ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2014
ÎNSCRIS: 31.07.12
JAN-2014
2 AD. + 1 COPII

Hotel Diesel București, merită respect

Venind de multe ori în capitala ţărişoarei noastre am căutat în mod firesc mai multe oportunităţi de cazare, ţinând seama evident de raportul calitate, ofertă şi preţ.

Am descris anterior condiţiile Hotelului Rin (vezi impresii) iar acum vă destăinui părerea mea despre acest hotel.

Nu foarte mare şi nici spectaculos în arhitectură (tributar locului unde a fost construit) hotelului are adresa: Bulevardul Mircea Eliade nr. 113A, sector 1, 012012 Bucureşti dar intrarea se face din Calea Floreasca, vis-à-vis de nr. 152.

Din Calea Floreasca aleea ce face accesul la hotel te conduce până aproape de malul lacului acolo unde parcarea este comună cu clădirea aparţinând unei organizaţii a revoluţionarilor de la Televiziunea publică.

Parcarea este suficient de încăpătoare (inclusiv pentru autocare) şi beneficiază de mângâierea umbrei pomilor ce cresc în jurul său.

Recepția cochetă este asigurată non stop de personal bine pregătit și amabil în măsură să răspundă la toate solicitările decente.

Accesul în cameră se face cu liftul din holul central, încăpător dar cam puturos.

Toate camerele hotelului sunt super spațioase, au aer condiţionat, televizor LCD, minibar, telefon accesul la Wi-Fi fiind disponibil gratuit ca de altfel în toate zonele hotelului.

Băile sunt dotate fie cu duş fie cu cadă, probabil în funcție de prețul camerei.

Situat într-o zonă liniștită, departe de agitația orașului și într-un cadru natural asezonat cu priveliștea Lacului Floreasca, hotelul completează oferta cu un restaurant cu specific preponderent basarabean dar care serveşte şi mâncăruri internaţionale şi un bar cu o terasă cu o superbă vedere la lac.

Meniul este suficient de motivant și atrăgător, prețurile rezonabile iar vinurile servite de cea mai bună calitate. Personal am încercat peștele pe sare, friptura de vițel și mititeii și am rămas profund impresionat.

Micul dejun tip bufet, bine garnisit și pe toate gusturile.

Prima staţie de autobuz este la 100 de metri iar de aici ajungi ușor aproape oriunde în capitală.

Gara de Nord este la 3,4 km, staţia de metrou Aviatorilor la 1,3 km de hotel, Aeroportul Internaţional Henri Coandă la 16 km.

Parcul Herăstrău, Muzeul Național al Satului și Arcul de Triumf se află la doar 2,5 Km, Centrul expoziţional Romexpo la 3,5 km, Stadionul Naţional Arena este la 6 km iar Centrul vechi este la 5 km.

Mall Promenada se află la 1,4 Km (5 lei la Taxi) în timp ce Băneasa Shopping City la 5,7 Km (maxim 15 lei la Taxi).

Părerea mea este că hotelul oferă o cazare de calitate fiind o alegere bună atât pentru turism cât şi pentru afaceri.

Trimis de unq in 18.02.14 19:58:19
Validat / Publicat: 18.02.14 23:21:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: Cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 București, Hotel Diesel, Floreasca
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

Michaell
    [19.02.14 08:14:35]

@unq: Salut! Din recenziile citite pe alte site-uri am dedus ca locatia gazduieste deseori evenimente si petreceri mai mult sau mai putin galagioase. Persoane care au fost cazate acolo sau plins de muzica pina seara tirziu. Poti spune ceva despre acest punct?

Suntem in cautarea unei cazari potrivite pt. un sejur scurt in Bucuresti. Pozitia linga lac si descrierea ta pozitiva m-au facut curios.

Iti multumesc anticipat pt. rapuns.

unqAUTOR REVIEW
    [19.02.14 19:49:24]

@Michaell: am stat acolo de trei ori. Am prins de două ori și petreceri. Personal nu am resimțit zgomotul și de două ori am avut camerele cu vedere la lac, deasupra restaurantului.

Rar se prelungesc petrecerile cu muzică peste ora 22,00.

Rămân la părerea pozitivă și recomand în continuare locația.

BiancaB
    [22.08.16 15:14:17]

@unq - Petrecerile se prelungesc pana dimineata, am participat la o nunta aici in vara aceasta (S-a inchis muzica in jurul orei 5 si jumatate). Cat despre priveliste, da, este superb insa camera in care ne-am cazat a fost din punctul nostru de vedere sub standardele unui hotel de 4*. Pretul de 250 lei/noapte/camera dubla nu pare a fi unul justificat.

BiancaB, Michaell, unq