ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2014
MAR-2014

Sub orice critică
Sub orice critică
Către satisfăcător

Camera fara aerisire, geam spre ghena?

Abia am asteptat aceasta excursie, ne-am bucurat mult ca hotelul este f aproape de toate obiectivele turistice principale (zona istorica).

Ne-am cazat si am ajuns in camera, in loc de o dubla, am primit o tripla, foarte mica si intunecata. Ne-am uitat imediat dupa geam, surpriza exista, insa la deschidere dadea intr-o zona inchisa, un fel de ghena de unde veneau numai mirosuri de tigara si alte mizerii. Camera foarte murdara, baia, un fel de improvizatie.

Ne-am dus la receptie, unde Ficri, receptionerul, a refuzat sa vorbeasca limba engleza sau nu o stia, am incercat sa ii spunem despre ce e vorba, am cerut sa fie schimbata camera, avand in vedere ca nici aerul conditionat nu functiona, a spus ca aerul nu functioneaza si ca nu are alte camere, a trimis camerista sa dea cu un spray... si uite asa ne-am chinuit 3 nopti fara aer, fara lumina, doar pt ca Ficri nu a vrut sa ne dea o camera, desi hotelul nu era plin, pur si simplu a fost extrem de nepoliticos si nepasator. As fi vrut sa ma adresez vreunui manager, dar nu m-a lasat sotul... insa am scris ulterior hotelului si pe trip advisor, asa ceva nu am mai vazut, sa am geam si a/c, dar sa nu am aer, plus conditiile groznice.

Nu recomand acest hotel, decat daca altul nu exista si bineinteles sa existe geam afara si lumina naturala. Iar despre ospitalitatea turca, nici poveste, nu am vazut-o nicaieri... din pacate...

Ca si locatie, hotelul e ok, are o priveliste frumoasa de la etajul 8, slava domnului asternulturile au fost curate si f cald in camera, era mai bine daca aveam aer, aerul conditionat era stricat si nici nu au vrut sa il repare...pentru ce am platit, nu ma asteptam la mare lucru, dar nu m-am asteptat sa nu pot respira, sa nu pot aerisi o camera, sa nu-i pese nimanui de asta, sa am parte de atat nepasare din partea receptionerului, ca si stele, mai mult de 1 stea nu merita, pentru ca nu are!

Trimis de Ramonica2014 in 08.03.14 20:47:40
Validat / Publicat: 09.03.14 05:00:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramonica2014); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.03.14 05:00:11]

@Ramonica2014: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gettutza
[09.03.14 09:54:45]

@Ramonica2014: Eu am scris un rw la acest hotel care se numea "Nu recomand". Din pacate nu am dat prea multe detalii pentru că, la vremea aceea, nu prea știam cum se face o postare pe AFA.

Și noi am avut aceiași problemă, o cameră cu un geam care dădea spre nicăieli, era căptușit cu o tablă. Camera noastră era dublă, dar crede-mă, nu am avut loc sa ne bagam bagajele, și nu sunt genul să călătoresc cu tot șifonierul după mine.

Nu am fost la receptie să schimb camera, am fost că exista o defectiune la dus, curgea tot timpul, ziua nu ma deranja ca eram plecati, dar noaptea era prea mult zgomot. Și altă problemă era la WC, era înfundat, degeaba trăgeai apa că era ca si cum nu ai tras-o.Tipul de la receptie, care nu vorbea engleza, nu stiu daca nu stia sau nu vroia, ne-a ignorat total. Ne-a spus ca este ocupat sa asteptm 5 min, cele 5 min sau facut 20. Am fost din nou sa-i spunem care este problema si foarte sictirit ne-a spus ca o să se rezolve. E, cum cred că îți dai seama, nu s-a rezolvat. Acest lucru m-a deranjat cel mai tare, indiferenta personalului de la receptie.

Eu nu am comentat prea mult condițiile din hotel pentru că am fost la Istanbul cu o excursie foarte ieftina, și la banii dați nu am avut foarte multe așteptări.

Însă am toată aprecierea pentru locație și terasa de la ultimul etaj.

Numai bine!

[09.03.14 10:52:02]

@Ramonica2014: si noi avem reyervare in aprilie. Este greu de gasit hotelul? exista parcare? cam cat faceti pe jos pana la obiectivele istorice? sa stii ca m-ar ajuta f. mult raspunsurile tale... multumesc mult!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.03.14 12:29:06]

@alessia-diana: griji vis a vis de pozitia hotelului, nu trebuie sa-ti faci... este destul de aproape de zona istorica...

Apreciez eu, cam la 15min de mers agale, tocmai bine pt a strabate intreg bulevardul/strada (cea cu linia de tramvai). Artera pe care este hotelul, e una pietonala, in consecinta masina o lasi pe una din stradute, sau in parcare cu plata. (am sugerat una, cred, la rubrica "intrebari") Hotelul este situat pe o strada perpendicular fata de artera principala, chiar destul de central, o zona destul de comerciala, alegerea fiind totusi una buna din acest p. d. v., nu si din p. d. v. al serviciilor se pare din informatiile colegilor de site.

Cum insa conditiile sunt cam identice la orice alt hotel de 3* in Istanbul, priveste "partea plina a paharului" pt. pozitia lui.

Ai trei statii de tramvai pina la Grand Bazar si cinci statii pana la Sultanahmet, insa este o distanta pe care cu lejeritate o poti strabate pe jos.

Ramonica2014AUTOR REVIEW
[10.03.14 10:51:22]

@alessia-diana:

Buna Diana,

Nu exista o parcare a hotelului, cel putin eu nu am vazut, noi am fost cu avionul, aici nu as putea sa iti spun prea multe. Hotelul este foarte bine pozitionat si are o terasa frumoasa la etajul 8, unde este si restaurantul, exact cum a scris si cealalta doamna sau domnisoara este foarte usor de localizat, paralel cu strada principala, pe unde trece si tramvaiul.

Noi ne-am orientat mereu dupa o turla a unei moschei care era in dreptul stradutei perpendiculare pe strada hotelului. Pana la obiectivele turistice am facut cam 20 - 25 de minute, pe strada principala, la dreapta si tot inainte, se va vedea moscheea albastra pe dreapta, iar vis a vis Sfanta Sofia, Basilica Cistern etc.

Mijloacele de transport sunt foarte bine puse la punct si circula cam din 5 in 5 minute.

In legatura cu camera, sa cereti o camera neaparat cu geam si eventual la un etaj superior, pe acolo ma patrundea aerul cumva de pe coridoare... oricum mizerabil hotel.

[10.03.14 11:15:47]

@Ramonica2014: dar parcari cu plata nu ati vazut in apropiere?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.03.14 14:00:13]

@alessia-diana: parcare cu plata exista, chiar mai multe in zona Yenikapi si Aksaray. Trebuie doar sa traversezi Bulevardul Gazi M. Pasa... la aprox 200m de hotel, in directie opusa fata de Sultanahmet. Este bine ca mai intai sa te orientezi "la pas", ca mai apoi sa refaci traseul cu masina. Daca intrebi de Yenikapi, oricine te indruma, distanta fiind una f mica, mai mult luindu-ti statul la semafor.

[11.03.14 11:01:40]

Ne poti spune, te rog, pretul platit?

Am avut candva o oferta din partea unei agentii dar mi-am gasit un alt hotel cu ajutorul AFA. Acum depinde si de pret...

[11.03.14 11:18:20]

@mihai. neagu: 56 eur 2 adulti+1 copil 7 ani

[11.03.14 11:31:59]

@alessia-diana: 56 pentru 1 noapte sau pentru tot sejurul? mic dejun inclus?

[11.03.14 12:53:14]

@mihai. neagu: o noapte, cu mic dejun

[11.03.14 13:29:40]

@alessia-diana: Eu am fost la Anadolu (***); cinci minute pana la Sf. Sofia; bucatareasa, chelner si ingrijitoare romani; anul acesta merg tot acolo, cu 52 euro/noapte, MD inclus. Nu este lux, dar e odihnitor si primitor; micut, doar 3 etaje, dar primeaza distanta pana la obiectivele turistice; au si propriul restaurant, cam scumput, dar ok.

Vacante placute!

alessia-diana, gettutza, maria55, mihai.neagu*, Ramonica2014