ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2014
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.03.08
JAN-2014

Dubai - Cateva impresii si recomandari

Stiam ca voi ajunge in orasul cu multe “cel mai”, dar nu m-am asteptat sa descopar cel mai curat oras pe care l-am vazut vreodata.

In mijlocul desertului, Dubaiul sclipeste de curatenie, ordine si disciplina. Nu vezi nicaieri un fir de praf, o hartie sau un pet pe jos, nici un muc de tigara, masinile sunt toate foarte curate, cladirile nu sunt prafuite.

Eu am circulat mai mult prin tari arabe si aceasta curatenie nu este tocmai specifica zonei, si este chiar greu de mentinut in plin desert.

Am apreciat si faptul ca ne-am simtit in deplina siguranta, fara frica de a fi jefuiti sau mai rau.

In ce priveste obiectivele vizitate in cele 5 zile cat am stat, o sa va povestesc cate ceva, sper sa fie de folos, asa cum mi-au fost si mie de folos impresiile scrise de alti turisti.

1. Dubai Marina – un fel de port cu multi zgarie nori, are un aer foarte american, este un punct care nu trebuie ratat, este o zona superba si putinele in care exista o promenada lunga pentru plimbare pe malul apei. Daca mergeti cu taxiul, spuneti-i Dubai Marina - the Walk (pentru ca zona este foarte intinsa). De aici am facut o croaziera de o ora cu vaporasul traditional de lemn (dhow) – 60 DHS. Exista si oferte de croaziera cu barci private mai mici, 400 DHS pentru maxim 10 persoane, dar dhow-ul este stabil, nu se simt valurile, asta pentru cei care sufera de rau de mare

2. Souk Madinat Jumeirah – un centru comercial deosebit de pitoresc, care tine de hotelul cu acelasi nume. Nu vi-l recomand pentru shopping ci pentru arhitectura. Aici am luat masa la o terasa, unde am descoperit un sistem ciudat de servire si anume: in jurul terasei erau cateva restaurante, iar mesele erau comune pentru toate restaurantele, chelnerii erau in competitie care sa iti puna primul meniul in mana si sa ia primul comanda. De cateva ori erau sa se ia la bataie pentru o masa sau alta. Aici am baut una din putinele beri in Dubai, la parterul soukului este un bar cu multe feluri de bere draft. Pretul la bere in Dubai este cam 10 euro, din care cred ca vreo 7 euro ajung la seic sub forma de taxe si suprataxe la alcool. Tot din acest loc se poate admira Burj Al Arab, este foarte aproape.

3. Orasul vechi Deira, cu bazarul de aur, de mirodenii, de parfumuri, electronice si multe altele. Se poate trece canalul cu taxiul pe apa - abra, sau exista si un tunel pe sub canal pentru pietoni.

4. De cealalta parte a canalului este tot zona veche – Bur Dubai. Aici va recomand in mod deosebit zona Bastakia, o zona foarte veche renovata, foarte frumoasa si pitoreasca. Tot in zona, dar nu la distanta de mers pe jos este Souk Karama, raiul falsurilor de marci celebre (posete, ceasuri, haine). In toate bazarurile negociati, negociati si iar negociati.

5. Cel mai inalt turn din lume – Burj Khalifa, de vazut impreuna cu Dubai Mall, cel mai mare mall din lume, fantanile cantatoare, care efectiv ne-au dat fiori, si hotelul Palace Down Town, toate fac parte din acelasi complex, si puteti petrece o zi intreaga fara probleme in zona. In mall este si un acvariu imens, foarte frumos. Dar oceanariul de la Lisabona este mai frumos, si nu trebuie ratat daca ajungeti acolo. Pentru turn, daca vreti sa urcati, trebuie sa cumparati bilete on-line, 130DHS - burjkhalifa.ae/en.

Daca vreti sa cumparati la fata locului, costa 400DHS. Si de preferinta cu mai multe zile in avans, altfel riscati sa nu mai gasiti. Ora apusului de soare este cea mai solicitata. Trebuie sa ajungeti la intrare cu minim 45 minute inainte cu chitanta primita online, ca sa aveti timp sa ridicati biletele din automate si sa va asezati la coada. Liftul cel mai rapid din lume o sa va urce cu 10m/s, in 1 minut ajungeti sus, la cam 450 metri (etajul 124). De aici puteti admira Dubaiul in toate directiile.

6. O zi la Abu Dhabi. Am luat autobuzul de la statia Al Ghubaiba (pentru cei care locuiesc aproape de orasul vechi), am inteles ca ar exista o statie si la mall Ibn Battuta, dar mai bine intrebati la hotelul dvs. Pretul biletului – 25DHS un drum, durata cam 1,5 – 2 ore, autobuzele foarte dese si curate, bineinteles. In Abu Dhabi am dorit sa vedem moscheea Sheikh Zayed Grand Mosque, este o realizare absolut deosebita, de la peretii de marmura alba de Italia, la coloanele incrustate cu sidef, granit si pietre pretioase, la cel mai mare covor din lume tesut manual in Iran. Nu o sa regretati aceasta vizita. Este gratis, iar pentru doamnele care nu au tinuta corespunzatoare se pun la dispozitie un fel de pelerine, tot gratis, dar trebuie sa aveti pasaport la dvs.

7. Emirates Palace a fost al doilea obiectiv de vizitat la Abu Dhabi, foarte, foarte elegant, este de vazut de pe terasa si plaja hotelului pentru care a fost importat nisip din Algeria, de un alb sclipitor. Intrarea este iarasi gratuita, fara nicio obligatie de a consuma ceva. Noi am consumat bere, ciocolata calda si o prajitura, toate foarte bune la gust, iar preturile nu mici, dar nici exagerate (Berea tot 10 euro, ca si la mall). Exista un cod de imbracaminte, nu poti sa intri in maieu sau pantaloni scurti.

Cam asta am avut noi timp sa vizitam, la Burj al Arab nu ne-am dus pentru 100 euro/persoana am considerat ca nu merita, dar fiecare cu gusturile si posibilitatile lui.

Ca sfaturi generale, va recomand cu mare drag taxiurile, pretul 1,72DHS/km plus vreo 6 pornirea, in medie plateam 25 - 30DHS un drum. Toti taximetristii vorbesc bine engleza, sunt imbracati la uniforma, foarte politicosi si nu foarte curiosi, nu te sacaie cu intrebari de genul de unde esti, daca vii prima data in Dubai, sau altele. Preturile sunt la fel indiferent de firma.

O singura data am incercat sa mergem pe jos o distanta mai mare, dar nu a fost o idee buna, in multe locuri nu exista trotuare, si erau multe zone in constructie. Distantele sunt imense in Dubai, cred ca trebuie taxi si numai sa dai ocol unui mall. Exista si metrou fara vatman, dar noi nu l-am folosit.

Mancarea – in general am mancat in malluri, unde ne prindea ora mesei. La zona de fast food exista restaurant arabesti – va recomand Al Safeera unde am mancat un lamb chebab – cea mai buna frigaruie de miel gustata de mine vreodata. Preturile la mancare sunt cam la fel, fie ca stai la masa in restaurant, fie ca mananci la fast food, cam 10 euro un fel de mancare cu carne. Mancarea destul de picanta, conform gustului localnicilor.

Multe restaurante au pauza de masa de pe la ora 15 la ora 18, iar noi tocmai pe la ora aceea mancam, (fiind diferenta de 2 ore fata de ora Romaniei). La malluri nu se pune problema de pauza de masa la restaurante.

Tot ca idee generala, Dubaiul nu este un oras arabesc, ci mai degraba asiatic, majoritatea oamenilor pe strada sunt filipinezi, indieni si tot felul de neamuri. Cetatenii dubaiezi sunt foarte putini si cred ca nu umbla de nebuni pe strazi, ci umbla cu Ferrari si Rolls Royce.

Pentru cazare, nu cred ca sunt zone mai bune sau mai putin bune, daca vreti sa vedeti tot orasul. Totusi, daca aveti de ales, nu va recomand zona Deira de la piata Banyas spre bazarul de aur, pentru ca este foarte, foarte aglomerata, si de multe ori soferii de taxi refuzau sa ne duca sau sa ne ia de acolo. In schimb noi am stat in zona Deira – Port Saeed, si a fost foarte bine, fara probleme de trafic.

Dubaiul a fost o experienta deosebita, vi-l recomand cu mare drag.

Trimis de Lumi in 19.01.14 21:36:31
Validat / Publicat: 20.01.14 08:48:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 9451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dubai Marina - absolut de neuitat
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

asi [29.01.14 16:27:01] »

Buna. Vroiam sa te intreb daca ai fost la plaja. Eu vreau sa fac si baie in mare dar nu stiu daca este apa calda. Ai vazut pe cineva in apa?

asi [29.01.14 16:33:49] »

Am uitat sa te intreb cum sa ajung de la statia de autobuz la moschee si la hotelul Emirates Palace in Abu Dhabi?

Lumi [29.01.14 17:01:19] »

1. Cred ca ianuarie nu este sezonul potrivit pentru plaja. Noi am prins maxima pe la 21 - 22 grade, minima 14- 15 grade, trei zile din cinci ne-a plouat.

2. De la autobuz am luat taxiul spre moschee (distanta destul de mare), apoi taxiul spre Emirate Palace, apoi spre statia de autobuz. Nu am platit mai mult de 25 -35 DHS pe fiecare traseu

Iulian-007 [12.03.14 13:08:28] »

@Lumi: Am vazut impresii generale. Eu vreau sa efectuez o calatorie pe cont propriu, am gasit cazare ieftina la 3 stele/7 zile - aprox 450 euro/2 persoane si oferta avantajoasa cu TAROM. Nu am vazut in impresii si recomandari, daca apa de baut exista si care sunt preturile aproximative in CARREFOUR (Nu cred ca ati stat in sejur, fara sa beti apa), posibilitate inchiriere o masina plus pretul benzinei. are sunt si daca exista restrictii la fotografiere pe strada, in muzee /obiective turistice. Este prima vizita in Dubai, dupa ce am luat la pas aprox. toata Europa, din Grecia si Turcia pana in Nordul Scotiei, inclusiv plajele din Normandia - Franta.

Lumi [12.03.14 14:07:53] »

@perseu: 1. cea mai importanta este obtinerea vizei, cine se ocupa de ea? unele hoteluri, precum cel la care am stat noi, nu au licenta pentru viza. iar individual nu se poate obtine.

cererea se face cu maxim 3 luni inaite pt ca data de intrare in Dubai nu poate fi mai tarzie de 90 de zile de la data emiterii vizei.

2. preturile la apa sunt cat se poate de rezonabile, nu mai imi amintesc exact, dar nu departe de cele din romania. chiar si sifonul (soda) este undeva la 1 leu doza de 33mm.

cele mai scumpe preturi in careffour sunt la fructe si legume (cel putin asa era iarna, cand am fost noi). Bere sau alte alooolice nu se vand deloc in magazilele din Dubai pentru turisti, doar in anumite baruri la pret de 10 euro o bere, sau la anumite hoteluri de gen burj al arab.

3. la fotografierea pe strada, trebuie sa ai mare grija sa nu fotografiezi femei musulmane. la obiective, vezi si tu pe paginile lor de net, la moscheea din Abu Dhabi nu au fost probleme si nici in mall sau hoteluri.

4. la inchiriat masina, eu una nu m-as baga, sincer iti spun, preturile la taxi si autobuze sunt foarte OK, 1 km la taxi cam 1,6 - 1,7 lei, iar circulatia poate fi cam haotica. Daca totusi crezi ca e mai bine cu masina inchiriata, cauta si tu pe net.

Andox [12.03.14 14:20:51] »

Din 22 martie 2014 viza se obtine la intrarea in E.A.U. si este gratuita pentru toti cetatenii UE.

Deasemenea Departamentul de Comert si Turism din Dubai a decis implementarea unei taxe locale "Tourism Dirham" ce se va achita pentru toate spatiile de cazare, cu aplicabilitate de la data de 31.03.2014.

Valoarea taxei este diferita pentru fiecare categorie de hotel astfel:

- aprox. 3,5$ pe camera pe noapte pentru hotel 3*;

- aprox. 4,5 - 5$ per camera pe noapte pentru hotel 4*;

- aprox. 6$ pe camera pe noapte pentru hotel 5*.

Taxa locala se va aplica pentru sejururile ce se desfasoara de la data de 31.03.2014, indiferent de momentul rezervarii, iar hotelurile vor colecta aceasta taxa direct de la turisti la sosirea in hotel.

Lumi [12.03.14 15:35:59] »

@Andox: multumim de informatie, e bine de stiut pentru toti viitorii turisti de Dubai.

Iulian-007 [12.03.14 15:56:07] »

@Andox: Da stiam cu facilitatea vizelor, dar cu aceasta taxa... nu stiam. Daca aveti idee, introducerea de alcool "apa sfintita de Maramures " la bagaj de cala este interzisa? Ma gandeam acolo 500ml pentru suflet

Lumi [12.03.14 16:01:27] »

@perseu: eu din cate stiu este legal sa introduci in dubai 4 litri de alcool de persoana, indiferent ca este tarie sau vin. Am auzit ca nu trebuie sa ai in bagaj mai mult de 2 sticle de 2 litri, indiferent daca ceea ce depasteste este apa sau suc, pt ca ei scaneaza bagajele, si daca vad mai mult de 2 sticle, te vor opri si iti vor desface bagajele.

Atentie, sufletul se va unge DOAR in camera de hotel, este interzis consumul de alcool pe strada sau in locuri publice (in afara de barurile de care ti-am povestit)

andraz [16.03.14 20:30:40] »

Foarte util ecoul tau. Medicamente ati avut la voi?

igvoicu [16.03.14 21:56:42] »

@andraz: Am fost noi in luna februarie ac si da am avut medicamente. Eu chiar fiind dupa ceva probleme, am avut cam multe medicamente si m-au intrebat daca sunt doctor. Am raspuns ca nu dar am retete medicale intrucat sunt bolnava si nu au fost probleme. Oricum... reteta.

Dar la Dubai gasesti orice tip de medicament, eu am cumparat niste medicamente de tensiune fara reteta si la pret mai bun decat in vestul Europei.

Lumi [17.03.14 06:25:43] »

@andraz: da, am avut si noi medicamente de tensiune, dar nu multe, si nu ne-a intrebat nimeni nimic de ele.

capodecina [23.03.14 15:07:00] »

@perseu: "apa sfintita de Maramures" hahahahahahahahhahaha.

Iulian-007 [26.03.14 11:02:51] »

@Lumi: Multumesc de sfaturi. Masina inchiriata ar fi necesara pentru excursiile catre Abu Dhabi si alte zone, unde sigur ne va prinde miezul noptii, fotografiind localitati sau chiar prin desert. Gaska cu care merg, nu prea ar dori sa depindem de un autocar si program impus, noi fiind mai liberi la foto.

crosca [12.11.14 09:23:57] »

@perseu - ai inchiriat masina? se circula ok? este necesar carnet international sau e bun si cel european? Merci!

ddb [01.02.18 13:31:32] »

@Lumi: Multumesc, am invatat multe din cele scrise de tine. Vom pleca la sfirsitul lunii martie la Pullman Dubai Jumeirah Lake Towers. Poti sa-mi lasi nr de tel pe mail? MULTUMESC.

andraz, asi, capodecina, crosca, ddb, igvoicu, Iulian-007, Lumi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: