ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2009
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
OCT-2009

Cel mai bun hotel AI din Turcia la care am stat

Adevarul este ca am avut mari asteptari de la acest hotel. Si exceptand cateva minusuri, nu am fost dezamagiti. Citeam ceva mai inainte sa postez, de exemplu, ca mancarea este obisnuita, ca la orice hotel de peste 4* AI din zona. Pentru noi aceasta afirmatie este chiar eronata, mai ales ca imediat dupa Rixos am fost la Cornelia (si credeti-ne, acolo ne-ar fi venit sa plangem dupa bani daca nu ar fi fost camera). Si in plus, mergem de 6 ani in Turcia, am fost si la alte hoteluri bine cotate, dar mancarea de la Rixos este cu mult peste (si ca prezentare, si ca varietate, si in ceea ce priveste calitatea).

Chiar nu-i inteleg pe cei care spuneau ca nu aveau ce manca dimineata (poate ar trebui sa mearga la Cornelia, de exemplu, unde noua ne-a venit sa plangem dimineata cand am vazut doar cateva feluri de mancare). Ma rog, asta-i parerea noastra.

Lucrurile minus: chiar am avut o pata pe mocheta, am nimerit si noi in una dintre dati un prosop putin rupt la plaja, nu am reusit sa rezervam masa a-la-carte decat cu ajutorul celor de la Guest Relations (care au fost insa f. prompti) si bauturi straine exista fara plata, dar noi am reusit sa bem asa ceva numai in barul din apropierea receptiei (insa nu VSOP, pe care trebuie sa le platesti) si trebuie sa ceri in mod expres gin tonic (noi asta am cerut) cu Gordon's-London Dry Gin, altfel il folosesc pe cel local. Si era sa uit: echipa de animatie, care noua nu ne-a prea placut (am vazut si mai bine).

Punctele tari: suprafata mare, impresionanta si verde, spectacolul fantanilor, plaja foarte lunga si foarte lata - cu toate acestea, daca nu ajungeai de exemplu pana la ora 12. 00 pe plaja, gaseai mai greu locuri, desi era repet, f. f. mare. Nu am scris despre mancare: fff variata si buna (cu un plus pentru ecleruri si pentru dulciuri, in general, ca si pentru numeroasele specialitati cu fructe de mare). Asa cum am citit si pe alte site-uri, la Rixos chiar este dezmat culinar. Restaurantele a-la-carte super: noi am fost doar la 2: frantuzesc si barbeque (un plus de clasa la cel frantuzesc). Regretam ca nu am fost si la cel italienesc. Cu toate ca echipa de animatie nu era ce mai buna pe care am vazut-o, muzica de la discoteca a fost, in mod surprinzator, foarte bine aleasa (pentru toate varstele).

Am prins, intr-adevar OktoberFest-ul organizat in stilul lor. Dragut! Bere, bere, bere (evident, insa, numai Efes), chiar si carnati sau alte specialitati care vroiau sa aminteasca de festivalul original.

Un alt plus l-a constituit Troy Aqua. Nu f. mare, dar constituia o variatie.

Spa-ul este super!

Camera mare, cu vedere laterala la mare. Baia mare, de asemenea.

Ce ne-a mai placut a fost lipsa tip box-ului. Evident ca lasam ceva cameristei sau celui care ne alimenta minibarul, ii dadeam iarasi ceva baiatului care ne servea pe plaja sau la piscina, dar nu mai aveam neplacuta senzatie ca daca nu pun ceva in cutiuta fermecata nu vom fi serviti rapid la bar.

Noi am fost f. multumiti si de acum incolo, cel putin in Turcia vom alege cu prioritate hoteluri Rixos.

Si chiar daca nu a fost absolut perfect, tot il voi cota fff bine, pt. ca in final este hotelul la care m-am simtit cel mai bine.

Trimis de chrismo in 31.10.09 23:44:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 12327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pata de pe mocheta.Asta ca sa dau dreptate si celor care au fost atat de dezamagiti de Rixos

miha_alex
    [27.01.10 20:07:01]

Sunt total bulversata. Nu stiu ce sa mai inteleg. Multe reviw-uri negative. Si eu credeam ca acest hotel este peste celelalte. Poti sa-mi dai mai multe amanunte despre hotel. Anul acesta un sejur cu early booking 10 hopti ajunge 2500 euro. Merita banii?

Sau acolo incep sa scot si altii. Apropo de bauturi, minibar....

Am un copil de 2.5 ani. Pot merge la restaurantele a la carte? Animatie seara, ziua? Am multe intrebari, dar nu stiu cu care sa incep.

[30.01.10 16:36:05]

recomand sa ai deplina incredere in impresiile postate de chrismo. Are pareri echilibrate, experienta de vacanta cat de poate de vasta in ce priveste Turcia, pur si simpu stie ce spune.

[31.01.10 00:19:15]

Stai linistita. Slava Domnului, in ce priveste mancarea, este cu mult peste celelalte hoteluri. Restaurantele a la carte sunt foarte bune, nu ai ca la alte hoteluri la care am fost, practic, aceeasi mancare pe care o ai in restaurantul principal. Iar felul in care esti servit, este de nota 10.

In ceea ce priveste minibarul, se reumple zilnic (bere, suc-3 feluri, apa, o sticla mica de vin). O singura data nu ne-au completat minibarul, am fost la relatiile cu publicul, am reclamat si pana seara aveam si in plus. Animatia este sub alte hoteluri, asa cum am scris in impresiile mele, dar muzica pe care o puneau la discoteca era f. buna.

Sa mergi la Spa. Minunat! Nu ma intreba preturi la masaje sau proceduri, pt. ca nu am incercat. Dar ai gratuit, ca la mai toate hotelurile de 5* din zona, baia turceasca si sauna.

In ceea ce priveste bauturile, depinde. Brand-uri straine ai doar la barul de pe acelasi palier cu receptia, dar trebuie sa ceri in mod expres sa-ti puna altceva decat bauturi locale. VSOP se platesc. Esti servit la piscina si pe plaja, iar daca mai si dai o mica "atentie", o sa treaca mereu pe la tine sa te intrebe daca mai vrei ceva, o sa-ti aduca alune, fistic. Fresh-uri ai sigur dimineata. De restul, nu prea stiu. Am baut Cola si Sprite.

Intrarea la Troy Aqua e gratuita, dar pt. delfinariu platesti. Nu mai stiu cat am dat.

Daca mai vrei sa stii ceva, intreaba-ma.

Oricum, merita banii. Ca sa intelegi cat de mult am fost impresionata de servicii, anul asta am ales un alt hotel Rixos: Sungate. Un ghid pe care l-am intrebat acum cativa ani, cand stateam la un hotel in zona Kemer ce hotel ar alege, a replicat prompt: Rixos (erau vreo 3 atunci: Tekirova, Beldibi si Labada-cel din urma e acum in lantul Barut). Si mi-a mai spus: O data ce ai fost la Rixos, intotdeuna vrei la Rixos. Si asa este.

[31.01.10 15:13:47]

Noi am fost la Delphin De Lux-Alanya, 6 familii in anul 2008. In anul urmator, 2 dintre ele au fost la Rixos Premium. Au ramas si ei impresionati de Rixos in ceea ce priveste suprafata si amenajarile, dar referitor la servicii au spus ca sunt sub Delphin. Nu stiu ce sa zic, eu nu am fost pana acum la Rixos, v-am transmis numai parerea lor, ce stiu este ca intr-adevar ne-am simtit foarte bine la Delphin.

Acum, apropo de Rixos-uri, se spune ca si Lares Park din Lara a fost renovat complet si face parte acum din lantul Rixos. Ba mai mult, ar avea preturi promotionale anul acesta. Oare se merita mai mult decat Sungate-ul? Vad ca si la Sungate sunt preturi bune. Lares-ul are clar plaja mai buna, dar si Sungate-ul este amplasat mirific. Oscilez intre ele doua.

Chrismo, cat te costa sejurul anul acesta la Sungate? La ce hoteluri ai mai fost in Antalya? Stii ceva de Amara Dolce Vita - Kemer? Vad ca are rewiew-suri bune, dar cineva l-a catalogat kitsch.

Scuze de atatea intrebari, dar caut sa ma tot informez ptr sejurul de anul acesta, ca si la bani ma uit, dar nici oriunde nu m-as duce.

Multumesc de intelegere!

[31.01.10 23:26:37]

michaela, Lares Park va fi o alegere foarte buna anul acesta. Dar pentru voi eu cred ca SI mai buna alegere ar fi Sungate-ul. Daca te incadrezi in buget, opreste-te din cautari si ia Sungate-ul

[01.02.10 19:58:21]

Multumesc de recomandare, o singura remarca m-a facut sa ma indoiesc de Sungate. Cineva, intr-un ecou aici pe site, spunea ca restaurantul principal seamana cu o cantina si nici camerele nu ar fi cine stie ce. Chestia cu "cantina" pe mine m-a cam deprimat.

Ma tot uit la Amara Dolce Vita. Are super rewiews-uri, arata bine in poze si un pret bun, dar altcineva zicea ca ar fi kitsch-os. Parerea ta care e despre acesta ?

Motivul ptr care ma "agit" si vreau ca totul sa fie ok este ca celelalte familii in toate cele 7 concedii petrecute in Turcia au mers pe mana mea si nu i-am dezamagit pana acum.

Stii vreo agentie care practica preturi mai bune ?

Pentru ca vrem sa luam sejur de 9-10 nopti si asta ne cam ridica costul.

Merci anticipat !

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.02.10 21:06:38]

Hotelurile din lantul Amara apartin rusilor de la Tez tour deci daca vrei sa mergi cu avionul din RO este posibil sa le gasesti doar in oferta lor.

[01.02.10 21:30:09]

L-am gasit la [........sters de webmaster99] am impresia ca lucreaza cu Tez. Il au la 700euro/pers/7nopti cu transport, fara taxe de avion (reducerea de 15% inclusa). Si Sungate-ul e cam tot acolo.

Ups!! Oare am voie sa spun nume de agentii?? Web, atentioneaza-ma daca gresesc.

Andox, ce hoteluri bune cu preturi mai mici stii avand in vedere ca: nu ma intereseaza sa aibe ca puncte tari facilitati ptr. copii, rest A la Cart si SPA-uri, ma intereseaza servicii bune, camera mare si frumoasa, verdeata multa, plaja bunicica si curatenie. Poate renuntand la unele pretentii, dar nescazand prea mult standardul, reusesc sa mai retusez pretul)))))

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.02.10 22:09:10]

michaela, nu prea am eu experienta in Turcia ca sa pot sa-ti recomand hoteluri iar preturi cu avionul inclus chiar nu am urmarit inca. Insa in cautarile mele pe site-uri din Anglia gasisem la un moment dat un pret bun pentru Gloria Verde in iunie (cam 130-140 camera fara transport daca imi mai amintesc bine)

Chiar daca e cel mai ieftin hotel din lantul Gloria nu cred sa coboare prea jos standardele, iar verdeata are slava Domnului din belsug.

Uita-te si peste acest hotel poate se incadreaza in preferintele tale si poate gasesti si vreo agentie din RO sa-ti ofere preturi bune cu charter inclus pentru el.

[01.02.10 22:21:34]

Am fost si la Delphin si la Amara Dolce Vita. Delphin Palace e intr-adevar ff bun, dar mie mi-a placut mai mult Rixos (probabil sunt putin subiectiva si datorita spatiului extrem de verde, dar si mancarea mi s-a parut peste Delphin; in schimb la Delphin stau mai bine la capitolul bauturi).

Si Amara Dolce Vita are servicii bune, dar parca nu la nivelul celorlalte 2 hoteluri. E adevarat ca e de un lux ostentativ, gen salile din Kremlin, de unde si impresia de kitsch.

Sa ai in vedere ca Amara Dolce Vita e in zona Tekirova si ai pietris (doar plaja e amenajata cu nisip), la fel ca si Rixos Sungate care e in zona Beldibi, insa noi stim exact la ce sa ne asteptam. Insa peisajul e de 10 ori mai frumos ca in Lara/ Kundu, Belek, Side.

La Sungate ne costa 1910e - 3 persoane in camera land view, 10 zile, in perioada 07-17. 09 (individual).

Un hotel care mie mi-a placut si voi sustine in continuare ca are cel mai bun raport calitate/pret ar fi IC Green Palace. Insa are deficientele lui: camera nu e prea mare, balconul e f. mic, bauturile alcoolice, exceptand Martini sunt doar locale, fresh-uri doar la Vitamin Bar din Spa. Insa are ceea ce-mi place mie cel mai mult: verdeata la superlativ si piscine extraordinare. Si mancarea e fff buna.

Am citit prea tarziu si recomandarea lui Andox. Da, cred ca si hotelurile Gloria sunt de luat in seama. La anul sigur vom lua unul dintre ele, preferabil Serenity. Desi am citit undeva ca au inceput si ei sa coboare standardul un pic: Toblerone numai la maxibar, alune nexam. Dar nu stiu cat de adevarat o fi.

P.S. Nu spune ca nu te intereseaza Spa-ul. Nici eu nu am facut masaj sau proceduri cosmetice, dar vizita la Spa-ul Rixos e o excursie in sine. Dupa sauna sa intri in camera zapezii e ceva inedit si care trebuie neaparat incercat.

webmasterXY*
    [01.02.10 22:31:32]

michaela_1961, asa cum intuiai, incercam sa tinem AmFostAcolo cat mai departe de recomandari privind agentiile (altele decat cele recomandate in mod oficial de site pe anumite destinatii).

Am prefera ca astfel de recomandari sa le dati prin mesaje private daca dialogul o impune.

[01.02.10 23:03:06]

Multumesc Andox, da, am auzit de Glorii, dar stiam ca au preturi f. mari. O sa-l iau in calcul candva.

Chrismo, te-am nimerit la fix! Deci ai fost si la Amara si la Delphin, basca Rixos! Avand in vedere ca pretul e tot pe acolo, o sa aleg Sungate-ul in detrimentul Amarei daca tu zici ca acesta din urma nu exceleaza in servicii. Daca era macar mai ieftin, m-as fi riscat. Sa stii ca si eu tot pentru peisaj si combinatia munte-mare caut un hotel in Kemer si ne asumam plaja cu deficientele ei.

Am intrebat chiar si de Ak-ka Antedon din Kemer, cautand sa mai scad un pic costul sejurului, dar nu m-a convins nimeni. Am observat ca la ei, pretul spune mult despre un hotel. Degeaba caut eu chilipiruri. ))))

SPA-ul, ce sa zic? Nu l-am folosit niciodata, am preferat o croaziera pe mare sau o excursie. De aia ma si enerveaza ca in costul sejurului meu intra facilitati de care nu beneficiez: copii ne-au crescut si nu mai merg cu noi, dupa bauturi straine nu ne omoram, A la Cart-uri mai rarut ca suntem prea satui, deci, pentru vremuri de criza o sa retin IC Green Palace.

Apreciez recomandarile tele!

Webmaster, merci de intelegere!

[01.02.10 23:10:51]

Sa speram ca nu ne vom risca prea tare cu Sungate. Are un pret cam scazut. Dar tot combinatia mare-munte/piscine-verdeata ma atrage ff tare.

In final, in camera nu o sa stau prea mult, iar daca au multe fructe e OK pt. mine. Iar de restul, baclavale.

[01.02.10 23:44:12]

Nu, de riscat in niciun caz, ca au venit destui multumiti de acolo. Acum, parca as astepta si Targul de Turism Bucuresti, ca Sungate-ul are reducere 15% pana la 30.04.2010. Am prins acum 2 ani o super-oferta la Targ. Adica Delphin-ul,3pers/9 nopti sea view+ avion+ taxe = 2200 euro.

Oricum, concediu placut, ca vine ea si vara !

[01.02.10 23:59:54]

P.S. Ce zici ? M-am uitat intamplator la o agentie pe net, IC Green Palace are acelasi pret cu Sungate-ul si mai scump ca Rixos Lares. Na ! Ca si-au facut alte socoteli ! Eu iti las ID-ul meu de mess ptr. ca nu stiu cat mai avem voie sa schimbam impresii in rubrica asta de ecouri.

michaela_1961@yahoo.com

BOGBOG
    [02.03.10 04:03:47]

Dar dintre cele 2 Rixos, Sungate si Premium care ar fi de preferat? Am vazut ca la Premium restaurantele a la carte sunt contra cost. E totusi o diferenta considerabila de bani intre cele doua. Ms

[04.03.10 00:34:05]

Invers, vrei sa spui. La Premium Belek am fost si restaurantele a-la-carte nu erau cu plata. In schimb, la Sungate (unde ma voi duce) sunt. Chiar toate, daca nu ma insel.

BOGBOG
    [04.03.10 02:02:50]

Am inteles. Dar de Rixos Lares Park ce poti sa mi spui? Vreau sa ma duc la vara si as vrea la un Rixos. In afara de Premium care este cel mai scump si cel mai bun (cred), care ar fi de luat, Lares sau Sungate (pt cineva mai pretentios) ? Ms

[06.03.10 22:16:44]

Incep sa regret ca am luat Sungate. Cred ca este ceva in neregula. Nu am fost decat la Premium Belek si mai bine ascultam mai multe sfaturi ale unor agenti de turism, care mi-au recomandat Rixos Tekirova. Oricum, am senzatia ca Sungate va fi invadat de romani anul acesta, macar avand in vedere pretul f bun. Lares nu-mi dau seama cum va fi, dar am senzatia ca mai bine alegeam anul asta Lares si nu Sungate.

[07.03.10 00:38:08]

Pana la urma am luat Rixos Lares din doua considerente: pretul super-bun pe care l-am obtinut in perioada 8-17 iunie (1577euro/2 pers, 9 nopti, SW, avion si taxe incluse) si al doilea motiv a fost ca i-am intrebat pe cei cu care mergem daca prefera peisaj superb sau plaja de nisip. In unanimitate au spus ca vor la mare, nu la munte. Eu as fi preferat Kemer-ul.

Ce sa zic, nu am mari asteptari si raman la parerea ca Sungate-ul are plusurile lui (vegetatia, piscine si spatii mai largi). Macar sa ma surprinda Lares-ul!

Oricum, noi mergem in iunie si voi posta impresii la intoarcere.

Probabil ca de la acele restaurante A la Cart (cu plata si fara plata) este si diferenta de pret dintre Sungate si Premium. Daca la Premium sunt gratis, e normal sa fie mai scump sejurul.

Andox, BOGBOG, chrismo, michaela_1961, miha_alex, stelu*
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Hotel: