ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2014
ÎNSCRIS: 17.07.09
FEB-2013
single

O surpriză plăcută!

Din ciclul…”dacă doriţi să revedeţi”…unde s-a ţinut întâlnirea AmFostAcolo 2013, între 22 şi 24.02.2013. Sau...s-a făcut un an de când AmFostAcolo şi încă nu am scris review-ul :) Dar, în efervescenţa ultimelor zile până la Marea Adunare AmFostAcolo 2014, cred că ar fi potrivit să ne amintim de precedenta, cea de la Odorhei :)

Astfel, în 22.02.2013, dis de dimineaţă am plecat la drum, dat fiind că, la fel ca anul asta, eu am cea mai mare distanţă de parcurs (anul trecut vreo 350 km., iar anul asta vreo 450 - da', dar... măcar io' am doar 500 km. pân' la Viena :)) )

Ajuns la Odorhei, cu ajutorul GPS-ului, am găsit din prima resortul, am parcat maşina în curtea mai mult decât îndestulătoare (şi la capitolul spaţii de parcare) şi în prima fază m-am prezentat în restaurant, unde nu am văzut nici o faţă cunoscută, poate şi pentru că era în jur de ora 15 şi nu prea ajunsese lumea (precizare: până la acea dată îi întâlnisem pe Ovidiu - @pepsi70ro, Dragoş - @Dragos, Nicu - @ionescunic, Cristi - @cristi_an3000 şi pe orădenii mei Alex - @Alex_Macedo şi Dan - @danoradea).

În cele din urmă-l văd pe Cornel şi pe Diana (@krondia). Mă îndrept entuziast spre ei, constat că nu m-au recunoscut (nu am nici o poză pe sait în care să apar şi eu), aşa că…o cotesc a la Odorhei şi-mi aleg rapid de pe masă ecusonul cu ID-ul, moment în care îi văd pe cei doi dragi prieteni că se luminează :)

Aşa mi-am făcut (şi eu) intrarea în marea familie AmFostAcolo (scuzat să-mi fie, dar pe mine mă enervează la culme diminutivul AFA :)) ).

Am făcut mai apoi check-inul (unul extrem de plăcut, fetele de la recepţie extrem de drăguţe şi amabile, serviabile şi numai bune de luat acasă de către un neînsoţit ca mine :)) :)) ), timp în care am realizat că acest complex este unul de excepţie, cel mai bun de trei stele în care am stat.

Am preluat cheia de la camera 14 (etajul I), mi-am urcat bagajele, am constatat că nici camera nu-mi înşală aşteptările, respectiv curăţenia şi căldura pe care le-am resimţit la intrarea în cameră, m-au însoţit mai apoi tot sejurul. Mobilierul din lemn de cireş, patul cu saltea de bună calitate, parchetul din lemn masiv, televizorul LCD (nu l-am pornit nici o clipă), baia curată şi foarte mare, nu au făcut decât să-mi întărească concluzia că-i un complex deosebit. Trebuie să precizez că am stat în regim single, într-o dublă twin.

Îmi amintesc o chestie foarte haioasă. M-am despachetat şi vreau să fac un duş înainte de a coborî la un pahar de vorbă. Îmi duc cele necesare în baie şi înainte de a intra în duş constat că n-am prosoape. Măi frate, ce se întâmplă? Să fi uitat? Că iute la mânie cum mi-s (nu miss :))), mintenaş îmi schimb părerea. Dau telefon la recepţie şi mi se explică într-un dulce grai conlocuitor, înnecat în râs, că am pe pat 2 lebede, făcute din prosoape, deci acolo mi-s prosoapele :)) Toate 4 :) Vă daţi seama ce fază. Şi când te gândeşti că le văzusem, le-am şi pozat (dovadă stau şi fotografiile pe care am să le încarc), dar n-am realizat neam (nu rudă) că alea-s prosoapele mele :)

Dar, să revin la cameră. Aceasta este dotată cu mobilier în bună stare (stilul clasic - din lemn masiv esenţă cireş), cu frigider, tv. LCD LG, 2 paturi twin, cu lămpile montate în perete, astfel că noptierele sunt libere spre a fi folosite în alte scopuri mai bune...

Camera (ca de altfel toate camerele hotelului) nu are balcon, dar ne (mai) fiind fumător, asta n-a fost în măsură să mă deranjeze.

În dreptul ferestrelor am avut şi o măsuţă, plus 2 scaune din lemn masiv, numai bune pentru... un pahar de vorbă, dar eu nu m-am aşezat pe ele, paharul de vorbă sorbindu-l până dimineaţa, în locul special amenajat pentru socializare de pe hol... (cei 2 prieteni ştiu de ce:):) ).

Pe peretele opus patului există o oglindă cu rama din acelaşi lemn masiv precum mobilierul, sub care este amplasat corpul pe care se află LCD-ul şi în care este încastrat frigiderul (preţurile produselor, ca cele de mini-bar, de ex. cola de 0,25 ml. - 5 lei, apa minerală de 0,5 ml - 5 lei, Ciuc de 0,5 - 8 lei, alune Fiesta 5 lei, etc.).

Imediat după intrare există un cuier cu loc pentru bagaje şi un dulap în care există și un seif... gratuit, umeraşe, perie de haine, 2 halate de baie.

Să trecem acum la baie. Pe peretele din dreptul uşii... vasul de toaletă şi mobilierul de baie alb cu lavoarul încastrat în el, cu dispersorul de săpun lichid la îndemână. Deasupra, o oglindă imensă. Din păcate, inelul pentru prosoape este pe peretele opus, nu foarte la îndemână. Nici uscătorul de păr (da, există aşa ceva), nu-i foarte la îndemână, fiind amplasat pe peretele din dreapta intrării, deci nu în apropierea duşului.

În partea dreaptă, după un zid din cărămidă de sticlă, este amplasat duşul, care are în apropiere dispersorul de săpun lichid (mă încântă această idee cu săpunul lichid), precum şi un suport pentru săpunul solid, oarecum inutil. Poate este totuşi bun pentru alte chestii ce se cer a le avea la îndemână (de ex. un balsam de păr, etc...). În locul de duş (nu există o cădiţă, locul pentru făcut duşul este format din gresia normală (peste care este amplasat un covor de baie), iar la intrare, pentru a împiedica apa să ajungă în toată baia, este înălţat un mic obstacol, tot din gresie.

Din păcate, dat fiind faptul că am stat foarte puţin, nu am încercat celelalte facilităţi ale complexului, dar acestea au fost "in extenso" şi foarte bine descrise de ceilalţi useri care ne-au împărtăşit impresiile lor (mult mai la "cald" decât mine) de acolo.

A doua zi, din păcate, din motive personale am plecat spre casă, înainte de micul dejun, aşa că nu am beneficiat nici de serviciile de masă ale hotelului (berea de la cină n-o pun la socoată :)) ).

În concluzie, chiar dacă preţul este (poate) niţel mai mare decât al unor alte unităţi de cazare de 3 stele, pentru ceea ce oferă, acest resort, reprezintă pentru mine un nambăroan al spaţiilor de cazare de trei stele în care am stat (şi nu au fost puţine, deci sunt cât se poate de obiectiv)

În concluzie, AmFostAcolo am să mai merg când voi avea prilejul şi vi-l recomand şi vouă, fără rezerve.

Trimis de creivean in 25.02.14 19:58:52
Validat / Publicat: 25.02.14 20:59:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ODORHEIU SECUIESC. A mai fost în/la: cam... peste tot.

VIZUALIZĂRI: 2122 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Septimia Resort Wellness & Spa - holul de la etajul I.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

amero
    [25.02.14 21:04:33]

am onoarea primului vot ptr. remember 2013 cu lebede si alte momente frumoase. sper sa reeditam bucuria revederii anul acesta

Eugenia55* †
    [25.02.14 21:16:11]

Apai aia cu lebediele o fo tare )

N. B. : imi asum cele scrise avand in vedere ca, dupa mama, is din Bihor, ioi!

[25.02.14 21:24:25]

Io nu, nici după tata

Mi-s moţ, după mamă Ioi

Merci de vizită tuturor...

Andox
    [25.02.14 21:36:49]

Daca faceau o femeie in loc de lebede poate le vedeai si tu

PS Ar trebui sa te votez cu minus ca nu ai asteptat sa te intalnesc si eu...

crima
    [25.02.14 21:38:50]

@creivean: Nicule, o corecție, dacă-mi permiți: noi am stat la etajul 2, chiar dacă era primul și ultimul, adică singurul, de deasupra restaurantului... ) Cum urcai pe scări, în dreapta era etajul 2, iar în stânga erau etajul 1 și, deasupra acestuia, etajul... 3 ) Simplu, nu? Liftul avea tot două etaje la care oprea, 1 și 3, 2-ul fiind inexistent. Dacă privești cu atenție P02, îți vei da seama ce vreau să spun.

Cu drag și altă dată, cu condiția să nu ne mai doară capul, nici la propriu și nici la figurat... )

[25.02.14 21:40:58]

Cristi (Andox), tu ştii povestea şi stii că te-aş fi aşteptat

Cristi (crima), tu crezi că io am folosit liftul?

marocanu21
    [25.02.14 22:37:59]

@creivean: Hop si eu cu superbonusul! Nu ti-am raspuns data trecuta - e buna si de Bihor!

MCM
    [25.02.14 22:45:15]

Mi-s moţ

Siiigur!!! Să fii tu mai cu... moţ

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.02.14 01:14:43]

Cristi (crima), tu crezi că io am folosit liftul?

Parol că Nicu n-o folosit liftul. Până şi troller-ul o urcat şi o coborât tot pe scări Prietenii (care abia aşteaptă revederea) ştiu de ce ))

[26.02.14 07:51:42]

@marocanu21, stai pe aproape

@MCM:

Siiigur!!! Să fii tu mai cu... moţ

Iar tu eşti... nepereche

@dananecula, am crezut/sperat că ai/aţi uitat

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.02.14 12:56:40]

@creivean Prietenii dragi/de suflet şi amintirile frumoase/haioase rămân în inima şi nu pot fi uitate...

Ciclop72*
    [26.02.14 19:29:46]

@creivean:

Sa ma ierte colegii mei ardeleni dar pe miticul din mine il roade o curiozitate: pana la urma, ai luat-o acasa pe duduia de la receptie au ba?

[26.02.14 20:06:38]

Spre regretul meu, dimineaţa la check-out, era deja altă persoană la recepţie

De-aia şi azi eu şi @MCM suntem nepereche A, şi @Adri_Nico, parcă...

ariciu
    [26.02.14 20:07:42]

@MCM: ai tu ce-ai cu... moţul...

@creivean: ai tu ce-ai cu... neperechea...

La Septimia o fi fost cum o fi fost, dar la Mistral cred că se va lăsa cu un moţ ne-mperecheat sau o nepereche moţată. Mai negociaţi! )

MCM
    [26.02.14 21:48:19]

@creivean:

De-aia şi azi eu şi @MCM suntem nepereche

confirm pozitiv... nici eu nu am plecat cu recepţionera acasă ))))))))

@ariciu: te rog cere tu lui Ovidiu, in musai list pt Moieciu, să aranjeze să fie recepţionere/eri care să rezolve impasul meu şi-al moţului.

kmy
    [03.03.14 23:01:45]

citind impresiile tale, deja mă rodea invidia ca-ți amintești mai multe ca mine, care am stat doua nopți. Fotografiile spun totul, așa ca nu-mi mai pun întrebarea ,,cum de-ți amintești atîtea detalii? "

De ce nu ai nici o fotografie cu holul? Avea canapele confortabile....

amero, ariciu, Ciclop72*, crima, dananecula, Eugenia55*, kmy, marocanu21, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂSeptimia Resort Wellness & Spa: