ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2014
ÎNSCRIS: 19.01.14
AUG-2013

O vacanta reusita

Buna ziua,

In sfarsit imi fac si eu timp sa scriu impresiile legate de acest hotel la aproape 6 luni dupa intoarcerea din vacanta, in speranta ca va ajuta pe cineva.

In primul rand vreau sa contrazic doamna de mai jos vezi impresii care spune ca este cel mai prost hotel din Antalia. Nu stiu ce standarde are doamna insa mie mi'a placut foarte mult.

Sa incepem cu inceputul.

Ajunsi pe aeroportul din Antalia am fost preluat de catre agentia de turism si transferati la hotel. (transferul a durat circa 1 ora 30 min)

Am fost cazati foarte repede in corpul principal al hotelului, la etajul 2 intr'o camera cu vedere spre strada principala.

Camera mi s'a parut destul de spatioasa, in conditiile in care, cand mergi in concediu, nu petreci foarte mult timp in camera. Mi s'a parut ca avem tot ce ne trebuie, tv, frigider, AC, balcom cu 2 scaune si masa, uscator de par. In baie, la fel totul ok, sampon, sapun, casca de dus. Curatenia a fost ok, veneau aproape zilnic si goleau cosul de gunoi, prosoapele insa nu le schimbau zilnic. [trebuia sa le lasi pe jos in baie ca sa le schimbe, (lucru nestiut de noi :)) ]

In receptia hotelului erau destule canapele, unde puteai prinde wi-fi.

Piscina era foarte mare, cu un nr mare de sezlonguri, insa in fiecare dimineata erau pline :)) (cred ca asta este ceva comun in toate hotelurile), desi scria un afis, ca sezlongurile nu se rezerva si ca prosoapele gasite vor fi inlaturate. In fine nu m'am stresat foarte tare pentru ca dimineata mergeam la plaja, iar dupa amiaza se mai gaseau sezlonguri libere.

Plaja este la o distanta de 5 min mers pe jos, plaja fiind una cu pietricele. Barul de pe plaja se deschidea la 10, iar de la 12 puteai sa si mananci ceva usor, gen burgeri, cartofi prajiti, etc.

Am avut si cateva mici neplaceri, peste care am trecut insa: coada de la bar, faptul ca nu se vorbea in engleza deloc de catre angajatii hotelului. era foarte dificil sa comanzi un coktail sau ceva mai dificil. multi turisti rusi, care au impresia ca lor li se cuvine totul si ca sunt la ei "pe tarla", galagiosi, nepoliticosi... in fine, acestia pot fi evitati daca intradevar vrei sa nu te stresezi.

Hotelul, se afla intr'un satuc, Goynuk, care este cam plictisitor, nu prea ai ce sa faci seara, nu sunt baruri sau cluburi. Orasul Kemer se afla la 15-20 min de mers cu autobuzul, acolo gasesti mai multe supermarketuri (inclusiv Carrefour).

Exista excursii optionale foarte faine, va recomand sa mergeti la Pamukale, desi este un drum lung merita cu deplin. Plecarea este la 5 dimineata, drumul fiind lung si cu foarte multe opriri la diverse fabrici de covoare/vinarie/atelier de onyx cu care agentia are contract.

A doua excursie care am mai luat'o noi a fost pe muntele Tahtali, urcare cu telefericul, foarte interesanta, si scurta (am plecat la 14 si ne'am intors la 18).

Mancarea foarte buna, diversificata, in fiecare seara faceau la gratar cate ceva (peste, pui, legume, miel) iar mirosul acela te inebunea :))

Bautura la fel, foarte buna. bere locala Efes, care este pe gustul meu, nici prea dulce, nici prea amara, Vodka locala, care sincer sa fiu, nu am simtit nici o diferenta fata de una branduita, wiskey, gin, vin alb si rosu. La acest capitol mi se pare destul de bine, deoarece eu am baut doar bere si vodka.

Exista si o trupa de animatori care faceau atmosfera in fiecare seara, cat si pe zi cu diferite jocuri (concurs de darts, polo de apa, water gym, boccia (sper ca am scris corect, un joc turcesc cu bile grele de fier, ceva gen risca romaneasca) oamenii se straduiau sa multmeasca pe toti.

In asa zisul bazar, nu gasesti mare lucru, doar lucruri de proasta calitate si foarte scumpe, iar zvonurile legate de negocierea turceasca, nu sunt adevarate, aici majoritatea comerciantilor fiind rusi, iar la cei turci abia daca zmulgeai cativa dolari. Un lucru important, sa aveti dolari americani la voi, noi nu am stiut si am venit cu lire turcesti, si a trebuit sa ne faca paritatea din dolari in lire :))) (stiu ca suna ciudat, dar toate preturile erau in dolari, iar cand cumparam ceva, scotea omul calculatorul si imi calcula cate lire tre sa ii dau)

Ca o concluzie, hotelul este foarte bun, insa distractia din statiune lipseste. daca va doriti un loc linistit, fara agitatie, acesta este locul ideal.

Trimis de Cosorel in 19.01.14 16:10:25
Validat / Publicat: 19.01.14 21:19:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cosorel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.01.14 22:24:45]

@Cosorel:

Bine ai venit pe AFA!

Minibarul din cameră era gratuit?

[19.01.14 23:17:54]

@nicole33: frigiderul era gol

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.01.14 22:40:25]

@Cosorel:

Mulțumesc.

Din păcate, pe vremuri era mai bine. Hotelul nu făcea parte din lanțul Sherwood, era cotat la 4*+ și oferea un concept UAI foarte bun.

ionel dinu
    [26.01.14 10:36:56]

@Cosorel: Salut, foarte bun coment, dar te rog spune-mi, consumatia de la barul de pe plaja intra in all incls. ? Multumesc.

[26.01.14 10:40:44]

@ionel dinu: da, bautura si mancare. pot spune ca dimineata venea o femeie care facea un fel de pateuri cu caren, branza, legume absolut delicioase

mariusTir
    [25.06.14 16:55:34]

@Cosorel: foarte util review-ul tau. M-a ajutat mult in alegerea vacantei. Voi merge cu sotia si cu copilul in august si vroiam sa te intreb cum e cu bacsisurile. Ajuta la ceva daca dai? La receptie se merita sa ii dai ceva pt o camera mai buna? Pe la bar, restaurant?

Am citit pe Booking la review-uri ca restaurantul este foarte aglomerat in perioada meselor si ca nu prea gasesti mese libere. Asa este?

Multumesc anticipat pt raspuns!

[26.06.14 09:57:54]

@mariusTir: Noi cand am ajuns la receptie pana am scos pasapoartele, pana am completat formularul, tipa scosese deja cheia de la camera. si i'am zis daca poate sa ne dea o camera mai buna si ea ne'a zis ca toate camerele sunt bune... deci nu merge . noi am fost cazati in corpul principal. nu stiu cum e in celelalte corpuri mai mici. dar sa stii ca nu contraza cum e asezata geografic camera, oricum soare si caldura o sa fie peste tot. noroc cu aerul conditionat care merge bine si cu draperiile groase ce nu permit soarelui sa va deranjeze.

Referitor la celelalte servicii nu cred k isi are rost bacsisul pentru ca sunt foarte multi chelneri si ospatari si din punctul meu de vedere nu are rost. oricum o sa stai 5 min la bar pt a lua o bere sau ceva coktail : p

Coada la restaurant sa stii k nu am prins niciodata. sunt foarte multe sali unde se serveste masa, dar de obicei ca sa evit acest lucru ma duceam cu jumatate de ora dupa inceperea servirii mesei, pentru ca mancare este suficienta.

Sper ca o sa iti fie util raspunsul si te asteptam cu impresii din vacanta.

Concediu placut!!!

mariusTir
    [26.06.14 10:07:28]

@Cosorel: multumesc mult pt raspunsul prompt. Cu siguranta ma ajuta informatiile oferite de tine. Revin sigur la intoarcere cu un review proaspat

Cosorel, ionel dinu, mariusTir, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSherwood Greenwood Resort [Goynuk]: