ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 08.01.08
SEP-2009

Un hotel bun de 4 stele, o statiune linistita

Am fost la inceputul lui septembrie in Malta, impreuna cu nevasta-mea, la Hotel Pergola, 4 stele din Mellieha, in sudul insulei.

Tour-operatorul prin care ne-am achizitionat biletele este Malta Travel.

Plecarea a avut loc de pe aeroportul Baneasa pe data de 8 septembrie, in jur de ora 6 dimineata. Trecand peste fauna de autobaza datorata probabil si suprapunerii zborului nostru cu low costurile de Luton si Roma si aspectul dubios al aeroportului (e prima data cand zbor de pe Baneasa), formalitatile au mers snur si la ora stabilita am decolat spre insula din Mediterana. Zborul, cu Malta Airlines, compania lor nationala, a decurs fara probleme si dimineata pe la ora 8 am aterizat, pe aeroportul Luha, singurul de altfel.

Aeroportul lor mi-a placut mult, aerist, micut, cochet, curat si la 20 minute dupa ce am aterizat eram deja in autocar in drum spre hotel.

Malta e situata intre Europa si Africa, la 300 km de Libia lui Ghadaffi si la 90 km de Sicilia. Insula are o populatie de aproximativ 400. 000 de locuitori, insa o suprafata destul de mica, de altfel, dupa cum aveam sa constat ulterior, treci dintr-o parte intr-alta cam in 30 de minute cu masina. Totusi, are cea mai mare densitate de locuitori din Europa raportat la suprafata, asta daca nu luam in considerare asa numitele state oras, gen Monaco, Luxemburg, Liechtenstein. Inca un fapt inedit este ca la o populatie de 400. 000 de locuitori, au cam 365 de biserici.

In baietii astia s-au bagat bani la greu din punctul asta de vedere din Evul Mediu pana in prezent, cavalerii ioaniti care stapaneau insula erau considerati de Biserica Catolica mari aparatori ai crestinatatii si le-au rezistat cu brio arabilor, asa ca erau printre favoritii papalitatii. Insula avea si are oricum o pozitie strategica importanta.

La aeroportul Luha, ne asteptau 3 autocare, in functie de zona in care mergeam in Malta, lucru de apreciat, fiindca nu a trebuit sa mergem peste tot ca sa lasam alti turisti, ne-am dus direct la tinta si in 30 de minute eram la hotelul Pergola. Apropo, am fost un grup de vreo 70 de romani, un avion plin, majoritatea din zona Moldovei, oameni de treaba si de viata, cu micile exceptii inerente (erau cateva bucati pitzipoance si “smecherasii” aferenti cu lant de bitigla la gat).

Grupul nostru a fost cazat la diverse hoteluri in statiunea St Paul – Buggiba (cea mai mare statiune din Malta, exclusiv pentru turisti, sunt numai hoteluri) sau in zona St. Julian’s – Sliema (o zona cu hoteluri scumpe, magazine, cluburi, cele mai de “viata” statiuni din Malta). Sliema este al doilea oras ca marime al insulei dupa capitala Valetta, un oras foarte frumos, cu o parte turistica, noua, si una mai veche, frumos imbinate, dar voi vorbi despre el alta data.

Ajunsi la hotel (asta se intampla pe la ora 9) a trebuit sa asteptam pana la ora 14 sa ne cazeze, lucru cam neplacut, insa despre asta stiam de la inceput, scria pe vouchere. E cam aiurea sa vii dupa un zbor de noapte Bucuresti- Malta (la noi mai adaugati si drumul Timisoara-Bucuresti) si sa nu poti intra in camera pana la 2. Obositor, asta e clar. Oricum, cei de la hotel, pe masura ce se eliberau camerele si terminau pregatirea lor, ne-au cazat si inainte de ora limita.

Hotelul era insa plin si putine camere s-au eliberat inainte de aceasta ora.

Noi am lasat bagajele intr-o camera langa receptie, ne-am luat costumele de baie si am mers la piscina, unde am stat pana la 14 cand am primit camera.

Hotelul Pergola se afla in centrul statiunii Mellieha, la aproximativ 1, 5 km de cea mai intinsa plaja naturala cu nisip de pe insula. Sigur acest lucru este un inconvenient, principalul as zice eu al acestui hotel, dar pe noi nu ne-a deranjat foarte tare, fiind fani ai mersului pe jos si al plimbarilor. Pe de alta parte, noi am stat din cele 7 zile petrecute in Malta doar 3 la plaja, in rest fiind plecati in excursii.

In opinia mea, nu se merita sa vii in Malta numai pentru plaja, sunt lucruri chiar interesante de vazut pe insula, dar eu dupa acest principiu de a imbina excursiile cu plaja ma ghidez in toate vacantele mele.

Revenind la inconvenientul cu distanta pana la plaja, e clar ca pentru o familie cu un copil mic sau pentru oamenii mai comozi acest lucru poate deveni o problema majora, de aceea ii sfatuiesc pe cei care se incadreaza in aceasta categorie sa nu aleaga acest hotel. In contrapondere, faptul ca hotelul se afla in centrul statiunii Mellieha face (virgula) ca accesul la restaurantele sau magazinele cele mai faine si la sarbatorile traditionale malteze (“Festa”) care se organizeaza in jurul bisericilor din centrul oraselor sa fie foarte facil. Deci, avantaje si dezavantaje referitor la pozitia hotelului.

Despre hotel acum. Spre surpriza noastra, desi am fost 2 persoane, am fost cazati intr-un apartament, fara sa dam nici o “atentie”, apartament care consta dintr-o camera de trecere cu o canapea extensibila, un fel de camera de zi, dar fara televizor, o baie, un dormitor cu pat matrimonial si balcon. Totul foarte spatios, inclusiv balconul, care avea side view spre mare, iar frontal spre centrul Melliehei, cu restaurante si o frumoasa biserica. Mobilierul din camere si din baie nu foarte nou, stil clasic, dar ingrijit, dadea o senzatie placuta, de caldura. Aer conditionat, televizor, frigider, tot tacamul pentru 4 stele. O camera buna, nu am avut de ce sa ma plang...

Pentru mine senzatia de caldura si de spatiu a contat mult. In camera se facea curat in fiecare zi. Personalul hotelului prietenos, mereu cu zambetul pe buze. Chiar m-au impresionat maltezii, sunt foarte deschisi, stiu sa se poarte cu turistii si sa te faca sa te simti bine.

Hotelul dispune de trei piscine, una interioara si doua exterioare. Una din piscinele exterioare are si bar, care se numeste “La caverna” si chiar e amenajat in forma de pestera. Berea la pahar mare costa cam 3 euro, bere locala, nu mai stiu acum cum ii spunea, dar era bunicica. Paharele erau din plastic, normal zic eu, fiindca barul era langa piscina.

Exista 3 restaurante, cel principal, unde se lua masa, si doua a la carte, dintre care unul italian, Tratorria. Nu am mancat decat la cel principal, in fiecare dimineata (am avut regim BB) si in doua seri. Seara am platit masa, costa in jur de 17 euro de persoana si mananci cat pot sa duci, e bufet suedez. Bauturile nu sunt incluse, dar o sticla de apa minerala mare e 1, 5 euro. Se merita pretul, pentru ca poti manca de la peste, fructe de mare la fripturi cam de toate. Depinde de tematica serii, fiindca zilnic cinele aveau ca tema ori bucataria traditionala malteza, ori bucatarie orientala, grilluri, etc. Asta insemna ca pe langa mancarurile obisnuite la cina mai primeai si alte specialitati in functie de tema.

Cat despre micul dejun, acesta era consistent, mancarea buna si diversificata. Totusi, trebuie avut in vedere ca per ansamblu, datorita faptului ca majoritatea turistilor din Malta provin din Marea Britanie, o sa intalniti, atat la micul dejun cat si la cina, anumite combinatii de mancaruri care vi se vor parea dubioase, special gatite pentru britanici. Majoritatea acestor feluri de mancare avea ca leit-motiv  fasolea, dimineata, la pranz si seara. Oricum, asta o spun asa ca o curiozitate fiindca puteai sa treci peste si sa mananci normal, erau destule sortimente de tip “continental”. Per ansamblu se mananca bine la Pergola, eu am fost multumit.

In afara de cele doua seri in care am mancat la restaurantul hotelului, am mancat in statiune, sunt restaurante numeroase, cu meniuri diverse de la preparate din fructe de mare, peste, grilluri, pizza, sau friptura de iepure (care e mancarea lor traditionala). De altfel in Malta gasesti diversitate din punct de vedere al mancarii, bucataria lor are si influente mediteraneene, dar si din Marea Britanie, ei fiind atata timp sub dominatie engleza. Ca preturi, la restaurante si in general de altfel, mie mi s-au parut decenti, desi ma asteptam, datorita afluentei de britanici, sa fie mai ridicate. Ca un exemplu, o masa copioasa seara la restaurant, cu portie principala mare (toate portiile erau indestulatoare) cu desert si un vin bun (nu iau niciodata nic cel mai ieftin, dar nici cel mai scump vin) ne ajungea cam la 32-35 euro pentru 2 persoane. Vinurile lor foarte bune, recomand rose-urile.

Plaja din Mellieha de nisip (exceptie pentru Malta) amenajata cu sezlonguri de plaja si umbrelute, costa cam 5 euro inchiriatul, dar puteai sta si pe prosop, este nisip si in apa, marea prea calda pentru gustul meu (nu-l luati ca etalon, mie imi place apa din lacurile de munte in august), dar limpede.

Vremea a fost un pic capricioasa, dar in general cald, cam 27-34 de grade, insa cu reprize de ploaie torentiala de 1-2 ore seara si dimineata in vreo 3 zile din 6. Oricum, din ceea ce mi-au zis ghizii de la Malta Travel e prima data in 5 ani de cand vine unul din ei acolo cand au parte de ploaie la inceputul lui septembrie. Pe mine nu m-a deranjat, nu-mi place caldura excesiva, vremea a fost placuta din punctul meu de vedere.

Statiunea Mellieha e o locatie linistita, cu restaurante cochete si oameni prietenosi. Nu veti vedea aici agitatia si atmosfera de “wild Party” din statiunile din nord, Sliema sau St Julian, dar poti sa stai pana seara tarziu la un pahar de vorba la o terasa pe malul marii sau in centru. Sunt si baruri cu muzica live, karaoke, insa mai degraba “oldies, but goldies” sau disco din anii 80-90. Sa nu va inchipuiti ca nu poti sa te intinzi si aici pana pe la 3-4 dimineata, dar mai lejer asa, nu cu muzica bubuind sau cu animatoare:).

Maltezii, relaxati, cu timp, totul se face fara stres. La fel de relaxati ne-am simtit si noi, nu am avut motive sa ne enervam in acest concediu, dar asta si fiindca baietii de la Malta Travel de unde noi ne-am luat toate excursiile si-au facut treaba, s-au ocupat fara sa apara evenimente deranjante de toate detaliile organizatorice

Momentan cam atat despre hotelul Pergola si Mellieha, voi adauga ulterior si poze si voi scrie despre excursiile facute si despre alte zone ale Maltei, o insula foarte interesanta din multe puncte de vedere, care mie mi-a placut mult.

Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Trimis de raul in 29.10.09 11:56:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 6493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[30.10.09 13:09:24]

frumos!

asteptam poze!!!

pretul a fost de 1200 e/cu taxe/ 2 pers/ cu tot ce ati cheltuit acolo? (mancare, excursii and stuff? )

cu cat timp inainte ai facut rezervarea?

[30.10.09 19:08:12]

Pretul a fost fara bani de cheltuiala, 2 persoane, cazare cu mic dejun si avion(cu taxe de aeroport) dar asta si fiindca am rezervat cu doar o luna inainte. Probabil daca iti iei mai din timp sejurul, pretul scade semnificativ.

[31.10.09 21:51:32]

am inteles.

si cam cat v-au dus celelalte? adica mancare si excursii

vreau sa-mi fac o idee despre un buget de Malta

andra_ghibutiu
    [02.11.09 14:55:05]

Hotelul la care ai stat tu am inteles ca este cumva frate-vecin cu Hotelul Solana. Asa este? Astept cu nerabdare sa postezi impresii si din excursii.

Ai folosit transportul in comun pana in Valetta? Si daca da, cat dureaza drumul?

[02.11.09 15:09:54]

Da, este chiar langa hotelul Solana si apartin aceluiasi proprietar, ambele fiind situate in centrul statiunii Mellieha. Solana este un pic mai nou decat Pergola, din cate am inteles eu.

Cat despre transportul in comun pana la Valleta, eu am fost acolo in excursie organizata cu autocarul, am mai luat turisti si de la alte hoteluri, deci nu pot aprecia exact ca timp cat se face cu autobuzele lor pana in capitala. Daca ar fi totusi sa dau o estimare, nu cred ca faci mai mult de 20-25 de minute, mai ales ca la ei autobuzele nu opresc decat daca e cineva in statie sau daca apesi tu pe buton ca vrei sa cobori , deci nu sunt opriri multe. Ma rog, nu iti inchipui ca prind nu stiu ce viteza, multe sunt de pe vremea englezilor, au vreo 30 de ani, au si un aspect de "epoca", sunt foarte interesante.

Oricum, sunt autobuze o data la jumatate de ora pana la 7-8 seara din Mellieha pana la Valetta.

andra_ghibutiu
    [02.11.09 15:13:14]

Multumesc mult, Raul! Eu am sa merg de revelion. Sunt curioasa in acea perioada a anului cum circula transportul in comun; )

Astept in continuare povestile din excursii.

[02.11.09 15:14:05]

indiralisa, acum am vazut si ecoul tau...Buget total, 2 persoane, 7 zile, cazare, drum, cu tot cu excursii optionale, bani de cheltuiala, cam 1850-1900 euro..

[02.11.09 17:21:13]

mercic!

[02.11.09 17:22:39]

sa nu uiti de poze raul!

mire2007
    [30.03.11 18:58:55]

sezlongurile la piscina erau contra cost?

[31.03.11 18:50:59]

Sezlongurile erau gratuite.