ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2014
ÎNSCRIS: 12.03.11
STATUS: APOLLO
OCT-2013

O cazare decentă în drumul spre casă

Seka Park Otel – O cazare decentă în drumul spre casă

Pagina oficială este următoarea: otelsekapark.com

Adresa: Kozluk Mah. Fevzi Cakmak Cad., 41200 Kocaeli

Coordonate GPS: Latitudine 40.76045, Longitudine 29.90598

(N 040° 45.627, E 29° 54.359)

Am ales acest hotel pentru o oprire intermediară în drumul din Antalya spre casă, atrasă de prețul rezonabil și de poziționarea foarte bună a hotelului, aproximativ la jumătatea drumului. Pentru rezervare am folosit serviciile booking.com, cu posibilitatea de anulare gratuită, în varianta inițială alegând noaptea de 28/29 septembrie la prețul de 50 de euro pe noapte camera dublă standard cu mic dejun inclus, ulterior, deoarece ne-am prelungit vacanța în Turcia cu o săptămână, anulând și rezervând din nou pentru noaptea de 5/6 octombrie la prețul de 55 euro.

Am ajuns la hotel la ora 17,50 după parcurgerea a 656 kilometri de la hotelul Royal Adam & Eve din Belek. Mai multe detalii despre drum am prezentat aici. Ploua torențial, mai avea puțin și se însera, astfel că am pornit GPS-ul de la intrarea în Izmit, nefiind momentul de a rătăci aiurea în căutarea hotelului. Indicațiile acestuia s-au dovedit excelente.

Știam că hotelul are parcare proprie, acesta fiind un criteriu important în alegerea acestuia, dar nu-mi imaginam că un hotel mic de numai două etaje poate avea o parcare atât de încăpătoare. Parcăm și ne îndreptăm spre recepție. Am prezentat foaia cu rezervarea de pe booking printată, a fost găsită imediat și ne-a spus chiar că ne aștepta. Cazarea s-a făcut imediat după completarea formularului specific, un bell boy ne-a condus până în camera 208 aflată la etajul al doilea care ne-a fost repartizată. Am spus că doar ne-a condus, deoarece nu a fost cazul de cărat bagaje, acestea rămânând peste noapte în portbagajul mașinii, noi luând cu noi doar strictul necesar pentru o noapte și haine curate pentru a doua zi.

Camera noastră a fost mică, dar curată, cu mobilier vechi, dar perfect funcțional. Deși solicitasem și hotelul îmi confirmase french bed, am primit o cameră cu două paturi single, pe care am renunțat să le lipim. Paturile au fost foarte confortabile, lenjeria imaculată, însă puțin cam înguste pentru gustul meu. M-am culcat cu teama că voi cădea din pat peste noapte, dar nu s-a confirmat. Alte dotări: televizor LCD fără niciun canal în limba română, minifrigider gol, aer condiționat (nu știu dacă funcționa că nu l-am pornit), calorifer (extrem de util în acea zi), un dulap foarte încăpător pe holul de la intrarea în cameră, telefon (nu l-am folosit). Baia cu cabină de duș a fost curată, cu instalațiile vechi, cam ruginite, dar funcționale, dotată și cu uscător de păr, prosoape vechi, dar curate, papuci de unică folosință (da, la un hotel de 2 stele). Am avut doar săpun solid și șampon. Balconul spațios al camerei, cu două scaune și o „măsuță” constituie un mare avantaj, cel puțin pentru fumători. Vederea era spre o grădină frumoasă și spre mare, de fapt, pe direcția mării, pe care nu am reușit să o vedem din cauza copacilor.

La 20 de minute de la sosire, după un duș și acomodare, am coborât la recepție să plătesc camera și să obțin parola pentru internetul wireless, care avea un semnal excelent în cameră, ca de altfel pe toată suprafața hotelului. Este pentru prima dată când cineva îndrăznește să-mi debiteze cardul fără a-mi cere acordul și fără a mă informa în prealabil. Am fost neplăcut surprinsă de faptul că imediat după sosirea noastră hotelul și-a tras banii de pe cardul cu care făcusem rezervarea pe booking, fără a mă întreba dacă doresc să plătesc cash sau cu cardul, cu acela sau cu altul, fără cod pin, fără nimic. Nu mi se pare deloc în regulă acest aspect.

Am făcut o scurtă recunoaștere a spațiilor publice ale hotelului, remarcând mai multe zone de relaxare cu canapele și fotolii, televizoare, un dozator de ceai turcesc și de apă fiebinte pentru ness (gratuit), am ieșit pe terasă în grădina hotelului. Cu siguranță, vara este o plăcere să stai seara la mesele din grădină sau în foișoarele adiacente.

Am renunțat la ideea de a lua cina la restaurantul hotelului, din cauza ținutei mele inadecvate (pantaloni scurți și tricou), hotelul fiind plin de turci foarte tradiționaliști.

După un somn foarte odihnitor, la ora 07.30, am coborât să luăm micul dejun în restaurantul hotelului. Masa se servește în sistem bufet suedez, bufetul este amplasat pe terasa restaurantului, dar se poate mânca atât în interior, cât și pe terasă sau în grădină. Mâncarea nu este foarte diversificată, însă nimeni nu pleacă nemâncat din restaurant. Se oferă ouă fierte, omletă, cârnăciori, cartofi prăjiți, câteva sortimente de brânzeturi, cașcaval, salam, unt, gem, măsline, compot, mere, pere, prune, struguri albi și negri, suc la dozator, ceai, cafea instant, lapte și câteva foietaje.

La ora 08.30 părăseam hotelul. La check out am fost surprinsă că au insistat să-mi elibereze factură, deși nu solicitasem acest lucru și, oricum, ne grăbeam.

Recomand acest hotel doar pentru tranzit, este un hotel modest, raportul calitate preț fiind unul corect, iar pentru o noapte de somn și odihnă nu-mi doresc neapărat condiții de superlux. Nu pot compara condițiile oferite de Seka Park 2 stele cu cele ale hotelurilor de 5 stele din Antalya cu ultra all inclusive, deoarece și prețul plătit este de cel puțin trei ori mai mic.

Trimis de nicole33 in 23.02.14 14:40:26
Validat / Publicat: 23.02.14 15:52:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P36 Seka Park Hotel - mese în grădina hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.40 EUR pe cameră

Maricica40
    [23.02.14 16:36:48]

@nicole33:

Și noi am avut rezervare la acest hotel la sfârșit de septembrie, dar am anulat speriați de review-ul lui Bobby.

[09.09.14 22:22:08]

@nicole33:

Coordonate GPS: Latitudine 40.76045, Longitudine 29.90598, (N 040° 45.627, E 29° 54.359)

Mulțam fain. Am adnotat coordonatele drept confirmate

nicole33AUTOR REVIEW
    [09.09.14 23:30:48]