ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2014
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO

Gânduri după Întâlnirea AFA 2014

Închid ochii şi vă văd pe voi, caut liniştea şi aud necontenit glasurile voastre întretăiate, în discuţii aprinse. Totul e colorat, vesel, dinamic, într-un vârtej necontenit...

Realizez că a trecut o săptămână, iar eu sunt încă alături de voi, dorind să prelungesc cât mai mult trăirile de la Moieciu. Am primit poze pe care abia acum le-am descărcat, am primit şi filme pe care încă nu le-am descărcat pentru că alte probleme de viaţă, foarte presante şi nu tocmai simple, mi-au stat împotrivă.

Vineri, 28 februarie. În drum spre Moieciu - locul în care urma să celebrăm 6 ani de existenţă AmFostAcolo, mi-am zis că poate ar trebui ca de astă dată să-mi postez impresiile doar în simple intervenţii la cele scrise de alţii. Atunci credeam că ar fi mai bine să dau întâietate colegilor noştri mai noi sau mai vechi, dar care nu au scris nimic de multă vreme.

Despre întâlnirea de la Moieciu s-a scris deja. Violeta cea plină de vervă şi veşnic fără de odihnă, a fost prima care şi-a descărcat preaplinul sufletului scriindu-şi impresiile în miez de noapte, la lumina unei veioze. @cristinaoranici, @le_maitre, @Marian Preda, @Michi, @clau70, @Alina53 şi @Aristide Mariana - debutantă în ale scrisului pe AmFostAcolo, ne-au dezvăluit atâtea trăiri la cele mai înalte cote, iar eu...

Eu sunt la a doua întâlnire AmFostAcolo, de fiecare dată fără să ştiu când, cum şi dacă voi ajunge acolo. Şi am ajuns la Mistral - mai devreme decât speram - cu dureri de cap, cu pocnete auriculare de la curbele dinspre Câmpulung, zgâlţâită de gropile ultimilor 8 km de drum. De toate am uitat când în prag, cu zâmbete prieteneşti, ne-au întâmpinat trei din greii AmFostAcolo: Cornel - părintele nostru, Ovidiu - sufletul acestui eveniment şi Costi - un personaj pe care de doi ani voiam să-l cunosc (prietenii ştiu de ce!).

Focul de tabără, o bucurie de care nu am mai avut parte de când eram pionieră, ne-a reunit în jurul lui pe toţi. E drept că, fiind întuneric, n-am putut cunoaşte şi nici recunoaşte prea multă lume, dar scânteile jucăuşe care săreau din butucii învăluiţi de flăcări, paharul cu vin fiert bine aromatizat şi potrivit de dulce, ca şi surprinzătoarea apariţie a unor căţeluşi, adevărate ghemotoace vii de blană, au fost tot farmecul serii la focul de tabără.

Cina festivă, în restaurantul hotelului, a fost prilejul de a ne vedea (cu adevărat) la faţă, de a ne reîntâlni cu mai vechile cunoştinţe şi de a-i cunoaşte pe noii veniţi. Pentru al doilea an consecutiv, am avut privilegiul să stau la masă alături de @Michi, o respectabilă doamnă pe care oricine şi-ar dori-o ca partener de dialog.

Apariţiile costumate, carnavalul şi concursul organizat cu acest prilej au fost surpriza serii. De parcă se stricase ordinea firească a lucrurilor, pe intervalele dintre mese a început să se reverse un alai de personaje din cele mai diverse timpuri, locuri, naţii şi etnii. Portos, Bahus, Cuza Vodă, Albă ca Zăpada, Împărăteasa Sisi, două zâne bune, mulţi prinţi şi prinţese, Contele Dracula, cavaleri medievali şi chiar neînfricatul d’Artagnan din vremea când era copil, mexicani (care nu s-au mai vrut marocani), arabi, egipteni, peruani, tiroleze şi maltezi, un roman din antichitate, ţigani şi pirande fără puradei, o doctoriţă a sufletelor, Suleyman Magnificul cu două dintre cadânele lui, piraţi şi căpitani de corăbii, precum şi un inegalabil trio - pilot, terorist şi doctor - care a interpretat magistral scena deturnării unui avion ce zbura înspre America..., toţi s-au perindat prin faţa unui juriu exigent, menit să aleagă cea mai reuşită costumaţie şi să decerneze marele premiu. Dintre atâtea apariţii, n-a fost tocmai simplu să se aleagă şi cel mai frumos, cel mai haios, cel mai controversat şi cel mai sexy personaj costumat.

Aici ar trebui să fac o paranteză. Urmare a unui ecou pe care l-am dorit a fi o glumă, în care îl recomandam pe soţul meu dacă mai era un loc vacant în juriu, partenerul meu de viaţă a fost nominalizat ca persoană imparţială, care nu face parte nici din echipa organizatorilor şi nici a membrilor AmFostAcolo. Alături de @Michi şi @Costi - reprezentanţii AmFostAcolo, soţul meu şi-a luat rolul foarte în serios.

Dansul, muzica şi voia bună s-au prelungit mult în noapte, cu şi fără costume de carnaval.

Sâmbătă, 1 Martie. Primăvara a venit şi la Moieciu. În sufletele noastre venise încă de ieri! La micul dejun doamnele au primit ghiocei din partea Mistral Resort, iar din partea colegilor de site gingaşe mărţişoare. Mulţumim din suflet tuturor!

O plimbare pe drumul forestier care porneşte chiar din poarta Mistral Resort, a fost nu doar un strop de sănătate, ci şi prilejul de a vedea cum, încet, încet, primăvara coboară peste văi. Verdele proaspăt al ierbii scăpate de sub omăt, surâsul galben al primelor flori de podbal (Tussilago farfara), ne-au convins de acest lucru.

Momentul cu cea mai mare încărcătură emoţională a zilei a fost întâlnirea oficială a membrilor AmFostAcolo. Într-o sală de conferinţe pusă la dispoziţie de Mistral Resort, prezidaţi de inimosul nostru Cornel şi de ajutoarele sale, ne-am cunoscut cu toţii, am primit diplome şi premii, ne-am îmbrăţişat, am mulţumit, ne-am fotografiat, ne-am emoţionat şi am încercat să nu dăm frâu prea liber sentimentelor noastre lacrimogene. Să vorbim despre site, să facem propuneri, să discutăm pe baza Regulamentului... Cine mai era în stare atunci de aşa ceva?

Cina festivă care a urmat, cu program artistic, cu dans şi multă voioşie, a culminat cu un "Mulţi ani trăiască!" pentru AmFostAcolo şi pentru toţi cei ce-l duc mai departe, cântat în jurul marelui tort aniversar.

Schimbul de suveniruri din călătoriile noastre - tombola - a fost un nou prilej de surprize şi bucurii, fiecare oferind şi primind la rândul său, prin tragere la sorţi, un cadou. A fost încă un motiv de cunoaştere şi apropiere între noi. Sorţii au decis să ofer darul meu lui @iulian68 pe care l-am cunoscut anul trecut la întâlnirea de la Odorhei şi să primesc un dar de la @geosler - un distins domn pe care l-am cunoscut cu această ocazie.

Muzica şi dansul au continuat mult după miezul nopţii, ringul dovedindu-se de cele mai multe ori neîncăpător. Încet, încet, petrecăreţii s-au retras la odihnă. Cei mai rezistenţi au coborât în Club Heaven unde distracţia a continuat până în zori. Duminică, la micul dejun (un mic dejun întârziat, fireşte), ochii injectaţi şi feţele lor trase mărturiseau totul.

Dar, începea o nouă zi, cea mai tristă, ziua despărţirii. După sesiunea de fotografii (şi fotografia oficială AmFostAcolo pe care regret că am ratat-o), au urmat îmbrăţişări, sărutări, cuvinte de bun rămas şi promisiuni de revederi viitoare. Curând, una câte una, maşinile încărcate au început să plece lăsând la Mistral Resort doar liniştea munţilor din jur.

Cu regretul că timpul a fost atât de scurt, că nu am avut răgazul să relaţionez cu toată lumea, mulţumesc tuturor pentru această sărbătoare minunată! Mulţumesc lui Cornel, lui Ovidiu şi acelora care s-au implicat în organizare, de asemenea mulţumesc gazdelor noastre de la Mistral Resort!

Un mare "Mulţumesc!" tuturor colegilor care au ştiut să lase acasă grijile cotidiene şi să facă din Întâlnirea AmFostAcolo o sărbătoare de suflet, o sărbătoare de neuitat.

A fost… o mare nebunie pentru oameni mari!

Trimis de iulianic in 09.03.14 00:06:42
Validat / Publicat: 09.03.14 08:25:45

VIZUALIZĂRI: 2011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Întâlnirea AFA 2014 - Mistral Resort din Moieciu de Sus, gazda evenimentului.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22050 PMA (din 50 voturi)

clau70
[09.03.14 10:37:59]

Iulianic:

Fiind unul dintre multii abonati la rw-urile tale, l-am parcurs dintr-o... sorbire, am retrait momentele emotionante petrecute alaturi de voi dragi prieteni, sunt fericit ca am facut acest pas datorita tie si acum fac parte din aceasta minunata familie AFA in care m-am integrat perfect!

Multumesc iulia... mi-e dor de voi gasca nebuna!!

adri-nico
[09.03.14 11:08:05]

intr-adevar a fsot o intilnire reusita si un weekend cu muuuuulta distractie si voie buna!

MCM
[09.03.14 11:19:13]

Iulia, draga mea, redescopăr cu plăcere sensibilitatea trăirilor tale. Într-adevăr, a trecut deja o săptămână de când am zguduit Mistralul cu voioșia noastră. Cu toții am rămas cu amintiri frumoase.

Costi
[09.03.14 12:53:31]

@iulianic:

Nu fi modestă și spune și celor care nu au fost prezenți (eventual, pune o poză) despre cupa primită drept recunoaștere a faptului că, timp de doi ani la rând (la mai mulți!), te-ai clasat pe primul loc (eu evit să folosesc acea expresie nefericită transcrisă fonetic din engleză, potrivită mai degrabă pentru predecesoarele tale).

Mă bucur că ne-am cunoscut și în realitate, nu numai virtual, mi-a făcut, cu adevărat, plăcere.

Sper să ne întâlnim din nou, data viitoare.

Mai ales că, în ochii tăi, văd că am devenit un ”personaj”.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
crima
[09.03.14 14:29:13]

@iulianic:

un inegalabil trio - pilot, terorist şi doctor - care a interpretat magistral

Serios?!? Sărut mâna! Zău că (eu, cel puțin) n-am făcut niciun efort...

scena deturnării unui avion ce zbura înspre America...

Aha, deci s-a înțeles ceva din scălâmbăiala noastră (a mea, cel puțin)... )

Nu în cele din urmă, ne cerem scuze (eu, cel puțin) persoanei care ne-a reproșat că asta învățăm copiii... Nici gând, toți trei avem copii și dorim (eu, cel puțin) să-i învățăm numai de bine, doar că la ora aceea, asta ne-a ieșit... Bachus, oare, ce aprecieri o fi primit?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
le_maitre
[09.03.14 15:02:26]

@Iulianic: Sunt perfect de acord cu @Costi, nu e chiar așa la îndemâna oricui să obțină un asemenea loc fruntaș, cu un asemenea punctaj... doi ani la rând!

Vă mulțumesc pentru aceste impresii, și le dau un mare Like! Plecăciune!

@Costi:

am devenit un ”personaj”

Sunteți demult... nu numai în ochii doamnei Iulia!

@Crima: Stimate participant al momentului de terorism aviatic. Mă alătur și eu petiției de "mea culpa" în sensul inițiat de tine. Totuși menționez că, în particular, îmi doresc că fiica mea să urmeze cursuri de inițiere în K1 ("moartea din Carpați" va fi mic copil pe lângă ea mai târziu) iar fiul meu să purceadă la ședințe de body-building, pentru a deveni un nou Arnold - Terminator, idolul meu californian!

Aceste sporturi le vor fortifica trupul și mintea, dezvoltându-le aptitudini speciale, pentru o reacție rapidă și fatală în condițiile în care vor fi admonestați... vreodată... de cineva... intempestiv!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
marocanu21
[09.03.14 15:03:04]

@iulianic: Multă sănătate familiei dvs vă dorim stimată doamnă! Salutări d-lui... arbitru!

[09.03.14 16:12:01]

Modificările solicitate au fost făcute.

Melodia cerută a fost atașată.

Dacă autorul dorește altceva, se poate schimba.

Costi
[09.03.14 17:01:32]

@iulianic:

Și să nu mai vorbim de faptul că ești prima și, până acum, singura care a atins nivelul pretor pe sait.

Sper să ajung și eu la această performanță, dar sunt sigur că atunci când se va întâmpla asta, vei fi ajuns deja imperator, sau ce va mai inventa Admin pentru cei ce ies din cadrul obișnuit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[09.03.14 19:25:18]

Mulţumesc tuturor pentru ecouri!

@clau70: Mă bucur că am fost un bun sfătuitor pentru tine, dar cred că şi fără asta tot ai fi intrat în "gaşca nebună". În AFA e simplu să intri, dar – odată intrat – nu mai ai scăpare!

@adri-nico: Într-adevăr, un weekend de neuitat. Din păcate noi am relaţionat foarte puţin, mai puţin decât aş fi vrut. Din nou, "prietenii ştiu de ce!"

@MCM: Noi, ăştia hipersensibili, avem nevoie să existe lângă noi oameni veseli, explozivi, care să ne mai scoată din ale noastre. Mulţumesc!

@crima: Da, mi-a plăcut mult "scălâmbăiala" voastră şi cred că am înţeles adevăratul ei scop. Să ne distrăm.

@le_maitre: Mulţumesc, nebunilor dragi!

@marocanu21: Domnul arbitru îţi mulţumeşte pentru că nu l-ai uitat! Pe mine n-ai cum să mă uiţi, doar suntem colegi! Numai bine întregii familii!

@webmaster: Mulţumesc pentru fondul sonor! Mulţumesc şi celui care l-a propus! Este minunat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[09.03.14 20:13:55]

@Costi: Mulţumesc pentru toate complimentele, directe sau indirecte, adresate prin ecourile tale!

Am lăsat modestia la o parte şi am mai ataşat patru imagini. Una dintre ele, deşi nu este prea reuşită, redă momentul decernării marelui premiu, recunoaşterea faptului că, timp de doi ani, m-am clasat pe primul loc.

Despre punctele acumulate nu vreau să spun decât că oricine scrie este punctat, iar calculatorul adună fără să ostenească. Doar este fier nesimţitor. Asta este treaba lui. Treaba noastră este să scriem, dacă vrem, dacă simţim că o putem face cu plăcere.

Primul loc şi în 2014? Am hotărât deja să las şi altora şansa de a cunoaşte bucuriile şi amărăciunile primului clasat (pentru că există şi de unele şi de altele). Un loc în primii 100 este unul cât se poate de onorabil pentru mine dat fiind că AFA numără peste 43.000 de membri (dacă sunt la curent cu datele ultimului recensământ).

Şi pentru că eşti deja un personaj îndrăgit, ţi-am spus toate astea şi am dat curs invitaţiei tale de a insera imagini mult prea laudative pentru mine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
TraianS
[10.03.14 09:30:12]

... Hopa... credeam ca treaba cu gecile (pe care le-am auzit mentionate la un alt review) a fost o gluma; dar se pare ca m-am inselat.

Se pare ca am trecut la un nou nivel in "concursul AFA" si ma gandesc foarte serios sa-mi schimb "my rules of engagement" pentru acest an. I'm gonna be ruthless!

Dragi colegi, va atentionez: "Don't stand in my way! ".

@iulianic

Un prim loc bine meritat. Imi imaginez ca pozitia de prim clasat aduce "bune si rele" si nu e usor sa faci echilibristica la inaltimi.

Va rog insa, sa nu depuneti armele atat de repede! Eu cu cine ma mai bat anul asta?

Felicitari pentru munca depusa pe site. Comunitatea are numai de castigat. PMA-urile (si pozitia) nu au venit degeaba! Le meritati.

Cu stima... din Senat.

[10.03.14 10:14:13]

@TraianS: Domnule Senator!

Da, treaba cu gecile a fost cât se poate de serioasă. Nu doar eu, ci şi alţi colegi au plecat de la Moieciu de Sus purtând cu mândrie gecile AmFostAcolo.ro Elita - Top 10, cu hainele originale înghesuite prin bagaje.

Să nu depun armele atât de repede? Tu cu cine te mai baţi? Vrei cu buzdugane să luptăm, în săbii să ne tăiem sau cu tastaturi să ne pocnim?

Mulţumesc pentru felicitari şi pentru ecou!

roth
[10.03.14 20:42:51]

Multumesc ca am avut ocazia sa te cunosc, vad/revad si tot asa. Nu realizam cat ne bucuram unii de altii sau unii cu altii decat cand se termina astfel de intalniri.

Atunci intra in joc melancolia, dorul... etc

adri-nico, clau70, crima, iulianic, le_maitre, marocanu21, MCM, roth
Alte articole din această RUBRICĂ2014 Întâlnire AFA - Mistral Resort MOIECIU: