ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2014
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
AUG-2013

Corfu... asa cum l-am descoperit noi

Anul trecut am fost în Corfu, mai exact în Ipsos, hotel Jason. Referitor la hotel am scris înca de la întoarcerea din vacanţă (vezi impresii) . Azi a venit timpul impresiilor de călătorie.

După ce ne-am ducumentat despre drumul spre Corfu am ales să plecam din Braşov in jurul orei 12; 6 adulti, un copil de 2,5 ani si 2 masini am pornit la drum. Am ales ruta Braşov - Ruse - Sofia - Kulata - Salonic - Igoumenitsa - Corfu. Am ajuns în port la Igoumenitsa undeva la ora 6 dimineata. Băieţii au fost si au cumparat bilete pentru feribot şi la ora 8 ne despărţeam de port. În jurul prânzului am ajuns la hotel. Biletul de feribot l-am luat dus-întors la recomandarea prietenilor de pe site (multumim) şi ne-a costat 80 de euro ambele drumuri pentru 4 persoane şi o maşină. Mai exact maşina a fost 40 de euro şi o persoană 10 euro. am fost cu firma Eleni.

În prima zi, după prima baie în mare, am făcut un tur al staţiunii şi ne-am luat căteva pliante de la o agenţie de turism ca să ne alegem excursiile opţionale. Am ales două: Aqua park şi croazieră pe Paxos Antipaxos, ambele cu 25 de euro de persoană. Am mai vizitat şi Corfu town, Paleokatrista, Sidari, Agio Georgio, dar nu prin agentia de turism. Seara am găsit sub uşa camerei oferte şi de la agenţia românească care avea preţurile cu cel puţin 50 % mai mari, dar asta e alta poveste.

În Paleokatrista am plecat cu gândul sa vedem cea mai vestită staţiune a insulei şi să mergem cu submarinul galben. Dacă staţiunea în sine nu ne-a dat gata, plajele micuţe ale ei sunt superbe. După o bălăceală bună am mers şi cu submarinul galben. Asta a fost o experienţă inedită, pe care o recomand cu căldură. La întoarcere ne-am oprit la o plajă de " după colţ". O plajă superbă cu apă limpede şi copaci umbroşi. Apa era aşa limpede şi liniştită încât soţul a gasit cheile de la maşină după ce le-a pierdut în mare cu vreo 3 ore în urmă. Surpriza mare a fost că deşi ruginite de la apa sărată au mai funcţionat.

La Aqua Land a fost o altă zi reuşită. Am rămas plăcuţi impresionaţi de grija ce era acordată clienţilor. Mulţi salvamari care işi făceau bine treaba. Multă lume, dar n-am simtit aglomeraţia.

În altă zi am plecat în descoperirea celor mai frumoase plaje despre care am citit aici. Primul pe lista a fost canal d'amour de la Sidari. Un loc frumos, impresionant, bun de facut poze pentru album. Am facut baie şi am poposit puţin pe plaja de nisip de aici. A fost singurul loc în care am gasit nisip atât în apă cât şi pe plajă. Al doilea obiectiv - plaja Logas. Spectaculoasă, impresionantă, dar din nefericire am prins furtună de nisip si vânt puternic aşa că nu ne-am încumetat la o baie în mare. Am plecat în căutarea următoarei plaje - plaja dublă de la Agios Georgio. Am găsit drumul dar fiind unul foarte accidentat - traseu montan - şi noi fiind cu un copil mic am renunţat la a mai merge acolo. Am admirat staţiunea de sus, ca mai apoi să mergem pe plajă şi sa facem o altă baie. Pe seară a urmat o altă plajă necunoscută. În această zi am descoperit drumurile abrupte şi foarte înguste ale insulei, peisajele superbe şi plantaţiile de măslini.

Croarziera pe Paxos - Antipaxos a fost una spectaculoasă la destinaţie. Peşterile albastre sunt foarte impresionante. Pentri baieţi baia în mare în apropiere de Antipaxos a fost "de vis", pentru noi fetele care nu ştim să înotăm n-a fost... În final am ancorat pe Paxos şi am avut program de voie. Aici am mâncat la taverna "Anesis". Grecul trăia cu o româncă din Ploieşti pe care a şi chemat-o de acasă ca să ne ţină companie. Doamna Felicia a fost o gazdă foarte bună, ne-a recomandat mancare bună şi la final ne-a şi cinstit. Recomand cu căldură această tavernă. Prăjiturile şi îngheţata cumparate de pe această insulă au fost gustoase. Per ansamblu a fost o excursie frumoasă dar pe care n-aş repeta-o din cauza drumului lung şi plictisitor (3 ore dus, tot atâtea întors).

Insula Corfu ne-a fermecat în ansamblul ei. Am plecat de aici cu gândul să revenim într-o bună zi.

Submarinul galben, Aqua Park-ul şi excursia cu barbeque pe care n-am avut timp s-o facem ne dau siguranţa că într-o bună zi vom reveni.

Trimis de Denisa13 in 21.01.14 15:28:11
Validat / Publicat: 21.01.14 19:09:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Locul unde am facut baie in apropierea insulei antipaxos

flaviana77
[22.01.14 09:23:40]

Buna cristina, ma bucur ca ai scris aici impresiile tale despre Corfu. Noi suntem iubitori ai Greciei si chiar am tot cautat impresii despre hotel Jason si despre excursiile ce se pot face in insula. Poate alegem aceasta insula ca destinatie de vara, inca nu suntem hotarati si datorita drumului lung cu autocarul si pentru ca nu mergem, cu masina personala... ma rog sunt mai multe aspecte de luat in calcul. As dori sa imi spui cateva pareri despre acest submarin galben, cam cum a fost, cam cat costa o astfel de experienta si daca se merita. De asemenea, as dori sa stiu in opinia ta cam care ar fi cele mai indicate excursii de facut, avand in vedere ca daca mergem cu autocarul in mod cert vom depinde de ceea ce propun ei in materie de excursii sau na... putem sa ne orientam si prin statiune pe la agentiile lor??? Daca poti sa imi spui ceva si depre pretul acestor excursii in comparatie cu cele propuse de agentiile de turism cu care se pleaca din tara??? Multumesc. Daca imi mai vin si alte idei, voi reveni.

Denisa13AUTOR REVIEW
[22.01.14 11:14:21]

@flaviana77: Buna Flaivana. Referitor la excursiile optionale renteaza sa le faci pe cele care ti se potrivesc. Eu le-am descris pe scurt pe cele ce le-am facut noi.

Submarinul galben este o barca cu fundul de sticla. Excursia cu el dureaza aproximativ o ora si a costat 10 euro de persoana. Noi ne-am dus in port si ne-am luat bilet de acolo. Pentru noi a fost o experienta foarte, foarte placuta, pe care as repeta-o oricand. Si acum fetita noastra vorbeste despre submarinul galben.

Toate excursiile sunt interesante si diferite. Depinde de voi ce va doriti.

Cat despre agentiile locale iti pot spune ca au preturile mult mai mici decat agentia romana. Noi mergand cu masina nu am avut placerea s-o cunostem pe ghida noastra. Ne-a lasat ofertele pentru excursii sub usa camerei de la hotel. Din acele pliante am aflat si preturile practicate de ei. Personal am fost cu agentia locala din cauza pretului. Din cate am inteles de la altii agentii romani au obisnuinta de a speria tocmai pentru a merge cu ei in excursii. Am auzit varianta: "cumparati azi ca maine nu mai gasiti" sau " nu mergeti cu alte agentii deoarece va lasa acolo". Personal eu nu cred aceste lucruri. Fiecare agentie are responsabilitate fata de turistii sai. Singurul inconvenient este ca ghidul in aceste excursii nu vorbeste romana. Vorbeste engleza, franceza, greaca. Personal nu stiu nici o limba foarte bine dar au ceas si bilete de bord si sansa sa ramai pe undeva este foarte mica. Cred ca daca eram surdo-muta sigur m-as fi descurcat. Acum depinde de voi ce alegeti. Noi am preferat sa ramanem cu ceva bani in buzunar.

La Aqua park am vrut sa mergem pe cont propriu dar intrarea pentru o zi era 25 de euro (pretul l-am luat de pe site-ul lor) si noi am platit 25 de euro cu tot cu transport. Mai bine excursie ca sa nu mai fie nimeni sofer.

Daca mai ai intrebari cu placere iti raspund.

Diaura*
[22.01.14 13:19:03]

@stefan_cristina:

Daca vei mai merge in Corfu incearca sa te duci de Paste. Vei vedea niste obiceiuri deosebite cum nu cred sa mai fie altele in Europa (cel putin eu nu stiu si nu am mai vazut asa ceva in alta parte). Este vorba despre cele patru fanfare ale orasului Corfu, care defileaza pe strazile inguste in aplauzele multimii de localnici si de turisti si despre obiceiul aruncarii ulcioarelor pline cu apa de la geamurile si balcoanele blocurilor.

Denisa13AUTOR REVIEW
[22.01.14 14:34:28]

@Diaura: Multumesc pentru sfat. Din nefericire nu prea imi pot lua o vacanta de Paste. Am citit despre acest obicei anul trecut dar... ramane un dar... Ma bucur totusi ca anul asta voi fi in Grecia de Sfanta Maria. Abia astept sa traiesc aceasta sarbatoare in Grecia.

Diaura*
[22.01.14 14:40:58]

@stefan_cristina:

Nu e un capat de lume daca nu poti participa la acea sarbatoare acum... iata ca ai parte de alta.

Vacanta placuta.

Denisa13, Diaura*, flaviana77
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opţionale': [Alte] Excursii cu plecare din Corfu: