ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2014
AUG-2010

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Un pic mai bine ca la Auschwitz-Birkenau - macar nu am fost batuti...

Desi se implinesc in curand 4 ani de la aceasta experienta horrifica, m-am decis sa postez aici intrucat am vazut tot felul de persoane pro-active, care lauda locatia, fara sa fi vazut cum stau lucrurile in unitati de cazare civilizate (chiar si in Romania).

Despre Locatie:

a) desi mi-am inchipuit ca mergem in vechiul si dragul Herculane, asa-numita pensiune se afla, de fapt, in "cartierul" (pana mai de curand satul) Pecinisca, la dracu-n-carti de statiunea istorica (sunt cca 6 km, trebuie sa luati masina, pentru ca va aflati dincolo chiar si de hotelurile sindicatelor). Pentru nestiutori: satul Pecinisca este locatia unde regimul communist construise blocuri de garsoniere pentru angajatii din serv. hoteliere, ce lucrau in Herculane;

b) cadrul natural nu poate fi evaluat. Eu ii accord 0% pentru ca pensiunea se afla pe un drumeag laturalnic, fiind vecina cu... Regia de Salubrizare Herculane. Cand am sosit noi acolo, tocmai se spala vis-à-vis de pensiune o autospeciala de gunoi...

Parcarea se face pe o fasie de pietris, vis-à-vis de societatea de salubritate.

Masinile se lupta cu pietrisul, locuri insuficiente. Eu mi-am smuls "farasul" de la spoiler-ul fata. Nu am vazut paza.

Despre locatie: un terenut incredibil de ingust, de max 10-12 ml latime, pe care a fost inghesuita atat unitatea de cazare, cat si un lighean de piscina, sala de mese, etc. Daca are 1/4 din suprafata necesara unui loc de relaxare.

Inacceptabil pentru noi: camerele nu au deloc ferestre, fiind dotate numai cu usi vitrate (frantuzesti), care dau spre... aleea de acces catre restaurant. Daca intentionati sa va odihniti, va invit sa cugetati: seara veti auzi zgomotele celor care petrec in gradina iar dimineata va vor trece prin dreptul camerei hoardele de familii cu copii, care merg in fundul gradinii, la sala de mese.

Piscina: cand am ajuns la locatie, cativa copilasi varsau nisip cu galetusa in piscine. Aceasta are cca 20 mp, fiind minuscula si cu apa murdara, departe de fotografiile prezentate pe pagina de web a proprietarilor.

Despre Masaj si serv. SPA: desi am fost acolo in plin sezon, ni s-a comunicat ca nu pot asigura serviciile de masaj, intrucat nu au personal, nu merita sa il mentina, etc... Cu toate astea, se lauda si isi sparg caramizi in piept pe site, referitor la aceste servicii.

Despre camera: camera neaerisita: ori tii usa deschisa (nefiind fereastra) si suporti lispa TOTALA de intimidate si traficul prin fata camerei, ori inchizi si te sufoci. Am facut dus (si eu chiar nu fac risipa de apa) si a trebuit sa dau cu mopul in baie, pentru ca scurgerea nu functioneaza iar apa intra in camera...

Despre Mancare: bauturile si mancarea se cumpara numai de la pensiune. Este forbidden :) aducerea de sucuri/ciocolata de afara iar acest lucru este inscris pe niste hartiute, afisate in fiecare camera... Desi eu am grija si fac consumatie pe unde ma duc, chiar sa nu imi iau o ciocolata mai procopsita de acasa?!? Ma rog, poate ca asa era in Soviete... Oricum, nu stiu cum controleaza patronul treaba asta...

Mai grav este faptul ca, in ciuda interdicitiei anterior prezentate, restaurantul pensiunii se inchidea destul de repede, astfel incat, dupa ora 19:00, nici sa vrei nu mai putea cumpara ceva de la dansii... Logica de...

Despre sala de mese: nu suntem niste fandositi, insa in sala de mese noi am intrat doar de doua ori (a doua oara, numai din BUNAVOINTA): persoana care serveste acolo este extreme de acra. Noua ne-au sarit in ochi tacamurile asezate pe masa, care luceau de grasime in lumina diminetii... Voi ati manca cu asa ceva?!?

Despre proprietar: nu puteam sa nu amintesc aici despre "domnul" David, o persoana care nu are ce cauta in servicii. Cu tot respectful, stimate domn, nu doresc si sper sa nu ne mai revedem vreodata. mai mult, le doresc acelasi lucru tuturor "victimelor" dumneavoastra...

Desi vorbisem la telefon cu proprietarul si il rugasem sa ne reserve inca o camera, pentru alt cuplu de prieteni, acesta ne-a pacalit (spunand initial ca "se rezolva"). Intr-adevar: cand am ajuns acolo, s-a rezolvat - prietenii nostrii s-au cazat in alta parte! NOTA 1 - Domnule David!!!

Atitudinea generala a proprietarului descurajeaza tinerii din clasa de mijloc sa mai viziteze Romania.

Suntem tare curiosi, CATI dintre cei cazati aici in ultimii 5 ani au mai revenit...

Pacat de frumusetile acelei zone, pacat de starea in care a ajuns batranul Herculane.

Sfat pentru turisti: incercati sa gasiti cazare in statiunea veche. Cand am fost noi acolo se renovau cateva dintre hotelurile vechi. Comparati inainte de a plati: solicitati sa vedeti camerele si ascultati-va instinctul. Nu va stricati vacanta din obligatie/bun simt! Daca patronii nu au, de ce sa aveti dvs?

Trimis de nosferatoo in 16.02.14 12:25:54
Validat / Publicat: 16.02.14 13:34:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nosferatoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acces Pensiune La Dolce Vita (pentru cine?!?)
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster [16.02.14 12:37:39] »

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare", ele nefiind aplicabile articolelor de călătorie.

alina1976 [06.05.14 01:56:34] »

am citit părea ta referitor la aceasta presiune și sincer nu sunt de acord cu multe din obiecțiunile tale.

a). pensiunea este in Pecinișca dar Pecinișca este = Baile Herculane. Pensiunea este la 1.28 KM de centru (puteți sa nu ma credeți pe cuvânt și verificați pe google earth), în nici un caz nu este la 6 km de centru.

b) eu pot sa evaluez cazul natural ca fiind chiar spectaculos intrați pe site-ul lor și vedeți ce imagini frumoase sunt. Eu una îmi plăcea sa stau întinsa pe șezlongurile de soare de la terasa spa-ului și sa ma uit carte munte. Imaginile sunt demențiale.

c) Parcarea este pavata cu dale și după părerea mea destul de spațioasa și chiar și iluminata seara. Cand am fost noi cred ca erau parcate vreo 7 masini, iar intrarea se face din drumul principal.

d) In camera în care am stat eu exista o ușa dubla vitrata și o fereastra tot vitrata care dădea către spatiile verzi dintre vile. Lumina era suficienta. Hoardele de copii pe mine nu m-au deranjat de loc. Erau chiar vreo 3 familii cazate la alte vile cu cățel cu purcel dar foarte civilizați.

e) în cazul meu iulie 2013 apa în piscina era acceptabila. Probabil ca din nou nu au fost asa multi mici poznași care sa îmi strice sejurul.

f) La Spa preturile un pic mai mari cedat m-as fi așteptat. Am ales doar serviciile de masaj de care ma declar foarte mulțumita.

g) este adevărat ca nu ai voie sa consumi alimente din afara pensiunii dar nu se refera la sucuri sau ciocolata??? ci la parizerul întins pe ziar sau borcanul cu zacusca (lucru cu care eu una m-am lovit la o alta pensiune în Băile Herculane cu doi ani în urma).

h) restaurantul în cazul nostru s-a închis în fiecare seara în jur de ora 21.00 - 22.00

i) Mâncarea servita nu era extraordinara și în consecința prânzul și cina o luam prin rotație la restaurantele de prin jur. A durat vreo 2 zile pana am găsit ceva care sa merite.

j) pe proprietar din ce îmi aduc eu aminte îl cheamă Dl. Liviu și nu David. Cel puțin asa îl chemau doamnele de la recepție;

Ca sa concluzionez eu m-am simțit foarte bine pe perioada în care am fost cazata la aceasta pensiune și probabil dacă timpul îmi va permite o sa revin.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
webmaster [06.05.14 07:16:48] »

@alina1976: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

nosferatoo [17.05.14 22:39:14] »

@alina1976: Foarte interesant este faptul ca persoana care scrie sub acest cognomen este doar "Chibit" si nu are nici un alt review, care sa ne confirme ca ar fi intr-adevar un turist... Domnule David, dumneavoastra sunteti?!? Eu cred ca lumea isi cultiva gusturile in Romania si ca veti da un faliment linistit daca nu va reevaluati atitudinea fata de omul care plateste. In rest, ce sa spun: retorica de mahala. Daca dumneavoastra mancati parizer pe ziar, nu inseamna ca o fac si ceilalti...

@alina1976: Nu pot sa nu observ bunul simt afisat:

a) imi vorbiti la per tu, de parca am fost colegi vreo 20 de ani si

b) sintagma "domnul" urmata de prenume (va invit sa cititi care sunt definitiile termenilor de "nume" si "prenume"), este folosita numai la... frizer.

Mie imi este clar ca este doar o intoxicatie de-a patronului pensiunii.

Nu am facut altceva decat sa descriu cu lux de amanunt conditiile mizere si atitudinea patronului la nivel de 2010... Ca a transformat intre timp pensiunea in vreun hotel de 6 stele... ma indoiesc profund!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
damn [10.08.15 20:32:06] »

Am avut de gand sa rezerv camera la pensiunea Dolce vita dar m-au dat inapoi mai multe postari acrite despre locatie dar mai ales aceasta a unui senior al saitului. In plus nu mi-a convenit prezenta pisicilor vazute prin poze si nici faptul ca regia de salubritate e vecina si mai ales ca nu poti apela la sacosa de acasa. De curios sa vad ce am pierdut am intrat acolo. ,,Ligheanul de apa'' nu e chiar un lighean (asta daca nu cumva doriti sa practicati sporturi nautice) are 10 m cu 4 deci vreo 40 mp, nu 20. De pierdut nu am pierdut cred mare branza. Desi se vrea de fite locatia e inghesuita pe prea putini metri patrati pentru 3 stele si din ce am inteles prea scumpa pentru ce ofera. Distanta pana in centru e mare daca consideri centru statuia lui Hercule. Dar pana la primele terase unde e si aglomeratia de hoteluri foste comuniste nu e mult de mers pe jos. Privelistea e zero daca privesti peste gard la gospodaria comunala, acum dezafectata si ramasa in ruina, pazita de cativa caini zgomotosi noaptea. E insa o priveliste minunata in spatele pensiunii, spre munte. Eu nu recomand aceasta pensiune, nu am suficiente informatii despre ea. Cred ca insa titlul postarii e exagerat. Nu e un lagar nici macar ca metafora. Eu m-am simtit bine la o aruncatura de bat mai la vale si am sa scriu in curand un rewiev. Nu detine nimeni adevarul absolut de aceea parerile mele vor fi subiective si promit ca nu ma voi supara daca nu mi le veti impartasi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

alina1976, damn, nosferatoo