi avea iesire la mare, apa adanca era ff departe, trebuia sa mergi metri, chiar zeci de metri ca sa dai de apa mai mare si sa ai papuci speciali ca sa nu te intepi la picioare, dar sincera sa fiu nu m-a deranjat, am facut destula baie si in mare cand am mers in excursii si oricum preferam piscina pt ca e mai safe: D... marea rosie este o minunatie, sa face snorkeling, sa vezi toate minunatiile ei, este o apa de o limpezime incredibila si am mai vazut ceva mari la viata mea, dar ca aceasta, niciodata si oricat ne umflam noi ca ei sunt mizerabili s. a. m. d., marea noastra nu e nici cat negru sub unghie atat de curata pe cat e a lor, nu am vazut acolo un smoc de tigara, in schimb la noi gasesti de toate de la mancare, la absorante, prezervative, deci, fara suparare, eu nu m-as mai duce la noi la mare nici pe gratis, ultima data cand am fost in 2008 am si zis ca va fi ultima oara!

Egiptul e istorie pura si recomand destinatia pt cei ce iubesc istoria, sa nu uitam ca numai la Luxor se afla 30% din monumentele din Egipt, iar intreg Egiptul detine aproximativ 70% din monumente de pe mapamond... deci ce sa iti doresti mai mult??? NE VOM INTOARCE CU SIGURANTA IN EGIPT pt ca nu am apucat sa vedem PIRAMIDELE:(... chiar atunci incepusera revoltele in Cairo si nu se organizau excursii... probabil nu vom merge tot in Hurgadha pe motivul ca am vrea sa vedem si Sharm el Sheikh-ul! Noi va recomadam din suflet acest hotel si Egiptul pt ca va fi cu siguranta o experienta de neuitat! Si acum ma mai uit la poze si retraiesc momentele acelea frumoase! sfat: daca cumparati ceva negociati la sange cu ei, nu au pret fix, dar trebuie sa ai nervi si rabdare ca sa scoti pretul care iti convine, noi am luat suveniruri la toata familia plus la inca vreo 15 familii (prieteni) si am dat pe toate 60 de dolari! ne pare rau ca nu am stat 14 nopti, dar data viitoare asa vom face;)

Trimis de mina86 in 28.04.14 19:00:10
Validat / Publicat: 28.04.14 20:49:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mina86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 102.60 USD pe cameră

angela_tudose
    [19.05.16 10:40:18]

@mina86 - Te-ai mai intoarce acum in Egipt? L-ai mai recomanda? Eu da, m-as mai intoarce, am mai facut-o de cateva ori, chiar luna trecuta in aprilie. Ma bucur ca Egiptul ti-a lasat o impresi placuta. Dar, totusi de ce tocmai acum revii cu pozele?

mina86AUTOR REVIEW
    [19.05.16 10:54:46]

@angy12: facand abstractie de situatiile actuale din lume, da m-as intoarce, dar nu acum! Noi suntem mai fricosi si mai reticenti, bravo celor care au curaj sa decoleze spre Egipt in perioada aceasta! Mie mi-a placut foarte mult hotelul, dar si tot ceea ce inseamna Egiptul ca tara, cultura, popor, istorie! Oricum trebuie sa revenim sa vedem Piramidele, pe care le-am ratat in 2012 din cauza Revolutiei de la Cairo! Cat despre poze, abea aseara am pus poze pentru toate destinatiile unde am fost pana acum, deci din comoditate si din cauza ca abea nu prea am avut activitate pe site de ceva timp si nici nu prea aveam eu habar cum sta treaba pe aici Asa ca asteptam sa se mai linisteasca apele si sper ca in urmatorii ani sa revedem Egiptul, pana atunci avem alte locatii in vizor! Anul acesta ne rezumam la un tur al tarii si promit solemn ca de indata ce vom reveni acasa voi posta impresii si poze despre locurile vizitate! Egiptul oricum mi-a ramas la suflet si astept cu nerabdare sa ne reintoarcem, este un loc ce merita vazut, macar o data in viata asta! Numai bine si vacante cat mai placute!

angela_tudose, mina86
    Alte impresii din această RUBRICĂIberotel Aquamarine Hotel: