ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 04.08.11
AUG-2013

Fugiţi fără a privi în urmă!

E vară, luna august, şi Marea te cheamă la ea. Pentru o vizită mai lungă sau mai scurtă, dar te cheama ca sa te vrăjească. Cuprinşi de aceasta vrajă, cu toate că nu facuserăm planuri de vacanţă, ne-am condus fiica la trenul care o ducea într-o tabără frumoasă "English is FANtastic", la Bicaz, apoi ne-am urcat în maşină şi, pe A3, am părăsit Ploieştiul cât ai clipi.

Am achiziţionat un voucher pe unul dintre site-urile de reduceri, 3 nopţi, aproximativ 300 de lei, statiunea Eforie Nord, Hotel Jupiter. Fiind vorba despre o suma modestă, fireşte că nu aveam aşteptări. Informatii şi păreri nu prea am gasit, nici aici pe AFA, ceva, ceva pe tripadvisor.com (nu stiu daca se va vedea acest site la citirea review-ului), impresii deloc plăcute.

Aşadar am plecat la drum fără mari aşteptări în privinţa cazării, dar încântaţi ca aveam ocazia să ajungem la întâlnire cu Marea. Îmi luasem la mine cearşaf - citisem că nu prea sunt ok aşternuturile, spray de gândaci - că nu se ştie, odorizant de cameră - citisem că mirosurile de mobilă veche şi stătut predomină.

Am ajuns destul de repede, pe la 12,00 (am făcut cam 3 ore şi jumătate). La recepţie, ni s-a spus că mai durează până se va face curăţenie în cameră, probabil în jur de ora 15,00. Ok. Am plecat cu soţul meu să salutăm marea, să dăm un tur prin staţiune ca să-i luăm pulsul. Am văzut ce şi cum, ne-am plimbat, am revenit. Gata camera, am primit cheia, am intrat. Era o cameră la parter, cu balcon (voucherul conţinea oferta cu balcon, având deci alt preţ). Am optat şi pentru frigider, ca e foarte ok să ţii diverse în el pentru a fi la îndemână.

Am pătruns aşadar în camera întunecoasă, am înfruntat mirosul cam "vechi şi... mucegăit". Baia era o chestie mică, fără cădiţă, un duş atârna de chiuvetă, WC-ul avea un rezervor vechi de care atârna o sfoară, bateria era cu rozetă din aceea veche, cu garnituri. Cu 1 cm mai sus ca restul camerei, am dedus că apa din baie (repet, nu exista cădiţă, nimic, doar o scurgere care cine ştie daca funcţiona) se scurgea în hol, sub mochetă, de unde mirosul de mucegai. Ne-am privit şi am înaintat. Lenjeria curată, albă, dar foarte, foarte uzată. Uşa la balcon era un obiect din lemn, cu nişte şipci transversale, care se încuia cu un cuişor îndoit (eram la parter!!!). Apoi soţul meu a deschis frigiderul, iar mirosul din el aproape că ne-a trântit la pământ de greu ce era. Garnitura uşii era plină de mucegai. Doamne, Dumnezeule, mucegai în frigider? Acolo unde se presupune că ţii alimente ca să nu... mucegăiască, să se strice. Asta a fost momentul de groază, momentul când am ieşit pe uşă îngroziţi.

Am ajuns la recepţie, unde i-am explicat acelei doamne ce găsisem acolo, ea, cu o voce abia auzită a bălmăjit ceva de genul că cei care au stat acolo, care tocmai plecaseră cine ştie ce o fi făcut (!?! Ce-ar fi putut face, m-am gândit, or fi plantat mucegaiul ca să fie înfloritor la sosirea noastră?). Apoi ne-a spus să mai aşteptăm, să primim altă cameră, la etaj.

Soţul meu a rămas la recepţie, eu am plecat decisă să gasesc cazare, chit că urma să bat din poartă-n poartă. Pe strada următoare, când ne plimbaserăm mai devreme, văzusem o vilă care avea afişat "oferim cazare". M-am oprit acolo, am sunat, a ieşit doamna, mi-a confirmat că avea o cameră dublă, m-a invitat cu amabilitate s-o văd. Impactul vizual cu acea cameră (frumoasă, curată, cu AC, cu baie curată, dotată, frigider, tv. - o cameră normală) m-a făcut parcă să-mi creasca aripi.

După 10 minute am revenit cu maşina, bagajele, sot şi ne-am cazat.

Chiar ne-am prelungit şederea cu încă 2 nopţi.

Proprietarii erau nişte oameni foarte OK, sociabili.

O să revin cu un review despre vila cu pricina, despre ei, despre sfaturile preţioase pe care ni le-au dat atât în privinţa zilei Marinei, cât şi despre Peştera Sf. Andrei unde voiam să ajung după părăsirea litoralului. Sunt multe de spus, dar nu-şi pot găsi locul aici, unde am scris despre Hotelul JUPITER din Eforie Nord, locul din care trebuie să Fugiţi fără a privi în urmă!

De fapt, locul în care nu ar trebui să ajungeţi nici dacă sunteţi disperaţi. Mai decent decât ăsta puteţi găsi şi la cei care flutură cheile pe şosea.

Hotelul Jupiter este un hotel de 2 bani, rămas din perioada comunistă cu iz de mucegai, vechi, incompetenţă, nepăsare, nesimţire etc. etc.

PS: Regret ca în vârtejul evenimentelor, nu am făcut poze ororilor văzute şi... mirosite, pentru a întări cele spuse.

Trimis de adriananicoleta in 18.01.14 22:22:32
Validat / Publicat: 19.01.14 07:12:06

VIZUALIZĂRI: 2022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriananicoleta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe dreapta, vila unde ne-am cazat după groaza "peisajului" şi a mirosului de la Hotelul Jupiter, aflată la 3 minute de acesta, dar situată la 180 de grade din toate celelalte puncte de vedere.

[19.01.14 00:09:51]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

florinstancescu
[21.07.14 13:12:23]

Buna ziua,

S.F. este numele meu. Sunt din Rimnicu Vilcea.

Am fost cazat in perioada 14.07.2014 - 17.07.2014 la acest hotel.

Personalul hotelului a fost foarte amabil. Am ajuns mult mai devreme la hotel decat ora de check-in. Nu a fost nici o problema sa ma cazez mult mai devreme. De asemenea, si la plecare am putut lasa la receptie bagajul pana la ora la care aveam autocar la intoarcere.

Personalul de la receptie a fost extrem de amabil si cu foarte mult bun simt.

Eu sunt foarte multumit de conditiile din camera. Aveam parte de tot ceea ce e nevoie. Paturi curate, curatenie, balcon, TV, frigider, baia era in regula.

Raportul pret / calitate a fost chiar ok. Am dat pe 3 nopti undeva la 200 de RON.

Locatia era in regula. Faceam 15 min. maxim pana la plaja si treceam si prin centru.

Zona era foarte linistita si curata.

Eu unul m-am simtit foarte bine acolo si cu bani foarte putini.

Sunt foarte multumit!

adriananicoletaAUTOR REVIEW
[04.08.14 00:04:43]

@florinstancescu: Ma bucur daca ai avut motive sa fii multumit. Probabil camera a fost la etaj, am mai auzit ca la etaj unele camere ar fi ok. Treceam cu vederea un elelucruri, dar faza aia cu mucegaiul din frigider, dar si mirosul persistent de mucegai din camera au fost oribile. Pacat ca nu am avut aparatul in acel moment sa fac si poze in frigider.

Insa nu doresc sa generalizez, poate a fost o intamplare si am avut noi ghinionul sa nimerim in cea mai nasoala camera. Sau poate au mai imbunatatit cate ceva intre timp.

Oricum ar fi, solutii se gasesc pentru fiecare, fiecare isi gaseste locul potrivit pe masura dorintelor si a bugetului. Insa pe acolo nu mai calc.

Ardiless
[06.08.17 08:49:28]

Buna! Cum se numeste vila in care ati stat si este in poză? Multumesc

adriananicoletaAUTOR REVIEW
[06.08.17 22:41:36]

@Ardiless: Buna, Vila se numeste Vila Alexandra, nu sunt sigura ca are denumirea pe ea, insa asa scrie pe cartea de vizita pe care am primit-o de la proprietari. iar strada este Mihail Kogalnicanu nr 2 A Eforie Nord. LA 3 minute distanta de hotelul urat si murdar (atunci, acum nu stiu).

Ardiless
[07.08.17 03:17:45]