ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2014
JAN-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Alegerea perfecta

Desi este destul de frecventat de catre turistii romani, vad ca nimeni nu s-a gasit sa posteze impresiile despre acest hotel si pe AFA, pana acum.

Hotelul de 3* este situat intre podul Rialto si San Marco, cam la 3 minute de fiecare – asta daca nimeresti drumul cel mai scurt si din prima. Desi nu eram la prima vizita in Venetia, l-am cautat putin pana sa ajungem la el. Este o cladire veche de 4 etaje cu aproximativ 12 camere, fara lift si are restaurant propriu la intrare. Receptia nu are program non stop, astfel ca in momentul cazarii ti se da cheia de la camera si cheie de la intrarea in hotel.

Camerele sunt fix cum arata in pozele de prezentare, cu decoratiuni tipic venetiene – asta a fost conditie obligatorie a sotiei. Am avut camera dubla clasica (deh, limita de buget), ceea ce ne-a cocotat pana la etajul 4 al hotelului, fiind singura camera de la acel etaj si noaptea cand ne intorceam din plimbari cam resimteam urcarea etajelor. Camera superba, imbracata toata in rosu si curata. Foarte cald in camera, mai ales daca lasam instalatia de clima sa mearga si cand eram plecati – fuctioneaza cu orice card bancar introdus in orificiul pentru cartela :) Baia mare si curata cu cabina de dus, toate cele necesare le gasesti acolo. In camera, papucii ne asteptau cuminti pe patul mare, dublu si foarte confortabil.

Am avut micul dejun inclus si pot spune ca a fost cel mai bogat mic dejun mancat in Italia: omleta, bacon prajit, salami, sunca, cascaval, fructe proaspete (mere, banane, portocale, kiwi), cereale vreo 3 feluri, iaurturi simple sau cu fructe, unt, gem, lapte, cafea, ceai, prajituri proaspete, croissant, etc. Micul dejun se serveste in restaurantul hotelului, de la parter. Nu am incercat restaurantul si pentru alte mese ale zilei, asa ca nu ma pot pronunta.

Exista wi-fi gratuit si este disponibil in intreg hotelul – in camera, la etajul patru aveam semnal full. Personalul de la receptie a fost mereu extrem de saritor si gata oricand sa ne ajute; in urma unui mail trimis de mine, chiar ne-a asteptat in camera o sticla de sampanie si un mesaj de la multi ani pentru sotie.

Pentru pretul platit – 170 euro/camera pentru 3 nopti, pentru asezarea hotelului si chiar si pentru micul dejun, pot spune ca a fost peste asteptari. Ne-am simtit minunat si il recomand cu caldura.

Trimis de papone in 31.01.14 17:52:37
    Validat / Publicat: 31.01.14 18:53:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Verona, Venetia

VIZUALIZĂRI: 2905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[31.01.14 18:06:53]

[02.02.14 02:12:24]

@webmaster14: locatia este coret pozitionata, este ok.

ariciu
    [02.02.14 13:29:43]

Foarte frumos hotelul! Am intrat pe link şi m-a dat pe spate efectiv. O singură întrebare am... Cum ai reuşit un astfel de preţ??? Eu am făcut o simulare pe mai multe perioade pentru 3 nopţi şi nu am reuşit sub nicio formă să găsesc sub 148 euro/noapte şi asta cu plata în avans... Adică e o diferenţă ca de la cer la pământ...

[02.02.14 17:55:05]

@ariciu: pur si simplu l-am gasit pe un site international de rezervari (nu stiu daca am voie sa ii pun numele aici). inca am rezervarile salvate, daca nu ma crede cineva. am facut si eu o simulare acum. perioada de valentine's day, 11-14 februarie: 716 lei, dubla superioara. pentru martie gasesti undeva la 1100 lei pentru 3 nopti, camera dubla superioara. dar pentru luna mai sare in aer pur si simplu, la vreo 3000 lei/3 nopti. cred ca, cu cat se apropie data de intrare in hotel, scad preturile (de fapt, mai mult ca sigur).

[02.02.14 17:59:00]

@webmaster14: hotelul se numeste Al Gazzettino, cu 2 de T.rog, modificati.

done

ariciu