ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2014
ÎNSCRIS: 03.03.11
MAR-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Consideratie pentru Mistral Resort Moieciu

Mai, oameni buni! Imi place sa impartasesc din experientele mele, deoarece atunci cand scriu, ma simt captiv in timp si spatiu!

Ca sa fiu sincer pana la capat, este portita mea de iesire din viata de zi cu zi, de colindatori ai facturilor interminabile, de job, si alaturi de voi nu pot rupe nici o foaie din ,,cartea'' aventurilor mele turistice. Sunt aici, in paginile marturisirilor mele, pe care le-am facut a va fi util si totodata sa ma relaxez alaturi de voi.

Asa am ajuns la Mistral, la cea mai de amploare intrunire AFA-ista, acolo unde am simtit mainile magice ale organizatorilor, intampinand primavara ca un omagiu adus acestui site, intr-un anotimp in care renasc mii de forme si culori. Si noi, ca oameni am simtit aerul schimbarii, de aer proaspat revigorant, cu arome de stralucire verde, un crud atotcuprinzator al mladitelor ce ne-au mangaiat si ne-au dat bucuria picaturilor de roua.

Dupa toata aceasta insiruire personificata, pot sa va spun ca soarele a fost darnic cu razele-i binefacatoare, contribuind la toata aceasta explozie parfumata a bucuriei revederii.

Ma-ntreb, cui nu i-au placut toate aceste trairi naturale?!

Hotelul este situat in superba locatie Moieciu de Sus (niciodata n-am stiut cum sa scriu aceasta localitate: Moeciu /Moieciu?!). Cert este ca nu mi-am luat-o niciodata ajungand pe aceste meleaguri, cu altitudine de 1130 de metri, o locatie ideala pentru destindere, cu multe facilitati de cazare rurala.

Cum se ajunge:

Coordonate GPS: N: 45.4164838 E: 25.3821458

Asa cum afirma colega @roth, ca vii dinspre Pitesti sau treci de teritoriul orasului Rasnov, pe orice parte ai parcurge acest drum, intre cele doua comune se circula pe un drum in lucru... de vreo doi ani! Nu-nteleg lancezeala autoritatilor ce ridica semne de intrebare vizavi de termenele de finalizare estimate, avand in vedere realizarile lui Ovidiu Garbacea, care din fondurile sale sau al celor europene, a realizat 20 de kilometri de sosea ca-n palma, spre faimosul complex Cheile Gradistei-Fundata...

Dupa aventura off-road, ce va pune la incercare articulatiile masinii, ajungeti in Moieciu de Sus. La podul unde se intalnesc Valea Bangaleasa si Valea Popii, faceti la stanga si mergeti aproximativ 4 kilometri, pana la poalele muntilor unde se afla parcul natural Bucegi. Drumul ofera si doua trasee montane, spre cabana Padina (cel marcat cu o cruce rosie, timp estimat 5 ore) si Varful Omu prin Coltii Tapului (marcat cu triunghi rosu, timp estimat 7 ore).

Asadar, inconjurat de un peisaj spectaculos, hotelul este ultima constructie de pe partea stanga a raului Bangaleasa si te intampina cu un mare banner despre facilitatile sale.

Parcarea parea neincapatoare, datorita celui mai de amploare eveniment AmFostAcolo, site-ul care prin utilizatorii sai, a pus monopol pentru trei zile, pe tot satul de munte.

Mistral Resort (mistralresort.ro) a fost ales de catre organizatori datorita gradului de 100% recomandare, dat de turisti pentru serviciile de buna calitate ale resortului.

Merita mentionat exceptionalul devotament al celor implicati, pentru efortul depus la aceasta intalnire, contribuind la acest succes consacrat. Cuvintele laudative sunt prea anoste pentru a-mi exprima admiratia si multumirile.

Va felicit pentru tot ce ati facut pentru noi! .

Receptia si lobby-bar-ul

Situate intr-un spatiu generos, a fost locul de recunoastere a majoritatii userilor. Calauziti in minunata lume a cafelei, aici s-au dezbatut diferite subiecte tematice, s-au schimbat impresii de calatorie, s-au legat prietenii, am interactionat intr-un mediu confortabil, dat de mobilierul modern capitonat.

Restaurantul

Din pacate, ca sa ajungi in local, trebuie sa cobori niste trepte neegalizate din constructie, motiv pentru care exista risc de accidentare. ,,Colega de camera'' a ramas cu ceva semne dupa aceste neregularitati!

In schimb, ramai surprins de curatenia locului, amenajarea metodica a meselor si a tot ce include serviciul de masa complet, cu orientare migaloasa in dreptul fiecaruia.

Oaspetii beneficiaza de specialitati diversificate gastronomice, in afara celor traditionale, meniul este bogat in bucate delicioase si spun asta, deoarece noi, formatia de la masa numarul 4, am servit pranzul de doua ori consecutiv. Preturile sunt rezonabile, avand in vedere ca pentru doua ciorbite de legume, doua pizza, o apa minerala mare si o portie de papanasi, am platit 50 de lei. Apropo, totul se contorizeaza avand la tine cartela cu numarul camerei, unde ti se inmaneaza un bon, iar la finalul sejurului se face nota de plata!

Linia de servire in regim de bufet suedez la care a participat toata comunitatea AFA-ista, a fost o adevarata revolutie culinara! Bucatarii au ,,pictat'' in platouri si au sculptat in legume, secrete ale artistilor culinari, o arta cu cei mai multi adepti!

Altminteri, strict vorbind, menirea lor a excelat spre... rasfat, un elogiu al abundentei!

Club Heaven

Aflat sub demisolul restaurantului, atmosfera se desfasoara intr-un cadru intim, elegant si curat.

A fost o noapte de neuitat, cu o sonorizare neintrerupta asigurata de un DJ.

Barul ofera o gama larga de bauturi alcoolice rafinate sau cocktail-uri, pe care le poti savura in fotoliile confortabile. E drept ca, subsemnatul a consumat doar apa minerala (0,7 litri, la pret de 7,5 ron), deoarece bautura perfect abordabila, ma astepta la un etaj superior! :)

Nu au lipsit momentele de umor, specifice acestui spatiu semi-obscur, cu animatori-amatori dansand pe boxe si a altor actiuni in alternanta cu ritmicitatea melodiilor (in cazul meu!).

Centrul de conferinte

Conform datelor de pe site-ul hotelului, sala prevede o capacitate pentru 200 de persoane, dar pentru noi a fost locul de o mare intensitate afectiva.

Emotiile decernarilor premiilor AmFostAcolo au cuprins toti participantii, oglindind puterea site-ului si a celor pasionati de calatorie.

Sala de conferinte dispune si de alte alternative, precum: organizarea de expozitii, traning-uri, workshop-uri sau alte activitati promovatoare.

Spatiul este dotat cu echipamente audio si video-proiectoare, internet wireless si servicii dedicate pentru a oferi un confort in organizarea evenimentelor.

Totusi, mi-a atras atentia balcoanele de la etaj, in care erau amplasate diferite locuri de joaca pentru copii! De neconceput intr-un astfel de spatiu, dar imi place sa cred ca a fost doar o pozitionare provizorie...

Camera

Organizatorii m-au privilegiat cu un duplex standard, camera cu numarul 402, fiind in apropierea singurului lift si a Sky Bar-ului care ofera o panorama spectaculoasa a localitatii.

Compus dintr-un living cu o suprafata aproximativa de 16 metri patrati, cu balcon avand vedere spre padure, acesta are in dotare o canapea extensibila, mobilier modern ce incastreaza mini-barul frigorific foarte bine aprovizionat, un televizor LCD cu diagonala destul de generoasa si un sifonier in al carui interior, iti poti asigura bunurile, folosind seiful special amenajat.

Baia, cu finisaje in doua culori, dispune de o cabina de dus, uscator de par, prosoape ce sunt schimbate zilnic si cosmetice de buna calitate.

Ca sa ajungi in dormitorul de 35 de metri patrati, trebuie sa urci pe o scara interioara din lemn, unde te asteapta un pat matrimonial si un LCD cu diagonala mai mica. A fost bucuria nazdravanului meu (D'Artagnan), care s-a simtit ca acasa, urcand si coborand, scara nefiind un impediment pentru intentiile sale.

Intentionat am lasat la sfarsit structura organizatorica a hotelului, condus de o doamna devotata turismului, d-na Cornelia Boanta. Directorul de la Mistral este un adevarat profesionist, vesnic cu-n suras imprejur, inconjurata de un staff de top cu experienta, ce exercita cu inversunare o continua competitie cu ei insisi. Foarte rar mi-a dat sa vad un asemenea personal unit, o calitate esentiala pentru intrunirea rezultatelor favorabile in competitivitate. Felicitari, stimata doamna!

Vacante frumoase, oriunde si oricand! Toate cele bune!

Trimis de Marian Preda in 13.03.14 16:48:14
Validat / Publicat: 13.03.14 18:31:17

VIZUALIZĂRI: 2715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Mistral Resort Moieciu
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

amero
    [13.03.14 19:11:31]

complex rew., felicitari

daca imi permiti sa vin cu o observatie vis-a-vis de camera duplex in care am fost si eu gazduita (o alta bineinteles, vecina cu a familiei tale) - pentru un duplex ar fi fost necesar un mic dulap pentru haine instalat in camera superioara, caci sincer, numai dulapul si cuierul de la intrare nu mi s-au parut a fi suficiente, mai ales ca spatiul era destul de generos.

totodata ref. la restaurant, poate ca mi-a scapat mie, dar nu am zarit nici macar un fruct la cina sau mic dejun.

in rest locatia este foarte frumoasa iar gazdele de nota 10.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [13.03.14 19:36:05]

Noi nu am fost cazaţi la Mistral aşa că nu pot să îmi dau cu părerea referitor la hotel. În schimb, referitor la review cu siguranţă pot avea un cuvânt de spus iar acela este... SUPERBONUS.

Felicitări pentru acest articol complex.

balasa violeta
    [13.03.14 20:09:40]

@Marian Preda: nu ti-ai revenit din melancolie, nici eu!

Atat de mult mi-a placut resortul, incat am decis sa revenim.

Resortul este o cladire cu patru etaje. Dispune de parcare privata, masina e in siguranta. Noi am stat in camera 210, etajul 2, cu balcon mare si cu vedere spre munte. Camera moderna, cu mobilier masiv: pat mare dublu, cu o lenjerie alba, fina si parfumata, am dormit aici "ca scaldata". Apoi doua noptiere, un dulap foarte incapator in care era si-un seif, o masuta cu oglinda mare, pe care trona un televizor Lcd iar in dreapta era un minibar cu sucuri, bere si alte cele. Spre fereastra, intre doua fotolii, se mai afla o masuta.

Baia curata si spatioasa, dotata cu produse de igiena, cu cabina de dus care functiona impecabil, presiunea apei bine gandita, am putut regla apa sa fie, nici prea fierbinte, nici prea rece. Prosoapele pufoase si albe ca spuma laptelui.

Micul dejun bogat, indestulator, cafeaua aromata si... la discretie.

Ireprosabila si mancarea de la pranz, cina.

M-a surprins placut, prezenta printre mese a doamnei manager Boanta Cornelia si a sefului de restaurant, domnul Dan Petcu. Mi-a placut echipa de ospatari gata sa-ti acorde atentie imediat ce ai pasit inauntru. Atmosfera creata este animata de un playlist cald si vesel. Asa ceva am intalnit in Turcia, la restaurantele resorturilor din lantul Delphin!

Multumim foarte mult!

Nu am putut sa nu ma intreb, daca in dulcea mea Romanie, voi avea vreodata parte de o asemenea atitudine din partea vreunui hotelier. Am apreciat, atitudinea prietenoasa a intregului personal.

Recomand din toata inima aceasta cazare datorita

conditiilor excelente si datorita faptului ca raportul calitate

- pret este unul rezonabil.

Nu mi-au placut treptele inalte si inguste care duceau la restaurant si club. Lipsa unui grup sanitar in restaurant, fiind nevoita sa urc si sa cobor aceleasi trepte.

Acest resort daca avea si-o piscina interioara...

[13.03.14 20:13:36]

@balasa violeta: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin impresiile proprii să contribui la o prezentare mai bună a acestei destinaţii.

balasa violeta
    [13.03.14 23:04:54]

@webmaster: cu placere as face acest lucru, spre rusinea mea, n-am facut nici-o poza camerei. In prima zi eram nerabdatoare sa-mi revad prietenii, sa cunosc altii... Dupa aceea am facut deranj in camera si n-am avut cand strange, am stat si eu de vorba... sa petrec...

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.03.14 10:37:33]

@balasa violeta: Mie, la o viitoare analiză, îmi vor găsi că mi-a intrat AFA în sânge. La preluarea camerei fac imediat câteve poze, asta până nu deranjez încăperea cu lucrurile mele. Bagajele stau lipite de uşă, eventual le mai mut pentru a nu intra în cadru.

Nu vreau să pară o laudă, dar, anul trecut mi-am petrecut 38 de nopţi în 24 de hoteluri. Fiecarei locaţii de cazare i-am dedicat câteva cuvinte pe AmFostAcolo chiar dacă unele sunt insignifiante sau sunt situate pe căi mai puţin bătătorite de români.

Cred că şi fără poze, un review scris de tine despre Mistral Resort, prin savoarea şi originalitatea lui, ar veni în completarea a ceea ce s-a scris deja.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.03.14 11:22:08]

@amero:

… poate ca mi-a scapat mie, dar nu am zarit nici macar un fruct la cina sau mic dejun.

Ai dreptate, nu a existat nici un fruct la cină sau mic dejun. În meniul propus, făcut public pe firul de discuţie şi acceptat de noi, nu figurau fructele. Cunoscând acest aspect, eu mi-am adus în bagaj fructe şi ciocolată, iar soţul meu a avut grijă să-şi ia "tăria" preferată. Privitor la acest ultim capitol… au fost cu siguranţă mulţi adepţi, unii mărturisiţi anterior, pe firul de discuţie.

Una peste alta, a fost o întâlnire de neuitat şi eu mă bucur că am avut prilejul să ne nevedem. Sper că vor mai fi şi alte ocazii!

[14.03.14 12:08:20]

Cu scuze pt. întârziere:

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1.B.7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

(regula e regulă) !

amero
    [14.03.14 15:47:15]

@iulianic: multumesc ptr. vizita. despre fruct, era asa o chestiune simbolica, ca o pata de culoare ornamentala

drumet
    [15.03.14 00:41:29]

@balasa violeta:

Buna seara.

Mi-a sarit in ochi o afirmatie a dvs: " masina este in siguranta". Cum adica masina este in siguranta?

Tot respectul pentru afirmatia "dulcea mea Romanie" este prima oara cand aud asta in toata viata mea .Voi tine minte aceasta fraza, nu datorita inculturii mele, ci datorita faptului ca dvs spuneti un lucru istoriceste ideatic , regresiv si fara istorie in memoria oamenilor.

Eu analizez si deduc un lucru:

In dulcea Romanie ati parcat safe la Moieciu.

Un lucru bun pentru dvs.

Este un loc de evitat. Zona Moieciu-Drumul Carului-Fundata -Gradiste-Cheile Dracului -Chisetoare.

Ciclop72*
    [15.03.14 09:06:52]

@drumet: Stimate domn, va dau dreptate intr-un singur lucru: da, e anacronic sa spui, in Romania anului 2014, tara membra UE, ca un loc de parcare e sigur. Dar... sa afirmati ca e prima oara cand auziti expresia ''dulcea mea Romanie'', ca exprima un lucru istoriceste ideatic, regresiv si fara istorie in memoria oamenilor... Poate in memoria si in constiinta dvs., altii, probabil, au alte sentimente, sentimente care nu tin neaparat cont de istoria faptelor trecute sau prezente. Probabil ca nu ar trebui sa-l mai citim pe Eminescu, doar el a scris ''Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie''.

krondia*
    [15.03.14 10:03:41]

Marian, ai punctat foarte bine condiţiile de care am beneficiat la Mistral Resort Hotel Moieciu. Este într-adevăr un hotel bun, pe care îl recomand în special grupurilor mari. Personalul foarte atent, chiar m-au impresionat plăcut amabilitatea şi solicitudinea de care au dat dovadă toţi cei cu care am interacţionat.

Pentru că am avut acelaşi tip de cameră, duplex, te rog să îmi permiţi să fac fac şi eu câteva remarci. Eu nu am mai beneficiat de acest tip de cameră, nu ştiu ce dotări ar trebui să aibă standard dar prezenţa unui dulăpior şi la etaj este mai mult decât necesară. Eu am recurs la unele improvizaţii pentru a-mi depozita lucrurile. Saltelele, foarte confortabile, chiar am avut un somn odihnitor. Cel mai mult mi-au plăcut veiozele, modul în care puteai regla lumina, foarte practice şi frumos realizate.

Un aspect deranjant a fost însă antifonarea camerei. La noi cel puţin se auzea absolut orice zgomot din camerele alăturate. La fel şi pe culoar, când aşteptam liftul, puteam "urmări" fără probleme discuţiile din camerele învecinate. Aici cred că se mai poate lucra puţin.

Întrucât în sala de baie era un afiş prin care eram avertizaţi că apa nu este potabilă, lucru care m-a surprins, am cumpărat apă minerală din interiorul hotelului. Preţurile erau diferite: la minibar o jumătate costa 4 lei, la restaurant 5 lei şi la club 6 lei...

Mâncarea bună la restaurant, recomand papanaşii, micuţi dar buni. Preţurile de la restaurant sunt asemănătoare cu cele de la restaurantul Cheile Grădiştei Fundata şi, prin extensie, restaurantul Sergiana din Braşov pentru cunoscători.

Referitor la cinele festive, nu voi intra în detalii, aici a fost alegerea noastră şi gusturile sunt diferite, rămân însă la părerea că meniul à-la-carte este mai potrivit pentru un eveniment aniversar.

Per ansamblu am avut o mini-vacanţă reuşită, presărată cu momente plăcute, mulţumiri celor care au făcut toate acestea posibile.

Eugenia55* †
    [15.03.14 11:09:04]

@krondia:

" am cumpărat apă minerală din interiorul hotelului. Preţurile erau diferite: la minibar o jumătate costa 4 lei, la restaurant 5 lei şi la club 6 lei..."

Daaa, ar trebui taman invers, in fond, cu cat cobori, cu atat esti mai aproape de panza freatica

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.03.14 23:29:08]

Voi ajunge săpt. viitoare la Cheile Grădiştei şi n-aş vrea să am probleme cu maşina, poţi dezvolta un pic subiectul?

În altă ordine de idei, sunt convins că apa de la MISTRAL era perfect băubilă, însă pentru a nu exista probleme cu copii, au preferat să pună acea informare. Decât să apară probleme, mai bine elimină din start acea necunoscută, Eu abia aştept să beau apă de munte, dar dacă fetele mele o gustă, stau o săptămână cu pastile, aşa că felicit hotelul pentru această practică.

amero, balasa violeta, Ciclop72*, drumet, Eugenia55*, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂMistral Resort Hotel [Moieciu de Sus]: