ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2014

Sub orice critică
    Către satisfăcător
    Extrem de nemulțumit

O mizerie de hotel

Am ales acest hotel dupa ce am cautat informatii despre el pe Trip Advisor. Am recitit recenziile, si dupa ce m-am intors, si sunt convins ca mare parte dintre ele sunt facaturi. Hotelul cred ca a fost unul bun la viata lui, dar acum este INFECT. Fotografiile de pe site-ul oficial, multe dintre cele de pe Trip Advisor si chiar si de pe Google Earth nu mai sunt demult de actualitate.

Cand am ajuns acolo (grupul de 3 cupluri de romani, care nu ne-am cunoscut pana la aeroport in Havana), prima senzatie a fost ca autocarul a gresit destinatia. Cladirea aducea vag cu ceea ce vazusem in fotografii. Hotelul se vedea ca fusese renovat, dar intr-un mod extrem de grosolan.

Intram in lobby, unde ne loveste senzatia de vechi si neingrijit. Asteptand acolo intalnim un alt cuplu de conationali. Prima intrebare a acestora: si voi ati nimerit in ... asta de hotel? Erau extrem de nemultumiti. Ulterior am simtit pe pielea noastra de ce.

La front desk, cativa francezi cer sa li se schimbe camera. Incepem sa intuim ca ceva nu este in regula. Ulterior am asistat la dialogul unor americani ce fusesera in Mexic, unde au fost foarte multumiti, si faceau urmatoarea descriere a hotelului Sol Sirenas/Coral: '' garbage, garbage, garbage". Sud americanii (uruguay, peru, argentina) pareau multumiti; asa or fi standardele pe la ei.

Primim cardurile de la camere. Lasam bagajele in hol, iar fetele merg sa vada camerele. Vin horipilate: o mizerie crunta, camerele imputite, iar doua dintre ele, la ora 19 nu erau nici macar curatate de mizeria locatarilor anteriori. Cerem sa ni se schimbe camerele. La receptie suntem tratati cu sictir cam o ora, dupa care cerem sa vorbim cu managerul, Ni se spune ca nu este disponibil si daca avem nemultumiri sa mergem la customer service. Aici unu' ne trmite inapoi la receptie. Ne-au apucat nervii. Urlam la respectivul unii in engleza altii in spaniola timp de 10 minute, dupa care individul, vizibil timorat, ne promite schimbarea camerelor.

Mergem sa vedem noile camere: INFECTE; tencuiala umflata pe pereti, tavanul fals mai sa-ti cada in cap, baile infecte, oglinada de la baie abia statea sprijinita intr-un cadru de lemn vopsit la bataie de joc cu bidineaua, la fel ca si toata mobila, becuri lipsa, etc. dar cel putin era dat cu mopul pe jos. Mirosul din camere, pestilential. Am mai fost in tari tropicale si sunt obisnuit cu mirosurile datorate climei, dar aici era vorba de jeg. Ca sa va faceti o idee, camerele aratau lafel ca in cele mai mizerabile pensiuni de pe litoralul romanesc.

Dupa o noapte de cosmar luam legatura cu agentia din Bucuresti, acestia vorbesc in Cuba si suntem anuntati ca ni se vor schimba iar camerele la ora doua. Cand mergem la receptie, citesc in atitudinea individului cu care discutasem si in seara precedenta, ca nimic spectaculos nu se va intampla. Omul era resemnat si pregatit sa-si ia o noua portie de injuraturi.

Vedem noile camere. Singura imbunatatire, plafonul fals era fixat mai bune, in rest la fel. Noi optam sa schimbam camera, celelalte cupluri renunta. Intram in camera, ne asezam pe pat, pernele miroseau ingrozitor a transpiratie si jeg iar patrurile a urina. Reusim sa schimbam paturile, nu si pernele (am dormit cu ele invelite in prosoape).

La Havana am stat deasemeni intrun hotel de 4 stele - Telegrafo. Foarte bun. Intrebam la receptie de ce si Telegrafo si Sol Sirenas au 4 stele dar arata atat de diferit; ni se raspunde ca una e 4 stele in Havana alta in Varadero si mi se adreseaza un zambet care tradus in romana ar insemna '' e acu' ti-ai luat si tu o teapa''.

Minciuna si excrocheria in Cuba sunt moduri de viata. Toti, incepand cu angajatii de stat si terminand cu smenarii de pe strada, mint si insala cu o nonsalanta si naturalete dezarmanta. Abia dupa cateva zile realizezi ca ai fost inselat, uneori nici nu realizezi (voi reveni la rubrica calatorii cu o recenzie despre avalansa de excrocherii care te asalteaza in Cuba, in special in Havana, lucruri pe care noi nu le-am stiut dar sunt un ''must know'' inainte sa pleci).

Angajatii de la hotel: specific comunisti, timpul trece-leafa merge, atata sictir si lene nu am vazut nicaieri, abia in ultima zi s-a schimbat cam tot personalul si pareau a fi ceva mai ok. Mancarea nu a fost rea, dar in fiecare zi aceleasi preparate iar cele mai solicitate dintre acestea se terminau rapid. Cine prinde, prinde.

Curtea resortului este frumoasa, destul de bine ingrijita, si are acces direct la plaja. Barmanii, in legea lor, cand aveau chef iti faceau un cocktaill bunicel, cand nu, iti turnau niste suc inghetat peste putin rom si scapau de tine, cu acelas aer profund sctirit.Barul de la cladirea principala ramanea deschis toata noaptea , dar in zona lui era un miros infiorator de canal (erau unii turisti care isi vaceau veacul pe acolo, majoritatea sud-americani , nu puteam intelege cum rezistau).

A fost prima vacanta in care abia am asteptat sa ajungem acasa. Cat despre Cuba, tara este destul de frumoasa, dar cubanezii sunt de o moralitate absolut indoielnica. Daca veniti in Cuba avand in cap revolutia si Ghe Guevara, mai bine stati acasa. Nu exista aici nimic din romantismul si emotia reolutionara. Este folosita doar imaginea lor pt. a stoarce turistii de bani.

In concluzie, daca vreti o vacanta reusita, nu va recomand Cuba. Daca nu ati mai fost in tari tropicale, s-ar putea sa va placa, fiind ceva exotic si diferit, dar, din proprie experienta va pot spune ca Rep. Dominicana si Thailanda (si am intelesc de la prieteni ca si Mexicul) sunt cu multe clase peste Cuba atat ca peisaje naturale, plaje, nu mai vorbesc de conditii de cazare si servire , basca preturile semnificativ mai mici . Vacante frumoase va doresc !

Trimis de mihai n* in 22.02.14 17:36:10
    Validat / Publicat: 22.02.14 20:30:11

VIZUALIZĂRI: 7313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai n*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Terasa scari etaj 3 - daca va faceati impresia ca infailibilul tavan fals totusi nu cade, iata dovada. Totul este doar o chestiune de timp.

webmaster87 [22.02.14 19:59:09] »

@mihai n: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster87 [22.02.14 20:19:58] »

Kyandra [22.02.14 23:22:59] »

Daca nu sunt indiscreta, cat a costat aceasta "aventura" cubaneza?

mihai n* [22.02.14 23:25:38] »

@webmaster87: Salut. Ceea ce ati marcat pe harta este Sol Sirenas Coral. De fapt resortul are 3 parti: Sol Sirenas Coral (cea marcata de voi), Sol Sirenas (23 09' 49 15'' N /81 13' 48 01'' V), si o a 3-a ceva cu Casa los Cosmonautas. Prima camera pe care am refuzat-o a fost in Sol Sirenas Coral, a doua (7141) si a treia (7312) au fost in Sol Sirenas, care este cladirea de la dreapta locatiei indicate de voi. Casa los Cosmonautas nu stiu unde este, dar am citit o recenzie a unui canadian nemultumit de cele doua locatii in care am fost si noi. A mai platit in plus 300$ si a fost cazat la Casa los Cosmonautas, despre care spune ca arata mult mai bine. Dealtfel celalalt cuplu de romani pe care l-am gasit la hotel, au incercat si ei in ambele locatii indicate de staff-ul hotelului: Sirenas si Coral si ne-au spus si ei ca este aceeasi mizerie in ambele locatii.

mihai n* [22.02.14 23:46:38] »

@Kyandra: A fost un pachet de 8 nopti, 3 in Havana (cu mic dejun) si 5 in Varadero (AI). Cu reducere early booking si o alta asa-zisa super reducere, a costat putin peste 3000 euro pt. 2 persoane.

Au fost 8 nopti si practic 7 zile pline, pt. ca am aterizat la Havana la ora 18.30 si am ajuns la hotel pe la ora 22 (aproape 3 ore am asteptat in aeroport sa vina bagajele).

Una dintre zile s-a mai pierdut pt. ca a fost ziua de transfer Havana-Varadero. Am ajuns la Varadero la ora 12. A durat pana la 14 sa ne faca check-in. si ne-au predat camerele la ora 16 (asa cica e regula la ei). Apoi a inceput circul cu camerele si practic am intrat in camere pe la ora 19.

Cat despre ''aventura'', Varadero a fost pistol cu apa fata de ceea ce am patit in Havana (nu cu hotelul, ci cu populatia indigena cu care am intrat in contact in acest oras (am promis ca voi scrie despre asta in rubrica de calatorii)).

Sagikus [23.02.14 00:42:55] »

Ma bucur ca am convins sotia sa mergem in Rep Dominicana si nu Cuba (suntem in ultima zi aici: D). Banuiam ca acolo nu ai ce face decat daca stai ca un prizonier de lux in vreun hotel cu brand din Havana. Din ce auzisem de la cunoscuti care au fost acolo, mi se parea o mare teapa. Vrei sa stai intr-un hotel de lux si sa nu scoti nasul afara? Sunt destule mult mai aproape si mai ieftine. Vrei sa vizitezi tara? Sa vezi saracie lucie si nesimtire? Poti da o tura prin Romania. Despre cubanezi auzisem ca fac orice sa supravietuiasca, au mai multe slujbe iar femeile se prostitueaza. Cu exceptia celor din hotelurile de 5 stele, cu brand international, sunt sigur ca restul patesc ca si tine la Sol Sirenas. Intr-o tara la limita supravietuirii, cultura smecherelii si inselatoriei e adanc inradacinata. Cred ca daca dadeai un bacsis la receptie, de vreo 5 dolari, te aranjau intr-o camera mai putin infecta. Ceea ce nu te scapa de infectia generala din resort.

Pretul mi se pare foarte ridicat pentru conditiile de acolo. Sunt sigur ca cei din Romania stiau unde te trimit. Dupa cateva experiente indoielnice cu companii turistice autohtone, am realizat ca aceeasi cultura a smecherelii si inselaciunii ii face sa nu-si doreasca sa fidelizeze un client, ci doar sa-l jumuleasca la maxim. De asta si folosesc turoperatori din UE: aduc multi clienti odata si-ti asigura reprezentant la fata locului care are mult mai multa putere de convingere decat un turist singur.

rentea [23.02.14 09:24:57] »

Wow!! Incredibil ce mizerie de hotel. Chiar imi pare rau pentru ca ati trecut prin asta... imi inchipui ce dezamagire trebuie sa fi fost.

Oricum, de vina (foarte de vina) este si agentia de la care ati cumparat pachetul. Ar fi trebuit sa stie de mizerie e acel asezămînt...

mihai n* [23.02.14 13:05:52] »

@rentea: Am verificat pe site-ul agentiei ofertele pt. acest hotel. Sunt socat. Este oferta pt. el, acelas tip de sejur Havana+Vardero, pt. august. Hotel Miramar in Havana (semnificativ mai slab decat Telegrafo, unde am fost noi) + mirificul Sol Sirenas Coral, la incredibilul pret de 1850 euro/persoana + alte taxe. Deasemeni au oferta identica cu a noastra (Telegrafo+Sol Sirenas) pt. octombrie la 1550 euro/pers + alte taxe.

dianabzs [23.02.14 14:56:18] »

socant! cu pozele astea ati putea da agentia in judecata pentru inselaciune. si ar fi recomandabil sa scrieti review-uri si pe site-turile straine. cu siguranta v-ar fi recunoscatori o multime de turisti.

cele mai sigure hoteluri in astfel de tari sunt cele care apartin unor lanturi hoteliere renumite.

ce pot sa mai spun, bine ca nu v-ati imbolnavit!

astept continuarea cu aventurile din Havana.

rentea [23.02.14 17:01:53] »

@dianabzs: Da, e o idee buna. Mihai, ar fi foarte util sa scrieti despre acest asa zis hotel si pe siteurile straine... si mai ales sa postati pozele respective.

cdiana [25.02.14 21:33:42] »

Wow!!! Wow in sensul negativ... de data asta!

Nu-mi vine sa cred in ce hal poate arata hotelul in care ati stat. Imi pare tare rau pentru experienta avuta, eu in locul vostru as fi facut "urat" la agentia care mi-a oferit astfel de servicii.

Subscriu celor spuse, scrie si pe alte site-uri despre conditiile acestui hotel, pune poze... multi iti vor fi recunoscatori pentru acest lucru!

Pacat, mare pacat! La banii astia este inadmisibil asa ceva

oana23air [02.04.14 17:06:10] »

@mihai n: Buna Mihai! Cu ce agentie ai fost? Cat ai platit? Tocmai vroiam sa alegem aceeasi excursie ptr luna de miere si m-am panicat dupa ce am citit articolul tau!

mihai n* [02.04.14 18:56:42] »

@oana23air: Buna Oana. Am fost cu ***, dar ei au vandut acest pachet si prin alte agentii.

Dupa ce am avut cateva discutii cu ei, au recunoscut ca hotelul este oribil, dar au refuzat sa-si asume orice responsabititate cu exceptia scuzelor verbale. Singurul lucru pe care l-am obtinut a fost ca, dupa cum spun ei, au delistat acest hotel din oferta lor; deci ai mari sanse ca sa gasesti aceeasi oferta la alta agentie.

Daca imi amintesc bine pachetul de baza a fost de cam 2900 euro pt. 2 persoane, la care s-au mai adaugat ceva taxe, in total am depasit 3000 euro. Oricum *** este o mare dezamagire pt. mine. Sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie o agentie serioasa.

Imagine multa, site simandicos, birouri elegante dar in rest varza. Am fost cu ei si in Thailanda si am avut probleme si acolo, dar nu cu hotelurile ci cu organizarea circuitului. Se vor a fi o agentie mai elitista (sa zicem) dar in realitate partenerii lor din strainatate ii trateaza ca pe una de mana a 7-a. Niciodata nu voi mai pleca cu ei. Cu parere de rau trebuie sa spun ca daca vrei o vacanta reusita cumpara pachetul de la o agentie straina de renume. Eu am fost cu Pulmann in Dominicana si a fost excelent, iar alti prieteni au fost cu TUI in Cuba si deasemeni au fost foarte multumiti de resort. Nu se compara tratamentul de care am beneficiat ca si client Pulmann (desi e socotita o agentie ieftina) cu cel avut ca si client *** (si in Cuba si in Thailanda)

webmaster [02.04.14 22:07:00] »

@mihai n: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Silvia Iulia* [24.05.15 23:45:17] »

@mihai n: De nepretuit sfaturile, cu o singura corectie:-) si Rep. Dominicana e cam la fel. Nu am inteles entuziasmul celor care au vizitat RD si descrierea oamenilor si a serviciilor, cu abundenta de superlative. Tocmai ne-am intors dupa 2 saptamani si nu am mai repeta experienta, NICIODATA! Ne-am PLICTISIT INFIORATOR! In minunatele resorduri nu se face nimic amuzant si cum noi plecasem cu dorinta de dans, vedeam numai bachata si merenque la tot pasul :-), am gasit figuri acre, obosite de muncit cate 10-12 ore, mancare fara gust si coktailuri banale. Asta este, vom lua in seama numai review- urile negative, oriunde ar fi plasate, ca lucrurile bune le putem incerca fara anunt prealabil!

Mulțumim pentru postare!

Silvia Iulia* [24.05.15 23:48:10] »

@Sagikus: Daca nu ati plecat inca... poate va mai ganditi :-) !

Noi tocmai ne-am intors...

webmaster21 [25.05.15 00:05:09] »

@Silvia Iulia -

Tocmai ne-am intors dupa 2 saptamani si nu am mai repeta experienta...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Sagikus [26.05.15 18:37:29] »

@Silvia Iulia -

Generalizarea este incorecta. E ca si cum unul ar spune ca toti romanii sunt hoti si toate romancele sunt curve. Evident ca nu toata RD e minunanta dar nici toata RD nu e infioratoare.

Eu am fost de 3 ori in RD si ma voi mai duce, fara nici o ezitare. Nu am regrete, m-am simtit minunat. Vacantele m-au costat 6-7.000 de euro de cuplu, cate 2 saptamani, cu tot cu excursii/activitati extra. Am mers numai cu turoperatori externi, care au avut reprezentant la resort, ghid, echipa de entertaining. Programul a fost diversificat, imi pare rau ca am fost lenes si nu l-am urmat. Mancarea gustoasa, cocktailuri si bauturi diversificate, nu m-a refuzat nimeni din personal cand am avut o cerere.

Sunt sigur ca sunt si resorturi infecte care, cel mai adesea, sunt si cele mai ieftine. Asta e.

Silvia Iulia* [26.05.15 18:39:40] »

@Sagikus: Ma bucur ptr. dvs. :-)

Silvia Iulia* [26.05.15 19:17:46] »

@Sagikus: Aveti dreptate, generalizarea nu e ok. Am sa incerc sa fiu mai exacta. Resordul in care am stat, Palladium Royal Turquesa, este considerat ca avand 5 stele iar turoperatorul german de la care am cumparat biletele, este f. bine cotat. Problema nu a fost la felul cum arata resordul, pana la urma toate arata bine :-) ! Oriunde in lume in zona calda, un resord de 4-5 stele, are gradini frumoase, palmieri, etc. Din pacate, nimic personalizat. Cand plec in alta zona a globului, doresc sa cunosc ceva din bucataria locala, de exemplu

Aici nu a fost posibil. Eu nu am spus ca am murit de foame, diar ca aceleasi feluri de mancare exista in toata Europa, de ce sa stau 10 ore in avion. Un turist american, spunea ca in opinia lui, mancarea este asa cum cref proprietarii hotelurilor ca isi doresc turistii, sa fie mancarea pe care o cunosc. Este posibil, dar sa nu existe inintre 10 restaurante, nici unul cu profil dominican sau macar caraibian? O sa scriu mai mult in urmatorul measaj!

cdiana, dianabzs, Kyandra, mihai n*, oana23air, rentea, Sagikus, Silvia Iulia*
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Sirenas Coral Hotel: