ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2009
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 08.09.08
JAN-2009
2 AD. + 1 COPII

Istanbul - am auzit, am crezut, am vazut - minunat, o alta lume!

In fiecare an in ianuarie, plecam intr-un loc nou pentru noi! Anul acesta a fost momentul pentru Istanbul! Nu pentru cumparaturi, asa cum spun unii care merg in Istanbul, ci pentru plimbare, relaxare! Am hotarat sa plecam cu autocarul si sa ne intoarcem cu avionul. Am ales Ortadogu pentru plecarea din Bucuresti, ora 15. 00.

Rezervarea la hotel am facut-o din tara telefonic, ne-am inteles pentru 50 euro pe noapte la hotel OLIMPIYAT, un hotel de trei stele. Am plecat din Bucuresti la ora programata, trecut de Giurgiu cu spaga aferenta la frontiera data de turci la politie si drumuri! Dupa Russe, imediat la cativa km, am oprit la un han (Balalaika, parca se numea! ) unde trag turcii, pentru masa de seara! Mancarea super! Am continuat prin munti si am ajuns la frontiera turca! Ni s-a parut ca foarte repede am trecut Bulgaria! Apoi vreo 250 Km de autostrada in Turcia si am ajuns la Istanbul pe la 01 noaptea!

Ne-am cazat la hotel, acesta fiind pozitionat intr-o zona foarte buna pentru ceea ce doream noi, aproape de toate obiectivele de vizitat! Nu am sa accentuez prea mult pe obiectivele vizitate, pentru ca las sa savurati aceasta placere pentru fiecare in parte cand veti merge acolo! Insa vreau sa va spun ca am ramas impresionat! Nu gasesti in nicio capitala ceea ce gasesti acolo! De la mijloacele de transport in comun, pana la mall-uri si multe altele. Turcii sunt destepti, toti care calatoresc cu autobuzul, metroul, tramvaiul, vaporul, etc, platesc! nu poti sa fentezi! toate statiile au intrari ca la metroul nostru pazite de cate doi oameni! Cevahir Mall bate orice mall din Europa! Restaurante adevarate!

O sa las fotografiile sa vorbeasca si va sfatuiesc sa mergeti sa vizitati!

Trimis de EDUARD1 in 31.10.09 20:07:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EDUARD1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aproape de portul turistic!

[07.11.09 17:48:52]

eduard1, cu peste 150 de poze adaugate la acest review, conduci detasat in clasamentul celor mai [... ] useri. Sunt curios, ce ai pune tu in loc de [... ]?

Dar voi, ceilalti care cititi pe aici?

crima
[07.11.09 22:08:21]

Corect, o parte sunt "variatiuni pe aceeasi tema", insa majoritatea sunt interesante, sugestive, sunt "de acolo"...

Parerea mea, chiar daca, recunosc, nu am fost niciodata la Istanbul.

Iar ca sa incarci peste 150 de poze (bashca text la unele!) iti trebuie rabdare si timp, nu gluma!

[07.11.09 22:19:15]

Asta e si parerea mea - desi nu vroiam sa scriu atat de curand - mai pe scurt "altruism si elocinta exceptionale" s-ar condensa.

Totusi, peste 150 de poze la rubrica unui singur HOTEL din Istambul nu-i de ici-colo sau sa-si permita oricine a-ncarca.

later: nu's'ce-i cu mine in seara asta, parca scriu in versuri!??

[08.11.09 00:09:01]

pentru webmaster! scuze daca am gresit cu ceva si am incalcat vreun regulament! efectiv nu am citit cate fotografii ai voie sa incarci! la acest review am si spus ca am sa las fotografiile sa vorbeasca! e adevarat ca poate am exagerat cu unele dintre ele! nu am avut nici un interes pentru ceva anume! chiar iti multumesc pentru punctele pe care mi le-ai taiat cu toate ca ai scris ca nu se aplica retroactiv! Dupa mine consider ca fotografiile au cea mai mare valoare, ele uneori chiar te ajuta sa iei o hotarare importanta! daca ai sti ca de fiecare data cand plec undeva (in concediu) caut fotografii cat mai expresive pe tot felul de site-uri si turbez cand nu gasesc sau cand unii expun doar pe cele negative, gen gandaci in camera, etc. Sincer nu am avut nici un interes, nu urmaresc vreun loc fruntas aiurea, altfel ma apucam sa scriu din fiecare localitate prin care treceam, asa cum au facut-o unii dintre fruntasii clasamentului! Dupa cum se poate observa nu am mai scris de mult cu toate ca anul asta am fost in mai multe locuri, pentru ca am fost putin suparat dupa ce m-ai acuzat ca promovez o agentie de turism, care defapt nu vinde direct nimic. Dar de intrat, cred ca am intrat pe site zilnic, pentru ca te atrage! Si dupa mine, repet, fotografiile sunt cele mai importante, pentru ca te ajuta cel mai mult in a lua o decizie. Poate te-ai suparat ca daca toti incarca asa multe fotografii se umple serverul! Consider ca ar fi trebuit sa-i incurajezi pe cei care pun cat mai multe fotografii din locul despre care povestesc! Imi cer scuze inca odata daca am gresit si poate acum chiar ma crezi ca nu urmaresc vreun interes! Iar despre vapoarele si pescarusii de care aminteai sincer pe mine m-au impresionat cand am trecut pe langa ei!

Miss Butterfly
[08.11.09 00:21:15]

Eduard, regulamentul privind numarul fotografiilor care se pot incarca pe site unui anumit review nu a existat pana in momentul de fata (corectati-ma daca gresesc). De fapt nu a existat niciun fel de regulament scris, in afara celui bazat pe notiunea de bun simt. Sa stii ca se incurajeaza incarcarea fotografiilor, insa a celor sugestive (din cate stiu eu nu se permit dublurile sau foto ilustrand acelasi obiectiv din diferite unghiuri).

Oricum tin sa-ti spun ca am vizionat cu placere fotografiile atasate de tine (poate si pentru ca in urma virusarii Pc-ului, eu mi le-am pierdut pe toate).

[08.11.09 00:22:54]

eduard: iti spun ceva, sper sa nu ne auda si ceilalti: pe mine unul nu ma poate decat bucura ca am pe site 150+ de fotografii la un singur hotel, la urma urmei e un fel de "zestre" a mea, a site-ului. De n-ar fi fost treaba cu clasamentul, aveai deja de la mine promise macar vreo 15 beri, sincer

Dar spune si tu - o fi corect fata de ceilalti utilizatori? Oare, pe romaneste spus (pe ruseste nu stiu a-ti zice) nu o sa se interpreteze ca o jmechereala tipic romaneasca, o "scurtatura" prin care sa sari cateva pozitii bune in clasament? Sincer iti spun, ma tem ca 99% ar putea-o chiar astfel cataloga. Am avut discutii si suspiciuni si cand s-au incarcat 30-40, d'apoi la 150+...

Ia zi tu daca nu-i infinit mai bine asa. Tu esti multumit ca ai putut ajuta oamenii sa-si faca o idee complet-frumoasa despre hotelul Olimpiat Istambul, incarcand 150+ de fotografii; "oamenii rai" care-ar fi avut de comentat ca o faci doar pentru puncte au ramas fara obiectul muncii... Ce mai, toata lumea fericita, e situatia ideala. Gresesc undeva?

[08.11.09 01:11:47]

salut webmaster! eu am priceput tot ce mi-ai spus, nu trebuia sa ma iei "pe sus" si repet nu am citit inainte cate poze ai voie sa pui! ti-am multumit pentru atentionare si sper sa nu te superi daca o sa mai incarc uneori mai multe fotografii! poate cel mai corect ar fi fost sa nu se premieze decat 10 fotografii! nu am urmarit sa urc in clasament pentru ca nu vanez nici un premiu! acum chiar nu inteleg de ce oferi premii? dupa mine, si este doar parerea mea, cel mai corect era sa fie premiat cel care obtine cele mai multe puncte de la ceilalti useri si fotografiile incarcate, pentru ca ele reprezinta clar o parere mai mare de 50% din review! si competitia tocmai ca aici este, cine are de pus mai mult este cel mai valoros! sper sa nu fi suparat pe mine! repet cei care vaneaza locurile fruntase se vad foarte clar! este usor sa te apuci sa copiezi review-uri de pe alte site-uri si sa te apuci sa le pui aici fara nici o fotografie!

[08.11.09 01:22:55]

Daca m-am lasat dus un pic de val in exprimare, atunci iti sunt dator cu scuze. Sper totusi ca esenta am reusit s-o exprim cum trebuie.

In mod evident o sa ma bucur de fiecare data sa vad poze incarcate peste numarul maxim care se puncteaza.

In privinta sistemului de acordare a PMA - nici un sistem nu este perfect, insa oricare poate fi imbunatatit. Te invit sa participi, daca doresti, la discutiile pe marginea imperfectiunilor sistemului actual si a propunerilor de imbunatatire a lui, pe FORUMUL AmFostAcolo ro (este deja incarcat/setat, dar va fi inagurat oficial abia lunea ce vine).

[08.11.09 01:36:27]

O precizare suplimentara: din punctul meu de vedere e regretabil ca a trebui sa introduc limitarea numarul fotografiilor "punctabile" si sunt perfect de acord e nedrept sa fie aplicat cuiva fara sa fi fost anuntat in prealabil acest lucru.

Insa cu mult mai nedrept (si pentru mult mai multi) ar fi fost sa permit unui review cu un total de 16000 PMA (! ) sa intre in competitia pentru ocuparea unui loc in clasament.

Cu atat mai mult cu cat asa cum ai afirmat, oricum le-ai fi incarcat (chiar stiind de aceasta imitare) ; astfel ca evident sper sa poti trece destul de usor peste aceasta "nedreptate".

[09.11.09 13:19:15]

multumesc pentru scuze webmaster! dar competitia unde este??? tocmai, cine are de aratat, sa arate acolo unde a fost, asa cum arata site-ul AM FOST ACOLO, ca din cauza asta ne-am inscris, sa aratam unde am fost si cu probe nu numai cu copierea unor fragmente de pe alte site-uri! ce ar fi sa incepem toti sa sciem unde ne-am nascut, impresii de pe strada noastra, gropi, intersectiii, accidente, blocaje, etc! nu de aici reies valorile acestui site!

[09.11.09 13:37:02]

eduard - ti-am scris si "dincolo", te astept cu propuneri si idei concrete -- sper mai realiste decat precedentele - pe forum

meghido
[12.04.11 09:21:21]

salut, anul acesta raman prin Istanbul 2 nopti in octombrie, inca sunt in cautare de hotel care sa aiba si parcare, am citit un review cum ca acesta ar avea si aceasta facilitate, poti s a imi dai mai multe detalii? multumesc

catalyno
[06.01.14 14:40:00]

fiind un reviw la un hotel te rog mult sa detaliezi despre camera, parcare, modalitate de a ajunge la hotel si mancare. sunt interesat sa merg la acest hotel. Multumesc

[07.01.14 00:00:55]

@catalyno: salut!

asa cum ti-a scris maria55 in alt ecou de la acesta locatie, hotelul este foarte bine amplasat! modalitatea de ajungere acolo ti-a fost descrisa!

In 2012 si 2013 am fost din nou in Istambul insa de data asta am ales alte doua locatii peste mica straduta de Olimpiyat! Si anume este vorba de Romance si Yasmak Sultan! Pe care ti le recomand cu caldura!

Olimpiyat are camerele destul de mici, mobilierul inghesuit, micul dejun nu este de calitate! Toate aceste trei resorturi fac parte din acelasi lant si anume Yasmak Hotels, din care mai fac parte si Sultania si Yasmak Confort! Sultania este de exceptie si bun este si Yasmak Sultan care au si piscina interioara iar micul dejun este excelent!

Cu privire la parcare este bine sa le transmiti un mail pentru rezervare, deoarece stau mai rau cu parcarea dar o sa-ti gaseasca un loc pe acea straduta! accesul acolo se face numai pentru cei de la hotel deoarece straduta este blocata de un pilon automat care se inchide si deschide la comanda! au si cateva locuri de parcare la un fel de subsol al Yasmak Sultan!

Repet, amplasarea este foarte buna, langa statia de tramvai iar mancarea este de exceptie! toti angajatii se comporta ireprosabil! piscina excelenta pentru seara, dupa ce te intorci obosit!

succes!

daca mai sunt intrebari astept!

catalyno, crima, EDUARD1, meghido, Miss Butterfly
Alte impresii din această RUBRICĂOlimpiyat Hotel Istanbul: