ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2014
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 22.04.14
AUG-2013

Locuri pitoresti in Cheile Nerei

Am ales aceste locuri pentru un weekend prelungit si pentru ca nu mai vizitasem pana acum aceasta zona. Turul nostru a inceput cu cascada Bigar, laudata mai mult de straini si mai putin promovata de autoritatile noastre. Ne-a placut, dar fiind o perioada secetoasa debitul era scazut, doar cateva firisoare subtiri de apa spalau "caciula de muschi" ce reprezinta cascada. Sincer in fotografiile vazute arata mult mai spectaculos decat la fata locului in acea perioada. Ce nu ne-a placut a fost faptul ca pentru a trece de cealalta parte a cascadei traversai un pod inchis cu bariera. Pentru a se ridica bariera taxa era 5lei. OK nu am nimic impotriva acestei taxe, dar as vi vrut sa stiu pentru ce o platim, in afara traversarii podului nu se oferea nimic- era un panou mare cu informatii despre flora si fauna din zona, dar cam atat, nici bilet de intrare, o vedere sau un pliant cu ce vizitam dincolo de pod, nici vorba, asa ca am renuntat la traversarea dincolo de bariera si ne-am multumit cu vederea cascadei de la sosea, oricum cei care treceau podul se intorceau destul de repede si nu pareau prea entuziasmati de cele vazute acolo. Ne-am continuat drumul spre Sasca Montana si pentru ca nu am avut cazare rezervat dinainte, iar afara ploua torential si se intunecase ne-am oprit la prima oferta mai acatarii pe care am vazut-o: Pensiunea sau hotelul Rocker*s Inn. Am stat acolo o noapte si pot spune ca a fost o experienta ciudata; gazdele n-au fost prea amabile, oferta de masa la ora aceea (21.30- 22.00) nu exista, se gatea doar pentru turistii deja cazati pentru ca lipsea bucatarul, pe hol nu era curent electric, iar camerele erau decorate "intr-un mare fel", oricum un stil rock de prost gust, intunecoase, dar curate si dotate cu tot ce era necesar. Dimineata am plecat cu gandul ca vom gasi alta cazare in zona si asa am ajuns pana la Oravita. Aici ne-am cazat intr-un fost hotel comunist cam vechi, dar acceptabil ca pret si conditii. Oricum mancarea de la restaurantul hotelului era foarte buna si la preturi mici.

Am vizitat apoi si celelalte cascade din zona: Cascada Susara, la capatul satului Sasca Montana; La Vaioaga- aflata pe drumul spre Beusnita si Lacul Ochiul beiului, apoi de la Cantonul Damian am urcat spre Ochiul Beiului, un lac de un albastru incredibil si cu o legenda la fel de frumoasa si impresionanta ca acesta si in final Cascada Beusnita, care avea cel mai mic debit dintre toate cele vazute in zona. Ne-am promis ca vom reveni si-n alta perioada a anului sperand sa o vedem mult mai bogata in apa si la fel de verde. In zona sunt si multe alte trasee pentru drumetii cu diverse grade de dificultate: "La tunele" drum pe care am mers si noi, dar nu pana la capat. Ce este inedit la acest traseu sunt tunelele sapate in stanca de localnici pentru a scurta distanta intre Sasca Romana si Montana; un alt traseu interesant este spre lacul "Ochiul dracului" destul de dificil potrivit mai de graba pentru cei obisnuiti cu urcatul pe munte. Mai multe informatii despre acestea, dar si despre alte atractii din zona gasiti pe site-urile: cheilenereibeusnita.ro; nera.exploratorii.ro.

A fost o minivacanta reusita incheiata la intoarcere cu vizita la Rezervatia de zimbri din Hateg si bineinteles cu gandul de a mai reveni in aceasta zona abia descoperita de noi.

Trimis de Gabi Georgeta in 23.04.14 23:38:57
Validat / Publicat: 24.04.14 12:17:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SASCA MONTANĂ.

VIZUALIZĂRI: 2890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primul popas -Cascada Bigar

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cheile Nerei: