ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2014
ÎNSCRIS: 25.01.14
FEB-2014

E bine de stiut ... Ierusalim pe cont propriu

Inainte de a pleca de acasa am citit ce am gasit la indemana despre Israel, Ierusalim, Marea Moarta, Haifa si... ceea ce trebuia sa fie punctul forte: Eilat-Aqaba-Petra. Bineinteles ca zicala "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" este cat se poate de adevarata si cand vine vorba de o tara in care se regasesc milioane de turisti si alte milioane de locuitori de religii si culturi diferite.

Zborul l-am avut cu El-Al si sincera sa fiu nu mi s-au parut atat de severi pe cat se plange lumea. Fara probleme am trecut in bagaj cu tot ceea ce cumparasem (noroi de la Marea Moarta, crema de curmale, etc), iar pretul de doar 89 Euro/dus-intors.

Drumul de la aeroportul din Tel-Aviv catre apartamentul unde aveam sa locuim in urmatoarele 8 zile cu taxiul (pretul aproximativ 250-350 Shekeli/calatorie) placut chiar daca vezi pe marginea strazii, respectiv autostrazii (depinde de zona pe care o strabati) garduri inalte de sarma ghimbata alaturi de maslini, leandri, dar nu a durat mai mult de 45 de minute.

Locuind intr-un cartier obisnuit, in ceea ce odata au fost camine studentesti, schimbam doua mijloace de transport pana in orasul vechi distanta fiind de aproximativ 6 km, un autobuz si tramvaiul (exista o singura linie, L1).

Surpriza neplacuta a fost sa nu gasim o harta a mijloacelor de transport in comun pe care sa o luam cu noi (nici la Central Station, cu atat mai putin la statiile mai mici de autobuze), dar supriza de aceasta data placuta este ca ai internet wi-fi gratuit in mai tot orasul (parcuri, zone pietonale, etc).

Pretul unui bilet/a unei calatorii de 90 de minute este de 6,9 Shekeli, indiferent cate mijloace de transport schimbi, biletul odata taxat va avea ora imprimata atat cea la care a fost taxat cat si cea la care se incheie calatoria si in autobuze va fi verificat de sofer si chiar cateodata perforat cu un aparat special de catre acesta.

Nu trebuie sa ratati:- falafelul de la Moshiko de pe Ben Yahuda (cea mai veche strada pietonala), - cafeaua de la Aroma (Malha Mall si chiar in aeroport), - humusul si salata de la orice chiosc de pe strada, de torturi si prajituri nu mai vorbesc ... pana si banala negresa are un gust Dumnezeiesc.

Avantajul Ierusalimului este ca se afla in lista de orase in care gasiti tururi gratuite insotite de ghizi din partea celor de la Sandemans, caci altfel, pretul pe care il cere un ghid autorizat sa va arate doar ce are timp este de minim 200 Shekeli. Merita sa vizitati "The Israel Museum" pretul unui bilet fiind in jur de 50 Shekeli (nu stiu cat costa sau daca au audioghid, dar cu siguranta au ore fixe la care pleca tururi cu ghizi vorbitori de limba engleza), aici gasiti macheta celui de al doilea Templu a lui Solomon si Altarul Cartii - Model of Jerusalem in the Second Temple Period & Shrine of the Book.

Nu uitati de Shabbat! Ziua de puritate a sambetei! De vineri de la ora 16 pana sambata la ora 19 nu circula nici un mijloc de transport in comun, nu este deschis nici un magazin, restaurant, etc. (am aflat ca iti trebuie o autorizatie speciala pentru ca trebuie indeplinite anumite conditii: - salariatii nu trebuie sa fie evrei, nu doar arabii nu respecta Shabbat-ul asa ca daca esti “patron” strain, cu salariati straini si platesti taxa nu e nici o problema). Totul este “inghetat” si parca timpul s-a oprit in loc. Vineri dupa amiaza toata lumea alearga, care incotro, intr-o agitatie ce prevesteste o furtuna ce nu mai vine. De sambata de pe la ora 15 incep sa apara pe strazi evrei ultraortodocşi in haine de sarbatoare (un fel de palton/halat negru sau ivoire) cu palariile si caciulile de sarbatoare si totul se dezmorteste ca dupa o iarna rece, incepe forfoteala si orasul revine la viata.

Pentru ca am fost pe cont propriu ne-am ales si zile in care sa iesim din oras si sa luam contact si cu lumea din alte orase. Astfel am explorat zona Marii Moarte. Pretul unei calatorii cu autobuzul catre Marea Moarta (un "MUST TRY" cu litere mari) este de 44 Shekeli/ calatorie. Avantajul este ca ai wi-fi si timpul (in jur de vreo 2 ore) trece destul de repede. Opririle sunt in fiecare dintre cele cateva statiuni pe care le au, de la prima in Mineral Beach pana in ultima Ein Bokek sau “zona hotelurilor” aici aflandu-se toate marile hoteluri de 4 si 5 *. Intre acestea mai sunt inca 2 opriri, la Ein Gedi si inclusiv pe platoul de unde se ia telefericul catre Masada. Avand in vedere ca se trece “granita” de vreo 2 ori catre Palestina se fac opririle in care fie cetatenii arabi (palestinieni) coboara din masina si arata actele de identitate, trecand astfel, pe jos, linia ce desparte cele doua tari, fie varianta in care soldatii se urca in masina si “controleaza” cu privirea fetele calatorilor. Si pentru ca inainte sa plec nu am gasit raspunsuri la intrebari de genul: "cat trebuie sa platesti pentru a sta pe o plaja privata?" l-am aflat si vi le impartasesc: - in statiunea Ein Bokek, pretul pentru un scaun sau sezlong de plastic era de 75 Shekeli/zi. Pe palja publica ai aceleasi facilitati ca si pe cea privata: -dusuri si cabine de schimb. Avantajul in acesta statiune este ca intrarea in apa este lina si se face pe un ponton, astfel nu va trebui sa va aduceti si incaltarile de apa, obligatorii in alte statiuni. Pretul unei pungi de noroi (ambalajul pentru un SPA de 5*) este de 10 Shekeli sau 15 Shekeli pentru 2 pungi. Cremele cu minerale din Marea Moarta in jur de 10-15 Shekeli. Eu am gasit o promotie o crema de maini, una de picioare si un gel cu aloe vera la doar 15 Shekeli. Va recomand sa aveti costumul de baie caci nu veti gasi unul mai ieftin de 199 Shekeli. Tot acelasi pret este si calatoria catre Haifa, drumul de aceasta data fiind mai lung cu vreo 50 de km. Pretul unei calatorii loco nu difera (ca la noi) dintr-un oras in altul, aceleasi conditii fiind 6,9 Shekeli pentru 90 min. de calatorie. Si pentru ca sambata totul e ca inghetat in Israel am ales sa plecam in Palestina sa vizitam Biserica Nasterii in Bethlehem, drumul de 8-9 km pana la poarta Damascului (fiind linii arabesti nu pleaca din aceeasi autogara cu cele evreiesti) strabatut cu taxiul la 7 dimineata a costat 64,5 Shekeli, asta insemnand: taxa pentru ca am chemat taxiul telefonic (vreo 5-6 Shekeli) se plateste pret suplimentar daca ai bagaj, daca numarul de persoane depaseste 2 a celor ce calatoresc (vreo 5 Shekeli), etc. Costul biletului pana in Bethlehem este de 8 Shekeli/ calatorie si dureaza vreo 30 de minute. Nu este wi-fi si nefiind linie israeliana de transport, duduie muzica arabesca in toate difuzoarele, iar mirosul specific tarilor arabe, intepator si chiar usturator. Acelasi mod de a face diferenta intre cetatenii straini si cei palestinieni (granita este trecuta de catre acestia din urma pe jos, autobuzul asteptandu-i)

Timpul a zburat si aproape am vazut tot ceea ce ne doream am constatat ca Shabbat-ul, pe care nu il luasem in calcul, ne-a oprit din avantul pe care il aveam in a vizita si Eilatul, Aqaba si Petra. Nu am reusit sa vedem Domul Stancii, am incercat in doua zile la rand, am aflat ca nu se poate vizita decat intre 7,30 si 10 dimineata si intre 12 si 14 la pranz, iar noua ne-au inchis arabii poarta in nas la 13,30, dupa ce statusem vreo doua ore la coada.

Trimis de angelicazamfir in 12.03.14 20:54:14
Validat / Publicat: 12.03.14 22:09:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 28475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angelicazamfir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 sucuri proaspat facute in orice combinatie

[12.03.14 21:35:10]

@angelicazamfir - bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat la rubrica "La pas prin Ierusalim" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

[12.03.14 23:25:15]

TraianS
[13.03.14 07:09:27]

Foarte bun review. Bine ai venit pe AFA.

Si eu am fost la un pas de a merge in Ierusalim anul asta si incepusem sa ma documentez, dar a trebuit sa renunt. E un obiectiv pre care cred ca-l voi face in viitor si informatiile tale sunt de folos.

Cred ca numarul turistilor romani in Israel va creste, deoarece am vazut ca au inceput sa apara super oferte de zbor la unele companii.

Te mai asteptam si cu alte detalii din aceasta vacanta. Poate scrii un review si despre locul unde ati fost cazati.

alinaro
[13.03.14 12:12:22]

Bun venit si din partea mea. Mi-au placut impresiile, asteptam si altele.

[13.03.14 14:33:20]

@webmaster: multumesc frumos si eu si imi cer scuze pentru dublura creata, data viitoare am sa fiu mai atenta

mariana.olaru
[13.03.14 14:35:23]

Bine te-ai reîntors, dragă Angelica! Aşadar, ţi-ai dus la bun sfârşit proiectul vizitei în Israel. Am înţeles însă că n-ai plecat chiar singură la acest drum, după cum mărturiseai într-un oarecare ecou, ci ai fost însoţită de niscaiva prieteni, aşa încât nu mai e cazul să te felicit pentru curajul de a porni singură în necunoscut.

După citirea review-ului tău, o furtună de întrebări mi-a încolţit în minte. Iată doar câteva dintre ele: mi-ar fi plăcut să aflu mai mult despre cum ţi-ai planuit şi organizat excursia şi cât, ce anume, ai reuşit să vizitezi în Israel. Cu ce impresie ai rămas? M-ar interesa şi ce efort financiar a presupus acest periplu şi în ce limbă ai comunicat cu localnicii. Câţi lei valorează acum un shekel (la momentul vizitei mele de anul trecut pe vremea asta, cele două monezi erau egale ca valoare) ? Am putea evalua astfel într-o manieră mai familiară costurile prezentate de tine în conţinutul review-ului.

De unde se procură biletul şi de unde te îmbarci în autobuzul spre Marea Moartă sau spre o altă destinaţie din Israel? Există o... autogară?

Chiar dacă n-ai reuşit să ajungi la Petra, ai aflat totuşi cum se poate ajunge acolo plecând de la Ierusalim?

De ce atât de puţine poze, după o vizită de opt zile? Ori te-ai gândit la o revenire cu un review mai detaliat , pe care doreşti să-l ilustrezi pe măsură?

Mulţumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!

[13.03.14 15:02:51]

@TraianS: Multumesc pentru urarea de bun venit.

Nu as fi scris acest articol daca as fi gasit informatiile pe acest site sau... eu folosesc de fiecare data in calatoriile mele, opiniile turistilor de pe Tripadvisor.

Imi pare sincer rau ca te-ai razgandit in ceea ce priveste acest obiectiv turistic, dincolo de partea religioasa eu m-am decis sa vad, sa simt, daca intr-adevar exista acea "tensiune" pe care lumea sustine ca o simte cand vine vorba de conflictul intre rase/etnii/culturi.

Recunosc, nu m-au deranjat soldatii (fie ei sau ele) la varste destul de fragede cu armele pe umeri, pentru ca stiu sa zambeasca, sa glumeasca, sentimentul de siguranta este mult mai mare aici decat in alte tari arabe (Palestina, Maroc, acestea fiind cele cu care am apucat sa compar). Arabii spre deosebire de israelieni sunt rai, agresivi, iar eu vorbesc acum din punctul meu de vedere: - femeie, 36 ani, blonda, 1,55 inaltime.

Sincera sa fiu pretul biletelor a fost asa de scazut datorita concurentei create de WizzAir, avantajul fiind al nostru, al calatorilor; eu am cumparat biletele de pe la sfarsitul lunii octombrie pentru februarie.

Imi pare rau, dar nu am sa va ajut cu prea multe detalii in ceea ce priveste cazarea, aceasta fiindu-ne asigurata gratuit de catre o cunostinta. Am inteles insa ca sunt multe apartamente in sistemul "time sharing", iar de exemplu, in februarie (cum am fost noi) nefiind in sezon sansele sunt mari pentru a obtine si preturi mici.

Temperatura in februarie, la pranz in jur de 20-24 grade, iar la Marea Moarta intotdeauna cu 10 grade mai mult. 34 de grade indica termometrul de pe plaja intre orele 12-13.

Avand in vedere ca apartamentul unde am locuit era intr-un cartier gen "Tineretului" aveam posibilitatea de a alege intre cele doua marketuri situate la aproximativ o statie de autobuz, evident unul in deal si celalalt in vale: D Preturile faceau marea diferenta, produsele fiind 80% aceleasi. Expl: aceeasi sticla de apa minerala carbogazoaza la 1 L (o marca locala, nu de la Coca-Cola sau Pepsi) era intre 3 si 5 Shekeli depinde cat de aproape erai de centrul orasului.

[13.03.14 17:04:06]

@mariana. olaru: Bine v-am gasit! Intr-adevar a existat (pana pe data de 15, biletul era pentru 17) o sansa extrem de mare, de 95%, sa plec singura - precizarea mea fiind urmatoarea: singura inseamna fara "jumatatea" ce imi este alaturi de 13 ani.

Evident ca am avut un prieten care avea rude in Tel-Aviv, cu care nu am apucat sa dau ochii, vacanta lui suprapunandu-se cu a mea, dar... optiunile locale ne-au facut sa ne auzim doar la telefon.

Felicitarile legate de curajul de a pleca singura intr-o astfel de tara credeti-ma ca nu-si au rostul, acum avand deja capatata aceasta experienta. Marocul mi se pare o tara mult mai "agresiva" cand vine vorba de siguranta de a circula pe strada, ziua in amiaza mare, ca femeie singura. Israelul ca si siguranta poate fi comparat cu o tara europeana gen Cehia, Polonia, Ungaria.

O cunostinta a noastra (un om cu un nivel ridicat de viata) se tot ruga de noi de mai bine de 5 ani sa mergem in vizita la el si la familia sa. Pentru mine a pleca intr-o calatorie inseamna, a avea, in primul rand siguranta materiala a zilei de maine. Avand in vedere situatia lui materiala, nu mi-am permis sa intreb de ceea ce pot insemna costuri in aceasta tara. Recunosc ca am refuzat sa plec la acest drum pana in toamna cand, intorcandu-ma din Madrid, am citit cateva articole publicate pe AFA. Persoanele pe care le-am intrebat de-a lungul anilor cat a costat … o sticla de apa din pacate nu au stiut sa imi raspunda. Acestia plecand cu grup organizat aveau cazarea si masa asigurata. Pe el l-am intrebat odata: -cat ar costa … taxiul? de exemplu, iar raspunsul lui a fost: urca, si cere-i sa te duca, iar la final iti va spune si pretul! Valoarea mica a biletelor de avion a fost cealalta constanta in planuirea calatoriei. Pretul mediu al unui bilet fie cu Tarom-ul fie cu El-Al-ul mai jos de 180 euro, eu, in 5 ani, nu l-am vazut!

Spre incantarea tuturor poti auzi vorbindu-se engleza, franceza, italiana, spaniola si … evident foarte multa rusa. Ierusalimul este in orice perioada a anului, precum Roma in august, goala - dar plina de turisti. Am gasit vorbitori de limba romana, de la cel ce distribuie hartile in Muzeul Israelian din Ierusalim, pana la angajatul ce face chei in Mall-ul Grand Canyon din Haifa. Haifa fiind de altfel orasul cu cea mai mare comunitate de romani si moldoveni.

Paritatea leu/shekel este in continuare aproape egala. 100 lei fiind aproximativ 107 shekeli. Evident ca prevazatoare cum sunt am avut si dolari si euro si bani pe card. Cea mai mare “afacere” am facut-o schimband euro cursul fiind de 4,7 shekeli, recunosc ca nu imi amintesc exact paritatea dolarului dar cu aproximatie 3,4-3,5 shekeli.

egged.co.il/eng acesta este site-ul companiei de transport national. Puteti descarca harti dar sunt extrem de mari ca si format, adica nu le puteti avea pe telefon . Numarul de informatii (sunt vorbitori de limba engleza) este Customer Service Center *2800 apelabil din orice retea nationala. Sistemul este foarte bine pus la punct, astfel iti poti planifica o calatorie, poti vedea si respective orele fara a intreba in aerogara. Au mai multe autogari, cea principala din care am luat autobuzul atat spre Marea Moarta cat si spre Haifa se numeste Central Bus Station (o cladire in care gasesti de la librarii pana la cafenele sau magazine de suveniruri) fiind foarte accesibila caci se poate ajunge aici cu tramvaiul sau cu alte cateva autobuze. Biletul se cumpara de la etajul 2 al autogarii, iar tot de acolo se face plecarea, portile de imbarcare fiind vreo 40. Att! pentru a ajunge in Bethlehem trebuie luat autobuzul de la Poarta Damascului, o autogara in aer liber situata pe strada Sultan Suleyman aceasta fiind in totalitate arabeasca.

Visul cu Petra nu s-a spulberat in totalitate. Am sa urmaresc promotiile la biletele de avion dar de aceasta data catre Amman. Am incercat sa gasesc cea mai convenabila varianta de a ajunge la Petra, dar pe masura ce citeam dezamagirea era din ce in ce mai mare. Astfel: - excursie organizata cu plecare din Eilat costa cam in jur de vreo 300 $, ceea ce includea drumul din Eilat pana la Petra si returul si ghidul. Pretul suplimentar ar fi fost taxa de viza a Iordaniei 50-60 euro si intrarea la Petra 90 euro. Cineva s-a incumetat sa faca acest drum dar a ales transportul in comun (am citit pe AFA). In Eilat se poate ajunge cu transportul in comun din Ierusalim dar este un drum de aproximativ 3 ore jumatate. Dezamagirea mare este ca am uitat de Shabbat, sau mai bine zis nu am uitat dar nu am gasit pe nicaieri vreo atentionare ca mijloacele de transport in comun nu vor circula. Pe site-ul vamii am citit ca nu este posibila trecerea de Shabbat (efectiv granita este inchisa). Tot cercetand am citit ca: - daca intri in Iordania prin oricare punct de trecere al frontierei si ceri sa nu platesti taxa de viza intru-cat vrei sa ajungi in Aqaba in maxim 48 de ore si iti stampilezi pasaportul aici nu mai platesti taxa de viza. Acest oras fiind un oras “nou” pe care vor sa il dezvolte turistic incearca atragerea turistilor in fel si chip. Petra a ramas in mintea mea (dupa ce am citit si rascitit pe site-ul oficial) ca fiind cel mai scump obiectiv turistic pe care mi-am propus s ail vizitez. Este cat se poate de adevarat: - biletul de intrare este de 90 euro, dar… daca esti cazat intr-un hotel/motel/pensiune din zona pentru o noapte pretul scade cu 30 de euro, iar daca doresti bilet pentru 3 zile pretul fiind de doar 55 euro pentru toate 3 vizitele. Asa ca luand in calcul faptul ca cheltuiala (prea mare pentru bugetul meu) se merita facuta pentru cel putin 3 zile … caci pretul unui hotel de 5* in Petra este de aproximativ 70 euro pentru 2 nopti/3 zile pe care invariabil in imparti la 2 iesi la o suma mult mai atragatoare decat cea pe care ar fi trebuit sa o platim daca am fi plecat din Israel. Tot o variant buna de luat in calcul ar fi si cea a vizitarii Petrei venind pe Marea Rosie dinspre Egipt, caci de intrat se intra prin Portul Aqaba si se scuteste iar taxa de viza. Pentru cine vrea sa isi planifice o calatorie spre Petra recomand cu caldura achizitionare biletelor de intrare pentru 3 zile si nu uitati! de 3 ori pe saptamana se poate vizita si noaptea la lumina celor cateva mii le lumanari.

De ce atât de puţine poze, după o vizită de opt zile? Nu sunt putine! Sunt vreo 2.295 dar imi este atat de greu sa aleg … as incerca sa incarc in functie de ceea ce si-ar dori fiecare sa vada.

mariana.olaru
[14.03.14 08:53:44]

O bogatie de informatii extrem de utile pentru care iti multumesc din nou! Acum, virtual, imi pare ca te cunosc mai bine: esti cu siguranta, o persoana taaare chibzuita, o buna organizatoare si intreprinzatoare, dar si una care nu se teme sa riste. Cand spuneam ca te admir pentru curajul de a merge singura in Israel, nu ma refeream neaparat (dar nu excludeam) la primejdiile ce te pandesc intr-o tara cu potential beligerant. Asa este, pentru turistul comun, Israelul pare si chiar este intr-o masura considerabila, o tara civilizata, sigura, in care ti-ai dori poate sa traiesti. Cand ma refeream la curajul de a calatori singura, ma gandeam de fapt la posibilele intamplari nedorite pe care turistul (si in special o femeie) le poate experimenta, intrand cu voie sau fara voie in contact cu persoane rau voitoare, al caror mobil nu este cel de a ajuta, ci cel de a profita de pe urma vremelnicului interlocutor. Iar astfel de persoane se intalnesc nu numai in multe din tarile arabe, sud americane sau asiatice, ci si in tari supercivilizate, precum cele din Europa.

Cat despre poze, da, e greu de ales din asa bogatie de imagini. Dar ai mai putea sa incarci cateva, luand in calcul, sa zicem, criteriul "locuri mai putin cunoscute si fotografiate din Israel". Ce spui?

[16.05.14 15:47:03]

buna si felicitari pentru poveste si completari.

acum am sosit si eu de prin Tara Sfanta si cum peste 3 saptamani o zbughesc iar te rog lamureste-ma si pe mine daca busul pt Marea Moarta. Este purtator de numar ca cele intre orase sau e pur si simplu special pentru aceasta destinatie, de la ce poarta se ia mai exact.

Multam anticipat.

Sti cumva la ce interval orar pleaca?

Am fost acum cu familia iar in Iunie merg cu niste prieteni... totul pe cont propriu si tare ar fi placut sa pot face si Marea Moarta.

[16.05.14 21:44:07]

@roth: Bus-ul pentru Marea Moarta l-am luat de la Central Station, ele sunt cateva la numar... conteaza si unde anume vreti sa ajungeti... statiile/opririle incep la Mineral Beach - cel mai jos punct de pe pamant (-417) si se termina la Ein Bokek (zona cu acele hoteluri de 5*). Am postat undeva mai sus in raspunsul ecoului dnei Mariana Olaru site-ul transporului public al Ierusalimului. Am facut o simulare... mslworld.egged.co.il/egge ... guage=en&state#

si aveti cateva variante... mslworld.egged.co.il/egge ... our=&width=1024

Numarul autobuzului este in functie de ora, tariful fiind acelasi. Puteti sa va planificati singuri calatoria, chiar sa o platiti online, sa va alegeti zilele si orele care va convin.

P. S. luati in calcul si temperaturile (+10 grade fata de cele din Ierusalim)

[16.05.14 23:15:53]

@angelicazamfir:

Multam mult... in iunie e waw temperatura si de aceea e de gandit clar cam la ce ora si merg... o sa vad

Sorin Dum.
[30.11.17 18:31:01]

Salut... interesat ce ne-ai impartasit din calatoria ta... dar pana la urma... se poate sau nu merge pe cont propiu in Israel? Eventual in Ierusalim! Nu trebuie visa sau taxe pt abasada?

[30.11.17 19:57:06]

@Sorin Dum. :

Israel este o tara sigura, DA se poate merge pe cont propriu si este ok, iar Ierusalimul este o bijuterie religioasa si culturala.

Daca vreti mai multe detali cu PM va raspund punctual

dalumian
[02.01.18 20:19:24]

Buna,

Biletele pentru transportul public de unde se cumpara?

Multumesc!

[02.01.18 21:46:06]

@dalumian: de la sofer

in TLV nu am idee daca sunt tichete ce pot fi luate de la chiosc sau ceva de gen

[02.01.18 22:37:22]

@dalumian: din Februarie anul acesta s-au schimbat si la ei titlurile de calatorie. Sunt acum bilete ce sunt valabile o singura calatorie, fara a schimba mijlocul de transport, cartele de carton ce sunt valabile parca 75’ sau 90’ cu care poti schimba mijlocul de transport, dar sunt doar pentru cate o singura persoana si cartelele de plastic reîncărcabile. Biletele se pot lua de la șoferi, iar daca doresti “cartela de plastic” (pot merge mai multe persoane pe acelasi card de calatorie, un plastic ce se poate reîncărca de la aparate sau de la șoferi) va trebui sa o cumperi fie de la capătul tramvaiului (daca au) dar cel mai sigur la autogara. Aceste cartele de plastic se pot reîncărca on-line, la automatele de vândut cartele din stațiile mari sau dupa cum am mai spus la soferi. Am uitat sa precizez ca pe aceste cartele de plastic se pot “atașa” si călătoriile extraurbane (catre Tel-Aviv, Haifa sau alte orase ce doriți a le vizita).

alinaro, angelicazamfir, dalumian, mariana.olaru, roth, Sorin Dum.
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Ierusalim: