ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2014
ÎNSCRIS: 19.08.12
MAR-2014
single

Merita incercat!

Ajungand in zona, in interes de servici, mi-am permis ca in cele 3 zile cat am stat in LYSA, sa vizitez cat mai mult.

Orasul nu e mare (undeva la 10 000 persoane) dar e frumos si curat. Situat in Boemia Centrală, fiind atestat de prin secolul XII, arhitectura orasului este una veche (asemeni Sighisoarei), cu cladiri vechi si noi intro armonie perfecta.

Piata centrala (situata in fata primariei) este pavata in piatra naturala la fel ca si aleile ce inconjoara toata zona centrala, oferind astfel o nota arhaica regasita dealtfel in vechile orese. Magazine dragute si cochete vin in completarea intregului peisaj, alaturi de cateva restaurante si baruri.

In cazul in care doriti sa faceti ceva cumparaturi ar trebui sa aveti cunostinta de cateva detalii: moneda este koroana (100 kcz = 3,6 euro = 16,5 lei), programul este 08-17 (atentie, la ora 17 toate magazinele se inchid). In cazul in care doriti sa luati masa in oras, preturile sunt chiar accesibile: o pizza = 70-125 kcz, o bere = 20-40 kcz, meniu complet de restaurant (mancare pt. 2 persoane, o bere, 2 cafele = 250 kcz).

Trimis de iulix_73 in 09.03.14 21:34:28
Validat / Publicat: 09.03.14 22:42:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA. A mai fost în/la: Praga, Brno, Karlovy Vary

VIZUALIZĂRI: 1023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulix_73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 zona centrala a orasului " LYSA "

[09.03.14 21:48:41]

În altă ordine de idei, poate, dacă ai plasat acest review la o rubrică de cazare, ar fi fost de dorit să ne spui mai multe despre pensiunea în sine, alături de lucrurile povestite despre oraș.

Chiar și așa, sunt sigur că informațiile date de tine vor fi de folos.

Mulțumim, din nou.

iulix_73AUTOR REVIEW
[10.03.14 00:02:42]

Despre pensiunea " Alfa" nu pot avea decat cuvinte de lauda.

Cazarea se realizeaza in cele doua corpuri ale pensiunii si anume: partea frontala sau cea de la strada avand un numar de 15 camere iar anexa din spate avand un numar de 6 camere (daca am inteles eu bine de la propietar).

Camerele sunt dotate cu cate 2 paturi single, si baie proprie. Asa cum se vede si in poze, dotarile sunt de nivelul a 2 stele (ca minus ar fi lipsa frigiderului si a sistemului de climatizare) dar simplitatea si bunul gust sunt la ele acasa aici.

Daca la cele mentionate mai sus adaugam curatenia de tip " nemteasca ", serviabilitatea personului si linistea zonei consider ca putem avea un pachet complet de vacanta si chiar una reusita!

P. S. De retinut, ca in cazul in care nu sunteti satisfacut de masa servita la aceasta pensiune aveti in vecinatate restaurantul " U Krále Václava " la care am avut buna inspiratie sa iau mesele. Nu ezitati sa incercati mancarurile traditionale cum ar fi " vepřová pečeně s knedlíky " (friptura de porc cu sos, varza murata usor calita si niste galuste din paine) !

iulix_73

• pagină generată în 2.304141998291 sec