ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2014
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
MAR-2014

Hotel excelent

La jumatatea lunii martie am fost cazati timp de 2 nopti la Hotelul Buyuk Keban, trei stele. Aflat pe strada Genturck Cadesi nr. 39, in apropierea campusului universitar Laleli, hotelul a fost o experienta placuta. Strada este plina de hoteluri, chiar am vazut un Ramada in spate, si de magazine de textile. Mi s-a parut o zona foarte buna din toate punctele de vedere.

Am avut rezervare facuta din Romania pe site-ul propriu al hotelului pentru o camera dubla cu mic dejun, la pretul de 49 Euro/noapte. Am fost uimit sa vad la receptie un pret de 180 dolari camera dubla/noapte + 35 dolari micul dejun/persoana... imens pret!!!

Parcarea ne-au rezolvat-o gratis in fata hotelului, desi initial pe e-mail ni s-a comunicat ca se poate face in apropiere contra cost. Am lasat cheile masinii la receptie pe perioada cazarii deoarece mai mutau masina inainte-inapoi, in functie de necesitatile lor.

Camera potrivita ca marime, cu vedere la strada, in fata hotelului, si la moscheea Sherezade din capatul strazii; balcon frantuzesc, cu flori. Drept urmare un pic de zgomot a fost inevitabil, in ciuda termopanului de la ferestre + chemarea la rugaciune la ora 5 dimineata. Totusi si acest lucru face parte din viata de zi cu zi turcilor si ne permite noua sa ne facem o impresie despre civilizatia turca.

In camera am avut doua paturi cu saltele foarte bune, lenjerie alba impecabila, perne mari. Exista aer conditionat individual pe camera, tv lcd pe perete, oglinda in camera, minibar, un dulap pentru haine, seif, o masuta cu un mic fotoliu, noptiera, jaluzele duble, 2 cosuri de gunoi, 1 taburet, 1 suport bagaje. De asemenea, ata cusut, feon, sapun lichid, gel de dus, papuci, prosoape personalizate cu numele hotelului (de fata, de dus, de iesit din cabina de dus; prosoapele miroseau incredibil de frumos). Desi am stat doar doua nopti, dupa prima noapte au schimbat prosoapele si lenjeria de pat. Mai existau pahare, cubulete de zahar si pliculete de ceai – apa fierbinte este la un dozator existent pe hol, langa lift. Accesul in camera se face pe baza de cartela (se primesc 2 cartele de la receptie); cartela se utilizeaza si pentru deblocarea curentului electric.

Micul dejun a fost foarte bogat; se serveste intre orele 7.00-10.00 sub forma de bufet suedez. Puteti gasi: paine si chifle de 3-4 feluri, supa, oua fierte, omleta, carnaciori prajiti, cartofi prajiti, ardei copti, ciupercute calite, branza de 3 feluri, cascaval de 2 feluri, masline de vreo 3 feluri, salata, morcov ras, sfecla rosie, rosii, castraveti, unt cubulete, gem de vreo 3 feluri, iaurt, cereale/fulgi, fursecuri de cateva feluri, suc si apa rece la dozator, cafea si ceai.

Exista o receptie confortabila cu fotolii si masute, 2 calculatoare cu acces la Internet (exista si wireless gratuit in camere pe baza unei parole de la receptie), bar in stil american, lift, stand cu pliante/harti gratuite. In subteran sunt 3 nivele: sala de conferinte, centrul Spa si la ultimul nivel nu am ajuns.

De la hotel se ajunge chiar si pe jos in centrul vechi, aprox. 20-25 min mers (vreo 4 statii de tramvai/metrou usor). Tramvaiul se ia de la statia Aksaray (mai aproape de hotel) ori Laleli, ceva mai departe, spre statia Sultanahmet. Aproape de hotel se afla Universitatea din Istanbul cu Turnul lui Baiazid, Apeductul lui Valens, Moscheile Laleli si Sehzade, Marele Bazar, precum si marea Moschee a lui Soliman Magnificul (in curtea sa se afla chiar mormantul sultanului si al frumoasei sale sotii Roxalena

In concluzie, un hotel bun, elegant, curat, bine pozitionat in oras.

Trimis de tata123 🔱 in 19.03.14 11:00:28
Validat / Publicat: 19.03.14 18:12:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Didim

VIZUALIZĂRI: 2142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Adresa si nr tel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.72 EUR pe cameră

DB-01-VIN
    [20.03.14 11:01:46]

Un review bun si documentat. Am fost de multe ori in Istambul, insa doar 1 data am stat la un hotel de 4 stele mai frumos ca cel descris de tine. Cele de 3 stele erau inferioare hotelului Buyuk Keban. De aceea l-am si bifat pentru urmatoarea escapada in zona. Felicitari.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
    [20.03.14 11:22:48]

@DB-01-VIN:

Multumesc pentru aprecieri. Hotelul se pare că a fost renovat în anul 2013 şi totul arată bine. Sunt şi 2-3 "butice" pe stradă, foarte aproape de hotel, pentru diverse mici cumpărături (suc, biscuiti, ayran, dulciuri, apă, etc.). De altfel, şi fotografiile/impresiile utilizatorului manuta_1969 din septembrie 2013 sunt conforme cu realitatea.

red dog
    [22.03.14 15:26:16]

Am stat si eu la acest hotel cu o saptamana inaintea sejurului tau. Confirm toate cele scrise de tine si in plus mentionez ca este cel mai bun hotel de 3* din totalul de 5 in care am fost cazat in Istanbul. Eu am platit 40 euro/ noapte.

[22.03.14 19:26:23]

@red dog:

Am stat si eu la acest hotel cu o saptamana inaintea sejurului tau.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

DB-01-VIN, red dog, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂBuyuk Keban Hotel: