ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 15.09.13
MAR-2014

Dubai - Ceva ce nu poti vedea nicaieri in Europa

Dubai este categoric orasul cel mai spectaculos pe care l-am vizitat... Cel mai luxos hotel din lume, cea mai inalta cladire construita vreodata pe fata Pamantului, cele mai rapide lifturi, cel mai mare mall in care te ratacesti chiar si cu harta-n brate, cele mai frumoase fantani arteziene dansante, cele mai fastuoase focuri de artificii de pe planeta si discutia cu "cel mai" se poate prelungi la nesfarsit.

Fiind acolo toti ne gandeam cum sa povestim acasa cele vazute pentru a reda cu fidelitate frumusetea Dubaiului. Sa povestim despre autostrazile de 16 benzi, sau despre trenurile suspendate care merg singure pe deasupra soselelor fara niciun mecanic fiind complet automate, sau despre bulevardele pline de flori care erau udate abundent de aspersoare incat nu-ti venea sa crezi ca esti in desert, sau despre pationoarul de dimensiuni olimpice si partiile de ski, sau despre superbele fantani care cand danseaza te fac sa te opresti din a mai respira, sau despre zgarie-norii care mai de care mai rasuciti, mai inalti si mai SF, sau despre turnul Burj Khalifa cu cei 828 de metri ai sai peste care nu mai exista nimic altceva pe Pamant... etc.

Am conchis acolo cu totii ca oricat ne-am stradui nu vom putea explica in cuvinte frumusetea, civilizatia si maretia Dubaiului. Totusi... la o saptamana dupa ce ne-am intors, dupa ce ne-am reacomodat, dupa ce amintirile s-au decantat pot sa spun ca parca am fost plecati intr-o vacanta de 8 zile in viitor, intr-un viitor care se afla la aproape 5000 de kilometri de tara noastra, intr-un Dubai care se afla deja in secolul 22.

La viteza cu care se construieste in Dubai (zi si noapte) nici nu indraznesc sa ma gandesc cum va arata acest emirat peste inca 10 ani.

Deja si-au creat in Dubai Marina propria lor Venezie, deja au construit hoteluri si parcuri de distractii pe insule artificiale construite in largul marii, deja au construit un turn in varianta ultramoderna care duce cu gandul la celebrul Big Ben din Londra, deja si-au construit propriile fantani arteziene dansante care depasesc in grandoare celebra fantana Bellagio din Las Vegas. Se pare ca urmatoarea mare ambitie ar fi reconstituirea tuturor celor 7 minuni ale lumii. Cu siguranta vom reveni si vom fi din nou uimiti de aceasta fascinanta metropola.

Trimis de cos7i in 05.04.14 07:00:23
Validat / Publicat: 05.04.14 08:23:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 6159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cos7i); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Burj Khalifa

Costi
[05.04.14 13:53:49]

@cos7i:

Trebuie să recunosc faptul că destinația nu mă pasionează în mod deosebit, mă interesează mai mult locurile încărcate de istorie.

Ca atare, nu m-aș fi obosit să intru și să citesc review-ul, dacă nu m-ar fi frapat numele userului...

Oricum, pozele sunt foarte reușite, iar stilul îmi place și el.

... nici nu indraznesc sa ma gandesc cum va arata acest emirat peste inca 10 ani.

Eu mă întreb cum vor arăta acele locuri atunci când li se va termina petrolul...

[05.04.14 18:30:17]

@Costi:

Salut Costi!

In primul rand multumesc pentru ecou mai ales in conditiile in care destinatia nu te pasioneaza atat de mult.

Daca esti interesat mai mult de locurile incarcate de istorie atunci iti recomand cu mare placere Roma.

As vrea totusi sa subliniez un aspect... pana acum am vizitat deja 10 tari pe unele chiar de mai multe ori... de unde rezulta ca nu sunt un novice intr-ale vacantelor si calatoriilor si chiar daca in toate tarile am "gustat" din frumusetea, istoria si cultura locala pot spune ca nicaieri nu am ramas atat de imresionat de ceea ce am vazut intr-un emirat in care ORICE PARE POSIBIL.

Eu iubesc atrat de mult calatoriile incat pot admira in tacere si asezaminte care stau in picioare de mii de ani si in aceeasi masura pot sa ma declar zgomotos fascinat si de cele mai futuriste si indraznete proiecte tehnologice pe care ai ocazia sa le vezi intr-un oras din viitor asa cum e Dubaiul.

Mi-a facut placere.

Cu respect "cos7i"

Andox
[05.04.14 18:58:41]

@Costi:

Tocmai asta este ideea, tot ce fac in Dubai si in restul emiratelor, fac pentru ca sunt constienti ca petrolul se va termina odata.

Spre deosebire de altii, ei chiar se gandesc la viitor si nu m-ar mira daca peste 10-20-30 ani veniturile din turism si activitatile conexe sa le depaseasca pe cele din petrol.

[05.04.14 20:14:27]

@Andox:

Asa e Andox. Ai dreptate. Dubaiul nu are asa de mult petrol precum Abu Dhabi de exemplu si tocmai de aceea au gandit o strategie prin care sa inceapa sa stranga bani din turism si sa devina o destinatie arhicunoscuta pe plan mondial... strategie care deja isi arata roadele cu varf si-ndesat... se pot cauta pe net cifrele din sectorul turistic al Dubaiului.

oty4
[22.04.14 01:38:12]

Imi poti spune ce plaja este cea cu vedere la Burj Al Arab? Si daca este publica? Mersi

[22.04.14 07:31:02]

@oty4: Plaja respectiva este publica dar nu stiu cum se numeste deoarece noi nu am fost la plaja acolo. La fel ca si noi acolo foarte lume vine doar pentru fotografii si e aglomeratie permanent.

Noi am mers la plaja publica Jumeirah Beach Park.

Cea mai frumoasa plaja publica este insa plaja de langa hotelul Hilton Dubai Marina care fiind in Dubai Marina iti taie rasuflarea. Aici puteti marge cu taxi si cred ca nu veti regreta.

oty4
[22.04.14 10:16:11]

@cos7i: Multumesc frumos pentru informatii: D Imi poti spune despre Aquaventure daca isi merita pretul? Cum sunt ride-urile? Daca mergi la Aquaventure poti face poze cu Atlantis? (vad ca ai o poza cu Hotel Atlantis dar nu stiu in ce imprejurari ai facut-o)

[22.04.14 21:34:30]

@oty4: La Atlantis am fost doar intr-un citytour. Nu ne-au ajuns cele 8 zile pentru tot ceea ce ne-am fi dorit sa facem. Cel mai mult am explorat iar la plaja am fost in 3 zile pana la pranz deoarece soarele e foarte agresiv. Noi am incercat sa vedem "Dubaiul si calare si pe jos" iar asta ne-a mancat ceva timp.

Oricum merita din plin.

Vacanta placuta!

dana si paul
[23.04.14 16:27:55]

Buna ziua, as dori cateva informatii despre obtinerea vizei. multumesc

[23.04.14 20:28:10]

@dana si paul: Incepand cu 22 Martie anul 2014 cetatenii romani pot merge fara viza in Dubai.

adri-nico
[25.04.14 18:15:48]

Foarte frumos scris reviewul tau. Nu ne poti da detalii si despre preturi. De exemplu cit costa un tur al orasului. Daca e pe cont propriu, adica inchiriind un taxi sau sint agentii care organizeaza asemenea vizite. Pentru un copil de 6 ani e un loc prea aglomerat?

[25.04.14 19:47:31]

@adri-nico: Multumesc pentru apreciere.

Noi am fost cazati la hotelul City Max Bur Dubai si in fata hotelului erau mai multe masini ale unei companii care oferea citytour si tot felul de excursii. Am luat o astfel de masina si bine am facut pentru ca ne-am imprietenit cu soferul care a devenit chiar un fel de ghid personal. Numele lui e Riaz si cred ca gasesc pe undeva numarul lui de telefon daca sunteti interesati.

Un city tour destul de amanuntit cu pauze pentru fotografii si cu o gramada de explicatii ne-a costat parca 300 Dirhami (aprox. 300 Ron) si ne-a convenit intrucat am fost un grup de 3 familii (deci am luat o masina de 7 pasageri). Tot cu Riaz am mers apoi si in emiratul Abu Dhabi la Moschee, tot cu el in Dubai Marina noaptea samd. In plus daca mergeti cu astfel de companii puteti beneficia si de unele reduceri la anumite parcuri de distractii sau la Desert Safari (ei au unele discount-uri).

adri-nico
[25.04.14 19:50:57]

@cos7i: Multumesc de raspuns!

[25.04.14 22:30:16]

@cos7i:

Noi am fost cazati la hotelul City Max Bur Dubai

iorgulescua
[19.08.14 21:08:48]

@oty4: Dupa parerea mea isi merita banii din plin Aquadventure. Eu am fost anul acesta la inceputul lui mai si mi s-a parut grozav.

Cel mai mult mi-a placut ceea ce peste tot se regaseste sub denumirea de "lazy river" numai ca aici nu e lazy deloc. Este un "rau" cu valuri si praguri exact ca la rafting.

Sunt tobogane cu apa dar diferite de cele clasice pentru ca nu aluneci mereu in jos ci sunt portiuni unde te balanseaza in fata si in spate si apoi te "arunca" jeturi de apa inainte. Poti face poze cu Atlantis din multe unghiuri.

O sa scriu cateva randuri zilele astea despre Emirate si am sa pun si niste poze din parc.

adri-nico, cos7i, dana si paul, iorgulescua, oty4
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: