ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2014
ÎNSCRIS: 03.04.09
SEP-2013

O parte din mine e inca acolo

Daca o parte din mine a ramas acolo, am zis sa revenim si in concediul imediat urmator. Si daca tot fusesem in Tsilivi, hai sa alegem altceva de data asta – si asa am ajuns in Kalamaky, hotel Cavo D’oro (hotelului am sa ii fac un review separat).

Acelasi transport autocar, deja cunoscut traseul, desi parca a fost mult mai usor a doua oara. Ferry, blablabla, lasam alti turisti pe la “casele lor” si ajungem in Kalamaky, la hotel… Deja stiuta povestea: consoarta cade lata vreo 2-3 ore (somn), eu merg sa studiez imprejurimile: adica taverna lipita de hotel si sa probez piscina hotelului… cu Mithosul de rigoare, care mi-a lipsit atat.

Ca o paranteza: intamplare, soarta sau cum vreti sa o numiti voi - cu cateva zile inainte de a pleca in Kalamaky, un coleg de pe un forum apela disperat sa faca rost de numarul de telefon de la hotel, deoarece voia sa isi aduca si “copilul” -a se citi bichonul maltez- in vacanta. Ajutandu-l, ne-am imprietenit si culmea… eram fix in aceeasi perioada, in acelasi hotel (Salut, Flaviu!!!).

Putin despre Kalamaki: plaja este cu nisip si intrare lina in mare, dar fara terase sau alte amenajari – testoasele sunt la putere aici. Ok plaja, despatita de o mare stanca undeva aproape de jumatatea ei, apa curata si calda. Cred ca este mult sa numesti Kalamaki statiune, este o localitate micuta si linistita, plictisitoare chiar, fara posibilitati de a iti petrece timpul liber, mai ales dupa lasarea intunericului. Raman fan Tsilivi in continuare.

Noii nostri prieteni fiind cu masina, ne punem pe plimbari. Plecam catre nordul insulei pe coasta de est, trecem pe langa cele doua plaje Xigia (la naiba, in 2012 era numai una, aia cu sulf!!!) si ajungem la Agios Nikolaos. Cautam noi pe acolo prin port si intrebam de preturi catre Navagio, pana la urma alegem o barcuta rapida cu vreo 10 insi in ea, la 12 iepurasi/persoana. Sfat: neaparat barca sa aiba acoperis, altfel te zapaceste soarele. Ajunsi pe Navagio… mi-ar revazut visul cu ochii mei “proprii si personali”. Locul ala este ceva “to die for”, aproape de nedescris. Desi nu era prima oara cand ajungeam acolo, am ramas fara suflare, la propriu! Stancile care te inconjoara, apa aia cu o culoare de photoshop, senzatiile alea…nu le poti resimti in alte parti. Toti avem locurile noastre de suflet… mergeti acolo si veti avea unul in plus! Dupa vreo ora jumate’ pe plaja, hop inapoi catre port, cu oprire la Blue Caves. Misto treaba, si-a facut banii. Tzushti in masina si hai sa vedem si minunatia de plaja de sus, ca tot ratasem anul trecut privelistea. E simplu sa ajungi, din Volimes sunt indicatoare si nu ai cum sa ratezi locul. Ajunsi acolo constatam ca avem din nou bulan, fiind numai cateva persoane asa ca am putut sa ne bucuram de privelistea aia de vis fara a ne deranja cineva si sa savuram pe indelete tot ceea ce ni se infatisa in fata ochilor – personal, cred ca as fi stat acolo ore intregi si nu m-as fi saturat. La intoarcerea catre Volimes am cumparat ceva ulei de masline de pe marginea drumului, la cel mai bun pret de pe insula: 50 euro pentru 20 litri, dupa lungi negocieri. Obositi de atata frumusete, am papat cate o dorada (13 euro) la o terasa din portul Ag. Nikolaos si am fugit sa ne intinerim putin la o cura de colagen pe plaja Xigia.

Coasta de est fiind vazuta, hai sa ne pornim si pe aia de vest. Am bananait toate satele si toate drumurile bucurandu-ne de peisaje si apeland la gps cand nu mai stiam pe unde naiba suntem. Am nimerit pur si simplu drumul catre Porto Limnionas (stiam ca se ajunge din Agios Leon, dar atat) si, desi ni se parea ca mergem catre nicaieri, am reusit sa ajungem pana la urma. Locul este absolut de vis, este un mic colt de rai… apa este atat de curata si de o culoare extraordinara, ca pur si simplu am uitat cat am strans din buci la coborarea ultimelor pante catre locul asta sau de grijile ca micutul Opel de 1.2l nu va mai putea urca inapoi. Dar a urcat totusi si ne-a dus si catre Porto Vromi, pe aceleasi drumuri datatoare de adrenalina: munte stanga, hau dreapta si marea joooos de tot. Seara ne-a prins revenind in est, am simtit nevoia sa revad Tsilivi, sa mai facem o baie pe plaja aia si sa mancam un lamb shank la Dionissios.

Sunt atatea de facut si atat de multe lucruri de vazut in Zakynthos, ca noua nu ne-au ajuns 2 vacante. Am revenit pentru ca o parte din mine a ramas acolo – si culmea, chiar era: D. Dar a ramas in continuare acolo…

Trimis de papone in 30.01.14 12:04:39
Validat / Publicat: 30.01.14 18:14:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Tsilivi

VIZUALIZĂRI: 6999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 xigia

iza*
[30.01.14 18:59:54]

Buna... am si eu o rugaminte, daca ma poti ajuta. Plec si eu in august si merg cu avionul dar nu am transfer de la aeroport la hotel, in Laganas. Sunt taxi-uri pe insula si care sunt preturile? Transportul in comun cum este?

[30.01.14 23:49:02]

@iza: buna! glumind putin, daca te enervezi, ajungi si pe jos in vreo ora si ceva, dar te omoara soarele: D. sunt taxiuri pe insula si, conform zantetaxi.gr/en_prices.php te costa 17E pana in laganas.

doacea
[14.03.14 09:44:35]

Buna

Am vrea si noi sa mergem in Zak din 23 septembrie.

Oare vremea va fi potrivita pt baie si plaja sau nu prea?

Multumesc

[17.03.14 15:33:59]

@doacea: in principiu, vremea ar trebui sa fie cam ca la noi dupa jumatatea lunii mai, iar apa va fi calda - tine si de bulan, pana la urma. daca puteti, devansati cam cu 2 saptamani plecarea si va fi ok cu siguranta.

[04.06.14 15:51:50]

Mi-a plăcut review-ul, stilul (trebuie să caut şi comentariile despre Tsilivi, sper că există)... iar finalul, ei bine, finalul m-a încântat. Felicitări.

[14.07.14 10:31:06]

Bună, am o întrebare, te rog: uitându-mă pe Google Maps, (google MAPS) văd că în Porto Limnionas se poate ajunge din Agios Leon pe două drumuri. Ştii cumva care dintre ele este mai bun?

Şi în completare, îmi poţi spune dacă se poate ajunge fără probleme cu o maşină mai joasă?

Mulţumesc

[17.07.14 15:09:47]

@cher-cher: salut! habar nu aveam ca sunt 2 drumuri, noi am mers pe cel din stanga (sus), cum te uiti la harta. drumul l-am nimerit pur si simplu, din centrul satului ag. leon vazand un indicator catre "taverna limnionas". e un drum ciudatel, cu o portiune de vreun km cu numai o banda si aia marginita de parapeti de piatra (!!! cum o fi daca te intalnesti 2 masini pe acolo, nu stiu!!!). dar e frumos drumul si plin de adrenalina pe alocuri )

noi am facut drumul intr-un imens opel corsa de 1.2litri, deci nu vad sa fie probleme de inaltime a masinii.

[17.07.14 20:36:55]

@papone: Mulțumesc pentru informație

[17.07.14 22:53:52]

@cher-cher: oricand, cu placere! daca mai ai intrebari, stii unde ma gasesti...

VACANTA PERFECTA!!!

fra
[11.06.15 11:07:50]

@doacea: pana la urma ati mai fost in septembrie trecut pe insula? Noi mergem anul acesta in septembrie si fix temperatura apei ma intereseaza cel mai mult pe mine. Restul informatiilor le-am mai gasit eu, dar asta... ma puteti ajuta?

doacea
[12.06.15 18:08:29]

@fra: Apa era foarte calda, chiar nesperat de calda, insa vremea a fost cam capricioasa. Noi am fost din 22 septembrie. temperatura a fost cam 30 grade cu exceptia zilelor in care au fost furtuni. Sa faceti neaparat turul insulei, merita. Noi am fost in Tsilivi la Tsilivi Beach Hotel, a fost un sejur f reusit! In ce perioada mergeti?

fra
[14.06.15 09:49:03]

Incepand cu data de 7. Doar ca in ultimii ani tot in septembrie ne-am facut vacantele si mai mereu e rece apa. Si la Navagio ati putut intra daca erau furtuni?

luciaoradea
[07.08.15 12:25:00]

@papone - măi, ce sa zic, cred că rămâne Zakynthos. Nu mai spune la nimeni . Așa frumos scrii și tu, scriu și alții despre insula...

Auzi, da despre Tsilivi de ce nu ai scris un review? Să pui și poze... pe mine m-ai convins că e fain acolo, dar aș vrea să văd nește poze dacă ai .

Apropo, să văd dacă am înțeles bine -recomanzi Tsilivi pentru cazare? În ideea în care am vrea o zonă cât de cât animată, în care să ai ce face seara, sau măcar la cine beli ochii cât bei o cafea . Laganas am înțeles că e prea agitat (ai fost, by the way? Cum e?), l-am putea vizita doar. Restul zonelor cum sunt?

Sper ca nu te superi pe mine pentru atâtea întrebări.

cher-cher, danapp, doacea, fra, iza*, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: