ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2014
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 16.04.09
DEC-2013

Maraton prin Abu Dhabi

Aflandu-ma cazat la un hotel din Dubai ( Avenue) am gasit la serviciul Concierce de langa receptie diverse oferte pentru excursii.

Am vorbit cu angajatul de acolo pentru o excursie de o zi in Abu Dhabi. Angajatul ne-a propus sa ne puna la dispozitie o masina personala cu un sofer ghid, la acelasi pret cu excursia standard cu microbuzul (200 AED/persoana). Am acceptat si am stabilit plecarea pentru a doua zi dimineata la ora 9.

Cand am iesit din hotel ne astepta o Toyota Land Cruiser aproape noua cu sofer. Ne-am urcat in ea patru persoane si am pornit spre Abu Dhabi. Am ajuns intr-o ora si un sfert la primul obiectiv din traseu: marea moschee alba.

Sheikh Zayed Grand Mosque este o constructie impunatoare din marmura alba. Intrarea este gratuita. Aici femeile au primit hainele traditionale de culoare neagra, iar barbatii care aveau pantaloni scurti (eu) primeau haine traditionale de culoare alba pentru a putea intra inauntru. In interior este luxoasa si nou totul.

Al doilea obiectiv pe care l-am vizitat a fost satul traditional beduin. Si aici intrarea a fost gratuita. In sat se pot vizita diverse case traditionale, exista o mica gradina zoo cu animale de desert (camile, magari etc.) Satul este situate pe malul unui golf cu apa foarte curate.

Am fost apoi sa mancam si sa facem catava cumparaturi in mall-ul din Abu Dhabi.

Al treilea obiectiv a fost Hotelul Emirates Palace. Un hotel foarte mare si luxos, care se viziteaza. Aici plaja are nisip alb adus din Algeria. Inauntru am servit cate o prajitura buna cu foita de aur comestibil (50 AED/bucata).

Al patrulea obiectiv vizitat a fost palatul presidential. Foarte luxos si situat pe malul marii.

La intoarcere am vizitat insula Yas unde este circuitul de formula 1 si am vazut masinile de curse pe circuit.

Toate au fost la superlativ!

Trimis de dorupetre in 27.01.14 20:55:11
Validat / Publicat: 28.01.14 06:52:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 3664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorupetre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Iulian-007
[21.03.14 12:24:01]

In obiectivele vizitate si descrise foarte pe scurt, fara multe detalii, ti-a fost permisa fotografierea? Ai vazut turisti fotografiind nu cu aparate de buzunar ci cu aparate profi? Intreb deoarece oriunde calatoresc nu ma despart de aparatul meu si trusa aferenta care impune un respect si spaima (glumesc cu spaima).

Multumesc.

dorupetreAUTOR REVIEW
[23.03.14 18:51:26]

@perseu: Nu era interzisa fotografierea la niciun obiectiv din cele vizitate de mine.

dana_iancu2001
[14.10.14 21:35:22]

Buna seara,

Imi puteti spune, va rog la ce ora s-a incheiat aceasta excursie de o zi?

Incerc sa-mi fac un program si as dori sa stiu daca mai pot face ceva in ziua respectiva... sau este destul de obositoare excursia?

La moschee a durat mult pana ati intrat in posesia hainelor traditionale?

Multumesc!

dana_iancu2001, dorupetre, Iulian-007