ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2014
ÎNSCRIS: 25.02.14
FEB-2014

Madrid in Februarie + Valencia

Ca si prim concediu pe anul acesta am ales un mixt Madrid-Valencia datorita faptului ca am prins bilete la 99Euro cu Tarom. 4 nopti in Madrid (incluzand 1 zi la Toledo + jumate de zi in Segovia) si 2 nopti la Valencia. Am hotarat sa inchiriem masina pentru ca am fost cu un bebe mic si ne-a fost mult mai usor se ne plimbam peste tot cu bebe. Am parcurs in total 1370 de km o masina inchiriata clasa b (opel astra 2011 140cp) din aeroport la un pret f f ok... aprox 95 Euro pentru toata saptmana. Am vizitat tot ce se putea in Madrid atunci cand totul era gratis (in jurul orelor 17-20:00). Madridul in februarie este ok, avand temperaturi de peste 5grade ba mai mult daca ai noroc poti prinde si 15 grade asa cum am prins in ultima noastra zi. Ploi exista destule dar sunt scurte si in general noaptea, tot Madridul fiind in general f umed in aceasta perioada, in plus ai parte de vanturi destul de puternice.

In drum spre Toledo si Valencia am intampinat ninsori destul de puternice si drumuri cu zapada, dar s-a circulat normal. Segovia merita pentru ca este ceva interesant dar Toledo este un must pentru oricine merge in Madrid.

Madridul este un oras activ frumos si plin de viata. Mi-a placut foarte mult chiar daca are cladiri din perioada lui Franco, acestea fiind toate renovate in culori frumose. Am vazut multe orase si o sa scriu despre ele cand am timp si dintre ele Mardid este clar in top10. Merita un sejur de 4-5 zile in acest oras. Traficul este super ok si poti ajunge usor in orice zona, dar fara un GPS este foarte greu sa te descurci. Nu stiu daca putem compara cu Barcelona, dar sigur celor carora le place modul de viata modern activ impreuna cu strazi inguste (putin murdare) o sa le placa si acest oras.

Toledo este o cetate minunata, ur oras care trebuie vazut. Am stat la un hotel relativ departe spre iesirea din oras de 4* cu 30euro - Eurostar. Pentru vizitat merita fiecare banut din cei 8 euro Cathedrala din cetate... doar daca ne gandim ca a durat 250ani constructia ei ne dam seama cat de multe stiluri putem gasi in interiorul ei. Orasul e frumos atat ziua cat si noaptea iar daca ai masina poti face turul orasului imprejmuit de rau si poti gasi o gramada de locatii pentru facut poze. Ce este remarcabil este ca te poti plimba cu masina prin cetate pe niste stradute foarte inguste. Exista o parcare imensa langa rau unde poti lasa masina gratis.

Valencia este un oras modern de vara frumos si curat. Merita pentru orice sejur de vara. Ca si lucruri de vizitat Oceanograful este un must desi costa 28.5 Euro intrarea de persoana. Am stat la Hotel Best Western Albufera de 4* cu 36euro + MD si la acest banuti nu ai ce sa le reprosezi. In oras poti sa te plimbi si sa prinzi in perioada aceasta chiar si 24grade asa cum am avut noi dar impreuna cu niste vanturi foarte puternice. Apa marii in schimb rece ca gheata...

Poate parea o nebunie 1370 de km in 8 zile dar avand in vedere drumurile lor si pretul motorinei (1.30l) se pot face relativ usor si trebuie sa ai in vedere ca vezi foarte multe lucruri. Recomand tuturor celor care se gandesc sa viziteze cat mai mult astfel de excursii, dar trebuie avut in vedere ca parcarile sunt foarte scumpe (le gasesti peste tot si au preturi intre 2.20-3.20 euro).

Per ansmablu daca ai pune in cumpana pretul masinii+parcare+motorina cu excursiile facute cu autocar/tren iesi mult mai rentabil mai ales la cazare si la cate lucruri poti sa vezi.

Trimis de patrick007 in 25.02.14 17:02:22
Validat / Publicat: 25.02.14 22:11:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patrick007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.02.14 22:11:41]

Pe viitor, nu ar fi rau sa scrii un review separat pentru fiecare oras, si sa-l incarci la rubrica dedicata, in functie de sectiunea geografica. Astfel, cei interesati de aceste destinatii, vor gasi mai usor informatiile care-i intereseaza.

Asteptam un review nou si de la hotelul Eurostar.

Multumim.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[26.02.14 10:54:24]

@patrick007: Subscriu la ce a zis webmaster. Mi-ar placea sa citesc impresiile tale din Segovia, unul din orasele mele preferate din Castilia. Te (mai) asteptam, bienvenido.

marcval
[08.09.16 17:33:57]

Super review-ul tau Patrick, este exact ce cautam aici: amfostacolo.ro/intrebare- ... =9294&a=1#77266

"Castellon-Valencia-Madrid, cu masina inchiriata"

alinaro, marcval
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: