ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2014
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 22.01.08
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6. si 16 ani

Un concediu reusit care se cere repetat

N-am mai scris de ceva timp pe AFA, asa ca... nu prea stiu cu ce sa incep.

Am auzit despre locatia asta de vreo 2-3 ani, de la niste prieteni de familie care s-au intors foarte incantati de zona, de cazare, de mancare... de tot. Asa ca prin ianuarie -februarie am luat legatura prin mail, direct cu propietarii. (dupa ce ne-am mai informat pe alte site-uri de zona, ca de locatie nu am gasit pareri).

Deci... am vorbit, ne-am lamurit si am cazut de acord sa platim un avans, apoi la inceputul lunii mai sa achitam, sa beneficiem de o reducere e. b.

Cu putin timp inainte sa plecam am gasit niste pareri despre cazare ale unora (rusi, nemti... olandezi, etc) nu prea imbucuratoare. (ca nu e apa calda, ca mancarea e groaznica...) Se mai vorbea pe alt site de drum, ca-s curbe urate, fara parapeti... Noi eram un grup de 4 familii cu 8 copii intre 3 si 16 ani, eu fiind cea care cautasem informatii si dadusem ok-ul. Am plecat la drum cam... fara entuziasm, ma incurajam totusi la ideea ca cei de la care aflasem de Symmetron erau oameni care fusesera in multe locuri, nu erau din aia sclifositi care stau sa caute cel mai mic fir de praf si nu erau nici la prima iesire din tara.

Dupa un drum de aprox 16 ore am ajuns la destinatie. Initial mi s-a parut cam liniste, cam pustiu. Am cautat liniste... dar parca era prea multa.

Kalamos-ul e un satuc la malul marii, ieseam din curtea vilei, era o straduta pe care incapea doar o masina, daca venea alta pe celalalt sens nu avea loc, apoi era plaja cu nisip amestecat cu pietricele lata atat cat sa incapa un sezlong si sa mai ai loc de trecere pe langa el, apoi marea. Marea... ca in Grecia: limpede (ma gandeam ca fiind in golf nu va fi prea limpede), calma, calda... cu intrare lina... superba, mai ales ptr copiii care ieseau din ea doar cand plecam de pe plaja. In pret erau incluse si sezlongurile cu umbrelutele.

Despre cazare... noi am avut apartament cu 2 dormitoare, living, kichineta si 2 bai. Curat, mobilier nou (din cate am inteles au deschis de vreo 3-4 ani). Afara terasa cu masuta si fotolii. Se facea curat in camere la 2 zile, au schimbat asternuturile de 2 ori cat am stat acolo. Am dat detaliile astea ca am vazut ca intereseaza pe unii daca se schimba asternutul in fiecare zi, de parca acasa l-ar schimba tot asa... Apa calda era non stop, o singura data a fost calda... cat sa nu spui ca-i rece, dar am anuntat si s-a rezolvat imediat.

Despre mancare... am avut 3 mese pe zi incluse. Bautura nu intra in pret. Am vazut ca numai noi aveam toate mesele incluse, mai erau 3 familii: 2 de polonezi si una de nemti care aveau doar micul dejun inclus. Fiind grup mare ne-au spus ca daca vrem le putem spune ce dorim sa mancam, Mancarea gustoasa, aveau un baiat acolo care servea, albanez. El stia engleza bine si cu el comunicam. Desi am ajuns pe la ora 15 si pana ne-am cazat a mai durat vreo ora, a venit sa ne cheme la pranz. Apoi luni au avut seara greceasca. Tocmai in ziua aia noi am plecat dimineata intr-un tur al peninsulei si ne-am intors seara pe la ora 21. Incepuse seara greceasca, era terasa plina de oameni, chemasera o formatie care canta foarte frumos. Cu toate astea ne rezervasera mese. Au fost zile cand am plecat sa facem plaja in alte parti si am intarziat la pranz. Indiferent cand veneam, ne asteptau cu masa.

Despre zona... e superba. Munte la poalele caruia e marea. Niste peisaje de basm. Pe alocuri lipseste parapetul, chiar cand incepe drumul sa urce, dupa ce iesi din Volos, nu-i parapet, iar in jos e ditamai rapa... se vede marea si cateva case. Initial am avut ceva emotii, dar dupa aceea m-am obisnuit, Nu-i ceva de speriat, dar nici n-as sfatui un sofer incepator sa mearga pe-acolo. Ca dificultate... ceva mai usor ca Transfagarasanul.

Sa spun ce mi-a placut... sunt multe: zona, Kalamos-ul, linistea (in week-end au mai aparut pe-acolo niste greci si o familie de italieni - nu cred ca toti italienii sunt la fel dar astia erau de-o nesimtire crasa- in restul saptamanii eram singuri pe plaja), cazarea, mancarea, marea... etc

Ce nu mi-a placut... nu prea am ce scrie, dar ca sa fiu carcotasa scriu ca ne-am pomenit cu o soparlica in baie intrata cred pe la aerisire si alta data alta mare in living, intrata... pe usa, ca lasam usile deschise cum nici acasa nu le las. Nu mai mi-a placut drumul ca a fost foarte luuuung... aproape 1000 de km.

Imi pare rau ca n-am vazut mai mult, ca n-am colindat mai mult pe-acolo. Dar sper sa revenim, nu anul asta... poate anul viitor... si asta nu-mi doresc doar eu ci toata trupa cu care-am fost.

E o ora foarte tarzie - 2.30, daca nu m-am exprimat coerent... scuze, voi reveni cu poze - sper sa reusesc, ca n-am mai pus pe AFA.

Trimis de roana71 in 28.03.14 02:35:57
Validat / Publicat: 28.03.14 07:58:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roana71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.03.14 09:03:25] »

Foarte frumos, nu credeam sa ajunga cineva din Romania aici.

In urma cu 3 ani am intrat si eu in curtea lor si am ramas impresionat de complexul de vile.

Atasez cateva poze de acolo.

roana71 [28.03.14 13:50:49] »

erau romani, dar nu prea multi... masini cu numere de Ro nu cred ca am vazut mai mult de 10 si toate in Agios Ioannis, pe partea estica a peninsulei.

Intr-una din zile am fost pe o plaja - Potistika, tot in est - acolo am intalnit o familie de romani din Timisoara. Pustiul a fost simpatic, a auzit trupa noastra de pici vorbind romaneste si cred ca-i era dor de limba romana ca s-a dus imediat la ei.

roana71