ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2014
OCT-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

In fuga prin Napoli

Din fericire pentru noi, am ajuns cu autocarul in Napoli undeva in jurul orei 08.00 si am avut timp liber pana seara la ora 19.00, cand ne-am imbarcat pe feribot cu destinatia Palermo.

Spun din fericire, pentru ca ne-am organizat singuri timpul, fara grup si fara ghid insotitor, asa ca am luat-o la picior pe unde ne-au dus picioarele si ne-a indemnat inima.

Cateva cuvinte despre Napoli:

Napoli este cel mai mare oras din Italia de sud si al treilea oras ca marime din Italia, fiind reședința regiunii Campania si a provinciei Napoli.

Napoli se situează pe malul nordic al golfului cu acelasi nume, în extremitatea sud-estică a Câmpiei Campaniene. Cartiere sud-estice ale orașului urca pe versanții Vezuviului. În partea nord-vestică este delimitată de zona vulcanică Campi Flegrei. Se află la o distanță 232 km de Roma.

Orasul vechi este străbătut de trei străzi principale paralele: Decumano Maggiore (azi purtând numele de Via Tribunali), Decumano Inferiore (azi impartita în trei sectiuni: Via Maddaloni, Via Croce Benedetto și Via San Biagio dei Librai) și Decumano Superiore (azi împărțită în trei secțiuni Via Sapienza, Via Anticaglia și Via Santi Apostoli), numele acestora derivând din denumirea antică a lor: decumanus. Denumirea populară a Decumano Inferiore este Spaccanapoli (despărțitorul Napolii), deoarece practic împarte în două orașul vechi.

Centrul istoric cuprinde mai mult de 150 de biserici, aproximativ 300 de clădiri cu caracter religios, palate, 30 de muzee, situri arheologice, monumente, obeliscuri și fântâni arteziene.

Este destul de obositor sa strabati pe jos acest mare oras in decurs de o zi, oricum nu poti vedea tot oricat de mult ti-ai dori. Noi am trecut in revista Domul din Napoli, Castel Nuovo, Galeria umberto, mai multe biserici si cateva strazi comerciale.

Ce am remarcat, piata alimentara la ei, este mai saracacioasa in legume decat la noi, insa la capitolul peste cu siguranta ne intrec.

Desi criticata de unii, noua ne-a placut San Francesco di Paola, biserică situată în Piazza Plebiscito vizavi de Palatul Regal, piata împrejmuita de colonade, asemenea pietii Sfântul Petru din Roma. Aceasta biserica se aseamana cu Pantheonul roman.

La un moment dat, in dorinta de a ajunge la un castel ce se vedea pe varful unui deal, ne-am trezit pe o strada ingusta, mizera, unde gunoaiele zburau impinse de vant, cu case vechi si neangrijite. Mergeam si din cand in cand intorceam capul, cu grija de a nu fi urmariti si jefuiti, cam asta a fost impresia.

Probabil ca aratam ca niste intrusi, pentru ca putinii localnici colorati, pe care i-am intalnit, se uitau cel putin ciudat la noi, ceea ce ne ducea cu gandul la filmele vechi cu mafioti... De abia am asteptat sa parasim acel cartier si sa revenim in zona cu magazine aproape de Galeria umberto.

Dupa ce am facut niste cumparaturi, ne-am odihnit intr-un parc din apropierea portului si am asteptat cuminti ora de imbarcare pe feribot.

Ziua petrecuta in Napoli, a fost una cel putin interesanta, dar cu siguranta nu mi-as dori sa raman pe acolo…

Trimis de elenaadina in 13.04.14 20:02:32
    Validat / Publicat: 13.04.14 21:51:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P11 cladiri vechi

calatorul [26.11.16 19:52:07] »

Frumoasa calatorie, am trecut si eu prin Napoli vreo 2 zile cand am fost a doua oara in Italia, intr/un circuit spectaculos pe care inca nu l/am relatat pe AFA, e mult de atunci.

Orasul mi s/a parut foarte interesant si frumos, dar si foarte murdar, plus ca am avut parte de o experienta aparte cand mi/au furat in autobuz portofelul cu toate cardurile. Din fericire nu a fost o paguba mare caci nu aveam mult numerar, dar am pierdut apoi o jumatate de zi la politie sa declar lipsa actelor masinii, cu care ma intorceam inapoi in Romania.

Din fericire pasapoartele mi/au ramas, ca si un card de rezerva pitit prin bagaje, cu care ne/am intors acasa pastrand neschimbat programul excursiei prin peninsula, dar de oras mi/a pierit cheful atunci, poate data viitoare.

elenaadina [26.11.16 19:59:01] »

@calatorul:

Deci sa ne consideram norocosi prin comparatie... de fapt noi in fiecare an, mergem in trei sau patru destinatii in strainatate si cel putin in una avem cate o mica experienta neplacuta... dar dupa ce o depasim si privim in urma ne amuzam la amintirea reactiilor pe care le-am avut atunci...

calatorul [26.11.16 20:04:01] »

@elenaadina: Bine faceti, eu ma straduiesc si cred ca reusesc sa trec peste neplacerile intampinate, atunci cand ele apar, si ma consider norocos ca pot calatori, umbla si vedea atatea locuri si lucruri frumoase.

In tinerete, cand eram fara catel si purcel am reusit sa umblu prin Romania, destul de mult, ba cu trenul, ba cu autobuzul sau masina, dar atat, granitele erau inchise.

Singurul lucru care ma necajeste acum este faptul ca nu reusim aici la noi acasa sa ne pastram si promovam locurile frumoase, nici macar pe alea gata facute de altii sau dinainte. Ma refer la soselele aglomerate sau neterminate care ne intarzie sau lungesc fara rost excursiile, sau la turismul de haiducie facut pe litoralul Marii Negre, unde am regasit lucruri triste, nu mai insist, am scris despre ele pe AFA.

calatorul, elenaadina
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: