ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2014
DIN: Ormylia Halkidiki
ÎNSCRIS: 19.01.14
MAY-2012
- AD. + - COPII -- v: -

Pentru cei care vor sa viziteze Ormylia

Cu ceva timp in urma am locuit in Salonic, desi am decis sa renunt la zgomotul masinilor si al motocicletelor, asa ca am ales sa traiesc la tara, intr-o comuna cu multa multa verdeata, aceasta fiind Ormylia.

Situarea comunei Ormylia este la inceputul bratului Sithonia, in frumoasa peninsula Halkidiki, la o distantanta de 87km de Salonic, 27 km de Poligyros, 20 km de Nea Moudania si 7 km de Psakoudia.

Ormylia, este intotdeauna verde, iernile sunt blande cu acest teritoriu, mi-am dorit intotdeauna sa vad fulgi de nea de cand locuiesc, cu toate ca am inteles ca a fost o zapada prin 2008, pe vremea aceea eram inca in Romania.

O mare parte din peninsula este ocupat de livezile de maslini circa 90%, urmat de rodii, portocali si lamai. Ormylia este strabatuta de raul Havrias, punctul de unde izvoreste este din Padurea Skouries.

Ormylia a fost construita pe vechea denumire Sermylia, una dintre colonii infloritoare din peninsula Halkidiki antica.

Comuna inca pastreaza din asezarile stravechi, casele traditionale, stradutele intortocheate si stramte, cu constructii dense. Cea mai veche cladire construita este in 1818, este cea a bisericii Sf. Gheorghe (Agios Giorgos).

Plaja ce ii apartine Ormyliei se afla la sud-vest, cu o frumoasa statiune numita Psakoudia, avand o lungime de 4 km si latime de aproape 2-3km, inverzita de verdele crud al pinilor care se imbina in albastru turcoaz al Marii Egee.

Pe timp de iarna, anumite taverne se deschid numai dupa ora 18, desi pe timpul verii, au programul normal. Va recomand taverna Loukouvitz, o gasiti in piata veche langa stejarul batran in apropiere de biserica Agios Giorgos (Sfantul George), taverna care are preturile destul de bune in comparatie de o alta in apropiere de piata noua (Platia Pefka-Piata Pinilor), se mananca in ambele foarte bine, desi preturile variaza foarte mult.

Ca si pizzerie, singura din comuna, aflata in Platia Pefka, pizzeria Fori, va recomand de fel, o minunatie de pizza si nu numai.

Pe vizavi de pizzerie, pe colt este brutaria si patiseria Delicieux, indrazniti sa cumparati painea cu masline ori cea cu branza in interior, nu veti regreta alegerea facuta, pe langa prajiturile pe care le ofera. Cu numele pe care-l poarta magazinul, atat de bune sunt si produsele. O alta brutarie-patiserie tot atat de gustoasa in bougatsa cu crema, placinta cu branza (tyropita) ori plancinta cu spanac (spanakopita) ori fursecurile umplute cu ciocolata de te lingi pe degete, le gasiti la Lola, langa biserica Agios Giorgos in piata veche. Luand-o pe aleea de langa biserica faceti dreapta si un pic mergand in josul strazii veti vedea la coltul unei case albe aceasta brutarie.

Alte magazine pe care vi le recomand sunt:

- macelaria din piata veche, daca intrebati de Kamarioti va vor ghida de indata. In fata tavernei Loukouvitz se intrevede o strada cu o usoara curba, pe partea stanga, pe colt se afla si aceasta macelarie. Va recomand sa luati carnati cu portocale, aceasta specialitate se face numai in Halkidiki. Nu sunt grasi datorita bucatelelor de portocale care absorb grasimea, se pot gati prajiti ori pe grill.

- Marketul Arista vizavi de aceasta macelarie, preturile se cam joaca cu tine, desi in comparatie cu anumite magazine din comuna ba sunt mai ieftine, ba mai scumpicele cu 1-2 euro... asta daca ai timp sa compari de la un magazin la altul iti vei da seama cam ce ar fi.

- Marketul Smile, magazin care are produse si de Carefour, preturi acceptabile, altele mai ieftine ca la Arista. Magazinul il gasesti coborand nitel in jos de la macelaria mentionata mai sus.

- Marketul Express il gasesti in piata noua, langa brutaria-patiseria Delicieux, preturi cam maricele, numai din produsele Mr. Grand sunt preturi bunicele.

- Daca aveti nevoie de o farmacie din piata noua mergeti pe strada principala care duce spre biserica Sf. George (Agios Giorgos), pe partea dreapta sunt 3 magazine: Magazin cu produse biologice, preturi cam piperate fata de restul tuturor magazinelor din Ormylia, desi la produsele care se vand la kilogram au preturi ok; cine nu are rabdare sa ajunga acasa, isi poate scoate fotografiile la studio-ul de fotografie sau care doresc o achizitie de arta sa cumpere, magazin lipit cu cel de produse bio. Iar cel lipit de studio-ul de fotografie se regaseste si farmacia cu binecunoscutul Manolis, un om care mereu sare in ajutorul celor care ii calca pragul.

Ca puncte turistice si vestigii antice se gasesc in toata peninsula Halkidiki. Este pacat sa vi ca turist cu vreun autocar al unei agentii de turism, astfel nu prea poti vedea tot ce ti-ai dori, daca esti cu masina personala, Halkdiki-ul iti ofera peisaje extraordinare de frumoase.

Va atasez un videoclip facut de un prieten, este prezentata Ormylia, comuna unde locuiesc.

Trimis de Mixaela in 19.01.14 23:40:14
Validat / Publicat: 20.01.14 16:49:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mixaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 panorama Ormyliei vazuta din avion

[20.01.14 09:31:42]

Iată clipul sugerat... inspirat şi sugestiv ales fondul muzical, prima melodie este compoziţia lui Nicola Piovani, coloana sonoră a filmului La Vita E Bella.

danamandache
[20.01.14 19:39:50]

Super! Informatii extrem de utile pentru ca voi petrece cateva zile de vacanta in Halkidiki, la hotel Anthemus Sea!

adighh
[21.01.14 08:50:16]

Foarte tare!

Multimim pentru informatiile unui "localnic".

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.01.14 18:01:46]

@Mixaela, foarte placut textul tau, insa simt ca ai putea scrie ceva mult mai util tuturor, incearca sa scrii un review despre ce ar putea face un turist roman dornic de cunoastere in Halkidiki, ce ar putea vedea un roman ce vine pentru prima data aici in concediu, ca sa nu ramana cu impresii gresite asa cum multi fac din cauza necunostintei sau a neinteresului.

Incerca te rog sa ne faci sa iubim aceasta zona.

Cer prea mult?

[21.01.14 21:03:14]

@ionescunic: Ma bucur ca va place. Sincer, voi mai scrie in curand despre cam ce puteti vedea in Halkidiki, poate ca unii ati omis. Vreau sa atasez in curand si despre Salonic, cat apoi despre partile vizitate de mine din Halkidiki. Nu am uitat si nu ceri deloc mult, chiar imi face placere sa va prezint locurile de aici : *

Dabator
[24.04.14 22:45:20]

@Mixaela: Mi-a plăcut foarte mult textul tău. Am citit mai devreme despre Vorvourou și spuneai ceva că este aproape de casa ta. Mă gândeam că e o figură de stil. Dar chiar e aproape! Cred că @ionescunic are dreptate. Ești o resursă inestimabilă pe care ar trebui să o utilizăm la maxim. Ne poți ajuta cu multe trucuri pe care noi nu le cunoaștem. Mie Halkidiki mi-a plăcut foarte mult, este singura zonă din afara țării pe care am vizita-o de două ori (e drept că la distanță de 5 ani).

[07.08.14 11:40:56]

Mihaela, ce sarbatoare este in 7-10 august la Ormylia si Psakoudia?

[07.08.14 12:56:02]

@michirec: Nu pot spune ca este sarbatoare, este un targ (handmade) de produse create manual cat si produse bio, cat si o expozitie de fotografie al partenerului meu de viata.

[07.08.14 19:43:05]

@Mixaela: Multumesc! si unde este, in Psakoudia?

[07.08.14 20:03:48]

@michirec: In parculetul de la ponton sau se poate intreba in greaca "Sto Gavra"...

Expozitia foto maine se va expune...

[04.05.17 07:03:13]

Buna Mihaela!

Te rog sa-mi spui cand sunt targurile saptamanale pe Sithonia; ma intereseaza Ormylia, Nea Moudania, Nikiti si Neos Marmaris.

Multumesc, toate cele bune!

Ove
[04.06.17 20:03:08]

@michirec: În Ormylia este lunea, marțea în Kassandreia, în Nea Moudania miercurea, iar in Poligyros sâmbăta. Pentru celelalte zile nu știu, dar ajung in 19.06.2017 in Psakoudia și aflu mai multe.

nimphadora
[05.08.18 16:01:27]

@Mixaela: provocați de prezentarea dumneavoastra, am fost și noi anul acesta în Ormylia (Am fost cazați în Psakoudia). Din pacate, n-am regasit nimic din farmecul descrierii.

In plus, flamanzi si cu intentia de a ne bucura de taverna Loukouvitz, am constatat cu dezamăgire că localul era desfiintat.

Întrebând o chelnerita de la un bar de o taverna unde putem manca, am fost indrumati spre Psakoudia, de unde veniseram.

[05.08.18 16:07:39]

@nimphadora: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[05.08.18 16:35:42]

@nimphadora: Gusturile nu se discuta, altora le place, altora nu.

Si da, intr-adevar Loukouvitz s-a desfintat, am aflat anul asta. Articolul l-am scris in 2012, nu l-am mai reactualizat caci de 3 ani jumatate suntem in Germania. Nu mai stiu nimic ce se intampla in sat.

La anul in mai ne reintoarcem in Grecia.

adighh, Dabator, danamandache, michirec, Mixaela, nimphadora, Ove