ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 03.12.12
JUL-2013

Hotel Aruba, un loc in care ne-am intoarce cu placere

Cazarea am rezolvat-o prin booking.com la Hotel Aruba situat in Lastva Grabliska o mica localitate situata la 7-8 km de centrul Budvei. Localitatea se afla pe drumul principal ce leaga Budva de Kotor deci traficul este destul de mare. Hotelul este insa plasat la cca 200 m de drumul principal si in acest fel este ferit de zgomotele traficului intens. Trebuie insa sa fii atent cand intri in localitate la indicatoarele catre hotel pentru ca eu nu le-am vazut in prima faza si a trebuit sa ma intorc. Nu am pierdut decat 10 minute, insa.

Hotelul este extrem de indicat pentru cei care doresc sa viziteze tarisoara asta cat doua judete de la noi si cu o populatie putin mai mare de 600.000 locuitori si nu doar sa stea la plaja. Cea mai apropiata plaja este plaja Jaz una dintre cele mai frumoase din Muntenegru, plaja care a fost descoperita relativ recent. Distanta pana la plaja este de aprox. 2,5 km si exista trei posibilitati de a junge acolo: pe jos (cam 20-25 minute), cu biciletele puse la dispozitie de hotel (10 minute) sau cu masina (5 minute). Daca mergi cu masina va trebui insa sa platesti o taxa de intrare in paracrea de langa plaja (3 eur/zi) si o poti lasa la umbra unei padurici de langa plaja.

Noi am rezervat o camera dubla pentru o saptamana cu mic dejun inclus, pretul fiind de 60 eur/noapte plus o taxa de statiune de 1,5 eur/zi/persoana,

Hotelul nu este foarte mare (in jur de 20 de camera) si este cotat la 4 stele. Cele 4 stele chiar se vad in serviciile oferite. Camera dubla era de fapt un apartament cu 2 camere, camera de zi si dormitor, ambele cu doua balcoane. Balcoanele sunt dotate la randul lor cu cate o masuta si doua scaune iar unul dintre ele avea chiar si un uscator de rufe in cazul in care doreai sa speli vreun tricou si sa-l usuci. Fiecare camera avea cate un LCD de 81 cm diagonala (asa pareau ca nu am avut ruleta la mine sa le masor). De asemenea exista si un minifrigider unde puteai sa pui o bere sau un suc la rece.

Baia era dotata cu cabina de dus si uscator de par. Prosoapele se schimbau zilnic si tot in fiecare zi se facea curat in camera. Lenjeria de pat au schimbat-o o data intr-o saptamana.

Camera era dotata cu aer conditionat iar ferestrele aveau rulouri actionate electric.

Micul dejun ere bufet suedez cu anumite feluri de macare care se repetau zilnic (mezeluri – 3 feluri, cascaval, rosii branza, ardei), pepene proaspat (galben sau rosu), ceai, cafea, suc, lapte, iaurt. In fiecare zi erau insa cate 2 feluri de produse de patiserie si 3 feluri de prajituri. Produsele de patiserie si prajiturile erau calde si diferite in fiecare zi deci nu te puteai plange de lipsa de varietate.

Restaurantul servea mai multe tipuri de pizza, paste, gratare si salate iar preturile nu erau foarte mari.

Am putut insa sa alegem cu inca 6 eur/persoana si cina care consta intr-o supa (aici am primit cam in fiecare seara supa de broccoli in diverse variante: cu morcovi, cu fidea, cu pui, eu nu sunt mare amator de broccoli si nu am fost prea incantat de chestia asta), un fel principal (peste, gratar de pui, snitel...) cu garnitura (orez, piure, cartofi natur, prajiti) si salata. Mancarea era suficienta sa te saturi si chiar sa mai lasi in farfurie. Bautura nu era inclusa dar noi in fiecare seara am comandat cate o bere la halba (Nicksico, cea mai cunoscuta marca de la ei) rece si foarte buna. Halba mare era 1,80 eur iar cea mica 1.50 eur. Sucul din gama Cola era 2 eur sticla de 0.25 l, deci mai bine luai bere.

Hotelul dispune de teren de tenis de camp si puteai lua de la receptive mingi si rachete. Noi am lovit mingile intr-o dupa amiaza cam o ora si ne-am simtit destul de bine.

De asemenea am incercat si piscina hotelului care era foarte curata si bine intretinuta fiind o adevarata desfatare sa faci baie in ea, nu foarte mare dar extrem de cocheta si draguta.

Pretul a fost, asadar, de 72 eur de persoana/noapte cu demipensiune.

Personalul a fost extrem de amabil si mai tot timpul cu zambetul pe buze fiind de fiecare data gata sa te ajute. De asemenea acesta vorbeste destul de bine limba engleza neexistand nicio problema de comunicare. Cu Ivana, administratorul hotelului, am schimbat mai multe mailuri inainte de a ajunge acolo pentru a lamuri diverse aspecte iar raspunsurile de la ea au venit prompt.

Hotelul dispune si de parcare proprie gratuita, cu poarta la intrare, fiecare turist cu masina primind o telecomanda pentru aceasta poarta.

Una peste alta sederea la Hotel Aruba a fost o experienta placuta pe care o recomand pentru caldura si amabilitatea personalului, pentru dotarile si curatenia hotelului precum si pentru mancarea restaurantului.

Trimis de costelradescu in 25.01.14 11:18:27
Validat / Publicat: 25.01.14 12:49:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 2617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costelradescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Sufrageria" apartamentului in care am fost cazati

silvia tudoran
[05.01.17 23:11:40]

Votat cu placere! Bonusul venit odata cu votul este binemeritat.

Noi tot incercam sa gasim o cazare buna la Budva pt 2017... si inca nu ne hotaram.

silvia tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂAruba Hotel [Lastva Grbaljska]: