ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2014
ÎNSCRIS: 31.03.11
MAY-2013

Sarti

Glykeria - Tik Tik Tak Greece

Sunt lucruri si locuri care-ti lasa amintiri pe viata! Sarti este unul dintre...

Stau si ma intreb, cum poate oare o localitate atat de mica, un fost sat de pescari cu mai putin de 1000 de locuitori, cred, sa-ti dea o asemenea stare, de bine si relaxare?!

Poate este doar parerea mea, aici fiind necesar sa specific faptul ca sejurul in luna mai a contribuit la asta, poate ca in lunile de varf nu-ti creeaza asemenea sentimente... cert este ca "pionieratul" meu aici a inceput, ajutata de @ionescunic caruia tin sa-i multumesc mult de tot.

Cu aceasta mica localitate situata la 140km de Salonic, in sud-estul bratului Sithonia din peninsula Halkidiki, apetitul meu pt. alte destinatii din Grecia a crescut considerabil.

Statiunea (s-o numim asa pt mai mult farmec) a pastrat caracterul rustic in partea veche din nord, iar in sudul statiunii, numit si Sarti Nou, vile mult mai moderne.

Destul de bine dezvoltat pt a gazdui turistii atat in vile cat si in studiouri si apartamente la niste preturi rezonabile.

Localitatea este mai mult lunga decat lata ceea ce-ti confera un mare plus pt deplasarea la plaja din orice locatie. Plaja, lunga de aprox. 3 km, steag albastru si o vedere uimitoare la Muntele Athos.

Sarti Vechi este locul unde vin si cei din Sarti Nou, aici existand ceea ce cauta turistii, pe langa o plaja buna bineinteles, magazine de suveniruri, magazine alimentare, patiserii, gelateria, agentiile de turism, taverne beach-bar, precum si unitatile de unde se putea inchiria o masina sau un scuter.

In consecinta, Sarti Vechi este mult mai populat insa mult mai zgomotos.

Tot aici se afla si biserica si o mica piateta, cu banci si multe alte terase care la acel moment aveau niste preturi destul de bune pt un pranz sau o cina.

Aleea de promenada de pe faleza cam din acest punct pleca pe o distanta de 1,5km aprox., marginita pe o parte de plaja si pe cealalta de terase, una langa cealalta, una mai frumoasa decat alta, pregatite sa-si primeasca turistii chiar daca era luna mai, chiar daca in statiune erau f putini turisti.

Agentiile locale, in numar de tre (cea romaneasca, cea ungureasca ultima nu-mi dau seama a cui era) erau si ele pregatite cu pachete pt excursiile optionale.

- Pt plaja Portokali Beach, de ex., ofereau transport dus/intors contra sumei de 5 euro.

- Laguna Albastra

- Seara greceasca, la una din tavernele din statiune, cost 25/euro

- Croaziera pe insula Amouliani

- Croaziera la Muntele Athos, cost 25/euro

Desi numarul turistilor era mic, agentiile colaborau se pare f bine intre ele, pt ca s-a plecat atat la Meteore cat si in croaziera la Athos.

Am ales-o pe cea din urma si bine am facut, pt ca am prins 2 in 1 la acelasi pret, adica si Muntele Athos si Insula Amouliani.

Am inteles de la cei din agentie, ca in sezon plecarile in aceasta croaziera se fac dintr-o alta localitate (port) Ormos Panagias, turistii fiind transferati aici cu autocarul.

Noi insa, fiind in numar destul de mic, am plecat cu o ambarcatiune (sa n-o numesc "coaja"), de la pontonul din Sarti.

Dupa aprox. 2,30h de navigare am ajuns de-a lungul coastei Muntelui Athos si fiind o zi splendida, senina, Manastirile, una cate una ne delectau privirea.

Cuvintele nu reprezinta nimic in comparatie cu realitatea, poate doar niste poze reusite sa spuna mai mult. Fiind o nava mai mica, am avut sansa sa fie posibila navigarea destul de aproape de mal, am inteles asta din spusele ghidei.

Insula Ammouliani, unde am poposit pt 2h m-a surprins placut, datorita vegetatiei si nu numai... mica spre f mica, o poti strabate de la un capat la altul in max. 15 min si totusi plina de viata. Magazine, o mica piateta si o biserica, un mic port, cateva terase si case tipic grecesti incarcate cu flori de toate culorile.

A fost o excursie obositoare dar placuta...

Sarti nu este doar o statiune pt relaxare si plaja ci si o destinatie ideala pt cei f. activi si iubitori de cluburi, in statiune existand doua, Club Mojito si Club George, ambele in aceasta perioada avand program doar sambata!

Taverne si preturi... pt toate buzunarele!

De ex. la Cafe-Pizza Replay

Pizza=2+1 16/e, cele mari, iar cele de dimensiuni mai mici 2+1 13/e

Spaghetti= de la 4 - 5,5/e

Pui+garnitura=de la 5 - 7/euro

In piateta de langa biserica exista o oferta intre 6,5-8,5/e + bonus o bere.

Gyros la Ovelix, cu sau fara cola de la 2,5/e

Terasa Paradis, pe plaja, o cafea 2/e, iar o cola la doza, 1,5/e.

Preturile din super-market, nu erau nici mari insa nici de netrecut cu vederea.

Fiind cazati vis a vis de super market-ul Arvanitidis acela era batatorit de noi, insa doar pt anumite produse, fructele si legumele, chiar si berea la doza fiind mai ieftine la magazinele mai mici, fiind destul de multe.

Exista si un magazin exclusiv de peste, unde dimineata aprovizionau cu peste proaspat. Era destul de "vizitat" magazinul, chiar de turisti, marea majoritate fiind cazati in locatii ale caror camere erau dotate cu chicineta.

Pretul la peste de la 5/e/kg la 12-16/e pt creveti si caracatite.

Pentru a inchiria o masina pretul era de 50/e, am aflat asta de la o familie cu care am calatorit, nu cunosc alte amanunte... insa pretul cred totusi ca era cam mare...

Pentru un scuter taxa pt o zi era de 10/e iar daca-l luai pt 3 zile costurile erau de 24/e si un bonus de 10% la achizitionarea unei excursii la Laguna Albastra.

Toate acestea se regasesc in Sarti Vechi...

In Sarti Nou, unde lejer se poate merge intr-o plimbare, cele doua fiind despartite doar de 1km., exista drum asfaltat. Ce m-a surprins a fost faptul ca in zona asta, plaja nu era inca amenajata, exista un singur magazin "cu de toate" insa vilele, studiourile aveau o alta infatisare. Frumoase, moderne, ingrijite...

Cred totusi ca pozele spun mai mult decat cuvintele mele...

Nu am regretat nicio clipa faptul ca am ales ca destinatie de vacanta Sarti... pt mine a fost o provocare!

Va rog sa-mi acceptati scuzele pt scrisul haotic, "dea/valma", insa a trecut aproape un an, iar amintirile se duc, se duc... raman doar pozele pt improspatarea memoriei!

Trimis de maria55 † in 13.03.14 12:38:16
Validat / Publicat: 13.03.14 16:28:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casuta din Sarti.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 71950 PMA (din 57 voturi)

Eugenia55* †
[13.03.14 16:36:50]

Pfuai, ce-mi place casuta din prima poza, casuta, culorile, vegetatia, florile!!!

Asa vacanta faina... numa'ciuda si invidie pe mine

[13.03.14 16:37:13]

Maria, singura mea părere de rău rămâne că nu am reușit să ne vedem... ții minte, eu eram în Kallithea... Poate altădată facem o întâlnire pe meleagurile Eladei...

[13.03.14 16:52:39]

@ johnnyredlabel, ma bucur totusi ca am reusit sa schimbam cateva vorbe la Mistral. Poate data viitoare ne vom intalni si pe meleagurile de care tu esti atat de atasat. Sedere placuta in Grecia, stiu ca pleci cat de curand...

@Eugenia55... si mie-mi place casuta si nu numai... se pare ca incepe sa-mi placa Grecia...

[13.03.14 18:23:11]

Peste cateva luni voi merge si eu in Halkidiki! Vreau din tot sufletul sa ma indragostesc de Grecia! Ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa!

[13.03.14 18:57:40]

@danamandache: În perioada 24 iunie-01 iulie am şi eu rezervare în Kalithea (Halkidiki). Dacă lucrurile decurg normal, voi reveni în frumoasa Eladă.

Un sejur cât mai plăcut!

[13.03.14 19:02:21]

@traian. leuca: Înainte de a pleca, să mă anunți, să-ți dau câteva info.

[13.03.14 19:09:55]

@johnnyredlabel: Cu siguranţă aşa o să fac. Am primit şi de la colegul @ionescunic informaţii şi împreună cu ale tale sper să-mi faciliteze plimbările prin această zonă a Greciei.

[13.03.14 19:31:01]

@traian. leuca: in aceeasi perioada merg si eu! pe bratul Sithonia, la Anthemus Sea. Lucrurile vor decurge normal pentru dvs, cu ajutorul bunului Dumnezeu! Vacante multe, multe si minunate va doresc, alaturi de minunata familie si de bebita!

[13.03.14 19:37:24]

@danamandache: unde anume in Sithonia?! Dupa numele hotelului se pare ca in Nikiti, ori ma insel?

[13.03.14 19:44:54]

@maria55: da, nu va inselati, in Nikiti! M-a ajutat mult in alegerea locatiei domnul doctor pe/de Grecia, @ionescunic!

[13.03.14 19:55:10]

@danamandache: pai cine altu'?! Poate doar@ jonnyredlabel, ambii fiind "veterani" pe aceasta destinatie! Perioada in care mergi este una care-ti permite o incursiune (tur al Sithoniei) organizat de agentiile locale. Merita! Eu din pacate nu am reusit fiind deschidere de sezon, agentiile cam duceau lipsa de musterii. Daca sunteti cu masina, atunci nimic mai usor, pina in Sarti de ex. aveti 50km Distantele intre statiuni sunt destul de mici si ar fi pacat sa nu le vezi! Ori la potentialul Greciei, sunt convinsa ca o "data viitoare" pt Sithonia nu va fi!

Iata eu, de data asta plec in Corfu, data viitoare poate Parga sau Lefkada, s. a. m. d.

[13.03.14 20:00:10]

@danamandache: Mulţumesc mult şi vă doresc şi eu un sejur cât mai plăcut în Sithonia!

[13.03.14 20:03:30]

@traian. leuca: si eu va doresc un sejur placut in Kassandra... nu ma insel, nu-i asa?!

Sa va bucurati de soare, mare, plaja... si taverne!

Sa veniti cu multe, multe poze!

[13.03.14 20:06:23]

@maria55: Mulţumesc frumos!

[13.03.14 20:12:09]

@maria55: Stimata doamna, rew. dvs. mi-a retrezit dorul nebun dupa meleagurile elene. Am trecut si eu prin Sarti dar nu am fost cazat acolo. E frumos locul, bratul Sithonia are un ''ceva'' al lui. Din fericire, nu a mai ramas foarte mult timp pana am sa plec din nou in Grecia. Pe data de 28 iunie, am sa-mi delectez iar ochiul cu peisajele si apa, atat de dragi mie.

NUTU
[13.03.14 20:18:59]

@maria55: sal maria55, ati fost cu autocarul sau tot cu masinile personale??? se putea face plaja in perioada aceea??? din poze vad plajele cam pustii, probabil era inceputul lui mai

[13.03.14 20:45:09]

@maria55: aveti dreptate, pentru Sithonia nu va exista o data viitoare. Dar vor fi Santorini, Zakintos, Lefkada etc. Se pare ca toata comunitatea AFA se va afla la sfarsitul lunii iunie, in Grecia!

Vacante minunate va doresc doamna Maria!

adryana
[13.03.14 21:23:13]

Foarte frumoase pozele, ma bucur ca ai avut o vacanta reusita si de neuitat. Iar despre plimbarea pe insula Amouliani, am revazut locurile prin care candva am fost si eu. Pare neschimbata de atata vreme si este la fel de frumoasa.

[13.03.14 22:50:28]

@ Ciclop 72, ma bucura mult faptul ca am reusit "sa intretin" dorul de Gtecia! Va doresc vacanta placuta!

@adryana, da Ammouliani este ceva aparte, fara sa folosesc cuvinte pompoase, pt mine a fost "cireasa de pe tort"... priveam si ma minunam, insa ma si bucuram pt fericitii locuitori ai acesteia. Cata liniste, tihna... fericiti oameni... de pe singura insula locuita.

@NUTU, da la greci am fost cu autocarul, fiind si prima oara am considerat ca abia dupa ce ne mai 'invechim" in aceasta destinatie, sa apelam la auto din dotare!

Plaja se putea face, am prins si ceva bronz, chiar daca era undeva intre 11-18 mai, am avut vreme buna. Lume putina, autocarul nostru si un autocar din Ungaria, cateva masini cu numere de Ungaria, maxim 100 de turisti in total. Eram atat de putini incat la 2 zile dupa sosirea noastra am inceput sa ne salutam atat cu ungurii, cat si cu localnicii!

[14.03.14 01:17:51]

@maria55:

Păi cum să nu fie vreme bună anul trecut în mai cînd în ziua de Paște făceam baie la Glyfada? Iar mai apoi ne-am bălăcit la Kery Caves și ulterior în Kallithea? Cred că am avut și un pic de noroc, dar... mai e și după inima omului, nu?

[14.03.14 01:37:07]

Vai, câtă lume în Grecia la sfârşitul lui iunie! Şi noi era cât pe ce să ajungem în Sithonia. Lucrurile s-au... amestecat însă, şi vom poposi anul acesta în Paralia Panteleimonas. Sperăm să ne placă cel puţin cât ne-a plăcut şi Thassos-ul anul trecut.

Halkidiki rămâne pe altă dată...

Doamna Maria, mă bucur mult că v-am cunoscut la Moeciu. O să dau de ştire, să ştiţi, când ajungem prin zona litoralului anul acesta...

[14.03.14 01:54:38]

@ariciu: sa indraznesti numa', sa nu dai vreun semn... si vezi tu ce patesti cu mine! Vin peste voi, in sejurul din Paralia P. si va gasesc si fara coordonate!

La randul meu sunt incantata ca v-am cunoscut, numindu-va "sarea si piperul" acestei intalniri! Iar privindu-va, din prisma unei mame, nu pot decat sa va spun ca intruchipati ceea ce-mi doresc chiar si de la copiii mei! Sa ramaneti vesnic tineri, veseli, modesti si fericiti!

victorescu
[14.03.14 08:08:24]

@maria55: Ce pot sa spun, si eu am fost si sunt incantat se Sarti. Am fost de 3 ori. Localitate mica, cocheta cu tot ce-ti doresti intr-un concediu. Localitatea este impartita in 3 zone: Sarti, care este vechiul sat pescaresc, situat in partea de nord; Sarti Nou, care se prelungeste spre sud si Sarti Beach, care este la o distanta de 600 metri sud fata de Sarti Nou. Pentru cine doreste agitatia recomand cazarea in zonele Sarti si Sarti Nou. Pentru cine doreste liniste recomand Sarti Beach. Noi am fost cazati de fiecare data la Ammos Hotel, pe care-l recomand cu placere.

[14.03.14 08:40:29]

F bun review-ul. Pozele sunt si mai bune. Deja observ calitati de fotograf profesionist: expunere buna fata de lumina, centrarea obiectivelor in poze, etc. Felictari.

[14.03.14 09:01:01]

@DB-01-VIN: wow, multumesc mult pt aprecieri! Si cand ma gandesc ca acum ceva vreme nici macar nu stiam sa le descarc... acumsunt buna si de paparazzo?!

[14.03.14 09:34:54]

[14.03.14 09:39:39]

@webmaster: multumesc foarte mult!

iulianic
[14.03.14 09:58:45]

@maria55: Cu review-ul şi pozele tale nu doar ai reuşit să întreţii dorul de Grecia, chiar l-ai stârnit! Dorul de Grecia este ca un foc mocnit care pare că dormitează sub spuză, dar arde continuu, este viu.

Şi, da, se pare că la sfărşitul lui iunie o bună parte din AFA se va afla pe însoritele ţărmuri ale Greciei. Bineînţeles că şi eu voi fi acolo. Sunt încă atâtea locuri frumoase de descoperit!

[14.03.14 10:36:20]

@maria55: Sunteti buna si de paparazzo, dar nu cred ca vreti sa dati peisajele superbe ale Greciei pe feţele "vedetelor" autohtone. In plus, sa-ti pierzi vremea "spionand" viata altora chiar nu e o optiune de trai dupa parerea mea. Mai bine ajungem pe un varf de munte de unde sa adimiram eternitatea si poate daca avem un aparat foto, sa incercam s-o "capturăm" pt noi, prieteni sau membri AFA. Felicitari inca o data.

biancuta
[14.03.14 11:56:48]

@maria55, ma bucur ca ai descoperit si tu Grecia! Pe partea aceea a Sithoniei am fost in zona Vourvouru, mai putin in Sarti. In Vourvourou am stat pe plaja Karidi, care mi s-a parut foarte frumoasa. Plaja e intr-un golf, nisipul e foarte fin, iar apa e mica pe toata lungimea golfului, numai buna pentru copii. Apa era mult mai calda decat in alte parti. Singurul lucru care nu mi-a placut era aglomeratia, asa cum am avut si in Thassos. In rest, superb...

Despre excursia la Muntele Athos, ai dreptate, se pleaca din Ormos Panagias.

Alte plaje ai vazut? Daca mai mergi in Halkidiki, iti sugerez o vizita si pe plaja Kalogria. Are o culoare uimitoare...

Se intra pe la Spathies Beach, o zona stancoasa, dar se inainteaza pana se ajunge la plaja de nisip, iar in fata este o mica insula la care se poate ajunge inot... Se poate trece de aici la plaja Koviou, cu care se uneste. Marea are o culoare... E superba!

[14.03.14 15:30:50]

@iulianic, scumpa mea, sunt atat de incantata de cuvintele tale (sa stii ca nu primesc 'vorbe bune" zilnic de la un pretor), incat nu-mi mai incap in piele...

Da, asa se pare, afa-istii isi dau mai nou intalnire prin Grecia... din pacate, eu merg in mai (budget), economic, asa cum bine a mentionat dragul nostru Cornel; maria55=vacante economice!!

@DB-01-VIN, frumoase cuvinte... multumesc... insa nu uita ca eu sunt fan Turcia/prima mea dragoste...

@biancuta, draga mea muresanca, asa e am descoperit Grecia... 1%... ca sa pot fi catalogata fan, ca sa pot vizita tot ceea ce tu-mi sugerezi, am nevoie doar de sanatate si... timp, care se pare lucreaza in defavoarea mea, apropiindu-ma de a3a, stii tu ce (varsta) ! Ca de bani... nu ma plang... fac in asa fel ca "uriasa" mea pensie sa-mi ajunga pt vacante, chiar si economice...

[14.03.14 15:38:33]

@maria55: Mda, pai Turcia e peste Grecia la servicii. Dar la peisaje nu cred, grecii au cadrul natural extraorinar. Ma gandesc ca poti ajunge in Thassos (cea mai nordica insula) in 10 ore si chiar acolo sa ai plaje extraordinare. In alte insule ai peisaje de vis, imi aduc aminte de plaja Balos (Creta) care e ceva practic exotic dar fara sa platesti un pret pe masura. Pt mine Germania ar fi nr. 1 ca destinatie (am o afinitate pt tara aia) apoi Turcia (dar pt ca turcii sunt comersanti ca mine). Dar peisajele Greciei sunt extraordinare oriunde te-ai duce practic. N-am vazut nici 1/2 din Grecia, si nu stiu daca voi apuca pt ca sunt atatea alternative. Si nu pot pleca singur oriunde imi trece prin cap, depind si de anturaj, familie, etc.

In Turcia (Antalya-Side)am ajus prima data ca sef de echipa de animatie (aveam 21 de ani).Am lucrat atunci 4 luni de zi le un hotel extraordinar.In anii urmatori a urmat Kemer, Belek....Eu percep putin altfel tara aia pt ca am muncit (intr-un mod placut totusi acolo-animator, dansator, coregraf, etc) acolo. Dupa multi ani am REvizitat Turcia ca turist, intr-adevar iti raman in suflet anumite experiente traite intr-o anumita perioada....

Poate totusi gasim doritori pe AFA sa vizitam Grecia sau Turcia impreuna.

[14.03.14 15:50:41]

@maria55:

... numindu-va "sarea si piperul" acestei intalniri!

Aşa cum s-a văzut eu sunt sarea din bucate, iar domnul meu, piperul din prăjituri! ))

Mie îmi place să vă urmăresc vacanţele economice pentru că şi noi tot asta căutăm. Sperăm să ajungem şi în Turcia tot pe urmele dvs. şi a altora de pe-aici. Ne urnim însă mai greu să ne facem paşapoarte. Poate le vor scoate turcii în cele din urmă. Am merita, la cât turism facem pe acolo...

[14.03.14 16:18:40]

@ariciu: Vad ca vom fi vecini de... Paralii. Eu voi fi in Nei Pori. Promit solemn ca pana la sfarsitul lui iunie voi fi muuuult mai up (datat, gradat). Chiar daca Cicloapa isi va flutura blondele-i plete in dreapta mea, Diane Lane (poza) o voi ascunde in bagaj. Rezolv si cu decapotarea: imi duc masina la un... Ciclop.

[14.03.14 16:27:12]

@Ciclop72: )))))))) eu când am zis up m-am referit la grupa de vârstă, nu ştiu ce ai înţeles tu de-acolo... Văd că eşti la 40-50. Ai şanse să avansezi până în iunie? : P

Hai că ar fi tare să ne vedem la o Mythos la jumatea drumului între Nei Pori şi Paralia Panteleimonas cu tot cu famiglion. Promit să nu scot o vorbuliţă nici despre Diane Lane nici despre cealaltă vinovată. Pe onoarea mea de... arici!

[14.03.14 16:46:26]

@ariciu: Cand ajungi sa te incadrezi in grupa de varsta 40-50, nu prea mai poti vorbi de avansare, poate doar... down. Si chiar nu as vrea sa fiu Fat-Frumos, sa cresc intr-un an cat altii in zece.

Ne vedem la vara, pe drumul de costisa dintre Nei Pori si Panteleimonas. Pana atunci, incerc sa ma multumesc cu para (nghe) lia din Pantelimon.

[14.03.14 16:56:57]

@Ciclop72: Cu aia mă mulţumesc şi eu. Se pare că nu vom fi doar la vară vecini de Paralii, ci suntem şi acum vecini de Pantelimon... ) Şi gata discuţia, de acum încolo amănunte pe PM dacă e, că parcă văd că ne-o luăm de la webi pentru off... Şi eu chiar sunt cuminte, nu vreau s-o comit... ))

[16.03.14 16:29:05]

"Pfuai, ce-mi place"... asta asa s-o citez pe @Eugenia55... nu-mi vine a crede... asa abundenta de "votanti", zau ca este pt. prima oara!

Sunt incantata si va multumesc tuturor pt aprecieri!

Sa nu uitati... nu doar Grecia ci si Eforie... va asteapta cu drag!

flaviana77
[23.04.14 13:12:52]

@maria55:

buna, am citit aici ca la sfarsit de iunie o parte din membrii AFA vor merge in Grecia.

as dori sa aflu si eu mai multe detalii despre acest lucru, cu cine as putea sa vo0rbesc? sau mai exact unde sa ma interesez?

in alta ordibne de idei, am citit impresiile tale si te felicit te pricepi la scris, ma interesa o vacanta in Halkidiki si navighez caurand impresii.

astept un raspuns. multumesc si vacanta placuta!

[23.04.14 13:45:23]

@flaviana77: multumesc mult pt aprecieri, asta in primul rand! In alta ordine de idei, da membrii Afa se pare ca-si "dau intalnire" pe meleaguri elene, insa nu pleaca in grup organizat... a fost o metafora... cu "toata lumea"!

Marea majoritate fiind mari iubitori ai Greciei, probabil au ales ca si perioada luna iunie, asta fiind doar o coincidenta!

Halkidiki a fost si pt mine primul impact cu Grecia, acum, peste aprox. 3 saptamani plecam in Corfu!

Pt o vacanta in Grecia trebuie doar sa te documentezi pe aici (se pare ca asta si faci), sa-ti alegi destinatia, locatia si mai apoi poti cere detalii chiar aici pe Afa unde poti obtine si preturi bune, existand oportunitatea ca membrii AFA sa obtina reduceri! Daca nu, atunci net-ul e plin de oferte, care mai decare mai accesibile!

flaviana77
[23.04.14 13:50:15]

@maria55:

draga maria, sunt o indragostita de Grecia, este tara mea de suflet si sper din toata inima sa ajung sa o vad si in aceasta vara, am fost de vreo 6 ori dar nu ma satur niciodata de frumusetile acestei tari.

iti multumesc pentru raspuns, din pacate nu pot merge in luna mai caci lucrez in invatamant si pot pleca dupa ce copiii iau vacantam de aceea intrebam daca stii ceva de luna iunie, daca se pleaca in gtip organizat sau nu.

mi-ar place si mie sa merg in Corfu, este o destinatie pe lista mea, ma cam sperie drumul lung pana acolo caci daca ar fi sa mergem am merge cu autocarul.

toate cele bune.

floricris
[23.08.15 23:33:07]

@maria55 -

Buna seara! Am si eu o intrebare pentru dvs. Daca imi puteti răspunde va sunt profund recunoscatoare...

In croaziera spre Muntele Athos te apropii exact atat cat se vede in pozele dvs? Incerc sa-mi dau seama daca se merita sa faci aceasta excursie optionala daca nu vezi prea bine la distanță chiar si cu ochelari.

Multumesc anticipat!

victorescu
[25.08.15 21:21:23]

@floricris - Aici pe AFA am citit ca navele de croaziera nu au voie sa se apropie la mai putin de 500 m de tarm. Deci destul de mare distanta zic eu.

[26.08.15 09:11:09]

@floricris - da, pozele sunt facute de pe nava si eu nu sunt o profesionista... si nici aparat profesional nu am avut... un aparat de fotografiat normal...

Parerea mea este ca merita toti banii...

Concediu placut!

calatorul
[30.10.15 12:39:16]

Adevarat, pe aici am fost si eu.

adryana, ariciu, biancuta, calatorul, Ciclop72*, danamandache, DB-01-VIN, Eugenia55*, flaviana77, floricris, iulianic, maria55, NUTU, victorescu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: