ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2014
ÎNSCRIS: 03.08.08
AUG-2011

'Vikend'

Pentru că am niște rude în apropiere de Târgu Mureș în 2011 am fost într-o vizită la ele după exact 30 de ani. Pentru că nu vorbim de pensiune nu pot să fac un review pe această temă, dar aș putea acorda ușor nota 10 pentru ospitalitate și masă. Doar că eu nu aveam răbdare să stau la sat când aveam atâtea lucruri de vizitat în această zonă. Îmi planificasem Salina Praid, Sovata (unde am stat 2-3 nopți tot acum vreo 30 de ani), Salina Turda și, poate în mod ciudat, ștrandul Weekend din Târgu Mureș. Până la urmă nu le-am văzut decât pe cele două din urmă pentru că mi s-a atras atenția că nu se poate să fim tot timpul plecați.

Un prieten foarte bun din București ale cărui călătorii de afaceri sunt preponderent în zona Târgu Mureșului și a Clujului îmi tot spunea – dacă ajungi vreodată la Mureș nu rata ștrandul Weekend (și el îmi spunea ceva de Vikend că așa i-ar spune localnicii). Acum fiindu-mi prieten bun i-am și spus: faci mișto de mine? – îmi recomanzi un ștrand? De-astea întâlnim la tot drumul.

Am întrebat și generația (mai) tânără a rudelor mele - știți ceva de vreun ștrand în Târgu Mureș. Ne, Vikend – a venit repede răspunsul. Acum deja știam că îl cheamă Weekend dar localnicii îi spun Vikend. Și nu pun acest lucru pe seama necunoașterii limbii engleze ci pe seama apropierii de accentul maghiar (chiar dacă toți cu cei ce am vorbit erau români, dar acolo întrepătrunderea culturală și lingvistică este destul de puternică). Și mi-am adus aminte că acum vreo 10 ani au venit la noi la birou pentru un parteneriat cei de la Sony. Atunci biroul pentru Europa de Est și Centrală era la Budapesta. Și începe omul „Vi ar”, și iar „Vi ar’. Eu mă gândeam la Virtual Reality (era mai la modă ca acum) dar nu prea avea legătură cu subiectele expuse. Deja la al treilea „Vi ar” am ieșit din năuceală și m-am prins: ăștia vroiau să spună „Ui ar” = „Noi suntem”. Tot timpul am spus că sunt capabil să înțeleg engleză vorbită de oricine cu excepția celei vorbite de englezi (nu mai vorbesc de scoțieni și irlandezi). Atunci mi-am dat seamă că nici cea vorbită de unguri nu e cea mai simplă (deși după ce m-am prins cu viar-ul nu mai era așa greu). Așa că am tras eu concluzia că de aici vine Vikend (a, și mai erau țigările alea sârbești pe care le vânam pe vremuri demult apuse).

Și am ajuns la ștrand. Primul lucru pe care l-am remarcat – parcarea foarte mare – un prim semn că lucrurile merg așa cum ar trebui. Apoi intrarea avea un preț aproape modic – 5 RON (și 2 pentru copiii mari decât... -... nu mai țin minte). La vremea aceea prețul de intrare la ștrandul Văcărești era de 15 Ron. Drept e că acum costă 10 Ron (am văzut pe site-ul ștrandului Văcărești). Dar și la Târgu Mureș pentru anul acesta anunțul este: "Odată cu deschiderea noului sezon intrarea va fi liberă”.

Noi am ajuns devreme așa că nu era multă lume. Doamnele de la intrare care rupeau biletele au fost foarte drăguțe să ne îndrume. Asta în ciuda faptului că erau indicatoare bine amplasate astfel încât să nu te pierzi (nici dacă vrei). Greșeală de strategie - poate ești cu nevasta te întâlnești cu un prieten și stai la o bere la soare - vei vrea să găsești o scuză dar nu vei putea spune că te-ai rătăcit. Până la bazine am trecut pe lângă diferite terenuri de sport (tenis, baschet, fotbal, volei pe nisip). Ștrandul este extrem de bine dotat, fiind mai multe bazine pe lângă cel principal. Curățenia este unul din atributele forte ale ștrandului și care îl pune lejer în fruntea tuturor celor vizitate până acum. Pentru prima data la noi am văzut și acele baloane în copiii se putea ‘plimba” pe apă. Iarba foarte verde era proaspăt tunsă așa că dispuneam și de un un aer de o prospețime greu de găsit în “lumea reală”. De altfel vegetația era foarte bine reprezentată, aveai sentimentul că te afli într-o poiană. Spațiile de joacă pentru cei mici nu erau uitate nici ele – dimpotrivă erau amenajate atât pe iarbă cât și pe nisip. Din loc în loc existau bănci cât și un gen de de locuri de stat la limita între șezlong (chaise-longue pentru cei mai pretențioși) și hamac. De asemenea erau prevăzute și niște tobogane pe apă pentru copii. Suprafața mare îl făcea să nu pară deloc aglomerat. Dotările pentru dus, cabinele de schimb, WC-urile nu erau nici ele date uitării. Erau de asemenea și mai multe terase cu bere, sucuri și grătare (din păcate noi le-am ocolit căci ne așteptau ale noastre rude cu masa și am fi călcat rău pe bec). Și erau și locuri de cazare. La cât de frumos era ar merita de închiriat camera acolo pentru un week-end.

Pot spune cu mâna pe inimă că este cel mai frumos ștrand vizitat (și „utilizat”) de până acum. Mi-ar plăcea să existe și în București ceva asemănător.

Am auzit mulți contestatari la adresa primarului de la Târgu Mureș. Se poate să aibă dreptate. Vreau să trec peste orice comentariu de natură politică pentru că nu este scopul acestui site. E clar că atunci când are fonduri fiecare primar încearcă să îți scoată ochii cu ceva. În București însă (cu fonduri mult mai mari cred) nu au reușit să ne scoată ochii, ceea ce e bine. Eu fac referire strict la ștrand și facilitățile lui. Mai puțin contează partea politică în acest comentariu (ca să extrapolăm cine știe ce interese au primarii Barcelonei, Romei sau Londrei (lăsând la o parte trecutul istoric)).

Îmi pare rău că setul de poze este extrem de sărac. Am foarte multe poze, însă sunt poze cu membri ai familiei așa încât nu le pot oferi. De obicei fac două seturi de poze, unele personale și altele pe care le pot prezenta.

Trimis de Dabator in 14.04.14 00:42:47
Validat / Publicat: 14.04.14 09:27:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 2926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dabator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Senzația este paradisiacă așa că vă invit să o trăiți.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.04.14 10:56:01] »

Interesant articol despre un loc deosebit unde pozele spun totul.

Observ că ştrandurile, aqua park-urile s-au mutat în Ardeal şi mai departe în Ungaria (am vizitat câteva), pentru că în regat s-au împuţinat, iar în unele oraşe lipsesc cu desăvârşire.

maria55 † [14.04.14 13:44:48] »

@Dabator, minunat! Atat cuvintele cat si pozele spun prea putin despre acest loc al copilariei mele printre altele! Recomand si eu, cu toata increderea acest strand, unul din punctele de atractie ale orasului, pt ca pe langa el mai exista si Palatul Culturii si Platoul Cornesti cu gradina zoo! Sunt doar cateva... dar daca treburile iti duc pasii spre acest oras si daca timpul iti permite, chiar nu trebuie ratate!

Si tot fara a face politica, merita totusi mentionat ca desi strandul are oarece vechime, meritul pt cum arata el azi... este al administratiei locale, inclusiv al primarului!

claudiu 71 [17.04.14 23:02:08] »

@Dabator: Felicitari pentru review, un loc tare drag si mie toata copilaria si anii adolescentei sunt legati de acest loc.

A fost si va fii unul dintre cele mai populare locatii de acest tip din Ardeal. Sute de oameni din judetele limitrofe si nu numai isi petrec sfarsitul de saptamana la "Vikend" in Tg. Mures.

Seara oferta gastronomica si distractia este scrisa de asemenea cu majuscule aici.

Dabator [17.04.14 23:37:07] »

@claudiu 71: Mulțumesc Claudiu. Mi-aș dori să avem și noi în București un astfel de ștrand. Aproape că nu mai ai nevoie să evedezi în altă parte (am rămâne fără impresii de călătorie

biancuta [19.04.14 12:42:39] »

@Dabator, de fapt denumirea de Weekend e veche, așa s-a numit înainte de revoluție. Acum se numește Complex de agrement și sport Mureșul. Dacă întrebi pe cineva unde merge, până îți spune ”la complexul de agrement... ” E mai simplu să spui Weekend, astfel s-a menținut denumirea veche.

În legătură cu taxele, am citit în iarnă, în ziarele locale că s-au mărit, dar nu știu exact cu cât, inclusiv la Zoo. Prețul însă rămâne modic, cred că undeva pe la 8 lei adulți și 3 lei copii.

Vreau să menționez că, așa cum spune și denumirea, este un complex care nu are doar partea de ștrand, din acest motiv parcul este deschis permanent iar intrarea e liberă. Doar în perioada estivală, când se umple bazinele cu apă și se deschide partea de ștrand, se achită taxa. În plus, seara, după o anumită oră, (17,00-18,00) nu se mai achită taxa nici în sezon.

În afara perioadei estivale, se poate merge în complex pentru piscina acoperită, pentru locul de joacă pentru copii, pentru plimbare pe aleile din incintă, pentru diferite activități sportive, sunt și câteva restaurante (nu multe) deschise nu doar în sezon, etc.

În acest an, deschiderea estivală a fost anunțată pe 3 mai și cred că în aceeași perioadă se va deschide oficial și Platoul Cornești, cu toate că și acolo se poate merge pe toată perioada anului. (cred că de 1 Mai pornește și trenulețul de agrement de linie îngustă).

tirgumures.ro/index.php?o ... mid=314&lang=ro

ariciu [25.04.14 13:01:51] »

Of, of... pleacă omul câteva zile şi când vine... are de recuperat... ) De la Flamingo încoace... să te ţii mesaje de la AFA pentru tentativă de maipulare a voturilor ce-o să-mi iau acum că niciodată nu mă uit la timpul de votare. Acum, dacă o să dispar câteva zile, să ştii că mi-am luat cartonaş că am prostul obicei de a apăsa butonul de votare imediat după lecturare. Dacă o să lipsesc, o să-mi revin până la urmă.

Bun, am înţeles faza cu fotografiile de familie... dar cu familiile celor care apar în pozele tale în ţinute cel puţin sumare ce ai de zis??? Te-ai gândit că poate şi familia ta poate ajunge aşa în pozele altora??? Ceea ce ţie nu-ţi place... of, ce sfătoasă sunt azi! )))

Dabator [25.04.14 13:31:46] »

@ariciu: Nasol. Ai dreptate cu ceilalți. Nu prea știu cum să fac. Trebuia să mă apuc de pozat cum am sosit. O să-l org pe admin să o șteargă pe P07. Restul nu sunt așa clare. Observația este foarte bună oricum. Mulțumesc pentru sesizare + 300pct.

webmaster26 [10.02.17 21:27:44] »

Mutat în rubrica "Complexul de Agrement și Sport 'Mureșul' - Weekend, TÎRGU MUREȘ + jud. MUREŞ" (nou-creată pe sait)

ariciu, biancuta, claudiu 71, Dabator, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark 'Mureșul Weekend':