ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2014
ÎNSCRIS: 28.06.13
APR-2013

Phuket - ultima parte

De ceva timp tot incerc sa-mi adun cuvintele si amintirile si sa termin "impresia " despre Phuket. Am fost plecat in vacanta, de data asta in partea cealalta a lumii Mexic, Cuba si asta mi-a cam luat gandul de la Phuket.

Ultimele zile in Phuket, de asemenea extraordinare, am facut o excursie de o zi la "Amazing Bukit Safari ", cumparata de la hotel. Locul este undeva in afara orasului, ajungem acolo pe la 10:00, primul spectacol este cu o maimutica foarte jucausa, ne-au aratat cum se dreseaza o maimuta pt adunatul nucilor de cocos, foarte interesant.

A doua oprire, un show cu serpi, dar nu cei constrictori, ci cobre, ultimul sarpe fiind un King Cobra urias, pana si tipului care i-l dresa ii era frica de el. A dansat putin cu ele, le-a sarutat, dupa care a prins o cobra de gat si ne-a aratat-o fiecaruia de aproape. Cei mai curajosi au fost invitati in ring pt a tine o cobra de coada, in timp ce el ii distragea atentia, desigur nu putem sa pierd ocazia, am fost primul acolo: D.

A iesit si King Cobra din cutia lui, pana si dresorul a transpirat instant, se vedea pe fata lui. Sarpele urias, nervos, s-a ridicat si se pregatea sa atace, dresorul nostru a incercat sa se apropie de el, fara prea mare succes dupa care a luat un carlig lung si a impins sarpele in cutia lui.

Plecam spre punctul culminat al zilei, pt care am si cumparat excursia, elefantii. Ghidul ne-a facut niste poze pe care vroia multi bani, am zis pas si bine am facut. Ne asezam pe spatele elefantului, tipul de la "volan" statea pe ceafa lui si plecam in jungla. Este un mini-circuit pe care am dat 2 ture, undeva pe la jumatatea lui coboara "soferul nostru" si ne invita la poze. Eu trec la carma, alunec usor pe ceafa elefantului si el pleaca din loc, i-l ating putin pe urechea din dreapta, elefantul merge spre dreapta, mai dau si-n stanga... perfect, fotograful meu de jos face poze fara numar, totul bine si frumos pana cand elefantul meu se indreapta spre o groapa foarte mare, eu dau in stanga nimic, dau in dreapta nimic, el merge drept o ia si la trap, trag tare de amandoua urechile in spate nimic, tot inainte. Un prieten care era pe spatele elfantului se cam albise la fata si tot striga stop stop, eu strigam la fotograful meu de jos, el care nu stia o boaba de engleza si vroia sa castige ceva bani, striga inapoi "No problem sir, nice photo, nice photo". Pana la urma alearga el in fata elefantului si i-l opreste, rasuflam usurati... am facut-o si p'asta... la trap cu elefantul. I-am dat tipului bacsisul castigat, cam un sfert din cat vroia tipul de la intrare pe o poza. Mergem la baby-elefant ne spune ghidul, sunt dresati de mici ii poti hrani cu banane, te poti juca cu ei, iti mai trag cate o ventuza cu trompa pe obraz, chiar iti fac "masaj thailandez". Am facut niste poze incredibile, intins pe burta elefantul te apasa usor cu piciorul pe spate, foarte repede parca iti face masaj.

Apoi o masa traditionala gatita in fata noastra, ceva ce acasa n-as manca niciodata, niste iarba, taitei, oua ceva ulei, sosuri amestecate. Mancarea fost atat de buna, incredibil, am mancat 3 portii. Apoi n-au aratat cum se face cafeaua acolo, un fel de palnie de 50cm plina cu cafea prin care turnau apa fiarta.

Dupa cafea ne-am intors la hotel, am ramas la piscina si seara am iesit la un restaurant. Asta a fost si ultima aventura in Thailanda, ultima zi am stat pe plaja, relaxare totala.

Una peste alta, o vacanta incredibila in Thailanda, mergeti cu incredere merita fiecare ban cheltuit.

Trimis de thomas_cristi in 23.02.14 21:53:00
Validat / Publicat: 24.02.14 15:08:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 5556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thomas_cristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

TraianS [24.02.14 20:11:42] »

Ala din P12 e King Cobra??

Eu transpir doar privind poza. )

thomas_cristi [25.02.14 11:17:09] »

@TraianS: Da, P12 pana si tipului de acolo ii era frica, s-a invartit putin pe langa ea si a impins-o cu un carlig inapoi in cutie.

O sa mai incarc cateva poze.

alinaro [26.02.14 11:33:55] »

@thomas_cristi: Rad si eu ca prostu', de pe margine, cand citesc faza cu elefantul! Ca la aia cu sarpele nici macar un indraznesc sa ma uit la poze bine, brrr...

Asteptam Mexic si Cuba, pleasseee!!

thomas_cristi [26.02.14 12:34:29] »

@alinaro: Faza cu elefantul a fost tare, ca intr-un film de comedie, iar cu sarpele... no comment (il hraneau cu gaini intregi si cu alti serpi)

O sa scriu si despre Mexic si Cuba saptamana asta, acolo e mult de scris.

ca_an_ [07.03.14 17:35:47] »

Pfiu, bine ca am citit, in caz ca ajung pe acolo sigur nu iau excursia asta cu serpi: d

mprofeanu [23.08.14 19:27:15] »

Ai scris nemaipomenit si amuzant in aceste reviewuri. O sa megem si noi in decembrie in Thailanda, 14 zile si inca n-am stabilit detaliile.

Phuket va intra in programul nostru.

thomas_cristi [23.08.14 20:44:03] »

@mprofeanu: o vacanta de neuitat... dc ai nevoie de info,

ajut cu placere... si Bangkok trebuie vazut cu excursia de o zi la Templul Tigrilor... poti zbura ieftin Bangkok-Phuket

mprofeanu [25.08.14 15:04:26] »

@thomas_cristi: O sa mai discutam pe aceasta tema.

Deocamdata ne-am facut rezervari la avion cu AirAsia.

Excursia cuprinde: 5 zile Phuket, 4 zile Singapore, apoi 5 zile Bangkok.

Pe curand.

AleDia [22.03.17 10:33:34] »

@thomas_cristi: Elefantii sunt foarte simpatici! Cat a costat excursia asta?

AleDia, alinaro, ca_an_, mprofeanu, thomas_cristi
Alte impresii din această RUBRICĂInsulele din Thailanda - Raiul pe pamant: