ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2014
MAR-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Pozitionare ideala

In cautarile pentru cazare, am pus accent mai mult pe o pozitionare buna a hotelului, decat pe conditiile oferite. Pozitionare buna insemnand aproape de gara, pentru a fi aproape de tren, autobuze etc

Astfel, ne-am oprit la hotel Cineholiday, in alegerea noastra contand si punctajele bunicele avute de hotel pe diferite site-uri de calatorie.

Am avut o camera tripla, pe care am platit 70 euro/noapte, cu mic dejun inclus.

Este pozitionat la cca 300 m (5 min mers pe jos) de Stazione Centrale (gara centrala din Napoli), si tot la 5 m de mers pe jos de piata Garibaldi

Un taxi de la aeroport la hotel costa aprox 16 euro (pentru cine nu stie, aeroportul este situat aproape de oras, cca 7-8 km)

Decorarea interioara a holurilor si camerelor sunt de inspiratie cinematografica, fiecare camera avand un décor specific unui anumit actor; nu va ganditi la ceva spectaculos ci chiar la ceva usor kitchos; noi am avut, de exemplu, camera americana. Dintre decoratiuni amintesc un tablou cu o bancnota de 1 dolar care avea centrata capul lui Al Pacino:).

Pozele gasite pe net erau in mare lor majoritate poze de interior; cand am ajuns acolo, am inteles de ce:).

Intrarea in hotel se face printr-un gang, iar hotelul (ce pare mai mult un soi de hostel sau un B&B) este pozitionat la etajele 1-2 ale unei cladiri.

La primul nivel este receptia si salonul pentru mic dejun; la urmatorul nivel se afla camerele.

Camera tripla pe care am avut-o cred ca era de fapt o camera dubla, in care s-a mai adaugat un pat (al treilea pat era mai inalt decat celelalte doua, de aceea spun ca parea adaugat), iar dimensiunea camerei era medie spre mica. Suficient insa, pentru ce aveam noi nevoie.

Foarte curat, fara incalzire prin calorifere, ci doar prin aer conditionat... nici nu a fost nevoie de mai mult.

Baia foarte curata, dotata cu prosoape noi-noute si consumabile.

In fiecare zi camerista facea curat in camera, aranja frumos paturile, ducea gunoiul, freca baia si adauga consumabile.

WIFI acceptabil disponibil atat in mica receptie, cat si in camera.

Fumatul nu este permis in camere, insa ne-am descurcat cu balconasele pe care le aveam atat la camera, cat si la salonul de mic dejun.

Micul dejun: tip italienesc, cu cafea/capucino/ceai si dulcegarii (croissante, placinta, iaurt cu fructe, gemuri mici)

Gazdele foarte dragute, intotdeauna cu zambetul pe buze, saritori si ospitalieri, iti ofera tot felul de informatii turistice si utile.

Rezervarea a fost facuta printr-un site cu specific, insa cu plata cash la receptie; la check-in am vrut sa platim, insa ni s-au refuzat banii politicos :) Ne-au sugerat sa nu dam bani inca de la venire, ci sa ne instalam si sa ne plimbam, apoi vorbim si despre bani :) Asa incat am platit la check-out.

Poze de interior nu am apucat sa fac, insa cele care exista pe net sunt concludente; am facut in schimb o poza cu vederea pe care o aveam din camera (am avut camera “pe spate”), cu straduta pe care se afla hotelul si cu intrarea in hotel (adica exact pozele care nu se regasesc pe net)

Despre locuri de luat masa si obiectivele pe care le-am vazut in Napoli si Coasta Amalfi, intr-un review viitor.

Trimis de Chloe in 13.03.14 12:49:08
    Validat / Publicat: 13.03.14 16:20:04

VIZUALIZĂRI: 2109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrare in hotel, prin gang; urcai scarile la dreapta pana in receptie
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

[13.03.14 13:24:04]

ChloeAUTOR REVIEW
    [13.03.14 13:29:14]

@webmaster 33

da, e ok, multumesc

claudiu 71
    [13.03.14 19:00:50]

@Chloe:

In primul rand multumesc pentru poze sunt de-a dreptul "positaniene" vorba lui Steinbeck transformata:

Ireale live, devin reale cand parasesti Positano

Astept si review-ul sa-ti citesc" trairile Amalfitane"

Spero presto

Chloe, claudiu 71