ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2014
DIN: Sector 6 - Bucuresti
ÎNSCRIS: 17.05.11
SEP-2009

Nei Pori - locul in care ne-am indragostit de Grecia

Pentru ca anul acesta intentionam sa mergem a 3-a oara in Grecia, am realizat ca am "restante" la impresii din Grecia, asa ca m-am decis sa va impartasesc prima experienta de pe taramul zeilor - Nei Pori - Septembrie 2009.

Data plecarii: 12 sept 2009

Locul plecarii: Bucuresti

Grup: 16 persoane - 5 masini

Ne-am decis sa plecam noaptea din Bucuresti, la ora 1:30 dar fiind atat de multi plecarea s-a dat la ora 3:00. Fiind un grup destul de numeros am decis sa luam cu noi walkie talkie-uri si asa am reusit sa nu ne ratacim (prea mult) unii de altii. Drumul prin Bulgaria a fost bun, putin anevoios in zona Sofiei (adica am ratat centura care la vremea aceea era inca in constructie si am intrat prin centrul Sofiei la 8 dimineata) dar in final am reusit sa ajungem cu bine in Grecia. Drumul a fost bun si prin Grecia, fara politie si fara incidente.

Ajunsi in Nei Pori am avut ceva probleme cu gasirea cazarii (rezervasem printr-o agentie din Buc) si ne-a fost dificil pt ca majoritatea localnicilor nu vorbeau deloc engleza. Noroc ca am gasit o doamna care vorbea putin engleza, apoi ne-am prins ca majoritatea vorbeau germana foarte bine si cum am avut noroc ca mai stiu ceva germana am reusit sa ne intelegem cu ei si sa fim indreptati spre cazare (o sa scriu un review separat despre aceasta).

Ca si statiune Nei Pori e locul ideal pt relaxare, l-as recomanda in special celor cu copii si care nu prea vor sa petreaca noptile in cluburi (care erau doar 2 la nr). Noi fiind gasca mare nu am avut pb cu distractia, mai ales ca Platamonas e la 2km si seara mergeam acolo la dans.

Revenind la Nei Pori, statiunea in sine e foarte aerisita, cu bulevarde largi, cu multa verdeata, cu magazine pe toate strazile si cu terase in special pe promenada de langa mare. Ca si terasa cel mai mult ne-a placut la taverna lui Dionisio, unde am mancat cel mai bine.

Plaja si apa:

- plaja foarte larga, cu nisip fin, foarte curata, ingrijita, cu terenuri de volei

- apa lina, curata, fara pietre, nu e foarte adanca si exista o zona perfecta pt snorkeling

Prin zona, ne-am plimbat zilnic in Platamonas (fete=shopping in fiecare seara, baieti = bere la terasa in fiecare seara in timpul shoppingului)

Excursii (individuale):

Castelu Platamon (nu m-a impresionat)

Meteore

Muntele Olimp

Anul acesta vom alege din nou Nei Pori dar in grup mai mic (4 persoane) si sper sa ne intoarcem la fel de incantati.

Trimis de codryna in 16.03.14 14:28:25
Validat / Publicat: 16.03.14 16:35:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (codryna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja

[16.03.14 16:35:31]

Mutat la rubrica "Descoperă Nei Pori" (deja existentă pe sait).

Rodel
[16.03.14 19:43:25]

Review-ul tău mi-a amintit de prima mea vacanță în Grecia, când am petrecut 10 zile în Platamonas. Dacă voi ați ales să vă distrați în Platamonas, noi am ales Nei Pori pentru plajă. Nisipul fin, intrarea lină în mare, apropierea muntelui Olimp ne-au cucerit pe toți din grup. Cred că în Nei Pori am găsit cea mai largă plajă din Grecia. N-am mai revenit nici în Platamonas, nici în Nei Pori, deși mi-au plăcut mult, dar am vrut să văd și alte locuri din fascinanta Grecie.

flaviana77
[17.03.14 10:03:51]

buna, sunt si eu in cautarea unui bilet de vacanta, Grecia este frumoasa oriunde ai merge, imi poti spune mai multe detalii, de exemplu daca pana in Platamonas se poate merge pe jos, daca este distanta mare, avand in vedere ca daca alegem sa plecam in concediu vom merge cu autocarul si n u cu masina personala, daca de exemplu pana in Paralia este distanta mare??? exista bus sau ceva mijloc de transport in zona ca sa te poti deplasa de la o locatie la alta??? de exemplu mancarea cum este in statiune??? ai de unde alege tavernute cu diverse feluri???pe plaja exista amenajari in sensul de sezlonguri umbrelute etc. barulete sa bei si tu ceva??? astept un raspuns. multumesc anticipat.

Rodel
[17.03.14 19:41:07]

@flaviana77: Între Platamonas și Nei Pori sunt aprox. 3 Km care pot fi parcurși pe jos într-o plimbare lejeră. Până la Paralia e o distanță mare, Nei Pori fiind cea mai sudică stațiune de pe Riviera Olimpului. Sunt autobuze care fac legătura între stațiuni, taverne la tot pasul, nici o problemă dacă nu ai sejur cu masă asigurată. Se mănâncă bine și la un preț convenabil. Mie nici nu-mi place să fiu legată de ora servirii meselor, prefer pachetele doar cu micul dejun și să am libertate de mișcare și plăcerea de a mânca la o tavernă de la malul mării. Pe plajă sunt și șezlonguri, și umbreluțe, contra cost sau să servești ceva, de obicei acest ”ceva” fiind răcoritoare. Oriunde am fost în Grecia, că a fost partea continentală sau insulară, m-am simțit foarte bine. Îți doresc vacanță frumoasă!

codrynaAUTOR REVIEW
[24.03.14 15:30:39]

@flaviana77: pentru partea cu platamonas ti-a raspuns Rodel. Referitor la transport in alte localitati: la intrarea in Nei Pori precum si in Platamonas am vazut cate o mica halta de cale ferata iar in Nei Pori, langa biserica era o statie de autobuz (sincer din pacate nu te pot ajuta cu detalii privind destinatiile spre care merg pt ca noi am fost cu masina).

Distanta pana in Paralia (cu masina) este de aproximativ 40km. Pentru excursii la Meteore, Muntele Olimp sau in insula Skiathos se poate apela la agentiile de turism din zona (sunt si vreo 3 romanesti) care ofera transport si ghid local in aceste zone

codryna, flaviana77, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nei Pori: