ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
MAR-2008

O adevarata capitala europeana

Excursia a fost de intai martie. Vroiam sa-i iau sotiei un martisor mai special, asa ca vazand la Ultramarin TM o excursie de un weekend la Budapesta, am zis ca hai sa mergem. Pretul a fost destul de mic – aproximativ 60 euro/pers + 10 euro/pers supliment pentru camera dubla. Deci 140 de euro per total in care am avut inclus transportul cu autocarul, cazare o noapte cu mic dejun si cel mai important – ghid de specialtitate pe parcursul celor doua zile.

Am plecat sambata pe la ora 6: 00 dimineata din Timisoara. Pe drum, ghida, o doamna care stia tot ce misca in materie de Ungaria, a inceput cu explicatiile inca din Cenad – comuna care are o istorie destul de vadit stransa cu cea a vecinilor de la vest. La traversarea Szegedului, am aflat cu uimire ca in urma cu cateva zeci de ani, cand au fost inundatii, Timisoara a fost un important furnizor de ajutoare pentru polulatia Szegedului, drept multumire un bulevard din Szeged poarta numele Timisoara.

Avand in vedere ca a plouat foarte tare, traficul a fost destul de greoi la intrarea in Budapesta, asadar abia pe la ora 11: 30 am ajuns in oras. Am parcat (cu autocarul) undeva aproape de Bazilica Sf Stefan si am mers la o mica plimbare prin zona pietonala, dupa care am vizitat catedrala.

Pe urma am venit in zona Piata Eroilor - un punct foarte propice pentru turisti, deoarece pe o raza de nici 500 m se poate vizita o multitudine de obiective turistice: Castelul Huniazilor (cu parcul aferent in care regasim faimoasa statuie a lui Anonimus), Gradina Zoo si Muzeul de Arte Frumoase. La Zoo se poate pierde destul de mult timp, in functie de situatie si de ce intentionezi sa mai vizitezi in ziua respectiva. Noi am umblat mai pe fuga pentru ca in primul rand ploua de numa, deci trebuia sa stam mai mult in zonele acoperite, si in al doilea rand intentionam ca in timpul pus la dispozitie de ghid (urma pe la ora 17: 00 sau 18: 00 cred sa ne intalnim cu grupul la autocar) intentionam sa vizitam si Muzeul de Arte Frumoase, ceea ce am si facut. Masa de pranz am luat-o in incinta zoo, este un fel de restaurant/cantina la care se manca foarte bine (gulas excelent, ca in toata Ungaria dealtfel) si la preturi decente (cred ca un gulas este vreo 600 de forinti).

A urmat asa cum spuneam mai sus o vizita de aprox doua ore la Muzeul de Arte Frumoase, despre care am scris un review separat aici.

Pe seara am facut o croaziera pe Dunare. A costat 10 euro/pers si a fost ceva de vis. Cladirile de pe malurile Dunarii luminate viu si colorat ofera o priveliste de senzatie. Si desigur, foarte important – aportul ghidei de la care am aflat o gramada de lucruri pe care nu le-am fi aflat nici in 10 excursii pe cont propriu. Cu toate ca am mai fost in Budapesta cu masina personala, de aceasta data am descoperit datorita ghidei o gramada de locuri si lucruri de care habar n-aveam. Daca vroiai sa simti cu adevarat feelingul de croaziera, puteai sa stai deasupra, pe partea descoperita a vaporasului, sub cerul liber, dar avand in vedere ca era inceput de primavara, afara era cam racoare, cu atat mai mult cu cat eram aproape de nivelul apei. Deci avand acestea in vedere multi au preferat sa stea inauntru, unde era cald si bine, oricum se vedea totul prin geamurile vaporului. In plus, nefiind fosnetul vantului si al apei de afara se putea intelege foarte bine ce ne explica ghida in boxele instalatiei de sonorizare a vaporasului.

Dupa croaziera, cu toate ca era destul de tarziu si avand in vederea oboseala acumulata dupa o zi de umblat non stop, ghida ne-a dus putin pana sus pe citadela de unde am putut sa ne facem o idee despre ce inseamna Budapesta noaptea. Aici cuvintele sunt de prisos, pozele pe care o sa le atasez sper sa reflecte realitatea mai bine decat as putea eu in cuvinte.

Pe la ora 21: 00 am ajuns la hotel – nu imi mai amintesc numele hotelului, un hotel cu care colabora pe acea vreme (poate o mai face si acum) agentia Ultramarin. Stiu doar ca era de doua stele si nu ne-a dat pe spate cu nimic: cabina de dus avea usi de plastic alb, mat, si inca 2-3 aspecte care il facea sa para intr-adevar de doua stele – aspecte care nu ne-au derajnat deloc din moment ce una dintre cele mai importante conditii erau indeplinite – curatenia era OK. In plus urma sa dormim acolo o singura noapte.

A doua zi, dupa micul dejun am mers din nou prin oras. Am dat o tura pe la Castelul Buda si pe la Bastionul Pescarilor, insa destul de pe fuga pentru ca ploua in continuu. Abia asteptam sa ajungem la autocar unde era cald si bine. Pe la 11-11: 30 am ajuns la Tropicarium/Aquarium – un alt loc in care se poate pierde o gramada de timp intr-un mod foarte placut. Fiind duminica dupa-masa era plin de turisti, in special localnici iesiti cu copiii. Tunelul de sticla, prin care treci pe fundul acvariului urias si prin care se plimba nestingherite diferite specii de pesti si mai ales de rechini, face deliciul atat al copiilor cat si al adultilor deopotriva

Dupa ce am iesit de la Tropicarium a urmat o perioada de asteptare destul de plictisitoare, drept pentru care i-am reprosat ghidei proasta organizarea pe acest interval de timp. Avand in vedere ca Tropicarium-ul se afla chiar in incinta unui imens Mall, ni s-a spus ca avem liber la cumparaturi, si urma ne revedem peste 4 sau 5 ore la autocar. Desigur, dupa doua ore eram deja satui atat de Tropicarium cat si de plimbari prin Mall. O mica parte dintre colegii de excursie, care stiau din timp ca o sa mergem pe acolo au venit pregatiti pentru shopping. Noi, restul, am frecat menta. Am venit la autocar cu vreo ora inainte de plecare, si am astepta, o asteptare care parea ca nu se mai termina.

Abia pe la ora 16: 00 am plecat spre Timisoara, si cred ca in jur de 22: 00 am sosit. Per ansamblu o experienta foarte placuta ceea ce va doresc si voua.

Trimis de cristi_an3000 in 28.10.09 14:55:16

VIZUALIZĂRI: 2685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dimineata - inainte de plecare

bogdan2677
[28.10.09 15:21:09]

Intr-adevar... un oras minunat! Din fericire am avut in septembrie 5 zile in care am umblat pina nu am mai putut... ai ce vedea... !... un oras care mi-a intrat definitiv la inima!

creivean
[20.06.10 17:41:53]

@cristi_an3000

Încet, încet mă pregătesc pentru vizita din August la Budapesta.

Mă gândeam că în cele 2 nopţi/3 zile nu am prea multe de văzut/vizitat şi fiind cu copilul am hotărât să fac în seara sosirii o excursie cu vaporaşul pe Dunăre, plus alte plimbări pe Vaci (voi fi cazat chiar pe Vaci la Mercure Budapest City Center), a doua zi de dimineaţă să vad zoo, după masă acvariul despre care ai vorbit şi se aceea te rog, dacă poţi să-mi confirmi că, cel mai mare acvariu din Estul Europei este asta: click aici iar în caz afirmativ, am înţeles că-i întrun centru comercial unde se poate face şi shopping, cum se numeşte centrul şi dacă şti ceva de parcare.

chege
[22.06.10 11:35:10]

Ca si localnica poate reusesc sa iti dau eu unele informatii utile... acest acvariu Tropicana se gaseste la marginea Budapestei in incinta unui mall care se numeste Campona...

Intr-adevar acvariul merita vizitat... dar daca vrei sa vizitezi totodata si gradina zoologica din budapesta iti propun in zile diferite deorece Zoo fiind atat de mare incat iti va lua toata energia pe aceea zi... : -)

creivean
[22.06.10 11:40:15]

@chege

Îţi mulţumesc pentru bunele intenţii.

Nelămuririle mele le-am transpus într-un set de întrebări click aici poate vrei să le citeşti şi să continuăm discuţia acolo, pentru a nu polua acest review.

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[24.06.10 10:01:27]

scuze de intarziere, am lipsit pt cateva zile. sper ca intre timp ti-ai clarificat nelamuririle ce le aveai.

referitor la zoo si Tropicarium eu zic ca se pot vizita lejer in aceeasi zi.

chege, creivean
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: