ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2014
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUN-2013

Pe cărări de marmură – Efes

Ne aflam într-un sejur de 9 zile în Didim, la Palm Wings (despre care am scris anul trecut - vezi impresii). Deoarece am călătorit cu maşina proprie am vrut să profităm şi să vizităm câteva obiective istorice. Distanţele au fost relativ scurte

În data de 3 iunie 2013, după micul dejun servit la hotel am pornit spre Efes. Soarele deja se ridicase bine pe cer, aerul începea să se încălzească tot mai mult. Am urmat indicatoarele (de altfel zona este bine semnalizată) şi am ajuns la intrarea de jos a complexului; se plăteşte parcare 7,5 lire la o gheretă şi apoi, dacă ai noroc, mai găseşti un loc de parcare la umbra unui copac.

Am căutat un taxi (eram decişi să alegem varianta aceasta încă din faza de documentare), am negociat puţin şi cred că am plătit 20 lire/4 persoane pentru a fi transportaţi la intrarea de sus (nu îmi mai aduc aminte exact suma, trebuie să caut prin notiţe). Am ales această variantă deoarece aveam aceeaşi dilemă ca şi TraianS, adică: cât de lung este traseul prin situl arheologic şi înclinaţia reliefului. S-a dovedit a nu fi ceva de speriat, nici una, nici alta. Se poate parcurge lejer dus-întors, mai ales dacă mergi mai dimineaţă ori într-o lună nu aşa călduroasă – nu prea există vegetaţie pentru a te ascunde de căldură. În 7-8 minute taxiul ajunge la intrarea de sus; taximetristul cunoştea chiar câteva cuvinte în limba română (în afară de Hagi şi Popescu... hi, hi, hi). Într-adevăr există un spaţiu de parcare şi sus, dar neamenajat şi ocupat doar de câteva maşini ale vânzătorilor de suveniruri. Autocarele îşi debarcă turiştii la marginea şoselei şi apoi coboară în parcarea oficială pentru a-i prelua.

La intrarea de sus există câteva magazinaşe cu diverse suveniruri precum şi cu ceva mâncare/suc + o toaletă contra cost. Casele de bilete acceptă şi carduri pentru plata biletelor de intrare; accesul se face prin turnicheţi, ca la toate marile obiective din Turcia. Imediat după intrare este chioşcul pentru închiriere ghid audio.

Nu am să insist asupra istoriei oraşului Efes şi nu am să descriu fiecare clădire/monument aflată de-a lungul traseului turistic. Există panouri informative lângă fiecare punct important al sitului arheologic. Vara trebuie să aveţi rezerve de apă, găsiţi puţină răcoare doar la umbra zidurilor înalte. Spre amiază este aglomeraţie de turişti; găseşti cu greu unghiuri bune pentru fotografii reuşite. Mi –a plăcut drumul de marmură; sunt impresionante anumite clădiri, ornamente arhitectonice, băi, toalete, canale de scurgere, fântâni, etc. Ce civilizaţie!!! Încercaţi să vă desprindeţi de şirul de oameni/grupuri ce urmăresc traseul principal de vizitare şi intraţi un pic „pe laterale”. Găsiţi locuri interesante ori un pic de linişte care să vă permită să vă închipuiţi măreţia oraşului de odinioară.

Mi-au atras atenţia mozaicurile din faţa Caselor terasate 1. Apoi am descoperit frumuseţea locuinţelor din interiorul cupolelor ce acoperă Casele terasate 2 (merită cu vârf şi îndesat cele 15 lire intrare). Apreciez munca restauratorilor şi modul modern de vizitare. E muncă de „sisif” să încercă să reasamblezi mozaicurile deteriorate. Sunt de remarcat mozaicurile şi frescele colorate de pe pereţi, conductele de apă, coloanele, ceramica, marmura... Pentru o scurtă perioadă am mers lângă nişte englezi ce aveau un ghid şi am ascultat câteva „istorioare” (câteva „măzgălituri” ale unor copii din vremurile de mult apuse – menţionate şi pe un panou explicativ; de asemenea, am reuşit să fotografiez, după indicaţiile ghidului, un colţ dintr-un mozaic de sticlă colorată – nu îl observam fără indicaţii).

Teatrul este impresionant şi are acustică bună. De pe treptele de sus se observă zona colmatată şi plină de vegetaţie a fostului port.

La ieşire există toaletă (în interiorul sitului arheologic nu o să vedeţi aşa ceva – decât pe cele antice, bineînţeles) şi un magazin oficial de suveniruri, vederi, broşuri, etc.

Arheologii şi restauratorii mai au mult de muncă. Mai sunt foarte multe de descoperit. Vizita la Efes a meritat tot timpul alocat şi chiar ceva în plus.

Trimis de tata123 🔱 in 08.04.14 13:55:54
Validat / Publicat: 08.04.14 17:25:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Privind spre Biblioteca lui Celsius.

alinaro
[08.04.14 17:34:33]

@tata123: Am onoarea primului vot!

Dabator
[08.04.14 22:32:41]

Foarte frumoasă descriere.

Când am fost eu la Efes a apărut un microbuz care ne-a dus sus cu condiția să ne oprim un pic la o "fabrică" de haine de piele. Nu au exagerat, s-a stat atât cât voiai. Apoi puteai cu un alt microbuz chiar către intrarea de sus a Efesului. Mi s-a părut destul de civilizat, mai civilizat decât reclamele mascate din serialele românești (pe care nu prea le urmăresc, altfel bănuiesc că m-aș obișnui cu ideea).

TraianS
[09.04.14 09:30:28]

@tata123: Vad ca femeia misterioasa arata la fel de bine si-n iunie 2013 Are ea nasul putin butucanos, dar o salveaza coafura.

Pe de alta parte, parcarea s-a scumpit cu 50 de kurus. Foarte utile informatiile. Mozaicul din bucatele de sticla si mazgaliturile facute de copii, nu cred ca le-am observat. Tot timpul este de descoperit ceva.

@Dabator

De unde v-a luat microbuzul? Din parcarea de jos, sau din alta parte?

Nu-mi amintesc sa fi vazut magazine cu haine de piele prin Selcuk, dar erau cateva outleturi pe drumul spre Kusadası. Pe panoul de reclama al "pielariei", era scris si-n limba romana. Se pare ca le plac "musterii" romani - stiu ei ca avem o slabiciune pentru hainele de piele.

Dabator
[11.04.14 00:29:49]

@TraianS: Din parcarea de jos. Nu eram pregătiți pentru asta.

Erau mai multe mașini românești ce au parcat în același timp (coincidență că nu îi cunoșteam pe ceilalți). A venit la noi (și la ceilalte grupuri de români) o persoană care vorbea bine limba română. Cel puțin un magazin mare există în Selciuk - căci am fost îndreptați inițial într-acolo. Poate că era outlet - nu am dat importanță. Doar o persoană din grupul nostru era cu adevărat interesată de subiect. Ea s-a arătat chiar încântată de "oportunitate". De cumpărat a cumpărat însă din Kusadasi.

Turcii sunt foarte versatili în ce privește limbile străine (ca și grecii de altfel). Se vede că au comerțul în sânge.

Să nu uităm că în statistici rușii și apoi românii sunt cei ce cheltuiesc cel mai mult în străinătate. Or fi proști să scrie în franceză sau germană.

alinaro, Dabator
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă oraşul antic Efes: