ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2014
ÎNSCRIS: 22.07.13
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 7+10

85%Satisfactie, 15% Dezamagire

Așa cum am promis am revenit cu un comentariu despre hotelul Astera.

În data de 23 August urma sa mergem 7 zile la hotel Glarus. Cu 3 zile înainte de plecare cei de la agenție ne-au anunțat că nu mai pot onora oferta și ne-au orientat către hotelul Astera din aceași stațiune. Așa că am plecat în data de 23 August către acest hotel.

Comentariul despre hotel Glarus le-am postat direct din Nisipurile de aur. Am așteptat să ajug acasă pentru a-mi crea o parere cît mai clară despre hotelul Astera.

Sper că impresile mele postate vor fi utile celor care vor să şi petreacă vacanţa aici.

Drumul:

Am plecat la ora 6,30. Am urmat traseul Bucureşti – Giurgiu – Ruse – Razgrad – Shumen – Varna - Nisipurile de aur. Vineta a fost 5+5 euro (7+7 zile) și am luat-o imediat după ce am trecut vamă (în primul sens giratoriu), le-am lipit pe parbriz în parte dreaptă. Drumul a fost bun, șoselele în Bulgaria au fost reparate și lărgite față de anul trecut. Autostrada între Shumen şi Varna a mai fost lungită puțin. Am condus prudent fără depăşirea vitezei în zonele cu restricții.

Parcarea și cazarea: Am ajuns la hotel la ora 12,00 și am oprit lângă hotel.

Parcarea gratis în fata hotelului sau în parcarea subterana tot gratis. Am vorbit la recepție și cu băiatul din parcare cerând un loc în parcarea subterana a hotelului, răspunsul fiind că nu au locuri libere pănă a doua zi în nici o parcare şi ne-au îndrumat către parcarea stradală de lângă hotelul Kaliakra (5 Leva pe zi). La recepţie am dat 10 Euro şi am cerut o cameră din care să vedem răsăritul soarelui. Ni s-au pus brăţările cerându-ne să specificăm dacă optăm pentru prânz în ziua de sosire sau în ziua de plecare. Am optat pentru prânzul din ziua de plecare. Ni s-au dat 4 cardurilor pentru prosoapele de plaja.

Am lăsat bagajul în camera de bagaje și am mers la parcarea recomandată. După ce am parcat acolo am revenit la hotel să vizităm hotelul pâna la ora 14 când se elibera camera (cu toate ca pe check-in era la ora 13). În holul hotelului am mai vorbit o dată pentru parcare și le-am comfirmat că voi da ceva baiatului de la parcare. Îi jurul orei 15.30 după ce am urcat în camera, băiatul din parcare mi-a zis că pot aduce mașina si am parcat-o în parcarea subterana (ocupată cam 60%). Vroiam să-i dau 10 Leva celui de la parcare, dar pentru ca am dat 5 Leva la cealaltă parcare i-am dat doar 5 Leva. Cred că erau înțeleși cu cei de la parcarea stradală pentru a te forța să mai platești și acolo o zi de parcare.

Descrierea camerei:

•Camera Dubla Lux Et. 5 cu vedere frontal la mare. O cameră mare, mochetată, curată. În cameră era un pat matrimonial şi o fotoliu extensibil.

•Aerul condiţionat era reglabilt din camera, dar nu a fost nevoie să-l folosim deoarece camerele sunt foarte bine izolate termic.

•Peretele dinspre mare din sticla.

•Balconul acceptabil pentru 2 persoane, cu o măsuţă, 2 scaune, şi un suport extensibil de prosoape. Se poate vedea răsăritul soarelui.

•Internet pe cablu de mare viteza. Am vazut filme, un meci de fotbal si programe romanesti online (PS: am conectat un minipc prin HDMI la TV LCD existent). Daca nu aveti cablu de conectare, puteți lua de la receptie gratis.

•Izolația fonica nu foarte buna. Poate și datorită peretelui din sticla dar panorama oferită a mai estompat acest punct negativ al camerei.

Masa: Bufet suedez în doua restaurant la parterul hotelului. Este structurată pe 4 perioade ale zilei astfel încât permanent puteai să mănânci ceva în intervalul 7,30 - 21.30.

Am beneficiat de 3 seri tematice:

•seara îndrăgostiților fiind primiți cu șampanie și creând o atmosfera placută cu fundal sonor in surdina

•seara bulgareasca fiind primiți cu paine și sare de chelneri îmbrăcați în costume tradiționale bulgărești (bucatarie bulgărească)

•seara fructelor de mare

Am aflat despre aceste seri întrebând șeful de sala altfel nu am fi știut de ce ne primesc așa. Ne-am înteles destul de greu deoarece șeful de sala nu vorbea decat bulgărește. Mâncărurile sunt bune, ciorbele de doua feluri foarte gustoase si bune chiar si pentru copii. Legume si carne la gratar preparate la vedere, clatite în fiecare zi dimineata, îngetata zilnic la restaurant și la barul de la piscina exterioara, bar pe plaja.

Bar piscina:

Se putea servi de la ora 10 la 21.30 în sistemul ultra allinclusiv bauturi bulgărești și straine, cocteiluri cu sau fara alcool, cafea, sucuri, brioșe, nuga. Dupa amiaza se putea sevi și îngretata, pizza.

Lobby bar:

La parter deschis nonstop în sistemul ultra allinclusiv bauturi bulgărești si străine, cocteiluri cu sau fără alcool, cafea, sucuri, briose, nuga.

Piscină:

Piscina exterioara situate la mezamin cu apă curată. La piscina exterioară, şezlonguri suficiente. Hotelul mai are la etajul 1 si o piscine interioară încălzita, sauna, zona de relaxare, sala de forța bine dotată. De aici se puteau lua prosoape de plaja.

Plaja:

Umbrele și seslonguri gratuite suficiente. Bar la plaja de unde se putea servi briose, pufuleti, fructe (de obicei mere mari Golden, nectarine) și se putea bea bere, cafea, sucuri din gama Pepsi de la dozator. De la bar de pe plajă se mai pot lua scrumiere și prosoape pentru plaja. Plaja curate întretinuta zilnic de băieti de la barul de la plaja.

Plusuri:

-Personal amabil;

-Internet foarte bun

-TV LCD

-Parcare gratuită exterioară si subterana

-Mâncare suficientă si gustoasă;

-Posibilitatea de a lua cafea, suc sau bere, fructe, pizza în afara restaurantului, barului dacă nu luai în vesela lor.

-Program animatori de la ora 10 la 21 pentru copii și pentru adulti la piscina exteripoara, plaja și seara pe terasa de la mezamin. Nota 10 pentru animatorii copii.

Staţiune:

-Plaja cu nisip fin, intrare lina în apa, apa curată fără alge

-Salvamarii ca inexistenti

-Staţiune curată

Minusuri:

-Programe TV dulate în bulgara;

-Lipsa seif în camera, existând doar la recepție contra cost (destul de scump)

-În ultimile 2 zile am observant că:

- Au terminat stocurile de pahare mari pentru bere;

- Mancarea mai puțin diversificătă, iar în nultima zi a lipsit carnea (friptura), ramanand doar în mancare gatita;

- Reciclarea mancări în fata turiștilor (legumele de la gratar erau reîncalzite)

- Izolare fonica insuficientă a camerei.

Am aflat în urma discuțiilor cu animatorii, ca ei terminau contractul la 01 09 2013 și mă gândesc că se închidea sezonul si aprovizionarea cu produse noi au redus-o la strictul necesar. Păcat ca astfel au reușit în 2 zile să reduca nota acordata de mine pentru acest hotel.

Concluzie:

Chiar dacă am semnalat câteva minusuri consider că poţi petrece o vacanţă reuşită în acest hotel. Recomand acest hotel.

PS:

Deoarece nu am mai găsit locuri libere la hotel Astera anul acesta voi merge 8 zile la hotel LTI Berlin Green Park din Nisipurile de Aur la începutul lunii Iulie 2014

Voi revenii cu un comentariu despre acest hotel dupa ce mă voi întoarce din concediu. Vacanţă plăcută

Revin în 2-3 zile si cu poze

Trimis de gascone05spr in 04.02.14 14:50:14
Validat / Publicat: 04.02.14 16:06:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Planeta din Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 4160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gascone05spr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Programul de seara animatori copii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

Maricica40 [04.02.14 18:45:02] »

@gascone05spr:

La ce ți-au folosit cei 10 euro dați la recepție?

gascone05spr [05.02.14 08:06:49] »

@Maricica40: pentru a primi o camera cu vedere la mare, pentru a vedea rasaritul de soare. Am primit o camera dubla lux cu vedere la mare in loc de o camera dubla. Personalul de la receptie a fost cooperant la toate solicitarile mele.

Dan Otilia [08.03.15 00:16:25] »

Buna seara, din cate stiu acest hotel este construit integral cu vedere la mare... am inteles bine? Stiti cumva daca toate camerele sunt cu mocheta?

As vrea sa va intreb, pentru ca ne-am facut si noi o rezervare aici pt 2015 si plecam cu 2 copii mici, vor avea atunci 1 an si respectiv 2,5 ani... cum e cu plaja si intrarea in mare mai exact? Am citit tot pe AFA un review unde scria ca e intrare abrupta, dvs ati spus ca e lina... e in vreun loc anume in care e lina? se aseamana macar pe undeva cu mamaia? tare ne-am bucura sa fie asa...

Si de asemenea am dori sa stim daca gasim la fiecare masa de pranz carne de pui.. e cam mancarea de baza a copiilor..

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [08.03.15 08:39:21] »

@Dan Otilia -

Nu. Majoritatea camerelor au vedere parţială sau frontală la mare, unul din corpuri fiind perpendicular pe mare, iar celălalt paralel cu aceasta. Toate camerele au mochetă.

Nu vei găsi nicăieri în Nisipuri intrare lină în mare. Comparaţia cu Mamaia nu are corespondent în realitatea din Nisipuri. Cu doi copii atât de mici ar fi fost preferabil să fi ales un hotel din Albena pentru plaja mult mai bună, intrarea mai lină în mare şi, nu în ultimul rând, pentru linişte. Stațiunea Nisipurile de Aur este foarte aglomerată şi zgomotoasă, iar hotelul ales de tine este foarte aproape de plajă, dar și de centrul distracției care durează până târziu în noapte.

Dan Otilia [08.03.15 11:17:27] »

Ok, va multumesc pentru lamuriri. Atunci dvs la ce v-ati referit prin "lina"?

Stiu ca e o statiune agitata, dar noi nu ne simtim bine in cele retrase. Vom duce si bunicile cu noi pt a supraveghea copii si a avea si noi timp pt iesit seara.

Sigurul lucru ce mi-ar fi placut, era sa am un loc unde sa ii pot lasa in apa mica la joaca... dar probabil ne vom multumim cu malul daca nu vor fi valuri uriase

Am solicitat o camera la et 9 tocmai din cauza galagiei... sa vedem daca ne vor da curs solicitarii.

Imi recomandati o parte anume a hotelului?

gascone05spr [16.06.15 10:43:50] »

Buna ziua

Scuze pentru intarzierea raqspunsului

Fata de zona de nord a statiuni unde intrarea in mare este mai abrupta in zona hotelului intrarea in mare este lina (cam 4-5), dar nu se compara cu plajele din Mamaia sau Sunny Beach

Dan Otilia, gascone05spr, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: