ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2014
MAR-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Raport calitate/pret excelent

Am ales acest hotel inca din luna noiembrie pentru sejurul de 7 nopti, planificat pentru Napoli si Coasta Amalfitana. Alegerea s-a facut pe baza notelor bune de pe site-uri de specialitate, dar si pentru ca oferta de pret a fost convenabila. Am platit pentru o camera dubla cu mic dejun inclus 410,5 euro/7 nopti, ceea ce inseamna 58,6 euro/noapte. De ce aceste preturi nerotunjite? Pentru perioada (toata luna martie) dorita de noi – 19-26 martie 2014 – daca alegeai un sejur de 7 nopti aveai 15% reducere…. deci din tariful initial de 69 euro/camera, s-a ajuns la 58,6 euro/noapte. Pentru Sorrento, pretul este foarte bun, mai ales ca aceeasi camera ajunge la 90,110 si chiar 120 euro in plin sezon.

De asemenea si amplasarea extrem de convenabila a contat in alegerea hotelului. Este plasat in centrul istoric pe o straduta linistita, foarte aproape de piazza Tasso si la circa 10 minute de mers pe jos de gara si de port. Nu aveti trafic auto pe straduta pe care este situat hotelul si nici nu sunt magazine, restaurante sau baruri in imediata apropiere, astfel incat nu veti fi deranjati de zgomote nocturne.

Un alt punct forte ar fi micul dejun – cel mai bun din Italia, din orase, cu exceptia hotelului din Dolomiti. Fata de Roma, Venetia, Milano si camera era mai mare, dar si baia – probabil ca ati stat in camere unde daca deschideai usa, săreai direct in pat. Daca te iei dupa diverse pareri de pe site-uri, despre micul dejun de aici, nu prea stii ce sa crezi. Eu am facut si foto cu ce se serveste, astfel incat să vă faceti o parere.

Noi am anuntat la hotel ca vom ajunge in jurul orei 19.30-20, dar pentru ca am ,,prins’’ greva la Circumvesuviana, am ajuns in Sorrento dupa ora 21, iar la hotel pe la 21.30. Cand mergeam spre hotel pe o strada din apropiere, am fost ,,acostat’’ de un domn care ne-a intrebat daca noi suntem cu rezervare la hotelul Au Relais Rivoli – am raspuns ca da si imediat a sunat la hotel sa anunte ca vom ajunge in cateva minute. Omul a fost trimis catre gara dupa noi, pentru ca depasisem cu mult ora anuntata.

Check-in rapid, lasat pasapoarte la receptie si fata de acolo s-a ocupat de completarea formularelor. Hotelul este mic, are doar 8 camere si este intretinut de 4 persoane – doua fete la receptie, o fata care face curatenie si un baiat din Republica Moldova, care este…. bun la toate. Curatenie se face zilnic, iar lenjeria se schimba la 3 zile. Serviciile hotelului sunt foarte ok, iar fetele de la receptie vă vor ajuta cu informatii si recomandari.

Noi am avut o camera dubla la etajul 1, care reprezinta tot ce ai nevoie dupa o zi de plimbari. Un pat confortabil, un dulap mare si cu seif, aer conditionat (am dat drumul la caldura in ultimele doua seri), un tv cu multe programe (ne uitam doar la vreme dimineata), un mic frigider langa servanta si un fotoliu.

Baia este mare astfel incat sa nu simti ca te strang peretii – aveti si foen. Gasiti prosoape, sapun si gel de dus astfel ca nu trebuie sa carati prea multe de acasa.

De la receptie ,,pleaca ‘’ in spirala o scara transparenta spre etaje, dar aveti si varianta liftului. Pe canapeaua de la receptie veti gasi de multe ori pe ,,favorita’’ hotelului – o pisica alintata, care are o viata foarte grea…... doarme mult si se joaca cu turistii amatori de pisici.

Micul dejun se serveste la etajul 3, dar aveti si varianta terasei alaturate salii amenajate pentru ,,prima colazione’’ – asta cand permite vremea. Aveti 2 feluri de mezeluri, 1 fel de cascaval/branza de-a lor (nu telemea de vaca), paine (alba si neagra), iaurt, cereale, fructe, prajiturele/fursecuri, croissante, gem, miere, lapte, ceai, cafea sau suc. Acest mic dejun se serveste intre orele 7.30-10.

La rezervarea camerei am garantat cu un card (fara a plati avans), am achitat cash cu vreo 3 zile inainte de plecare, dar cand am revenit in tara, aveam blocata o suma - echivalentul in lei a 410,5 euro – suma care a fost deblocata la vreo 6 zile de la intoarcere (dupa vreo 2 mailuri catre ei si un telefon la banca unde am cardul). Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar sa fiti atenti si sa verificati disponibilul de pe card.

Una peste alta, hotelul este curat, bine amplasat, cu personal amabil si il recomand celor care doresc sa stea in Sorrento.

Site oficial:

sorrentorivoli.com

Trimis de BOGDAN DSN in 07.04.14 21:08:25
    Validat / Publicat: 07.04.14 22:59:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3186 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera dubla - pat mare si confortabil
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

[07.04.14 21:29:17]

[07.04.14 21:42:36]

@webmaster: adresa este corecta - Via Santa Maria delle Grazie, nr. 16.

Gps-ul te poate aduce pana undeva aproape, pentru ca masinile nu au acces pe acea straduta.

le_maitre
    [07.04.14 23:54:49]

@BOGDAN DSN: Booogdaaaneee! Ai fost pe Amalfitana!!! Foarte tare! Mi-ai făcut o re-poftă de zile mari, presimt şi aştept continuări de vis!

MCM
    [08.04.14 07:47:39]

Acum eu ce mai spun? După ce mi-a furat Metră reacția. Aștept să ne povestești plimbările de pe coastă. Promit c-o să fiu mai rapidă în reacții.

mecut
    [08.04.14 08:11:51]

Abia astept continuarea.

[08.04.14 08:44:27]

le_maitre - da, am fost... dar am si revenit - eu inca nu mi-am revenit, dar... Daca vrei, la anul vreau sa mai merg, pentru ca nu am vazut destule, si te invit (de fapt, va invit).

MCM - sigur ca voi detalia si cele vazute... chiar in urmatoarele zile sper sa mai adaug 2 episoade... restul in masura timpului disponibil.

mecut - vor veni si continuarile... deoarece nu am gasit un loc unde sa pun mai multe la un loc, le voi descrie separat, in cadrul rubricilor deja definite.

mecut
    [08.04.14 10:30:14]

Am avut dreptate.

Ma bucur foarte mult daca v-a placut.

Daca anunti data de plecare din timp onoram si noi invitatia.

Intentionam insa sa iti propunem pt la anul un " toc de cizma "

teona
    [08.04.14 19:44:28]

Super alegere. Am trecut-o in agenda, pt. momentul cand vom debuta si noi in zona. Sper ca acesta sa nu fie prea departe si daca mai mergeti, alaturi de prietenii din Ploiesti si Bucuresti, sunt tentata sa ne inscriem si noi pe lista. Multa inspiratie in continuare!

Muzeograf RAF
    [20.09.14 17:00:02]

Buna ziua!

Felicitari pentru superbul dumneavoastra sejur, impreuna cu familia mea visez sa ajung in 2015 si eu acolo!!!

O singura nedumerire am (inteleg ca acum reducerea e numai 8 la suta): simularea mea, pentru aceeasi perioada, cu mic dejun si cu reducerea aplicata, imi da undeva la 139 de euro, cam mare diferenta...

V-am trimis si doua PM, va doresc o toamna frumoasa!

[20.09.14 21:26:42]

@Muzeograf RAF: Salut, multumesc. Am raspuns solicitarii prin PM.

La momentul respectiv reducerea a fost de 15%.

BOGDAN DSN, le_maitre, MCM, mecut, Muzeograf RAF, teona