ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2014
ÎNSCRIS: 23.03.14
NOV-2013

Sighisoara bulgareasca

Galina Durmushliyska - Kak da go ne zema, mamo

Dupa indelungi staruinte am reusit la sfarsitul lunii noiembrie sa mai obtin o saptamana de concediu, asa ca am horatat sa mergem in vizita la vecinii bulgari, altundeva in afara de mare. Si am plecat spre Veliko Tarnovo

Am petrecut aici 3 zile timp in care am vizitat atat punctele de interes din oras, cat si imprejurimile.

Am rezervat o camera la hotelul Tarnava (ca de obicei pe booking). In afara de distanta mica de la hotel la cetatea Tsarevets (aprox 500 m) nu-l recomand pentru nimic altceva.

Cu un aer medieval, orasul este dragut si pentru o scurta vacanta merita vizitat.

1. Cetatea Tsarevets

Biletele se achizitioneza din partea stanga a pietei prin care treci pentru a urca spre cetate. Intinsa pe o arie destul de mare, este foarte bine intretinuta si baza fiecarei cladiri din interior a fost restaurata astfel incat peretii nu arata ca niste ruine (cum este cetatea Histria de exemplu). Peste tot sunt panouri cu fotografii infatisand cetatea asa cum era odinioara. Pe cel mai inalt loc se afla biserica unde sunt amplasate si telescoape de unde poti vedea mai bine orasul (functioneza cu 1 leva/5min).

2. Orasul

Partea dinspre cetatea este asemanatoare Sighisoarei, si cu cat se inainteaza in partea opusa, orasul se schimba putin cate putin intr-o asezare urbana din secolul 21.

Mi-a placut foarte mult cum sunt asezate casele parca una peste alta, in straturi/scari (a se vedea in foto)

In centrul vechi sunt foarte multe magazine cu haine si incaltaminte, asa ca, fetelor plecati de acasa si cu ceva bani pentru shopping (preturile sunt ca la noi).

Nu mi-a placut ca au foarte multe incaperi din cladirile situate la strada principala abandonate si prin urmarea arata foarte rau si sunt pline de gunoaie.

3. Mancarea

In prima zi am mancat la un restaurant asezat chiar langa cetate (se numea ceva cu Ivan) exact dupa casa de bilete. Nu mi-a placut mancarea deloc, era nefacuta si fara gust, desi preturile erau mai mari decat la alte restaurante.

Mancare foarte buna am gasit la Ego Pizza. Un mare plus al acestui resturant este si privelistea spre muzeul de istorie inconjurat de un rau/canal (vezi foto).

4. Imprejurimi

Si cum nu ne putem dezice ca "iubitori de natura", ne-a placut cel mai mult tot un peisaj natural si anume canionul Emen.

Se ajunge iesind din Veliko Tarnovo spre Sofia. La aprox 15 Km este un indicator in dreapta spre Balvan. Iar dupa alti 10 km ajungeti in centrul satului Emen. 200 m mai sus puteti lasa masina si porniti la pas pe o carare care coboara. La capatul cararii, imediat in stanga se urca pe o scara ptr a intra intr-o pestera neamenajata, iar mai in fata se urca pe alte trepte pentru a urca "pe" canion.

Detalii calatorie:

1. Cazare: 50 Eur (MD inclus)

2. Benzina CT - V.T. (~ 350 KM): 80 Eur

3. Mancare: 20 Eur/ masa/ 2 pers

Trimis de corycory220576 in 02.04.14 22:45:58
Validat / Publicat: 03.04.14 00:12:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corycory220576); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casele in "straturi"
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 19 voturi)

Dragoș_MD
[03.04.14 08:05:48]

@corycory220576:

Pentru conformitate, râul (nici pe departe canal), absent din poză, se cheamă Iantra și trece și pe lângă orașul Byala, cel pe care îl putem întâlni înainte de Veliko Târnovo, dacă venim dinspre București. Își continuă apoi curgerea molcomă spre nord, vărsându-se în final în Dunăre.

[04.04.14 14:39:50]

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[26.05.14 11:28:12]

Cetatea Tsarevets... este foarte bine intretinuta si baza fiecarei cladiri din interior a fost restaurata astfel incat peretii nu arata ca niste ruine (cum este cetatea Histria de exemplu)

Explicatia este ca desi cetatea a fost distrusa la cucerirea ei de catre turci (1393), forma actuala este rezultatul lucrarilor de reconstructie finalizate in 1981.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: